Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Είχες βγει παραέξω από το Βουκουρέστι; Θυμάσαι αν είχε χιόνια; Στα υπέροχα λουτρά είχες πάει;
Παραεξω οχι δεν ειχα παει γιατι ειχαμε παει για γιορτες οποτε κατσαμε στη πολη..στα λουτρα ηταν να παμε αλλα μας την εκανε το λεωφορειακι που σε παει τσαμπα(δε περασε ποτε το δρομολογιο του)οποτε εμεινε στα to do για την επομενη φορα..παντως ειναι κατι που δε πρεπει να παραλειψετε!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα μπορέσουμε να διασχίσουμε τον transfagarasan ή θα έχει χιόνια; Ξέρετε αν υπάρχουν van που κάνουν τη διαδρομή ή θα πρέπει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
Καλησπέρα,

O Transfagarasan κλείνει τον χειμώνα απο Balea Cascada έως Piscu Negru. Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας να τον διασχίσεις; Ρωτάς για εκδρομές και φαντάζομαι οτι εννοείς να πας μέχρι τη λίμνη Balea ( ; ). Καιρού επιτρέποντος, μπορείς να φτάσεις με αυτοκίνητο στο τελεφερίκ που σε πάει στη λίμνη. Θα πρέπει να τσεκάρεις την λειτουργία του τελεφερίκ πριν ξεκινήσεις.
Για εκδρομές δεν γνωρίζω με van, αλλά απο άλλα μέλη ξέρω οτι υπάρχουν. Ελπίζω να δούν το μήνυμα σου και να σου απαντήσουν.

Για τα λουτρά δες την ιστορία του @vagar78

Απο περιέργεια, τι εννοείς λέγοντας "φυσιολογικός καιρός" ;
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Καλησπέρα,

O Transfagarasan κλείνει τον χειμώνα απο Balea Cascada έως Piscu Negru. Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας να τον διασχίσεις; Ρωτάς για εκδρομές και φαντάζομαι οτι εννοείς να πας μέχρι τη λίμνη Balea ( ; ). Καιρού επιτρέποντος, μπορείς να φτάσεις με αυτοκίνητο στο τελεφερίκ που σε πάει στη λίμνη. Θα πρέπει να τσεκάρεις την λειτουργία του τελεφερίκ πριν ξεκινήσεις.
Για εκδρομές δεν γνωρίζω με van, αλλά απο άλλα μέλη ξέρω οτι υπάρχουν. Ελπίζω να δούν το μήνυμα σου και να σου απαντήσουν.

Για τα λουτρά δες την ιστορία του @vagar78

Απο περιέργεια, τι εννοείς λέγοντας "φυσιολογικός καιρός" ;
Ευχαριστώ για την απάντηση και συγγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση.

Με το να τον διασχίσουμε εννοώ να νοικιάζαμε ένα αυτοκίνητο και να κάναμε τη διαδρομή. Η φύση γύρω από τον δρόμο φαίνεται υπέροχη αλλά μου φαίνεται ο Δεκέμβρης δεν είναι κατάλληλος μήνας για τέτοια tour. Δεν έχω ψάξει κάτι για τη λίμνη Balea και γενικά δεν έχουμε καταλήξει ακόμα που θα πάμε και αν. Κάθε μέρα εδώ και δύο εβδομάδες ψάχνω αεροπορικά για διάφορους προορισμους και κάθε μέρα βρίσκω ακόμα καλύτερες ευκαιρίες, η Ρουμανία είναι ένα ταξίδι που θέλω καιρό να κάνω αλλά μου φαίνεται πως είναι καλύτερο να γίνει από Μάρτη-Απρίλη όταν θα γλυκάνει ο καιρός.

Με το ''φυσιολογικός καιρός'' εννοώ αυτό που βλέπω τώρα στο accuweather για πρόβλεψη καιρού τον Δεκέμβριο στο Βουκουρέστι. Από 6-7 βαθμούς μέχρι οριακά μείον. Πριν μια εβδομάδα περίπου η πρόγνωση καιρού έδειχνε πολύ περισσότερο κρύο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Με το να τον διασχίσουμε εννοώ να νοικιάζαμε ένα αυτοκίνητο και να κάναμε τη διαδρομή. Η φύση γύρω από τον δρόμο φαίνεται υπέροχη αλλά μου φαίνεται ο Δεκέμβρης δεν είναι κατάλληλος μήνας για τέτοια tour.
O Τρασφαγκαρασαν είναι ένας ορεινός δρόμος και φτάνει μέχρι τα 2050 μέτρα υψόμετρο (στη λίμνη Balea), σε μία χώρα που το κλίμα είναι ηπειρωτικό κυρίως και το χειμώνα οι θερμοκρασίες μπορεί να φτάσουν και σε -15 βαθμούς και ίσως πιο χαμηλά...
Είναι μία απο τις πιο όμορφες διαδρομές που έχω κάνει, αλλά μπορείς να την κάνεις μόνο το καλοκαίρι, γιατί ο δρόμος κλείνει απο αρχές Νοέμβρη και ανοίγει τέλος Ιουνίου.... Σε αυτό το σάιτ μπορείς να μπείς και να δεις σχετικές πληροφορίες. Οπότε, και άνοιξη να πάτε δεν μπορείτε να τον διασχίσετε!

Με το ''φυσιολογικός καιρός'' εννοώ αυτό που βλέπω τώρα στο accuweather για πρόβλεψη καιρού τον Δεκέμβριο στο Βουκουρέστι. Από 6-7 βαθμούς μέχρι οριακά μείον. Πριν μια εβδομάδα περίπου η πρόγνωση καιρού έδειχνε πολύ περισσότερο κρύο.
Όλες αυτές οι θερμοκρασίες είναι "φυσιολογικές" για την Ρουμανία :)
 

pronoobgr

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Καλησπερα παιδια, ειχα παει περσι με την παρεα μου για ενα 5ημερο Βουκουρεστι και παραλληλα πηγαμε κ μια μερα στο Μπρασοβ. Φετος θα ξανα παω με μια φιλη μου, για 3-4 μερες αυτη τη φορα. Θυμαμαι αρκετα μερη και γενικα που ειχα κανει αλλαγη νομισματος, τη παλια πολη οποτε στο θεμα Βουκουρεστι ειμαι ενταξει μπορω να πω.

Το θεμα μου ειναι το Μπρασοβ. Θυμαμαι πως με τραινο πας(δεν θα εχουμε οχημα δικο μας), και πως απο κει για να πας στο Bran (καστρο του Δρακουλα), μπορεις ή με λεωφορειο(23 αν θυμαμαι καλα), που σε αφηνει σε ενα μερος σαν ΚΤΕΛ και παιρνεις απο κει ενα αλλο και σε παει απευθειας. Εαν γνωριζει να μου πει την διαδικασια αν δηλαδη ισχευι αυτο που ειπα, ή αν γνωριζει τις ωρες/δρομολογια θα ημουν ευγνωμων, γιατι εμεις απο το σταθμο του τραινου ειχαμε παρει κατευθειαν uber(αν και μας λεγανε οτι δεν εχουν πολλα-Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι φετος), και στην επιστροφη απο το Μπραν για Μπρασοβ παλι με uber.

Φετος θελω να παω λιγο πιο προετοιμασμενος και να μην ειμαι στο αγχος το πως θα γυρισω, γιατι ειναι μονοημερη οπως και να τ κανουμε αυτο το ταξιδι, θα ηθελα εαν γνωριζει καποιος ή αν εχει παει προσφατα να με ενημερωσει! Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Καλημερα,

Μπρασοβ πας με τρενο
Απο το σταθμο τον κτελ στο Μπρασοβ εχει κτελ που σε αφηνει στο Μπραν ακριβως εξω απο το καστρο
 
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γιαπωνια
Γεια σας παιδια..να ρωτησω κατι..σκεφτομαι να παω ρουμανια με γυναικα εγγυο κ παιδακι 2,5 ετων..στα θερμα λουτρα εχει πραγματα για το παιδακι η θα το τσαλαπατανε οι ανθρωποι απο την πολυκοσμια..επισης εχει κεντρο οπου μπορεις να βολταρεις ευκολα κ διχως πολλα αμαξια εκει?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Γεια σας παιδια..να ρωτησω κατι..σκεφτομαι να παω ρουμανια με γυναικα εγγυο κ παιδακι 2,5 ετων..στα θερμα λουτρα εχει πραγματα για το παιδακι η θα το τσαλαπατανε οι ανθρωποι απο την πολυκοσμια..επισης εχει κεντρο οπου μπορεις να βολταρεις ευκολα κ διχως πολλα αμαξια εκει?
Στα λουτρα εκει που μπαινουν τα παιδακια εχει πολλα παιδακια και νεροτσουληθρες. Πιο πολλη προσοχη θελει η εγκυος μην της την πεσει κανενα παιδι με φορα.
Χωρις αυτοκινητα μονο σε παρκα. Εχει πολλα και μεγαλα.
 
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γιαπωνια
Στα λουτρα εκει που μπαινουν τα παιδακια εχει πολλα παιδακια και νεροτσουληθρες. Πιο πολλη προσοχη θελει η εγκυος μην της την πεσει κανενα παιδι με φορα.
Χωρις αυτοκινητα μονο σε παρκα. Εχει πολλα και μεγαλα.
[/QUOT
σε ευχαριστω πολυ..ειναι ευκολη η προσβαση στα παρκα?
 
Last edited by a moderator:

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Παιδιά φτάνω στο αεροδρόμιο Otopeni στις 12:15 το μεσημέρι, πώς μπορώ να φύγω από εκεί για Brasov? Τρένο, λεωφορείο?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Να πω κάτι όχι ακριβώς άσχετο, που δε ξερω πού να το γράψω. Αν ποτέ βρεθείτε στο Ιάσιο, σας παρακαλώ, φάτε στο Toujours https://www.facebook.com/Restaurant.Toujours, έφαγα ένα από τα καλύτερα γεύματα που έχω φάει ποτέ. Και έχω ιδιαίτερα απαιτητικό ουρανίσκο...
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Έχω 2.5 μέρες διαθέσιμες στο Βουκουρέστι, αξίζει να κάνω μονοήμερη στο κάστρο Πέλες ή είναι μεγάλη ταλαιπωρία και να παραμείνω στην πρωτεύουσα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom