Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Μηνύματα
5
Likes
1
γεια σας και απο μενα...
ετοιμαζομαι να κλεισω το ταξιδι μου στην ιορδανια και βλεπω οτι αξιζει περισσοτερο να πας ακαμπα γτ εχει πολυ φθηνες πτησεις με ryanair. θελω να κανω 10 ημερες διακοπες και θα μου αρεσε να μεινω σε διαφορες πολεις. μπορει καποιος να με βοηθησει απο που να ξεκινησω και που να μεινω περισσοτερο..?
επισης εχω αμερικανικο διαβατηριο. ξερεις καποιος τι ισχυει..?

ευχαριστω εκ των προτερων
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εμπειρίες/προτάσεις για συγκεκριμένα camps στο Wadi Rum υπάρχουν από κάποιον εδώ;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τον Αυγουστο μείναμε στο Beyond Wadi Rum. Τίμιο σε αυτα που προσφέρει. Ειχαμε κανονίσει να μας πάρουν απο την Πέτρα και την επόμενη μέρα να μας πάνε στα σύνορα στην Ακαμπα. Ολα έγιναν στην ώρα τους και όπως πρέπει. Κλείσαμε απευθείας απο το σαιτ τους και η πληρωμή έγινε με μετρητά στο wadi rum village. Ακριβώς δίπλα απο τo camp έχει ενα πέτρινο ύψωμα που ανεβαίνεις και βλέπεις την δύση και την ανατολή. Σχετικά ευκολη η αναβαση. Τουαλέτες και λουτρά κοινόχρηστα και δεδομένων των συνθηκών ήταν σε καλη κατάσταση.
Οι τοποθεσίες που σε πάνε είναι οι ίδιες οποιο camp και να διαλέξεις
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
γεια σας και απο μενα...
ετοιμαζομαι να κλεισω το ταξιδι μου στην ιορδανια και βλεπω οτι αξιζει περισσοτερο να πας ακαμπα γτ εχει πολυ φθηνες πτησεις με ryanair. θελω να κανω 10 ημερες διακοπες και θα μου αρεσε να μεινω σε διαφορες πολεις. μπορει καποιος να με βοηθησει απο που να ξεκινησω και που να μεινω περισσοτερο..?
επισης εχω αμερικανικο διαβατηριο. ξερεις καποιος τι ισχυει..?

ευχαριστω εκ των προτερων
Για το Αμερικανικο διαβατηριο ισχυει οτι και για το Ελληνικο.
1ο μερες ειναι πολυ καλα και παραπανω απο αρκετες για να δεις αυτα που πρεπει.
Εγω θα προτεινα προσθετικα σε οτι εχει γραφτει να πας:
1)Μανταμπα οπου θα δεις το ορος Νεμπο, το μουσειο κερινων ομοιωματων, τον ναο του Αγιου Γεωργιου με το περιφημο ψηφιδωτο και τις στοες της Καθολικης εκκλησιας. Επισης περπατημα στα σοκακια. Στον ναο θα γνωρισεις τον Ελληνα Αρχιμανδριτη ο οποιος θα χαρει παρα πολυ
2) Σημειο βαπτισης του Ιησου στον Ιορδανη
3) Γερασα και Salt η Οθωμανικη πολη
4) Ακροπολη Αμμαν και μουσειο αυτοκινητων του βασιλια. Πιθανον και καποιο μουσειο
5) Νυχτερινη βολτα στο Abdali, στην Rainbow street και στον κυκλο του Abdoun(στο Amman αυτα)
Και αλλα αρκετα. Απλα επειδη φτανεις 17.30 στην Αγκαμπα και εδω τον χειμωνα νυχτωνει νωρις κοιμησου στην Αγκαμπα. Μην οδηγησεις προς Αμμαν νυχτα
 
Last edited:
Μηνύματα
5
Likes
1
σε ευχαριστω για τα info.
προτεινεις να μεινω σε ολες τις πολεις η μονο σε μια και να γυρναω με αυτοκινητο?
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
σε ευχαριστω για τα info.
προτεινεις να μεινω σε ολες τις πολεις η μονο σε μια και να γυρναω με αυτοκινητο?
Θα προτεινα να μεινεις μολις φτασεις στην Αγκαμπα. Την δευτερη μερα Wadi Rum και την τριτη Πετρα. Μετα Αμμαν. Μια μερα να μεινεις οπωσδηποτε στην Νεκρα θαλασσα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Νιώθω λίγο πελαγωμένη όσον αφορά τις τοπικές μετακινήσεις στη χώρα:rolleyes-80:
Διαβάζω ότι τα λεωφορεία δεν έχουν καν στάνταρ ωράρια, οι επίσημες ιστοσελίδες των λεωφορείων δε λειτουργούν κι εγώ έχω απορίες να λύσω :bleh: Τα δρομολόγια που θέλουμε είναι Aqaba-Wadi Rum, Wadi Rum-Πέτρα, Πέτρα-Αμάν και Αμάν-Aqaba. Θα τα καταφέρουμε με λεωφορεία; Θα βρούμε τελευταία στιγμή όσο είμαστε εκεί εισιτήρια; (Η περίοδος είναι μέσα Δεκέμβρη).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επειδη το roaming ειναι πανακριβο προτεινω μολις φθασετε να παρετε μια καρτα τηλεφωνου με internet 10-15 JOD ωστε να εχετε και internet οταν το χρειαστειτε
Αν οι συνδέσεις τους είναι όπως στο Ομάν, κλάφ'τα κι άσ'τα...
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Νιώθω λίγο πελαγωμένη όσον αφορά τις τοπικές μετακινήσεις στη χώρα:rolleyes-80:
Διαβάζω ότι τα λεωφορεία δεν έχουν καν στάνταρ ωράρια, οι επίσημες ιστοσελίδες των λεωφορείων δε λειτουργούν κι εγώ έχω απορίες να λύσω :bleh: Τα δρομολόγια που θέλουμε είναι Aqaba-Wadi Rum, Wadi Rum-Πέτρα, Πέτρα-Αμάν και Αμάν-Aqaba. Θα τα καταφέρουμε με λεωφορεία; Θα βρούμε τελευταία στιγμή όσο είμαστε εκεί εισιτήρια; (Η περίοδος είναι μέσα Δεκέμβρη).
Δεν εχω πρει ποτε μου λεωφορειο και επομενως δεν ξερω. Αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. Αλλα την δουλεια σας θα την κανετε. Θα ειστε πολυ πιο ανετα με αυτοκινητο (αν το σηκωνει το budget σας) Εναλλακτικες λυσεις ταξι και αυτοκινητο με οδηγο. Αλλα με αρκετα μεγαλυτερο κοστος. Οτι και να αποφασιστε δενθα εχετε προβλημα. Απλα αλλου θα εχετε μικροτερη και αλλου μεγαλυτερη ταλαιπωρια
 

KATERINAMAK

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα! θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να πας και με ταυτότητα Ιορδανία ή θελει διαβατήριο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom