Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

Μηνύματα
70
Likes
30
Καλησπερα σε ολους του συνταξιδιωτες

Εχω κλεισει εισητηρια για ενα ταξιδι αστραπη για το τριημερο των αποκριων για το Κλουζ, την δευτερη μεγαλυτερη πολη της Ρουμανιας, και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1. Ποια περιοχη/ες της πιο πανω επαρχειας απο αποψης φυσικης ομορφιας αξιζει να επισκεφθω;
2. Καποιος που εχει ξαναεπισκεφθει/ζησει στην πολη, μπορει να μου προτεινει καποιο/ καποια ταξιδιωτικα πρακτορεια για tour στην επαρχεια;
3. Τι καιρικες συνθηκες (θερμοκρασια-χιονια) θα επικρατουν κατα τον μηνα Μαρτη εκει πανω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.



στο κλουζ πως πας?εχει απο αθηνα πτησεις?
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
17
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Εν ολιγις εχω βγαλει εστω και επιφανιακα το προγραμμα μου κατα το οποιο θα μεινω 1 και μιση ημερα στην πολη και στα αξιοθεατα της και ενδιαμεσα θα μεταβω ανθημερον στην Τurda και στην Σιγκισοαρα. Το αυτοκινητο ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη για ενα φυσιολατρη στην Τρανσυλβανια , αλλα ως solo traveler και σε μια χωρα με αντιθετη κυκλοφορια απο την δικη μου δεν θα ηθελα να το ρισκαρω. Το μονο προς στιγμην που με προβληματιζει ειναι πως θα παω με τρενο/λεοφωρειο στην Σιγκισοαρα, λογω του οτι βρισκω δρομολογια την νυχτα και δεν με βολευει ουτως αλλιως, θα ηθελα την βοηθεια καποιου με γνωσεις επι του θεματος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Οργανωνοντας ταξιδι απο Κλουζ για Σιγκισοαρα το οποιο αλλαξε και εγινε με αφετηρια απο Βουκουρεστι, πραγμστι εβλεπα λεωφορειο μονο βραδυ. Αλλα αν θυμαμαι καλα, τα τρενα ηταν λιγο πιο τσκτικα. Μπηκες στην ιστοσελιδα του οργανισμου σιδηροδρομων? Αν ναι, να μην τσεκαρεις μονο τα γρηγορα τρενα στο σχετικο πεδιο.
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
17
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Για τον οργανισμο των σιδηροδρομων δεν βρηκα την αντιστοιχη ιστοσελιδα στο διαδικτυο. Ο'τι βρηκα ειναι απο αναζητησεις σε δημοφιλες μεσα οπως το rome2rio. Οπως και να εχει, αν δεν βρω τις καταλληλες ωρες, θα περιοριστω στην πολη και στα περιχωρα (Τurda κτλ). Ισως καποιο ταξιδιωτικο γραφειο με ημερισια tour θα εσωζε καπως την κατασταση, αλλα οτι βρηκα στο tripadvisor ειναι με ασυνηθηστα ψηλες τιμες για τα δεδομενα της Ρουμανιας.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Είναι δύσκολες οι συγκοινωνίες στη Ρουμανία, είναι αλήθεια! Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη σελίδα, θα βρεις οδηγούς που μαζεύουν κόσμο για κάποιες μέρες με πολύ χαμηλές τιμές https://m.blablacar.ro/ride-sharing...ty=sighisoara&searchOrigin=change_page&page=2
Μια επίσημη σελίδα είναι αυτή https://www.autogari.ro/Transport/ClujNapoca-Sighisoara ενώ η επίσημη σελίδα των σιδηροδρόμων είναι αυτή https://www.cfrcalatori.ro. Μπορείς να στείλεις ενα μηνυμα στο ξενοδοχείο που θα μείνεις να σε ενημερώσει για τα maxi taxi, είναι μικρά βανακια που κάνουν τέτοιες διαδρομές και μόνο οι ντόπιοι τα ξέρουν.
 

lupos

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Θέλεις ένα τετράωρο μέχρι τo ξενοδοχείο σίγουρα. Ε, δεν θα μείνετε έστω μία ώρα; Άλλo ένα τετράωρο μέχρι τη Σινάια σίγουρα μετά...Νυχτώνει 17:30....Υπολόγισε!
Στους δρόμους καλό είναι να τηρείς τα όρια ταχύτητας και να προσέχεις γιατί οι Ρουμάνοι είναι θεότρελοι!
εχω ακούσει οτι έχουν στατικά ραντάρ και πολυ αστυνομία. Τα όρια τηρούνται κατά γράμμα ή εχουν ενα ποσοστο +15% οπως π.χ. εδω στην Ελλαδα; θέλω να πώ σε ενα δρόμο με στηθαίο και διπλή διαχωριστική όπως είναι το Βουκουρέστι -brasοv είναι αδιανόητο να υπάρχει όριο 70χλμ/ωρα. Άμα πάω δηλαδη με 80 με γράφουν και αμα πάω με 90 μου πέρνουν το δίπλωμα;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
εχω ακούσει οτι έχουν στατικά ραντάρ και πολυ αστυνομία.
Καλά άκουσες. Ειδικά στις τουριστικές περιοχές έχει αρκετή αστυνομία στους δρόμους.

Τα όρια τηρούνται κατά γράμμα ή εχουν ενα ποσοστο +15% οπως π.χ. εδω στην Ελλαδα;
Αυτό το ποσοστό απο που προκύπτει;...
Αφού ζητάς τη γνώμη μου, ναι, θα πρέπει να τηρούμε τα όρια ταχύτητας, όπως και σε κάθε ξένη χώρα που κυκλοφορούμε. Νομίζω οτι είναι αυτονόητο αυτό.

σε ενα δρόμο με στηθαίο και διπλή διαχωριστική όπως είναι το Βουκουρέστι -brasοv είναι αδιανόητο να υπάρχει όριο 70χλμ/ωρα.
Μάλλον οι υπεύθυνοι των έργων υποδομής στη Ρουμανία έχουν διαφορετική γνώμη απο τη δική σου.

Άμα πάω δηλαδη με 80 με γράφουν και αμα πάω με 90 μου πέρνουν το δίπλωμα;
Δεν μου έχουν κόψει ποτέ κλήση στη Ρουμανία και έχω διανύσει 4000 χλμ συνολικά, σε ένα μεγάλο μέρος της χώρας.
 

lupos

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Το ποσοστό που ανέφερα είναι υποθετικό θέλοντας να τονίσω οτι πολλές φορές η πινακίδα αναφέρει όριο ταχύτητας π.χ. 80 kmh και αν πηγες με 90 ίσως και λιγο παραπάνω δεν κινδυνεύεις να σε γράψουν. Τουλάχιστον στην περιοχή μου ετσι συμβαίνει. Μην νομίζεις οτι είμαι κάποιος που τρέχει. Πάνω Απο 100 δύσκολα θα πιάσω σε οπουδήποτε δρόμο. Αλλα με τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν τώρα που με μισή γκαζιά έχει φτάσει τα 100 είναι αρκετά επίπονο να έχεις συνεχώς το νου σου μην περάσεις το οριο ταχύτητας και δη οταν αυτό τοποθετείται στα 50χλμ ή στα 70χλμ σε ενα δρόμο με τεράστιες ευθείες. Μαλλον πρεπει να νοικιάσω κανένα μικρό όχημα 1000cc
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Σκεφτόμαστε ένα 3ημεράκι αρχές Δεκέμβρη (γύρω στις 4-5 του μήνα) στο Βουκουρέστι.
Λίγο κουλή η ερώτηση αλλά θα την κάνω :
Συνήθως τι καιρό κάνει εκείνη την εποχη ; είδα το πρώτο πόστ στο συγκεκριμένο τοπικό και τρόμαξα !!!!
τόσο πολύ χιόνι;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Σκεφτόμαστε ένα 3ημεράκι αρχές Δεκέμβρη (γύρω στις 4-5 του μήνα) στο Βουκουρέστι.
Λίγο κουλή η ερώτηση αλλά θα την κάνω :
Συνήθως τι καιρό κάνει εκείνη την εποχη ; είδα το πρώτο πόστ στο συγκεκριμένο τοπικό και τρόμαξα !!!!
τόσο πολύ χιόνι;
δεκεμβρη μηνα ειναι πολυ πιθανο να συναντησεις αρκετο χιονι.η χωρα ομως ειναι συνηθισμενη κ καθαριζονται οι δρομοι.αν κινηθεις βορειοτερα κ στα Καρπαθια ειναι ακομα πιο σιγουρο οτι θα δεις αρκετα χιονια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom