Ερχονται οι νεες ταυτοτητες

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Σε παραπέμπω σε παλιότερο μήνυμα που έχει το νόμο που μιλάει για λήξη σε 15 χρόνια και ότι "πρέπει" να αντικατασταθεί και εύχομαι να μην κάψουμε κάρβουνο πάλι σε άκυρη συζήτηση μιας που φαίνεται επιτέλους να έρχεται η καινούρια (βέβαια έτσι φαινόταν και άλλες 5-10 φορές στο παρελθόν)


Γενικά - Πρόβλημα ονόματος σε εισιτήριο-ταυτότητα και ημερομηνια λήξης
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Πότε λήγει η παλαιά αστυνομική ταυτότητα - Πότε θα αρχίσει η έκδοση ταυτότητας νέου τύπου

εχει γινει 10ετια πλέον. κι οι νέες 10ετη ισχύ θα έχουν, αν θυμάμαι καλά. Σε πρόσφατη επίσκεψη σε αστυνομικό τμήμα για έκδοση διαβατηρίου, μου είπαν ότι πρακτικά δε δημιουργούν πρόβλημα σε ελέγχους, αλλά συστήνουν να γίνει αλλαγή σίγουρα αν έχει περάσει 15ετια, για τη 10ετια δεν ήταν απόλυτοι (ίσως και λόγω της έλευσης των νέων). Για το εξωτερικό, δε θα ρίσκαρα να ταξιδέψω με ταυτότητα ούτε 15 ούτε 10 ετών, προτιμώ το διαβατήριο που έχει πια 10 έτη διάρκεια.
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Τέλη Σεπτέμβρη πάω Γαλλία. Eλπιζω να μην αντιμετωπίσω κάνα πρόβλημα και τρελαθούμε τελείως.
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Δε δίνεις το 10ρικάκι να βγάλεις νέα ταυτότητα (παλιού ή νέου τύπου αν όντως ξεκινήσει από 1η) να είσαι σίγουρος; Δεν είναι 100ρι όπως το διαβατήριο να τσούζει τόσο. Χρόνο μέχρι τα τέλη του μήνα έχεις για να εκδοθεί (και αν το κάνουν όπως τα διαβατήρια κρατάς τη παλιά μέχρι τότε οπότε και να αργήσει ήσουν εκεί που είσαι) άσε που αν ξεκινήσει η νέα θα σταματήσουν οι ουρές των χριστιανοταλιμπάν και θα είναι άνετα.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Σκέφτεται η κυβέρνηση να το κάνει υποχρεωτικά για όλους μέχρι το 2026 για να λήξει και αυτος ο τζερτζελές που γινεται τωρα με τις γιαγιαδες που δεν θέλουν να τις παρακολουθει το κρατος που πάνε το πρωι στην εκκλησία, μετα στον μανάβη να πάρουν λιγα καρότα για να μαγειρεψουν κλ ..

κανονικά αυτη τη στιγμή ισχυει η 15ετία... αλλά πχ την επόμενη εβδομάδα μπορει να το πάνε οριστικά μεχρι το 2026.. υποχρεωτική δηλαδη αλλαγη όλων των ταυτοτητων μεχρι το '26..
Υπαρχουν πολλα ατομα που θα πουν δε θελω να εχω ταυτοτητα.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τέλη Σεπτέμβρη πάω Γαλλία. Eλπιζω να μην αντιμετωπίσω κάνα πρόβλημα και τρελαθούμε τελείως.
Συγγνωμη!!! Εγω δλδ που παω Νοεμβρη Αυστρια πρεπει να αλλαξω ταυτότητα??? Ελα ρε παιδια, τον προηγουμενο μηνα εκλεισε χρόνο η καινούργια μου....Βαριεμαι να τρεχω παλι 😢😢😢😢
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Συγγνωμη!!! Εγω δλδ που παω Νοεμβρη Αυστρια πρεπει να αλλαξω ταυτότητα??? Ελα ρε παιδια, τον προηγουμενο μηνα εκλεισε χρόνο η καινούργια μου....Βαριεμαι να τρεχω παλι 😢😢😢😢
Η δική σου ταυτότητα θα ισχύει για 10 χρόνια από την έκδοση ή μέχρι όποτε το κράτος αποφασίσει ότι πρέπει να σφραγίσει όλους τους πολίτες με τον αριθμό του ξουξουξου μακριά από δω και κάνει την νέα υποχρεωτική.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Συγγνωμη!!! Εγω δλδ που παω Νοεμβρη Αυστρια πρεπει να αλλαξω ταυτότητα??? Ελα ρε παιδια, τον προηγουμενο μηνα εκλεισε χρόνο η καινούργια μου....Βαριεμαι να τρεχω παλι 😢😢😢😢
Δεν χρειάζεται, κατ εμέ. Εμείς που έχουμε βγάλει ταυτότητα πρόσφατα, βλ πέρσι εσύ ή φέτος, βλ εμένα πριν 3 μηνες, θα ισχύουν ως το 2026, απ ότι έχω καταλάβει, γιατί ως τότε θα πρέπει όλοι μας να έχουμε νέου τύπου ταυτότητα που από τον άλλο μήνα θα αρχίσουν να εκδίδονται...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Υπαρχουν πολλα ατομα που θα πουν δε θελω να εχω ταυτοτητα.
Αυτο λύθηκε καπως με το κινητο.. τη μεταφερεις εκει... εκτος αν εννοεις αυτο που λεει το τραγουδι
"θελω να ζησω ελευθερος διχως ταυτοτητα πια"... ε τοτε την πετας και τελειωσε η υποθεση και αμα στη ζητησουν το ριχνεις στην "παλαβή"..ειμαι απο τον πλανητη Κ-ΠΑΞ και τετοια..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Γιατι οι νεες ταυτοτητες θα εχουν κοστος 10 ευρω? Απο τη στιγμη που ειναι υποχρεωτικο να εχει ενας πολιτης ταυτοτητα? Γιατι 10 ευρω καθε 10 χρονια?
Η πιο παραλογη χρεωση απο το Δημοσιο σε πολιτες που σε καμια περιπτωση δεν αντιστοιχει στο κοστος εκδοσης της καρτας. Ειναι κανονικο χαρατσι και το χαμηλο ποσο δεν ακυρωνει τον χαρακτηρα χαρατσιου, αφου αν γινει η αρχη, μετα το αυξανουν οσο θελουν.

Νέες αστυνομικές ταυτότητες: Θα έχουν κόστος 10 ευρώ και θα διαρκούν 10 χρόνια
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom