Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

bellusci

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα,κάποιος που πήγε Ρουμανία,τώρα κοντά,να με βοηθήσει με το θέμα ιντερνετ(αγοράζω sim? Αντικαθιστώντας την ήδη υπάρχουσα δική μου? Δεν γνωρίζω τη διαδικασία.. ),συνάλλαγμα η' χρήση πιστωτικής η' κ χρεωστικής καρτας(ενημερώνοντας την τράπεζα μου? Ποια η διαδικασία?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Παιδιά καλησπέρα,κάποιος που πήγε Ρουμανία,τώρα κοντά,να με βοηθήσει με το θέμα ιντερνετ(αγοράζω sim? Αντικαθιστώντας την ήδη υπάρχουσα δική μου? Δεν γνωρίζω τη διαδικασία.. ),συνάλλαγμα η' χρήση πιστωτικής η' κ χρεωστικής καρτας(ενημερώνοντας την τράπεζα μου? Ποια η διαδικασία?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η Ρουμανία είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, επομένως όταν εντός Ε.Ε. έχεις ενεργοποιημένη roamming χρησιμοποιείς τα δεδομένα σου και τον χρόνο ομιλίας σου που έχεις στην Ελλάδα χωρίς επιπλέον χρέωση. Επομένως δεν χρειάζεται επιπλέον sim.
Τις κάρτες σου τις χρησιμοποιείς κανονικά όπως στην Ελλάδα χωρίς να χρειάζεται να ειδοποιήσεις την τραπεζα. Για συνάλλαγμα στα ανταλλακτήρια της Ρουμανίας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Παιδιά καλησπέρα,κάποιος που πήγε Ρουμανία,τώρα κοντά,να με βοηθήσει με το θέμα ιντερνετ(αγοράζω sim? Αντικαθιστώντας την ήδη υπάρχουσα δική μου? Δεν γνωρίζω τη διαδικασία.. ),συνάλλαγμα η' χρήση πιστωτικής η' κ χρεωστικής καρτας(ενημερώνοντας την τράπεζα μου? Ποια η διαδικασία?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η Ρουμανία είναι στην Ευρωπαϊκή ένωση, χρησιμοποιείς κανονικά λεπτά και δεδομένα από το πρόγραμμά σου στην Ελλάδα.

Κάρτες δεκτές σχεδόν παντού (μόνο σε πλανόδιους και παρκαδόρους χρειάστηκα μετρητά πριν δυο βδομάδες). Αλλά οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν προμήθειες, ενίοτε υπέρογκες. Δες πόσο χρεώνει η τράπεζά σου και αποφάσισε.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Καλησπερα σε ολους!θα επισκεφτω το Μπρασοβ σε 10 ημερες.Θα ηθελα πληροφοριες αν υπαρχει λεωφορειο να σε μεταφερει στο καστρο Πελες.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
αμαξι στο αεροδρομιο βουκουρεστι χωρις πιστωτικη ξερουμε κατι? εταιρια?
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Καλησπέρα, ξέρετε κάποιο τρόπο να πάμε από το κέντρο Βουκουρεστιου προς κάστρο Μπραν χωρίς να μπλέξουμε με τρένα και λεοφωρεια? Η επίσκεψη μας στην πόλη θα είναι μάλλον για 3 ημέρες..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Η Ρουμανία είναι στην Ευρωπαϊκή ένωση, χρησιμοποιείς κανονικά λεπτά και δεδομένα από το πρόγραμμά σου στην Ελλάδα.

Κάρτες δεκτές σχεδόν παντού (μόνο σε πλανόδιους και παρκαδόρους χρειάστηκα μετρητά πριν δυο βδομάδες). Αλλά οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν προμήθειες, ενίοτε υπέρογκες. Δες πόσο χρεώνει η τράπεζά σου και αποφάσισε.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς "υπέρογκες προμήθειες"; Χρεώνουν προμήθεια ανά συναλλαγή με την πιστωτική κάρτα ή εφάπαξ ποσό;
Στην Αίγυπτο π.χ. μου χρέωσε εφάπαξ 1€ για χρήση στο εξωτερικό η Alpha Bank.
Επίσης, ποια περιοχή να επιλέξω για διαμονή στο Βουκουρέστι για 2-3 βράδια;
Έχω μπερδευτεί με τους τομείς...Σκέφτομαι να μετακινούμαστε με ταξί ή Uber.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς "υπέρογκες προμήθειες"; Χρεώνουν προμήθεια ανά συναλλαγή με την πιστωτική κάρτα ή εφάπαξ ποσό;
Στην Αίγυπτο π.χ. μου χρέωσε εφάπαξ 1€ για χρήση στο εξωτερικό η Alpha Bank.
Εξαρτάται από την τράπεζα και τον τύπο της κάρτας σου. Εφάπαξ προμήθεια €1 για ότι χρήση και να κάνεις δεν έχω ξανακούσει ποτέ. Ανά συναλλαγή, ίσως (αλλά τότε είναι σούπερ-υπέρογκη η προμήθεια).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom