Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Σ'ευχαριστω και πάλι!!!!!!!!!!!
Να 'στε καλά!Προσπαθώ να σας δελεάσω!Τώρα με τα φθηνά εισιτήρια της Ryanair είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνουμε συνάντηση travelstories και στο Βουκουρέστι!
Το όνομα του εμπορικού είναι Promenada σου έχω βάλει το λινκ.Στο υπόγειο πολλές φορές έχει εκθέσεις με παραδοσιακά προιόντα.Έχει και στο κέντρο το Unirea αλλά δεν αξίζει,είναι παλιό.
Τα άλλα τρία μεγάλα εμπορικά του Βουκουρεστίου είναι το Afi palace controceni, το Baneasa shopping mall και το ολοκαίνουργιο Mega mall.Στο πρώτο έχει πίστα πατινάζ αν ενδιαφέρεστε,καταστήματα για ψώνια θα έχει καλές εκπτώσεις τέλος Γενάρη κι από καφέ εστιατόρια ο κακός χαμός!Τα άλλα δύο δεν είναι κοντά στο μετρό και βρίσκονται μακρυά από το κέντρο.
Villi χρειάζομαι τις χρησιμές πληροφορίες σου για τη διακίνησή μας. Για ταξί υπάρχει κάποιο application όπως το uber, ή κάποια σιγκεκριμένη εταιρία ταξί πιο οικονομική απ' τις άλλες? και επειδή βλέπω ότι το κρύο θα είναι αρκετό υπαρχει κάποιο όμορφο μέρος που σερβίρουν ζεστό κρασί?;)
 

isxyrosxz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Έχει πολλές εταιρίες ταχι με διαφορετικές τιμές η πιο φθηνή που βρήκα με 1,39lei/km για κρασι δεν ξέρω γιατί γύρισα χθες και επείδη ειχε ζέστη δεν το χρειάστηκα.....
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Villi χρειάζομαι τις χρησιμές πληροφορίες σου για τη διακίνησή μας. Για ταξί υπάρχει κάποιο application όπως το uber, ή κάποια σιγκεκριμένη εταιρία ταξί πιο οικονομική απ' τις άλλες? και επειδή βλέπω ότι το κρύο θα είναι αρκετό υπαρχει κάποιο όμορφο μέρος που σερβίρουν ζεστό κρασί?;)
Χρησιμοποιώ την εφαρμογή startaxi και είμαι πολύ ευχαριστημένη.1,39lei/km,λειτουργεί με ρανταρ όπου εντοπιζει τους κοντινους ταξιτζήδες και διαλέγεις ανάλογα με τις κριτικές τους.Σπάνια θα πάρω από το δρόμο πια κι οπωσδήποτε δε θα μπείτε σε ταξί χωρίς ταξίμετρο.Στο αεροδρόμειο θα καλέσετε απο το μηχανημα που έχει εκεί.
Ζεστό κρασί δεν πίνουν ιδιαίτερα,τα χριστούγεννα ειχε στη χριστουγεννιάτικη αγορά.Εχω δει και σε πλανόδιους στην παλιά πόλη αλλά όχι σε εστιατόριο όπως σε άλλες χώρες.
Ο καιρός αγρίεψε χτες και η πρόγνωση λέει την κυριακή νέα χιονόπτωση για να δούμε...
 

giota78

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
καλημερα!7 Απριλιου πεταμε για Βουκουρεστι.πηγαινουμε για ενα διαγωνισμο και θα εχουμε ελαχιστο χρονο στη διαθεση μας...φτανουμε πεμπτη αργα απογευμα οποτε δε προλαβαινουμε να κανουμε τιποτα..τη Παρασκευη θα ειμαστε στο διαγωνισμο και θα τελειωσουμε περιπου στις 4...τι μπορουμε να δουμε απο εκεινη την ωρα και επειτα?το Σαββατο ειναι ολο δικο μας!σε μια ημερα που μου προτεινετε να παμε?θελαμε πολυ να παμε στο καστρο του Δρακουλα αλλα δε ξερω καθολου αποστασεις η εαν πηγαινει καποιο τρενο ,ποσες ωρες κανει κτλ.τη Κυριακη απογευμα επιστρεφουμε οποτε δε μενει χρονος για κατι αλλο....απο Οτοπενι μεχρι Βουκουρεστι ποση ωρα κανει το ταξι και τι κοστος θα εχει?οποιαδηποτε αλλη βοηθεια η πληροφορια δεκτη.Ευχαριστω!!!
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
βγαινοντας απο τις αφικξεις εχει μηχανημα που επιλεγεις εταιρια ταξι (να επιλεξεις με 1,39 λει/χλμ) σου βγαζει αποδειξη κ πας απεξω και σε 2-3 λεπτα ερχεται το ταξι. για κεντρο υπολογισε 30 λει περιπου (7,5 ευρω), μεχρι 45 λεπτα αναλογα την κινηση..

για μπραν πας με τραινο απο τον σταθμο gara di nord, εχει ανα ωρα...θες 2,5 ωρες περιπου κ μετα ταξι για το καστρο ή καποιο τοπικο λεωφορειο (ρωτα στο σταθμο)...αν θες τη γνωμη μου μεινετε βουκουρεστι, δειτε την παλια πολη κ τα περιξ...ειναι σκοτωμα σε τοσο λιγο διαστημα να πας μπραν..αν θες κατι στειλε πμ...
 

giota78

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
βγαινοντας απο τις αφικξεις εχει μηχανημα που επιλεγεις εταιρια ταξι (να επιλεξεις με 1,39 λει/χλμ) σου βγαζει αποδειξη κ πας απεξω και σε 2-3 λεπτα ερχεται το ταξι. για κεντρο υπολογισε 30 λει περιπου (7,5 ευρω), μεχρι 45 λεπτα αναλογα την κινηση..

για μπραν πας με τραινο απο τον σταθμο gara di nord, εχει ανα ωρα...θες 2,5 ωρες περιπου κ μετα ταξι για το καστρο ή καποιο τοπικο λεωφορειο (ρωτα στο σταθμο)...αν θες τη γνωμη μου μεινετε βουκουρεστι, δειτε την παλια πολη κ τα περιξ...ειναι σκοτωμα σε τοσο λιγο διαστημα να πας μπραν..αν θες κατι στειλε πμ...
ευχαριστω πολυ!βασικα δε θα παμε γιατι εχουν απεργια σημερα στο αεροδρομιο η πτηση ακυρωθηκε και δε μπορουμε να παμε ουτε αυριο γιατι δεν εχει διαθεσιμα εισητηρια..χασαμε και το διαγωνισμο...
 

stam.stam

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!θα ήθελα την βοήθεια σας..είμαι απο κρήτη και θα ήθελα να παω Ρουμανία για 3 με 4 μέρες και συγκεκριμένα στο κλουζ!υπαρχει καποιο λεωφορείο η τρένο που να κάνει το δρομολόγιο Αθήνα-Κλουζ η έστο απο Θεασσαλονίκη σε περίπτωση που δεν έχει απο Αθήνα?και αν υπάρχει πόσο είναι το κόστος?!ευχαριστώ!!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
http://expresslines.ro/ και http://www.lilianexpress.com/
Δεν νομίζω ότι πηγαίνει κάποια από τις δύο εταιρίες κατευθείαν Κλουζ.Λογικά πρέπει να αλλάξεις λεωφορείο στο Βουκουρέστι.Αθήνα-Βουκουρέστι κοστίζει 60 ευρώ.Πάντως για Ιουνιο έχει προσφορά η Ryanair εισιτήριο μετ'επιστροφής για Βουκουρέστι με λιγότερο από 30 ευρώ.Γλιτώνεις 15 ώρες στο δρόμο και χρησιμοποιείς τα 30 ε που θα σου περισσέψουν για τη διαδρομή Βουκουρέστι-Κλουζ με λεωφορείο ή τρένο.
 

mariasake7

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Υπό αναζήτηση..
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα, τη Δευτέρα φεύγω για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Αράντ της Ρουμανίας και θα ήθελα τα φώτα σας (αν έχει πάει κάποιος)..ειδοποιήθηκα τελευταία στιγμή οπότε δεν έχω χρόνο για πολλά..5 μέρες θα μείνω..ευχαριστώ..
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπέρα, τη Δευτέρα φεύγω για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Αράντ της Ρουμανίας και θα ήθελα τα φώτα σας (αν έχει πάει κάποιος)..ειδοποιήθηκα τελευταία στιγμή οπότε δεν έχω χρόνο για πολλά..5 μέρες θα μείνω..ευχαριστώ..
Τι θέλεις να μάθεις;
 

mariasake7

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Υπό αναζήτηση..
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Τι θέλεις να μάθεις;
Καλησπέρα..οτιδηποτε για την πολη..τα αξιοθεατα,για καφε, ποτο,για φαγητο (αν κ ειναι πληρωμενη η διατροφη)..τι αλλο αξιζει να δω ή να κανω κ οτιδηποτε αλλο ευπροσδεκτο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom