Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
το bucegi που δεν είναι τόσο γνωστό,ειναι όμως πολυ όμορφο χωριό,μαζεύει πολυ κόσμο κι έχει υπεροχη θέα Καρπαθιων.
Σε βάση εξωγήινων μας στέλνεις;
Θα ρίξει καθόλου χιόνι στο Βουκουρέστι τι σας λένε εκεί;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Σε βάση εξωγήινων μας στέλνεις;
Θα ρίξει καθόλου χιόνι στο Βουκουρέστι τι σας λένε εκεί;
Βάση εξωγήινων;;;Γιατί το γράφεις αυτό;
Μη το μελετας το χιόνι και μας γρουσουζεψεις!Μια χαρά το πάει φέτος.Προχτές εριξε λιγο αλλά το μαζεψε αμέσως!Κρύο πολύ αλλά με ήλιο!
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Η Sinaia είναι οτι πρέπει για μονοήμερη και συνδυάζεται εύκολα με το bucegi που δεν είναι τόσο γνωστό,ειναι όμως πολυ όμορφο χωριό,μαζεύει πολυ κόσμο κι έχει υπεροχη θέα Καρπαθιων.Το Brasov ειναι αλλη μία ωρα και κάτι αλλά ειλικρινά το θεωρώ σκότωμα σε μια μέρα με μέσα μεταφοράς χειμώνα καιρό.
Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντησή σου! Στο Bucegi υπάρχει σιδιροδρομικός σταθμός?

Κάτι τελευταίο: Υπάρχει κάτι αξιόλογο που πρέπει να δούμε στο Βουκουρέστι που δεν το γράφουν οι τουριστικοί οδηγοί?

Επίσης ποια είναι τα παραδοσιακά τους φαγητά/γλυκά που πρέπει να δοκιμάσουμε και που?
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βάση εξωγήινων;;;Γιατί το γράφεις αυτό;
Μη το μελετας το χιόνι και μας γρουσουζεψεις!Μια χαρά το πάει φέτος.Προχτές εριξε λιγο αλλά το μαζεψε αμέσως!Κρύο πολύ αλλά με ήλιο!
Στο βουνό στο bucegi λένε πως έχει ανακαλυφθεί ένα δίκτυο τούνελ μαζί με μία τεράστια σπηλιά. Ψάξε λίγο, ζουν ανάμεσά σας και δεν ξέρεις τίποτα!

Μπορεί να έρθω για ένα 3ημερο 8-10 γενάρη, μπας και δούμε λίγο χιόνι ή έστω λίγο κρύο!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντησή σου! Στο Bucegi υπάρχει σιδιροδρομικός σταθμός?

Κάτι τελευταίο: Υπάρχει κάτι αξιόλογο που πρέπει να δούμε στο Βουκουρέστι που δεν το γράφουν οι τουριστικοί οδηγοί?

Επίσης ποια είναι τα παραδοσιακά τους φαγητά/γλυκά που πρέπει να δοκιμάσουμε και που?
Δεν έχω χρησιμοποιήσει τρένο,νομίζω όμως ότι υπάρχει.Πάντως είναι περίπου 10 λεπτάκια απο τη Sinaia πας ευκολα με ενα ταξί τα οποία γενικά στη Ρουμανία είναι πάμθηνα.
Το ατού του Βουκουρεστίου για μένα είναι τα τεράστια πάρκα του αλλά το χειμώνα δε μπορείς να τα απολαύσεις ιδιαίτερα.Επειδή σου απαντώ από το αεροδρομιο περιμένωντας να πετάξω θα επανέλθω σύντομα με φαγητά κλπ!

Στο βουνό στο bucegi λένε πως έχει ανακαλυφθεί ένα δίκτυο τούνελ μαζί με μία τεράστια σπηλιά. Ψάξε λίγο, ζουν ανάμεσά σας και δεν ξέρεις τίποτα!

Μπορεί να έρθω για ένα 3ημερο 8-10 γενάρη, μπας και δούμε λίγο χιόνι ή έστω λίγο κρύο!
Η περιοχή μεταξύ Sinaia και Bran εχει πάρα πολλές σπηλιές,μία μάλιστα χρησιμοποιείται για κονσέρτα,μου διαφευγει το όνομα αυτή τη στιγμή.Για τούνελ δεν το'ξερα αλλά δε μου κάνει κι εντύπωση γιατί έχουνε μία τάση στα μεταφυσικά και στα περίεργα.Υπάρχει κι ενα δάσος που φοβούνται να μπουν γιατί κατεβαίνουν εξωγήινοι και λενε πολλοί ότι τους είδαν.Κάνουν συχνά εκπομπές ντόπια και ξένα δίκτυα.
Όταν έρθεις θα σου πω λεπτομέριες ;) !!!
 
Last edited by a moderator:

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Δεν έχω χρησιμοποιήσει τρένο,νομίζω όμως ότι υπάρχει.Πάντως είναι περίπου 10 λεπτάκια απο τη Sinaia πας ευκολα με ενα ταξί τα οποία γενικά στη Ρουμανία είναι πάμθηνα.
Το ατού του Βουκουρεστίου για μένα είναι τα τεράστια πάρκα του αλλά το χειμώνα δε μπορείς να τα απολαύσεις ιδιαίτερα.Επειδή σου απαντώ από το αεροδρομιο περιμένωντας να πετάξω θα επανέλθω σύντομα με φαγητά κλπ!



Η περιοχή μεταξύ Sinaia και Bran εχει πάρα πολλές σπηλιές,μία μάλιστα χρησιμοποιείται για κονσέρτα,μου διαφευγει το όνομα αυτή τη στιγμή.Για τούνελ δεν το'ξερα αλλά δε μου κάνει κι εντύπωση γιατί έχουνε μία τάση στα μεταφυσικά και στα περίεργα.Υπάρχει κι ενα δάσος που φοβούνται να μπουν γιατί κατεβαίνουν εξωγήινοι και λενε πολλοί ότι τους είδαν.Κάνουν συχνά εκπομπές ντόπια και ξένα δίκτυα.
Όταν έρθεις θα σου πω λεπτομέριες ;) !!!
Καλο ταξιδι να έχεις!
 

ajs61

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Φίλοι μου σκοπεύω να ταξιδέψω οδικώς με λεωφορείο στην Ρουμανία το επόμενο διάστημα και θα ήθελα να ρωτήσω για σχετικές εμπειρίες πχ. σχετικά με τον έλεγχο στα σύνορα, τι να πάρω μαζί μου, πως είναι η αντιμετώπιση των αρχών εκεί κλπ.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τι εννοείς πως είναι η αντιμετώπιση των αρχών;;;Την ταυτότητά σου θα ελέγξουν όπως και των υπολοίπων στο λεωφορείο.Ζεστά ρούχα να πάρεις,χιόνισε κι έχει πολύ κρύο!

Μπορεί να έρθω για ένα 3ημερο 8-10 γενάρη, μπας και δούμε λίγο χιόνι ή έστω λίγο κρύο!
Αν έρθεις θα έχεις κι από τα δύο!Και χιόνι και μπόλικο κρύο!
image-a0a3f36f74b1f4074f0dec65536d720e1cfed9427f74e642b8c91a3ddbf811b4-V.jpg
image-6698352801101b42d1cfd26f6483cdaaf4014949320c1981265b66cee35f16d6-V.jpg
 
Last edited by a moderator:

ajs61

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Τι εννοείς πως είναι η αντιμετώπιση των αρχών;;;Την ταυτότητά σου θα ελέγξουν όπως και των υπολοίπων στο λεωφορείο.Ζεστά ρούχα να πάρεις,χιόνισε κι έχει πολύ κρύο!



Αν έρθεις θα έχεις κι από τα δύο!Και χιόνι και μπόλικο κρύο!
View attachment 137518 View attachment 137519
Εννοώ ποια είναι η συμπεριφορά των αρχών. Αν θα πρέπει να περιμένω αυστηρούς ελέγχους κλπ
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εννοώ ποια είναι η συμπεριφορά των αρχών. Αν θα πρέπει να περιμένω αυστηρούς ελέγχους κλπ
Συνήθως ανεβαίνει ένας αστυνομικός στο λεωφορείο,βλέπει τις ταυτότητες και το λεωφορείο συνεχίζει.Μπορεί και να σας κατεβάσει ο οδηγος στα σύνορα για κανα 10 λεπτο για ξεκούραση και τουαλέτα.Τσάντες δεν ανοίγουν εκτός αν υπάρχει λόγος.Ούτε σωματικός έλγχος γίνεται αν ρωτάς κάτι τέτοιο.


Κάτι τελευταίο: Υπάρχει κάτι αξιόλογο που πρέπει να δούμε στο Βουκουρέστι που δεν το γράφουν οι τουριστικοί οδηγοί?

Επίσης ποια είναι τα παραδοσιακά τους φαγητά/γλυκά που πρέπει να δοκιμάσουμε και που?
http://www.georgeenescu.ro/en/departments_doc_23_cantacuzino-palace_pg_0.htm
Το παλάτι του Κατακουζηνού είναι από τα ωραιότερα κτίρια στο Βουκουρέστι κι οπωσδήποτε αξίζει επίσκεψης.
http://fge.org.ro/en/tickets.html
Romanian Atheneum όπου μπορείς να παρακολουθήσεις και κονσέρτο.
http://www.operanb.ro/ η όπερα στο Βουκουρέστι είναι πάρα πολύ αξιόλογη και πολύ οικομική
Αν θέλετε να δείτε την αίγλη της παλιά Ρουμανίας,περπατείστε από την πλατεία victoriei όπου βρίσκεται και το μουσείο Αντύπα πρός την λεωφόρο Aviatorilor με κατευθυνση το πάρκο herastrau.Στα δεξιά σας είναι αρχικά το πάρκο Kisselef και μετά αρχίζει μία περιοχή με μονοκατοικίες παραδοσιακού ρουμανικου στυλ.Περάστε το άγαλμα του ήρωα της αεροπορίας,monumentul eroilor aerului και συνεχίστε μέχρι τη είσοδο του πάρκου.

Τα πιο γνωστά γλυκά που θα τα βρείτε παντού είναι το papanasi,μεγάλος λουκουμάς με κρέμα smantana(γάλακτος) και γλυκό του κουταλιού ή μαρμελάδα.Θα το βρείτε περισσότερο στα παραδοσιακά εστιατόρια,la mama,crama domneasca,hanul manuc(επίσης πολύ καλό εστιατόριο στην παλιά πόλη).
Το cremsnit κάτι σα μιλφειγ και τα γνωστά εκλερ σε πολλές εκδοχές.Τα δύο τελευταία θα τα απολαυσετε σε παραδοσιακα ρουμάνικα ζαχαροπλαστεία καφέ.Το αγαπημένο μου είναι το Maria στην pipera κοντά στο μετρό aurel vlaichu http://www.cofetaria-maria.ro/contact/.Έχει άλλα δύο δες ποιο σας βολεύει.Αν πάτε στην περιοχή που σου γράφω έχει κοντά ένα μεγάλο εμπορικό από τα καλύτερα στο Βουκουρέστι με πολύ ωραία καφέ αν θελήσετε να χωθείτε κάπου να ζεσταθείτε και καλά εστιατόρια.http://promenada.ro/categorie_unitate/restaurante/
Kοντά στο καφέ είναι και το μολδάβικο εστιατόριο La placinte όπου θα βρείτε φαγητό και γλυκά χωριάτικου τύπου αλλά απίστευτα γευστικά!Με τα πόδια από κει πάτε στο κέντρο του Herastrau για χιονοπόλεμο!
Οπωσδήποτε πρέπει να αναφέρω και το http://www.chocolat.com.ro/en/locations η ωραιότερη σοκολάτα στο Βουκουρέστι και τα γλυκά του μικρά,ακριβά αλλά απίθανα!!!Αν πάτε δοκιμάστε τη σοκολάτα με το τσίλι!
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
θα συμφωνύσω Villi οι πληροφορίες σου είναι απίστευτες και ελπίζω να τις ακολουθήσω όλες! Ποίο είναι το όνομα του εμπορικού κέντρου που προαναφέρεις? Υπάρχουν κι άλλα εμπορικά που αξίζουν επίσκεψη?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom