Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
δεκεμβρη μηνα ειναι πολυ πιθανο να συναντησεις αρκετο χιονι.η χωρα ομως ειναι συνηθισμενη κ καθαριζονται οι δρομοι.αν κινηθεις βορειοτερα κ στα Καρπαθια ειναι ακομα πιο σιγουρο οτι θα δεις αρκετα χιονια!


ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
το θέμα είναι ότι θα έχω μαζί και τα 2 μικρά (9 + 2 ετών ) , δλδ θα έχω και καρότσι. Ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω χιόνια ..:)





υ.γ
μα και αυτοί 5 του μήνα και χιονίζει;;;;;:confused::confused::confused::confused::confused:
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
το θέμα είναι ότι θα έχω μαζί και τα 2 μικρά (9 + 2 ετών ) , δλδ θα έχω και καρότσι. Ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω χιόνια ..:)





υ.γ
μα και αυτοί 5 του μήνα και χιονίζει;;;;;:confused::confused::confused::confused::confused:
ταιριαζει πολυ στη χωρα το χιονι...κ οι εντονες κ δυνατες γευσεις στην κουζινα τους ειναι οτι πρεπει για το κρυο!
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
ταιριαζει πολυ στη χωρα το χιονι...κ οι εντονες κ δυνατες γευσεις στην κουζινα τους ειναι οτι πρεπει για το κρυο!




Αντε να δούμε....
Ειμαι σε φάση ψησίματος της γυναίκας για να πάμε...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Σκεφτόμαστε ένα 3ημεράκι αρχές Δεκέμβρη (γύρω στις 4-5 του μήνα) στο Βουκουρέστι.
Λίγο κουλή η ερώτηση αλλά θα την κάνω :
Συνήθως τι καιρό κάνει εκείνη την εποχη ; είδα το πρώτο πόστ στο συγκεκριμένο τοπικό και τρόμαξα !!!!
τόσο πολύ χιόνι;
Το χιόνι είναι πολύ πιθανό το Δεκέμβριο στη Ρουμανία όπως και στη Βουλγαρία. Πέρυσι τη πάτησα στη Σοφια 16 Δεκεμβρίου και ταλαιπωρηθηκα πολύ να επιστρέψω.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αντε να δούμε....
Ειμαι σε φάση ψησίματος της γυναίκας για να πάμε...
Προπερσυ χριστουγεννα δεν ειχε ιχνος χιονιου μονο αρκετο κρυο!οποτε δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χιονισει,τωρα και με την κλιματικη αλλαγη πιο πιθανο να χει ζεστη παρα χιονι:haha:παντως με λιγο καλο ντυσιμο στα μικρα ειτε κρυο ειτε χιονι και αν εχει ειναι πολυ ωραια,μην το φοβαστε καθολου!!
 

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα σε όλη την παρέας. Σκέφτομαι να παώ ένα ταξίδι τον Φεβρουάριο με χώρα προτίμησης την Ρουμανία και το μαγικό Μπράσοβ. Ωστόσο ο καιρός με προβληματίζει πολύ να πω την αλήθεια, καθώς σε περίπτωση χιονόπτωσης δεν θέλω να αποκοπώ από παντού. Έχει κάποιος εμπειρία από εκείνο τον μήνα?
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Εχει πάει κανείς Φεβρουάριο?
Καλησπέρα. Ήμουν στη Ρουμανία τον Φεβρουάριο. Από άποψη καιρού θεωρώ πως ήμασταν πάρα πολύ τυχεροί. Είχε τσουχτερό κρύο αλλά ήλιο. Στους δρόμους του Βουκουρεστίου υπήρχε ακόμα χιόνι από τις χιονοπτώσεις προηγουμενων ημερών αλλά λόγω του ήλιου δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα στις μετακινήσεις μας ή στο περπάτημα. Στη Σιναία και στο Μπράσοβ είχε περισσότερο χιόνι από το Βουκουρέστι.Μπορώ να πω ότι ο οδηγός μας δυσκολεύτηκε μόνο σε ένα -δυο σημεία του δρόμου,αλλά τελικά δεν χρειάστηκε καν αντιολισθητικές αλυσίδες.
 

Στέλα

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Καλησπερα!! Ειμαι νεο μελος και δεν ξερω ακριβως πως λειτουργει το site! Νομιζω μπορω να κανω ερωτηση εδω! Σκοπευω να παω Ρουμανια τελη Νοεμβρη και επειδη σκεφτομαι να κανω ενα μινι roadtrip σε καποια χωρια θελω να μου πει αν καποιος ξερει τι καιρο θα συναντησω! Υπαρχει περιπτωση να συναντησω χιονια για παραδειγμα;; η διαδρομη που προγραμματιζουμε ειναι βουκουρεστι-σιναια-μπραν-μπρασοβ-σιγκισοαρα-σιμπιου-βουκουρεστι!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα!! Ειμαι νεο μελος και δεν ξερω ακριβως πως λειτουργει το site! Νομιζω μπορω να κανω ερωτηση εδω! Σκοπευω να παω Ρουμανια τελη Νοεμβρη και επειδη σκεφτομαι να κανω ενα μινι roadtrip σε καποια χωρια θελω να μου πει αν καποιος ξερει τι καιρο θα συναντησω! Υπαρχει περιπτωση να συναντησω χιονια για παραδειγμα;; η διαδρομη που προγραμματιζουμε ειναι βουκουρεστι-σιναια-μπραν-μπρασοβ-σιγκισοαρα-σιμπιου-βουκουρεστι!
Υπαρχει ενδεχομενο ναι αλλα και οχι ολα εξαρτωνται απο το καιρο τελευταια στιγμη!εμεις δεκεμβρη του 17 χριστουγεννα που χαμε παει ειχε φουλ ηλιο κ μονο πολυ κρυο!!εξοπλιστειτε με ενα καλο ζευγαρι αλυσιδες για τα λαστιχα του αμαξιου σε περιπτωση που,ισοθερμικα για σας και ολα θα πανε τελεια!καλα να περασετε!
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλησπερα κι εγω νοεμβρη εχω κλεισει για ρουμανια και λεμε να κανουμε το ιδιο ταξιδι σαν μονοημερη.απο φιλο μου που μενει ρουμανια πανω απο 16 χρονια μου ειπε οτι ολα τα αυτοκινητα εκει(αν νοικιασεις και δεν εισαι με το δικο σου) απο 15/9 εχουν υποχρεωση απο το νομο να φορανε χιονολαστιχα μιας και δεν χρησημοποιουν αλυσιδες εκει.οποτε μην σε ανησυχει αυτο.επισης να περιμενεις κρυο αλλα χιονι μονο στη σιναια μαλλον επειδη εχει και κοντα το χιονοδρομικο.βεβαια καλου κακου κοιτα και το μετεο μερικες μερες νωριτερα γιατι ο καιρος γενικα τα εχει παιξει τα τελευται χρονια!!αληθεια σε ποιο ξενοδοχειο εκλεισες??
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom