Ερχονται οι νεες ταυτοτητες

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Λοιπόν τελικά οι παλιές θα ισχύουν μέχρι το 2226, όποτε δεν υπάρχει θέμα εκτός και αν έχουν λήξει. Στα 15 χρόνια λήγουν. Όποτε καλύτερα να το τσεκάρετε αυτό. Για μένα και πολύ άργησαν να έρθουν οι νέες, έπρεπε να είχε γίνει εδώ και καιρό.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Αν ειχε χιουμορ η κυβερνηση σε αυτούς που τρεχουν να προλάβουν να βγαλουν ταυτοτητες παλαιου θα έβαζε ισχυ μεχρι το 2666... οποτε θα ελεγε ή τσιπάκι 666 ή ισχύ μεχρι 2666... αντε με τους ξετσίπωτους..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Λοιπόν τελικά οι παλιές θα ισχύουν μέχρι το 2226, όποτε δεν υπάρχει θέμα εκτός και αν έχουν λήξει. Στα 15 χρόνια λήγουν. Όποτε καλύτερα να το τσεκάρετε αυτό. Για μένα και πολύ άργησαν να έρθουν οι νέες, έπρεπε να είχε γίνει εδώ και καιρό.
Τελικά οι παλιές θα ισχύουν ως το 2026 ή ως την 15ετια από την ημερομηνία που εκδόθηκαν;
Ένας πχ που έβγαλε ταυτότητα τον Γεναρη του 2023, ως πότε θα ισχύει; Ως το 2026, ως το 2038, ως το 2033?🤔
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Σκέφτεται η κυβέρνηση να το κάνει υποχρεωτικά για όλους μέχρι το 2026 για να λήξει και αυτος ο τζερτζελές που γινεται τωρα με τις γιαγιαδες που δεν θέλουν να τις παρακολουθει το κρατος που πάνε το πρωι στην εκκλησία, μετα στον μανάβη να πάρουν λιγα καρότα για να μαγειρεψουν κλ ..

κανονικά αυτη τη στιγμή ισχυει η 15ετία... αλλά πχ την επόμενη εβδομάδα μπορει να το πάνε οριστικά μεχρι το 2026.. υποχρεωτική δηλαδη αλλαγη όλων των ταυτοτητων μεχρι το '26..
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Σκέφτεται η κυβέρνηση να το κάνει υποχρεωτικά για όλους μέχρι το 2026 για να λήξει και αυτος ο τζερτζελές που γινεται τωρα με τις γιαγιαδες που δεν θέλουν να τις παρακολουθει το κρατος που πάνε το πρωι στην εκκλησία, μετα στον μανάβη να πάρουν λιγα καρότα για να μαγειρεψουν κλ ..

κανονικά αυτη τη στιγμή ισχυει η 15ετία... αλλά πχ την επόμενη εβδομάδα μπορει να το πάνε οριστικά μεχρι το 2026.. υποχρεωτική δηλαδη αλλαγη όλων των ταυτοτητων μεχρι το '26..
Όπως τα λες είναι. Απλά όπως τα καταλαβαίνω , η 15ετία είναι μόνο θεωρητική. Πρακτικά δεν έχουν ημερομηνία λήξης, με τη πιθανότητα (αν εφαρμοστούν τα διάφορα που ακούγονται) να λήξουν το 2026 ώστε να βγάλουν όλοι τις νέου τύπου, εως τότε δε παίζει να έχεις θέμα με τις τουλάχιστο εντός Ελλάδος.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Η σφαιρα μου, ξερετε αυτη τυπου Σαρουμαν, μου λέει οτι θα έχουμε συγκεντρώσεις στο Συνταγμα με εικόνες και λάβαρα ... θα ζήσουμε πάλι στιγμές ελληνικού μεγαλείου...


Ελα ρε Μάκη που ξετρυπωσες την αγγελία μου.. ειπα να βγαλω κανα φραγκο ο ερμος
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
223
Likes
473
Όπως τα λες είναι. Απλά όπως τα καταλαβαίνω , η 15ετία είναι μόνο θεωρητική. Πρακτικά δεν έχουν ημερομηνία λήξης, με τη πιθανότητα (αν εφαρμοστούν τα διάφορα που ακούγονται) να λήξουν το 2026 ώστε να βγάλουν όλοι τις νέου τύπου, εως τότε δε παίζει να έχεις θέμα με τις τουλάχιστο εντός Ελλάδος.
εντος Ελλαδος, πρακτικα, δεν υπαρχει προβλημα, αφου και το διπλωμα οδηγησης εχει ισχυ ταυτοτητος, στο εξωτερικο υπαρχει προβλημα... (το εχω ζησει...)
τωρα αν ταξιδευεις συχνα και χρειαζεσαι ανανεωση διαβατηριου , που κοστιζει περιπου 100 ευρ, μαλλον συμφερει ταυτοτητα νεου τυπου που κοστιζει 10 ευρ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Το κακό με εμάς που ζούμε στο εξωτερικό είναι ότι πρέπει να έρθουμε Ελλάδα για να βγάλουμε ταυτότητα.
Ενώ διαβατήριο μπορούμε να βγάλουμε στο εξωτερικό.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Όπως τα λες είναι. Απλά όπως τα καταλαβαίνω , η 15ετία είναι μόνο θεωρητική. Πρακτικά δεν έχουν ημερομηνία λήξης,....
Αυτό ακριβώς μου είπε χθες το πρωί αξιωματικός της ΕΛΑΣ σε αστυνομικό τμήμα για διαβατήρια. Κι αυτό γιατί δεν την γράφει η ταυτότητα επανω την ημερομηνία λήξης. Όταν τον ρώτησα απορημένος, πως η ίδια η ΕΛΑΣ στο σαιτ της αναφέρει πως μετά από 15 χρόνια πρέπει ο πολίτης να την αλλάξει, μου είπε, "όχι πρέπει, μπορεί..."
Δεν έδωσα συνέχεια γιατί εκεί βρέθηκα για ανανέωση διαβατηρίου και όχι ταυτότητας..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom