Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.604
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στο Peles έχει ευρύχωρο πάρκιν χωρίς χρέωση.

Αν πας μόνο για την πόλη του Brasov (βόλτα στο κέντρο, πλατεία, μαύρη εκκλησία) γίνεται. Αν θέλεις να πας και κάστρο Bran στον ομώνυμο οικισμό (20km απόσταση) και κάστρο στο Rasnov θα είσαι στην τρεχάλα. Εγώ τα έκανα σε δυο μέρες.

Λάβε υπ’ όψη σου ότι η Σινάια (όπου το Peles) είναι δημοφιλής προορισμός του Σαββατοκύριακου για τους εύπορους κατοίκους του Βουκουρεστίου και ο επαρχιακός δρόμος Βουκουρέστι – Σινάια έχει φοβερή κίνηση και αλλεπάλληλα μποτιλιαρίσματα Παρασκευή βράδυ – Σάββατο πρωί και το αντίστροφο Κυριακή βράδυ στο ρεύμα από Σινάια για Βουκουρέστι.
 

Farokh13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Στο Peles έχει ευρύχωρο πάρκιν χωρίς χρέωση.

Αν πας μόνο για την πόλη του Brasov (βόλτα στο κέντρο, πλατεία, μαύρη εκκλησία) γίνεται. Αν θέλεις να πας και κάστρο Bran στον ομώνυμο οικισμό (20km απόσταση) και κάστρο στο Rasnov θα είσαι στην τρεχάλα. Εγώ τα έκανα σε δυο μέρες.

Λάβε υπ’ όψη σου ότι η Σινάια (όπου το Peles) είναι δημοφιλής προορισμός του Σαββατοκύριακου για τους εύπορους κατοίκους του Βουκουρεστίου και ο επαρχιακός δρόμος Βουκουρέστι – Σινάια έχει φοβερή κίνηση και αλλεπάλληλα μποτιλιαρίσματα Παρασκευή βράδυ – Σάββατο πρωί και το αντίστροφο Κυριακή βράδυ στο ρεύμα από Σινάια για Βουκουρέστι.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα φροντίσω να πάω καθημερινή.
Αξίζουν τα κάστρα Bran και Rasnov για να βάλω διανυκτέρευση, ή θα πάρω καλή γεύση με το πρώτο μέρος (βόλτα στο κέντρο, πλατεία, μαύρη εκκλησία);
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.604
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
To Bran αξίζει. Το Rasnov δεν χάνεις και τίποτα. ότι βλέπεις εξωτερικά. Αν ήταν κατακαλόκαιρο έβγαινε το πρόγραμμα σου και αυθημερόν. Αυτή την εποχή με τη μικρή διάρκεια ηλιοφάνειας, καιρικές συνθήκες (μπορεί και χιόνια να συναντήσεις) καλύτερα να είσαι πιο χαλαρός με μια διανυκτέρευση στο Brasov.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα φροντίσω να πάω καθημερινή.
Αξίζουν τα κάστρα Bran και Rasnov για να βάλω διανυκτέρευση, ή θα πάρω καλή γεύση με το πρώτο μέρος (βόλτα στο κέντρο, πλατεία, μαύρη εκκλησία);
Το Brasov δεν είναι η μαύρη εκκλησία που δεν έχει και τίποτα να δεις... Έχει ωραίες γειτονιές και δρόμους για να προχωρήσεις εκτός από την πολύ όμορφη πλατεία του. Έχει μια υπέροχη διαδρομή μέσα στο δάσος από την οποία έχεις εκπληκτική θέα στην πόλη!
Από τα κάστρα το Peles είναι υπερπαραγωγή! Η φύση γύρω του εκπληκτική!
Το Bran πιο απλό και διασκεδαστικό, έχει τη δική του γοητεία.
Μην πας Σαββατοκύριακο σε κανένα από τα δύο.
Για το αν αξίζει να πάρεις αμάξι έχω ενδοιασμούς λόγω των δρόμων. Σίγουρα όλα αυτά δεν βγαίνουν σε μία μέρα και επιστροφή στο Βουκουρέστι.
Εγώ έβαλα μία διανυκτέρευση στο Brasov και το χάρηκα και βράδυ.
Το Rasnov νομίζω ότι είναι σαν το κάστρο του Πλαταμώνα. Δεν πήγα να το δω.
Υπολόγισε ότι η κίνηση στους δρόμους είναι μεγάλη ακόμη και τις καθημερινές. Έβλεπα το μποτιλιάρισμα μέσα από το τρένο.
 

Farokh13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Το Brasov δεν είναι η μαύρη εκκλησία που δεν έχει και τίποτα να δεις... Έχει ωραίες γειτονιές και δρόμους για να προχωρήσεις εκτός από την πολύ όμορφη πλατεία του. Έχει μια υπέροχη διαδρομή μέσα στο δάσος από την οποία έχεις εκπληκτική θέα στην πόλη!
Από τα κάστρα το Peles είναι υπερπαραγωγή! Η φύση γύρω του εκπληκτική!
Το Bran πιο απλό και διασκεδαστικό, έχει τη δική του γοητεία.
Μην πας Σαββατοκύριακο σε κανένα από τα δύο.
Για το αν αξίζει να πάρεις αμάξι έχω ενδοιασμούς λόγω των δρόμων. Σίγουρα όλα αυτά δεν βγαίνουν σε μία μέρα και επιστροφή στο Βουκουρέστι.
Εγώ έβαλα μία διανυκτέρευση στο Brasov και το χάρηκα και βράδυ.
Το Rasnov νομίζω ότι είναι σαν το κάστρο του Πλαταμώνα. Δεν πήγα να το δω.
Υπολόγισε ότι η κίνηση στους δρόμους είναι μεγάλη ακόμη και τις καθημερινές. Έβλεπα το μποτιλιάρισμα μέσα από το τρένο.
Η διαδρομή στο δάσος είναι με το αυτοκίνητο ή υπο μορφή περιπάτου;
Σε ποιο σημείο είναι;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Η διαδρομή στο δάσος είναι με το αυτοκίνητο ή υπο μορφή περιπάτου;
Σε ποιο σημείο είναι;
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα που έγραψα κάποια πράγματα για τις μετακινήσεις στη Ρουμανία.
Ρουμανία - Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022


Η διαδρομή είναι με τα πόδια ακριβώς στις παρυφές του βουνού, παράλληλα με τα τείχη και τους προμαχώνες/πύργους, απόλυτα ασφαλής και με πολύ κόσμο που κάνει βόλτα. Στη φωτογραφία μου φαίνεται το μονοπάτι με φθινοπωρινές πινελιές. Για χειμώνα δεν ξέρω πως θα είναι, αλλά έχεις ωραία θέα προς την πόλη. Θα προσπαθήσω να στο εντοπίσω στο χάρτη για να πας.

BRASOV_MONOPATI.jpeg
 

Farokh13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα που έγραψα κάποια πράγματα για τις μετακινήσεις στη Ρουμανία.
Ρουμανία - Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022


Η διαδρομή είναι με τα πόδια ακριβώς στις παρυφές του βουνού, παράλληλα με τα τείχη και τους προμαχώνες/πύργους, απόλυτα ασφαλής και με πολύ κόσμο που κάνει βόλτα. Στη φωτογραφία μου φαίνεται το μονοπάτι με φθινοπωρινές πινελιές. Για χειμώνα δεν ξέρω πως θα είναι, αλλά έχεις ωραία θέα προς την πόλη. Θα προσπαθήσω να στο εντοπίσω στο χάρτη για να πας.

View attachment 452318
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα πάω τέλη Απριλίου, οπότε θεωρητικά θα έχει καλύτερο καιρό και πιο μεγάλη μέρα
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα πάω τέλη Απριλίου, οπότε θεωρητικά θα έχει καλύτερο καιρό και πιο μεγάλη μέρα
Αυτή είναι μία διαδρομή που έκανα στο Brasov.
City Walk: Brasov Introduction Walking Tour, Brasov, Romania

Αυτό το μονοπάτι που περιγράφω είναι μεταξύ των προμαχώνων 5, 6 και 8 που βλέπεις στον παρακάτω χάρτη, τους οποίους έχεις στα αριστερά σου και προχωράς στους πρόποδες του βουνού που το έχεις στα δεξιά σου.
Παρακάτω αναφέρω μερικά ωραία κτήρια και περιοχές του Brasov που αξίζει να δεις εξωτερικά και να τα συμπεριλάβεις στην βόλτα σου:

  • Casa Sfatului (The Council House) στην κεντρική πλατεία που είναι πολύ όμορφη
  • Black Church (Biserica Neagra), στην οποία δεν μπήκα μέσα, αλλά μου φάνηκε και αδιάφορη εξωτερικά...
  • Catherine's Gate και μέσα στην αυλή της που είναι πολύ όμορφη.
  • Scaffold's Gate (Poarta Schei)
  • Republicii Street (Strada Republicii)
  • Brasov Prefecture (the Palace of Justice) που είναι πολύ ωραία φωταγωγημένο τη νύχτα!! Η ευρύτερη περιοχή έχει πολύ ωραία κτήρια που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους...
  • City Hall
  • Mureşenilor Street
  • Strada Sforii (String Street), το πιο στενό δρομάκι στο Brasov και ένας από τα πιο στενούς δρόμους στην Ευρώπη, στο οποίο βγάζεις ωραία σέλφι! ;)
Για φαγητό, επιλέξαμε το Sergiana γιατι μας το πρότεινε και μια ντόπια νεαρή κοπέλα ως εστιατόριο με άψογη εξυπηρέτηση και πολύ ευγενικούς υπαλλήλους!


1706184640043.png
 

Farokh13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Γενικά στη Ρουμανία θα χρειαστεί να έχω μετρητά από το νόμισμά τους; Είδα ότι σε κάποια parking πχ δέχονται μόνο μετρητά.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Γενικά στη Ρουμανία θα χρειαστεί να έχω μετρητά από το νόμισμά τους; Είδα ότι σε κάποια parking πχ δέχονται μόνο μετρητά.
Κάνε λίγα μετρητά εως 100 ευρώ για σουβενιρ από κανένα πάγκο και εάν χρησιμοποιήσεις ταξί ή lockers για αποθήκευση στη sinaia στα οποία πλήρωσα με μετρητά. Για πάρκινγκ δεν ξέρω τι παίζει.
Παντού πλήρωνα με κάρτα και χρησιμοποίησα πολύ bolt/uber για μετακινήσεις, στα οποία πλήρωνα πάντα με κάρτα.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Οταν ειχα πάει εγω - πριν 5-6 έτη, στο Brasov υπήρχε και τελεφερίκ όπου στην κορυφή του αντίστοιχου λόφου είχε τρομερή θέα σε όλο το χωριο. Πολυ ωραίο ατμοσφαιρικό μέρος.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Καλησπέρα !!Ήθελα να ρωτησω 6 μερες πως να τις χωρίσω για βουκουρεστι και επαρχια? Το ταξιδι θα γίνει τωρα τον Φεβρουάριο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.096
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom