Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

piter

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα μια ερώτηση θα κάνω το ταξίδι βουκουρεστι -βεροια ποια διαδρομή προτινεται για πιο σύντομη και καλυτερη; μέσω σοφια η από κομοτηνη;;
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Πολύ ωραία ερώτηση και περιμένω κι εγώ απαντήσεις.
Αν και έπρεπε να ρωτήσεις αν την έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδρομή από Κομοτηνή που μάλλον είναι πρόσφατη (δηλ 1-2 χρόνια).
Το σύντομη ή όχι υπολογίζεται με τα διάφορα προγράμματα (google- viamichelin κλπ).
Το καλύτερη, είναι υποκειμενικό. Από Κομοτηνή περνάς τη Ροδόπη (υπερθέαμα) και μετά Εγνατία με διόδια και ακριβά καύσιμα.
Από την άλλη περισσότερη κίνηση σε Βουλγάρικους δρόμους και πιθανή μαζική κάθοδο τουριστών.
Πάνε από Κομοτηνή να μας το περιγράψεις κιόλας.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν και έπρεπε να ρωτήσεις αν την έχει κάνει κανείς αυτή τη διαδρομή από Κομοτηνή που μάλλον είναι πρόσφατη (δηλ 1-2 χρόνια).
Το σύντομη ή όχι υπολογίζεται με τα διάφορα προγράμματα (google- viamichelin κλπ).
Η συζήτηση για τους δύο αυτούς Βουλγάρικους δρόμους εχει γίνει πολλάκις στο φόρουμ,με λιγη αναζήτηση θα βρείτε τις σχετικές συζητήσεις.
Μιας όμως και υπάρχουν εξελίξεις,επανέρχομαι στο θέμα.Τα τελευταία 2 χρόνια εχω κάνει και τις δυο διαδρομές τουλάχιστον 6-7 φορές την κάθε μία.Μέχρι πρότινος ψήφιζα δαγκωτό Κομοτηνή.Επίσης και απο Κομοτηνή υπάρχουν δυο επιλογές.Γύρω η πάνω απο το βουνό Γκάμπροβο.Τις εχω κάνει και τις δύο όπου βεβαίως ανεβοκατεβαίνοντας το βουνό είναι υπέροχο το τοπίο αλλά αυξάνεις σε οδικές ώρες.
Αυτό που άλλαξε στο τελευταίο ταξίδι που έκανα το Πάσχα όπου η κάθοδος έγινε από Κομοτηνή και η επιστροφή Βουκουρέστι απο Σόφια ειναι οτι έχει δοθεί πλεον στην κυκλοφορία αρκετά μεγάλο κομμάτι της Εθνικής μέχρι και τη Σόφια και κάποια χλμ μετά.Οπότε η διαδρομή πλέον προς Σόφια είναι πιο γρήγορη και ξεκούραστη.

Καλησπέρα μια ερώτηση θα κάνω το ταξίδι βουκουρεστι -βεροια ποια διαδρομή προτινεται για πιο σύντομη και καλυτερη; μέσω σοφια η από κομοτηνη;;
Απο Βέροια αν μιλάμε καθαρά για πιο γρήγορη διαδρομή σαφέστατα ειναι πλέον προς Σόφια.Αν το ενδιαφέρον δεν είναι τα χλμ και ο οδικός χρόνος αλλά η ομορφιά της διαδρομής τότε μεσω Κομοτηνής ειναι η πρόταση.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπέρα..οτιδηποτε για την πολη..τα αξιοθεατα,για καφε, ποτο,για φαγητο (αν κ ειναι πληρωμενη η διατροφη)..τι αλλο αξιζει να δω ή να κανω κ οτιδηποτε αλλο ευπροσδεκτο!
Δεν έχω διανυκτερεύσει,την έχω επισκεφθεί από Τιμισοάρα η οποία είναι κοντά σε περίπτωση που έχεις χρόνο για κάποια εκδρομή.Κοντά στο Αραντ είναι η cetatea Soimos με χαλάσματα κι ενα καστράκι,δε είναι φοβερό αλλά αξίζει η διαδρομή και η θέα ιδίως αυτη την εποχή που ολα είναι καταπράσινα.Το Αραντ ειναι συμπαθητική πόλη,πολύ ωραία ειναι τα κτίρια του δημαρχείου,της Φιλαρμονικής και του Θεάτρου και φωτίζονται όμορφα τη νύχτα.Δεν επισκέφθηκα καποιο μουσείο ούτε έμεινα για φαγητό οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.Καλά να περάσεις!
 
Μηνύματα
14
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρέικιαβικ και Τόκιο!!!!!!
Καλησπέρα παιδιά...δυο ερωτήσεις έχω...πόση ώρα απόσταση είναι το Βουκουρέστι από τη Sighisoara???προλαβαίνω να φτάσω στη Sighisoara το πρωί και να γυρίσω το βραδάκι έχοντας δει όσα περισσότερα γίνεται???
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
https://www.google.ro/maps/dir/Sigh...c0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674

Χονδρικά είναι γύρω στις 5 ώρες με μέτρια κίνηση δλδ όχι ΠΣΚ και χωρίς στάση.Αν φύγεις στις 5 το πρωί από Βουκουρέστι ώστε να είσαι εκεί στις 10 μείνεις ως τις 6 το απόγευμα ώστε να είσαι πισω στις 11-12 τη νύχτα είναι τρελό σκότωμα γιατί οι δρόμοι δεν είναι καλοί αλλα θεωρητικά θα κάνεις μια καλή βόλτα στην πόλη.Το σωστό είναι να διανυκτερεύσεις ώστε να τη δεις φωτισμένη που είναι κούκλα και να μη τρέχεις σα το Βέγγο.10-11 ώρες συνολικά οδήγηση σε μια μέρα σε επαρχιακούς δρόμους για μια βόλτα εμένα δε μου φαίνεται λογικό αλλά γούστα είναι αυτά.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
  1. Η συζήτηση για τους δύο αυτούς Βουλγάρικους δρόμους εχει γίνει πολλάκις στο φόρουμ,με λιγη αναζήτηση θα βρείτε τις σχετικές συζητήσεις.
Μιας όμως και υπάρχουν εξελίξεις,επανέρχομαι στο θέμα.Τα τελευταία 2 χρόνια εχω κάνει και τις δυο διαδρομές τουλάχιστον 6-7 φορές την κάθε μία.Μέχρι πρότινος ψήφιζα δαγκωτό Κομοτηνή.Επίσης και απο Κομοτηνή υπάρχουν δυο επιλογές.Γύρω η πάνω απο το βουνό Γκάμπροβο.Τις εχω κάνει και τις δύο όπου βεβαίως ανεβοκατεβαίνοντας το βουνό είναι υπέροχο το τοπίο αλλά αυξάνεις σε οδικές ώρες.
Αυτό που άλλαξε στο τελευταίο ταξίδι που έκανα το Πάσχα όπου η κάθοδος έγινε από Κομοτηνή και η επιστροφή Βουκουρέστι απο Σόφια ειναι οτι έχει δοθεί πλεον στην κυκλοφορία αρκετά μεγάλο κομμάτι της Εθνικής μέχρι και τη Σόφια και κάποια χλμ μετά.Οπότε η διαδρομή πλέον προς Σόφια είναι πιο γρήγορη και ξεκούραστη.


Απο Βέροια αν μιλάμε καθαρά για πιο γρήγορη διαδρομή σαφέστατα ειναι πλέον προς Σόφια.Αν το ενδιαφέρον δεν είναι τα χλμ και ο οδικός χρόνος αλλά η ομορφιά της διαδρομής τότε μεσω Κομοτηνής ειναι η πρόταση.
Καλησπερα,
ηθελα να ρωτησω αλλα τα εκανα σαλατα
το συνοριακο περασμα απο Ανω Θερμο που βλεπω στους χαρτες το εχεις περασει;
Υπαρχει καποιος που εχει περασει απο εκει;
ή δεν ισχυει;
 
Last edited by a moderator:

Dimitrasmile

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! :) Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να επισκεφτούμε τη Ρουμανία στις αρχές Μαρτίου. Υπολογίζουμε να μείνουμε στο Βουκουρέστι για 5 ημέρες-4 βράδια και να επισκεφθούμε βέβαια και μερικά άλλα χωριά-πόλεις. Δεν ξέρουμε όμως καθόλου το κόστος για φαγητό, για μετακινήσεις ή για τη νυχτερινή ζωή. Πόσα χρήματα θα μας χρειαστούν περίπου να έχει ο καθένας μαζί του; Ένα ποσό περίπου 150-200 ευρώ ο καθένας θα ήταν ικανοποιητικό ή θα χρειάζονταν περισσότερα;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπέρα σε όλους! :) Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου να επισκεφτούμε τη Ρουμανία στις αρχές Μαρτίου. Υπολογίζουμε να μείνουμε στο Βουκουρέστι για 5 ημέρες-4 βράδια και να επισκεφθούμε βέβαια και μερικά άλλα χωριά-πόλεις. Δεν ξέρουμε όμως καθόλου το κόστος για φαγητό, για μετακινήσεις ή για τη νυχτερινή ζωή. Πόσα χρήματα θα μας χρειαστούν περίπου να έχει ο καθένας μαζί του; Ένα ποσό περίπου 150-200 ευρώ ο καθένας θα ήταν ικανοποιητικό ή θα χρειάζονταν περισσότερα;
Είναι αρκετά τα 150-200 ευρώ για φαγητό,αξιοθέατα,μετακινήσεις κλπ μεσα στο Βουκουρέστι αλλά και κάποιες κοντινές εκδρομές με τρένο.Δεν συμπεριλαμβάνονται οι διανυκτερεύσεις υποθέτω.
 

Tzikoz

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους σκεφτομαι να παω Ρουμανια των επομενο μηνα (Ιασιο , Βουκουρεστι , τιμισοαρα) εχει κανεις γνωμη? Εχω φιλους ρουμανους οποτε θα εχω ατομα να μου δειξουν πραγματα. Τι να προσεξω? Και ποιος ειναι ο ποιο οικονομικος τροπος να παω?



Αεροπλανο η λεωφορειο? Εχω βρει http://www.meltravel.gr/ τους γνωριζει κανεις?



Λιγο περιεργο το Θεσσαλονικη - Ιασιο από οικονομικης αποψεις.
 

kouskous

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλημέρα αγαπημένοι μου φιλοι.
Ήμαστε μία παρέα 7 ατόμων και θέλουμε να πάμε στην Ρουμανία την τελευταία εβδομάδα του Μαϊου.
Πολλοί από την παρέα μας θέλουν να πάνε στο κάστρο του κόμη Δράκουλα οπότε εγώ ανέλαβα την αναζήτηση...
Μπορεί κάποιος που έχει κάνει αυτή την διαδρομή να μου πει αν αξίζει
Και πως θα πάμε με τρένο ή λεωφορείο;;;;
Αν θυμάται επίσεις να μας πει περίπου κόστος θα ήταν πολύ καλό...
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Το "καστρο του Δρακουλα" βρισκεται κοντα σχετικα στο Brasov. Υπαρχουν λεωφορεια καθε μια ωρα νομιζω απο Brasov που πανε στο καστρο. Αν ειστε απο Βουκουρέστι θα πατε πρωτα με τραινο στο Brasov κ μετα με λεωφορειο. Νομιζω πως δεν υπαρχει λεωφορειο κατ ευθειαν απο Βουκουρεστι. Για περισσοτερες πλγροφοριες στο site του καστρου εδω

Το κοστος Βουκουρεστι - Καστρο (+εισιτηριο) - Βουκουρεστι υπολογιζω πως παει περιπου στα 30 ευρω το ατομο αν κινηθειτε με τα μεσα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom