Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Βρε παιδιά,βλέπω τόσα που βγάζετε για Βουκουρέστι και προβληματίζομαι.... 7 νύχτες θα τις μοίραζα αρχικά 6 Βουκουρέστι και μια Μπρασόφ. Αλλά με όσα λέτε θα αλλάξω τελικά σε 5 και 2. Πόσο χάλια δηλαδή το Βουκουρέστι; Επειδή το οργανώνω kids frendly σκέφτομαι να έχουμε πολλά πάρκα, πολλές παιδικές χαρές, λουνα παρκ, μουσείο φυσικής ιστορίας,κοινοβούλιο.... Άρα έχουμε πραγματα κ εκεί.... Βάλε και ένα therme spa... Μια μέρα.. . Θα βγούνε πραγματικά να κάνουμε... Όχι; Στο Μπρασόφ από την άλλη και στο Σιμπίου θα δούμε τα δύο κάστρα ... Καλά δεν σκέφτομαι; Σκεφτόμαστε για τρένο γιατί δεν θέλουμε να νοικιάσουν ε αυτοκίνητο. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο με παιδιά 5 και 8? Στο τρένο πληρώνουν τα μικρά;
Να πάτε και στον ζωολογικό κήπο στο Βουκουρέστι.Περιπου στα 25 ευρώ 2 μεγάλοι 2 παιδιά
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Στο Βουκουρέστι δεν μου άρεσε τίποτα, για μένα είναι για 2 μέρες. Οπωσδήποτε στο Therme (πάρκο με θερμενόμενες πισίνες, σάουνες κλπ) κοντά στο αεροδρόμιο. Γενικά τα χωρία και οι πόλεις εκτός Πρωτεύουσας έχουν να σου προσφέρουν πολύ πιο ωραίες εικόνες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.966
1)Βρε παιδιά,βλέπω τόσα που βγάζετε για Βουκουρέστι και προβληματίζομαι.... 7 νύχτες θα τις μοίραζα αρχικά 6 Βουκουρέστι και μια Μπρασόφ. Αλλά με όσα λέτε θα αλλάξω τελικά σε 5 και 2. Πόσο χάλια δηλαδή το Βουκουρέστι; 2) Επειδή το οργανώνω kids frendly σκέφτομαι να έχουμε πολλά πάρκα, πολλές παιδικές χαρές, λουνα παρκ, μουσείο φυσικής ιστορίας,κοινοβούλιο.... Άρα έχουμε πραγματα κ εκεί.... Βάλε και ένα therme spa... Μια μέρα.. . Θα βγούνε πραγματικά να κάνουμε... Όχι;
3) Στο Μπρασόφ από την άλλη και στο Σιμπίου θα δούμε τα δύο κάστρα ...
1) Χαλια μαυρα. Για να το λεμε οσοι πηγαμε.
2) Εδω βαρεθηκαμε να παμε οι ενηλικες στο Κοινοβουλιο.
3) Στο Σιμπιου δεν εχει καστρο. Ειναι απιστευτα πιο ομορφο απο το Βουκουρεστι παντως.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
1) Χαλια μαυρα. Για να το λεμε οσοι πηγαμε.
2) Εδω βαρεθηκαμε να παμε οι ενηλικες στο Κοινοβουλιο.
3) Στο Σιμπιου δεν εχει καστρο. Ειναι απιστευτα πιο ομορφο απο το Βουκουρεστι παντως.
εγω φτιαχνω προγραμμα για τα μικρα... εχει πολλες παιδικες χαρες, παρκα... θα ξετρελλαθουν νομιζω... εχει και αυτο πχ AFI Cotroceni (Bucharest) - All You Need to Know BEFORE You Go που ολα αυτα θελουν χρονο με τα μικρα... γι αυτο λεω θα γεμισω τις μερες...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εμένα το Βουκουρέστι μου άρεσε και πολύ μάλιστα
το είχα πρωτοεπισκεφθεί πριν από ...25 χρόνια που όντως ήταν χάλι...δεν είχε να σου προσφέρει τίποτε(εκτός του μεγαλεπήβολου κοινοβουλίου που μου είχε μείνει στη μνήμη και του υπαίθριου μουσείου!στο Herastrau park),δε θυμόμουν τίποτε απολύτως

τώρα που ξαναπήγα βρήκα μια πόλη που έχει κάνει άλματα ανάπτυξης(και απότι συζήτησα με ρουμάνο η πόλη μου λέει αλλάζει όψη μέσα σε μιά δεκαετία,,φαντάσου στα 25 χρόνια που είχες νάρθεις.)
διαμορφώθηκε ένα ιστορικό κέντρο-παλιά πόλη(με αναπαλαιώσεις κτιρίων,δρομάκια καλντερίμια με εστιατόρια και καφέ...μ ενα υπέροχο!!!βιβλιοπωλείο σε κτίριο πρώην ιστορικού παμπάλαιου κτιρίου τράπεζας...το μοναδικό στο είδος του σ όλη την ευρώπη...),το καφέ Βαν Γκόγκ επίσης εκεί στην περιοχή πολυ must!επίσης,

την πλατεία urinii (την πιό επιβλητική της πόλης)ΚΑΙ το μέτωπο στο ποτάμι!!που ξεκινάει ουσιαστικά από αυτή την πλατεία και αναδείχθηκε ,αξιοποιήθηκε τα τελευταία χρόνια!!με
υπέροχη παραποτάμια διαδρομή με καφέ κατά μήκος της!
το Ηerastrau πάρκο το κατατάσσω στα ωραιότερα της Ευρώπης να συναγωνίζεται επάξια πάρκα του Λονδίνου και γενικά άλλων "προηγμένων" χωρών,με τον γιαπωνέζικο κήπο με τις ανθισμένες κερασιές!!τις γέφυρες στην τεράστια λιμνη,το φοβερό καφέ Hard rock cafe,τα γλυπτά ,το υπαίθριο μουσείο
και πόσα ακόμα πάρκα που δεν..προλαβαίνεις να τα δείς σε 2,3 μέρες αν προσθέσεις και τα μουσεία,
υπέροχα!! κτίρια ποικίλης αρχιτεκτονικής...

αυτά είναι ένα ... δείγμα των όσων με εντυπωσίασαν...σε μιά καταπράσινη με πολύ υδάτινο στοιχείο και πολύ απλωμένη πόλη
 
Last edited:

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μόλις χθες γύρισα από Ρουμανία.Ωραιο το Βουκουρέστι αλλά για 2 μέρες για τα δικά μου γούστα.Ολοι η ομορφιά ήταν στις άλλες πόλεις και τα χωριουδάκια.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μόλις χθες γύρισα από Ρουμανία.Ωραιο το Βουκουρέστι αλλά για 2 μέρες για τα δικά μου γούστα.Ολοι η ομορφιά ήταν στις άλλες πόλεις και τα χωριουδάκια.

Τα οποία ήταν ποια ????
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Sinaia- Brasov- Curtea de arges-Craiova και όλα τα χωριά που περνάς για να πας από Brasov στον transfagarasan από την διαδρομή που ακολούθησα μέσω Bran Curtea de arges.Οπως επίσης από Curtea de arges για Κραϊόβα περνάς μέσα από όμορφα χωρια
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εκανα βλακεια... Εχω κλεισει Τετάρτη -Κυριακη Βουκουρεστι και Δευτερα- Τριτη Μπρασόβ.... Δευτερα ομως βλεπω ειναι κλειστο το καστρο Πελες και Τριτη μονο ο κατω οροφος... τι προτεινετε να κανω; δεν σωζεται... με τρενο θα παμε μπραφοβ. Μηπως οι 4 βουκουρεστι να γινουν 3? και να βαλω και μια σιναια - να παμε κυριακη στο καστρο peles; ή να το αφησω για τελευταια μερα στο γρηγορο? πεταμε 15:45. Τις ηθελα τις 4 στο βουκουρεστι γιατι εχω πολλες παιδικες χαρες και παρκα στο προγραμμα ... μαζι με therme... Μπρασοφ δεν ειναι πολλα δυο βραδια; τελος με προβληματιζει πως θα κανουμε τις μετακινησεις σε μπρασοφ και σιναια... εχει λεωφορεια; ή ταξι? γιατι βλεπω οι περισσοτεροι πανε με αυτοκινητο. Στο Μπραν πως παμε ; εχει λεωφορειο απο Μπρασόφ?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom