Αργεντινή Ερωτήσεις για Αργεντινή

Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Καλησπέρα σε όλους! Θα ταξιδέψω στο Μπουένος Άιρες.και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο συμφερότερος τρόπος για να έχω ίντερνετ στο κινητό μου.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Αν ταξιδέψεις μόνο στην Αργεντινή μπορείς να αγοράσεις μια σιμ κάρτα τοπική.
Εδώ όλες οι πληροφορίες. Οι τιμές που αναγράφονται είναι σε πέσος Αργεντινής.
Argentina
Για περισσότερη βοήθεια απλά ρωτάς.
 
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Αν ταξιδέψεις μόνο στην Αργεντινή μπορείς να αγοράσεις μια σιμ κάρτα τοπική.
Εδώ όλες οι πληροφορίες. Οι τιμές που αναγράφονται είναι σε πέσος Αργεντινής.
Argentina
Για περισσότερη βοήθεια απλά ρωτάς.
Ευχαριστώ πολύ!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σε όλους! Θα ταξιδέψω στο Μπουένος Άιρες.και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο συμφερότερος τρόπος για να έχω ίντερνετ στο κινητό μου.
Στο αεροδρόμιο του Μπουένος Άιρες μου έχει τύχει 2 φορές να μη μπορώ να βγάλω σιμ. Την μία μου είπαν από το καταστήμα της κινητής ότι δεν είχαν ίντερνετ και την άλλη ενώ είχα φτάσει στην Αργεντινή 8ώρα και το κατάστημα να είχε ωράριο μέχρι τις 9 να ήταν κλειστό.

Πουλάνε κάρτες sim και σε μίνι μαρκετ στο κέντρο, σε 3 λεπτά έχει ενεργοποιηθεί, οπότε καλύτερα έτσι.
 
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Στο αεροδρόμιο του Μπουένος Άιρες μου έχει τύχει 2 φορές να μη μπορώ να βγάλω σιμ. Την μία μου είπαν από το καταστήμα της κινητής ότι δεν είχαν ίντερνετ και την άλλη ενώ είχα φτάσει στην Αργεντινή 8ώρα και το κατάστημα να είχε ωράριο μέχρι τις 9 να ήταν κλειστό.

Πουλάνε κάρτες sim και σε μίνι μαρκετ στο κέντρο, σε 3 λεπτά έχει ενεργοποιηθεί, οπότε καλύτερα έτσι.
Οπότε εγώ που φτάνω 6.30 δεν έχω ελπίδες... Απλά ήθελα ξέρετε να καλέσω uber κλπ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οπότε εγώ που φτάνω 6.30 δεν έχω ελπίδες... Απλά ήθελα ξέρετε να καλέσω uber κλπ.
20:00 το απόγευμα εννοούσα, έτσι όπως το έγραψα δε φάνηκε καλά. 6:30 το πρωί δύσκολα να είναι ανοιχτά.

Ο σταθμός του λεωφορείου είναι πιο μακριά και δεν έχει ίντερνετ εκεί. Τα uber περνάνε ακριβώς απέξω από τα arrivals στο EZE οπότε δε θα έχεις πρόβλημα, το παραγγέλνεις και βγαίνεις έξω.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Οπότε εγώ που φτάνω 6.30 δεν έχω ελπίδες... Απλά ήθελα ξέρετε να καλέσω uber κλπ.
Αν φτάνεις 6:30 το πρωί προφανώς πετάς με λουφτφαβε. Θα συνηθίσεις γρήγορα στην αλλαγή ώρας γιατί η πτήση είναι Βραδινή. Τώρα αν το τηλέφωνο σου υποστηρίζει esim παίρνεις ένα μικρό πρόγραμμα για να βολευτείς τις πρώτες μέρες. Η mobimatter έχει μερικά καλά. Στο ουμπερ πέρασε βίζα η μαστερκαρντ ελληνικής τράπεζας για να έχεις το προνόμιο της ισοτιμίας μπλου. Δηλαδή 40 με 50 % κάτω από την επίσημη ισοτιμία.
 
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Αν φτάνεις 6:30 το πρωί προφανώς πετάς με λουφτφαβε. Θα συνηθίσεις γρήγορα στην αλλαγή ώρας γιατί η πτήση είναι Βραδινή. Τώρα αν το τηλέφωνο σου υποστηρίζει esim παίρνεις ένα μικρό πρόγραμμα για να βολευτείς τις πρώτες μέρες. Η mobimatter έχει μερικά καλά. Στο ουμπερ πέρασε βίζα η μαστερκαρντ ελληνικής τράπεζας για να έχεις το προνόμιο της ισοτιμίας μπλου. Δηλαδή 40 με 50 % κάτω από την επίσημη ισοτιμία.
Ναι με Lufthansa πετάω, είναι βολική η πτήση που είναι βραδυνή (αγχώνομαι μόνο επειδή είναι μεγάλης διάρκειας κι έχω πολύ καιρό να πετάξω κάπου μακριά...). Δυστυχώς το κινητό μου δεν υποστηρίζει esim, οπότε δεν μπορώ να βολευτώ έτσι. Θα κοιτάξω να πάρω κάποια τοπική sim. Αυτό με το Uber δεν το γνωρίζω. Έχω revolut περάσει στην εφαρμογή. Με συμφέρει καλύτερα να χρησιμοποιήσω κάρτα ελληνικής τράπεζας;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Ναι με Lufthansa πετάω, είναι βολική η πτήση που είναι βραδυνή (αγχώνομαι μόνο επειδή είναι μεγάλης διάρκειας κι έχω πολύ καιρό να πετάξω κάπου μακριά...). Δυστυχώς το κινητό μου δεν υποστηρίζει esim, οπότε δεν μπορώ να βολευτώ έτσι. Θα κοιτάξω να πάρω κάποια τοπική sim. Αυτό με το Uber δεν το γνωρίζω. Έχω revolut περάσει στην εφαρμογή. Με συμφέρει καλύτερα να χρησιμοποιήσω κάρτα ελληνικής τράπεζας;
Η πτήσης είναι σχεδόν 14 ώρες σε 747-8 σερι, φρόντισε να κλείσεις θέση με χώρο για τα ποδιά έκτος και αν πετάς διακεκριμένη. Είναι όμως τη νύχτα και θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις την αλλαγή ωραρίου άμεσα.
Ο χώρος ουμπερ είναι ακριβώς έξω στις αφίξεις.
IMG_5341.jpeg


Μην τρομοκρατηθείς αν σε φωνάξουν για ταξί. Αγνόησε τους και κάλεσε ουμπερ από την εφαρμογή. Αν δεν είσαι σίγουρος για το που θα κάτσεις να περιμένεις ρώτησε κάποιαν με στολή, είναι όλοι τους ευγενικοί.

H αργεντινή για να καταπολεμήσει την μαύρη αγορά στο συνάλλαγμα και για να το μαζέψει, θέσπισε τη μαύρη αγορά στην χρήση κάρτων βίζα και μάστερ.
Η Ρεβολουτ δεν ξέρω αν παίρνει μέρος και ούτε το δοκίμασα να σου πω την αλήθεια. Οι ελληνικές κάρτες ναι. και βλέπεις αμέσως την συναλλαγή στη βίζα.
Aν πληρώσεις το ουμπερ με την κάρτα σου, αντί να χρεωθείς 10 εύρω για παράδειγμα βάση της επίσημης ισοτιμίας , θα χρεωθείς 5,5 γιατί εφαρμόζετε η ισοτιμία που έχει η μαύρη αγορά, όλα δηλαδή 40 με 45% κάτω. Το ξενοδοχείο το πληρώνεις με κάρτα για να έχεις μειωμένη τιμή και να μην πληρώσεις φόρο, και φυσικά μονό σε πέσος. Χρήματα αλλάζεις στον δρόμο με προσοχή. Στον κάθετο εμπορικό από τον οβελίσκο έχεις πολλούς. Εμάς μας σύστησε έναν το ίδιο το ξενοδοχείο και μας τα έφερε στο λόμπι. 1 εύρω έκανε πριν λίγες μέρες 620 πέσος.
Το ρευστό που θα πάρεις είναι ογκώδες. Φρόντισε να έχεις τσαντάκι γιατί Δεν χωράνε στο πορτοφόλι. μεγαλύτερο νόμισμα το χιλιάρικο.


Λογαριασμός εστιατορίου περίπου 100 ευρώ στη μαύρη αγορά. Διαφορετικά θα έπρεπε να πληρώσουμε 200. Και με κάρτα να πληρώσεις θα σου βγει ίσως λίγο παραπάνω. Άντε 110 ευρώ. Εμείς ξεφορτωθήκαμε το ρευστό που μας είχε μείνει. Η χρήση κάρτας είναι παντού.
IMG_5342.jpeg
 
Last edited:
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Η πτήσης είναι σχεδόν 14 ώρες σερί σε 747-8 σερι, φρόντισε να κλείσεις θέση με χώρο για τα ποδιά έκτος και αν πετάς διακεκριμένη. Είναι όμως τη νύχτα και θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις την αλλαγή ωραρίου άμεσα.
Ο χώρος ουμπερ είναι ακριβώς έξω στις αφίξεις.


Μην τρομοκρατηθείς αν σε φωνάξουν για ταξί. Αγνόησε τους και κάλεσε ουμπερ από την εφαρμογή. Αν δεν είσαι σίγουρος για το που θα κάτσεις να περιμένεις ρώτησε κάποιαν με στολή, είναι όλοι τους ευγενικοί.
H αργεντινή για να καταπολεμήσει την μαύρη αγορά στο συνάλλαγμα και για να το μαζέψει, θέσπισε τη μαύρη αγορά στην χρήση κάρτων βίζα και μάστερ.
Η Ρεβολουτ δεν ξέρω αν παίρνει μέρος και ούτε το δοκίμασα να σου πω την αλήθεια. Οι ελληνικές κάρτες ναι. και βλέπεις αμέσως την συναλλαγή στη βίζα.
Aν πληρώσεις το ουμπερ με την κάρτα σου, αντί να χρεωθείς 10 εύρω για παράδειγμα βάση της επίσημης ισοτιμίας , θα χρεωθείς 5,5 γιατί εφαρμόζετε η ισοτιμία που έχει η μαύρη αγορά, όλα δηλαδή 40 με 45% κάτω. Το ξενοδοχείο το πληρώνεις με κάρτα για να έχεις μειωμένη τιμή και να μην πληρώσεις φόρο, και φυσικά μονό σε πέσος. Χρήματα αλλάζεις στον δρόμο με προσοχή. Στον κάθετο εμπορικό από τον οβελίσκο έχεις πολλούς. Εμάς μας σύστησε έναν το ίδιο το ξενοδοχείο και μας τα έφερε στο λόμπι. 1 εύρω έκανε πριν λίγες μέρες 620 πέσος.
Το ρευστό που θα πάρεις είναι ογκώδες. Φρόντισε να έχεις τσαντάκι γιατί Δεν χωράνε στο πορτοφόλι. μεγαλύτερο νόμισμα το χιλιάρικο.
Σε ευχαριστώ πολύ! Με βοηθάς πολύ!
 
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Ότι άλλο θες ρώτα. Και ο Ορέστης μπορεί να σε βοηθήσει. Εγώ έχω λίγες μέρες που επέστρεψα από κει και τα έχω όλα κάλα στο μυαλό.
Τέλεια! Αυτό με την πληρωμή με ελληνικές κάρτες και το πρόγραμμα μπλου ισχύει σε όλες τις πληρωμές; Δηλαδή παντού, όπου παίρνουν κάρτα, να δίνω την ελληνική πιστωτική; Γιατί είχα διαβάσει σε μια ιστορία εδώ ότι η Τράπεζα μας χρεώνει τρελή προμήθεια σε συναλλαγή σε ξένο νόμισμα και είχα σκοπό να δίνω revolut παντού. Και, όσον αφορά στον καιρό, 16/9 φθάνω , θα καλυφθώ λες με μπλούζες εποχής (μακρυμάνικες άνοιξης - φθινώπορο); Λέω να έχω ένα λεπτό μπουφάν κι ένα πιο χοντρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom