Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Αν επρεπε να διαλεξω μεταξυ σιμπιου και σιγκισοαρα σαν εκδρομη απο μπρασοφ τι λετε οτι ειναι πιο ωραιο?Θα μου πειτε μπορω να παω πρωτα στο ενα και μετα συνεχιζω στο αλλο αλλα δυστυχως δεν θα εχω την πολυτελεια και των 2 λογω χρονου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν επρεπε να διαλεξω μεταξυ σιμπιου και σιγκισοαρα σαν εκδρομη απο μπρασοφ τι λετε οτι ειναι πιο ωραιο?Θα μου πειτε μπορω να παω πρωτα στο ενα και μετα συνεχιζω στο αλλο αλλα δυστυχως δεν θα εχω την πολυτελεια και των 2 λογω χρονου.
Sighisoara
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν επρεπε να διαλεξω μεταξυ σιμπιου και σιγκισοαρα σαν εκδρομη απο μπρασοφ τι λετε οτι ειναι πιο ωραιο?Θα μου πειτε μπορω να παω πρωτα στο ενα και μετα συνεχιζω στο αλλο αλλα δυστυχως δεν θα εχω την πολυτελεια και των 2 λογω χρονου.
Sibiu.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Τρανσυλβανία είναι ξεχωριστή επειδή ιστορικά πέρασε μεγάλο διάστημα ως μέρος της Αυστροουγγρικής Αυτοκρατορίας, και είναι διαφορετική από την υπόλοιπη Ρουμανία επειδή χαρακτηρίζεται από κεντροευρωπαϊκή αρχιτεκτονική, γερμανόφωνο πληθυσμό, ουγκρική μειονότητα και ανάμειξη του δυτικού με το ανατολικό στοιχείο. Για να τα δεις αυτά, για να δεις στον ίδιο δρόμο ορθόδοξη, καθολική και προτεσταντική εκκλησία, γερμανική τάξη και γραφικά σπιτάκια, στο Hermannstadt θα πας, τη de facto πρωτεύουσα της Τρανσυλβανίας. Σήμερα το Hermannstadt λέγεται Sibiu.

H Σιγκισοάρα συγκριτικά είναι χωριό. Γραφική (ως και βουκολικά τα λες κάποια σημεία), αλλά μικρή πόλη. Η ιστορία της πάει πιο πίσω, και η ακμή της ήταν στο Μεσαίωνα, οπότε αυτό που βλέπεις σήμερα είναι μια generic ανακατασκευασμένη μεσαιωνική πόλη-κάστρο, με τις λεπτομέρειες να είναι το στοιχείο που κάνει τη διαφορά. Τέτοια κάστρα βρίσκεις θεωρώ σε όλη την Ευρώπη.

Αν παίζει αυτοκίνητο, αν κάνεις τη διαδρομή Brasov-Sibiu από τους επαρχιακούς δρόμους κι όχι από τον E68, θα δεις επαρχιακά σκηνικά από χρονοκάψουλα, με κάρα, αλώνια κλπ. Η διαδρομή από/προς Σιγκισοάρα είναι συγκριτικά πιο ορεινή.
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Η Τρανσυλβανία είναι ξεχωριστή επειδή ιστορικά πέρασε μεγάλο διάστημα ως μέρος της Αυστροουγγρικής Αυτοκρατορίας, και είναι διαφορετική από την υπόλοιπη Ρουμανία επειδή χαρακτηρίζεται από κεντροευρωπαϊκή αρχιτεκτονική, γερμανόφωνο πληθυσμό, ουγκρική μειονότητα και ανάμειξη του δυτικού με το ανατολικό στοιχείο. Για να τα δεις αυτά, για να δεις στον ίδιο δρόμο ορθόδοξη, καθολική και προτεσταντική εκκλησία, γερμανική τάξη και γραφικά σπιτάκια, στο Hermannstadt θα πας, τη de facto πρωτεύουσα της Τρανσυλβανίας. Σήμερα το Hermannstadt λέγεται Sibiu.

H Σιγκισοάρα συγκριτικά είναι χωριό. Γραφική (ως και βουκολικά τα λες κάποια σημεία), αλλά μικρή πόλη. Η ιστορία της πάει πιο πίσω, και η ακμή της ήταν στο Μεσαίωνα, οπότε αυτό που βλέπεις σήμερα είναι μια generic ανακατασκευασμένη μεσαιωνική πόλη-κάστρο, με τις λεπτομέρειες να είναι το στοιχείο που κάνει τη διαφορά. Τέτοια κάστρα βρίσκεις θεωρώ σε όλη την Ευρώπη.

Αν παίζει αυτοκίνητο, αν κάνεις τη διαδρομή Brasov-Sibiu από τους επαρχιακούς δρόμους κι όχι από τον E68, θα δεις επαρχιακά σκηνικά από χρονοκάψουλα, με κάρα, αλώνια κλπ. Η διαδρομή από/προς Σιγκισοάρα είναι συγκριτικά πιο ορεινή.
Εξαιρετικη αναλυση σε ευχαριστω πολυ.Οποτε μαλλον για Sibiu μας βλεπω και προφανως θα παιξει αμαξι, ωστε να δω οσα προανεφερες μιας και ειναι αρκετα ενδιαφεροντα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
και προφανως θα παιξει αμαξι,
Αυτό το λέμε πρώτο πρώτο!
Η Βασούλα Νο 2 :p , θέλει να κάνει μία προσθήκη σε όλη αυτή, την πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση, που έκανε ο taver.
Το Σιμπίου είναι η δεύτερη πόλη που αποτέλεσε πρωτεύουσα του πριγκιπάτου της Τρανσυλβανίας...το σκήπτρο το έλαβε απο την Άλμπα Ιούλια, η οποία υπήρξε πρώτα πρωτεύουσα του Ανατολικού Αυστροουγγρικού Βασιλείου.
Αυτό που θέλω να πώ είναι, οτι για να να έχεις μία ολοκληρωμένη εικόνα, όλων αυτών, που πολύ ωραία ανέλυσε ο taver, θα πρέπει να επισκεφτείς και τις δύο πόλεις! Αυτό φυσικά, είναι προσωπική μου γνώμη.

Η Σιγκισοάρα, όντως είναι ένα μεγάλο χωριό, αλλά αρκεί μία μέρα για να το δείς και να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα! Το Σιμπίου θεωρώ οτι θέλει παραπάνω....
Το Σιμπίου είναι κατάλληλο για βάση ημερίσιων εκδρομών! Μπορώ άνετα να σου γεμίσω 4 μέρες :innocent:

Ότι και αν διαλέξεις πάντως, δεν θα χάσεις! Καλά να περάσετε :)
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Από Brasov για αεροδρόμιο Βουκουρεστίου ποιες εταιρίες λεωφορείων είναι αξιόπιστες; Υπάρχει δυνατότητα Online αγοράς εισιτηρίων;
 

TravelMama

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα! Πολύ κατατοπιστικά όσα διάβασα μέχρι τώρα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Τέλος Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου λέει η Ρουμανία ή να το αφήσουμε για Άνοιξη ? Όλες οι φωτογραφίες που βλέπω έχουν καταπράσινα τοπία κλπ... Επίσης, η Klasswagen από ότι έχω διαβάσει προτείνεται γενικώς... Ασφάλιση να πάμε στη φουλ ? Ανεβάζει αρκετά την τιμή. Επίσης η πτήση επιστροφής είναι 6:45 από Βουκουρέστι, να κρατήσω το αμάξι και να πληρώσω και τα 10Ε fee για επιστροφής εκτός ωραρίου ή να προτιμήσω άλλο μέσο μεταφοράς για αεροδρόμιο ? Θα έχουμε μαζί το παιδί (19 μηνών) και δεν ξέρω πόσο ρεαλιστική θα ήταν η αναζήτηση ταξί με παιδικό κάθισμα ... Ευχαριστώ !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom