Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Anastasia B.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδιώτες! Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν ταξιδέψει ήδη Ιορδανία και στα κλασσικά μέρη που αναφέρονται παραπάνω! Είναι ασφαλές για 3 γυναίκες (όχι με γκρουπ) ;;;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδιώτες! Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν ταξιδέψει ήδη Ιορδανία και στα κλασσικά μέρη που αναφέρονται παραπάνω! Είναι ασφαλές για 3 γυναίκες (όχι με γκρουπ) ;;;
Απόλυτα ασφαλής προορισμός! Πάντα βέβαια προσέχουμε τα αυτονόητα.
 

vasilis1992

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς παίζει με το jordan pass?https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx Πληρώνεις 70jd και είσαι καλυμμένος για βίζα όσες μέρες κάτσεις,+1 ημέρα στην πέτρα,+είσοδο σε κάποιους τουριστικούς προορισμούς, η όταν φτάσει κάποιος στην ιορδανία πρέπει να πληρώσει και έξτρα την βίζα της ιορδανίας που νομίζω είναι γύρω στα 40jd. Ας μου απαντήσει κάποιος που έχει πάει ιορδανία και έχει χρησιμοποιήσει το jordan pass γιατί έχω μπερδευτείo_O:)
 

Mary_G

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
@vasilis1992 αν μείνεις από 3 βράδια και πάνω η βίζα περιλαμβάνεται. Πάντως, να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι όταν εισέρχεσαι από Άκαμπα δεν πληρώνεις βίζα (πήγαμε 16/11/18) οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει το JP.
 

AthenaTz

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδιά!
Ετοιμάζω κι εγώ ταξίδι για Ιορδανία με τις φτηνές πτήσεις της Ryanair για Άκαμπα. Προσγειώνομαι 17.30. Πόση ώρα θέλει γενικά για να ξεμπερδέψεις με ελέγχους διαβατηρίων, κλπ και να φύγεις απ' το αεροδρομίο;

Επίσης πόση ώρα πριν την αναχώρηση να είναι κανείς στο αεροδρόμιο; Κλασικό δίωρο ή πιο πολύ;

Πολύ ευχάριστο πάντως το ότι δεν πληρώνεις βίζα από Άκαμπα. Ισχύει σίγουρα για όλους;

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Και καλά ταξίδια!
 

Mary_G

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
@AthenaTz Όσο πιο γρήγορα βγεις απ'το αεροπλάνο τόσο πιο γρήγορα φεύγεις, εμείς πήγαμε από τους τελευταίους και μας πήρε περίπου μισή ώρα. Το αεροδρόμιο είναι πολύ μικρό με ελάχιστες πτήσεις. Πριν την αναχώρηση μάς έστειλε μήνυμα η Ryanair ότι το ckeck-in θα ανοίξει 3 ώρες πριν και θα κλείσει μία ώρα πριν. Μάλλον επειδή φεύγει μόνο η δική μας πτήση βιάζονται οι υπάλληλοι να το κλείσουν το μαγαζί :lol: Πήγαμε 2 ώρες πριν, σε 15΄είχαμε περάσει τα πάντα και από τις 11:30 (η πτήση είναι 13:05) φώναζαν ότι κάνει boarding και οι υπάλληλοι προσπαθούσαν να μας βάλουν μέσα στην αίθουσα της πύλης αναχώρησης, χωρίς να έχει έρθει ακόμη το αεροπλάνο.
Βίζα δεν είδα να πληρώνει κανείς, στο αεροπλάνο ήταν σχεδόν όλοι Έλληνες και μερικοί Ευρωπαίοι. Να προσθέσω επίσης ότι όταν πηγαίναμε φτάσαμε μισή ώρα νωρίτερα. Το αεροπλάνο ήταν ολοκαίνουριο με πολύ άνετο χώρο στα πόδια και η πτήση τέλεια. Την τελευταία ώρα, όταν πετάς πάνω από Ισραήλ, δεν επιτρέπεται να είναι κανείς όρθιος, οπότε κανόνισε τα της τουαλέτας νωρίτερα. :lol: Καλό ταξίδι!
 

Doulinho

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Καλησπέρα, είμαι νεοφερμένος στο σαιτ, χτες μόλις έκλεισα αεροπορικά για Ιορδανία, πρώτη φορά που θα ταξιδεύω εκτός Ελλάδας, πόσο μάλλον εκτός Ευρώπης. Η αλήθεια είναι πως έχω πελαγώσει, αλλά θέλω να πιστεύω πως θα τα βάλω όλα σε τάξη. Θα ξεκινήσω να ενημερώνομαι για τα έγγραφα που θα χρειαστώ και που θα κανονίσω την διαμονή κτλ.
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Καλησπέρα, είμαι νεοφερμένος στο σαιτ, χτες μόλις έκλεισα αεροπορικά για Ιορδανία, πρώτη φορά που θα ταξιδεύω εκτός Ελλάδας, πόσο μάλλον εκτός Ευρώπης. Η αλήθεια είναι πως έχω πελαγώσει, αλλά θέλω να πιστεύω πως θα τα βάλω όλα σε τάξη. Θα ξεκινήσω να ενημερώνομαι για τα έγγραφα που θα χρειαστώ και που θα κανονίσω την διαμονή κτλ.
λοιπον εγω γυρισα χθεσ απο ιορδανια θα σου γραψω ωσ εχει
α) εαν μεινεισ πανω απο 3 βραδυα δεν χρειαζεται βιζα
β) η jordan pass ειναι καλη μονο εαν εχεισ σκοπο να πασ στα μουσεια και τουσ χωρουσ που επιτρεπει (εγω την εβγαλα πληρωσα 70jod kai thn χρησειμοποιησα μονο πετρα
γ) mahmoud al salaymeh θα γινει ο ανθρωποσ σου σε ολο το ταξιδι 00962796524216 μιλαει πολυ καλα αγγλικα τον ειχαμε σε ολο το ταξιδι κυριοσ ενημεροσ και καθολου κλεφτησ .εαν τον χρεισιμοποιησεισ πεσ του απο την ρενα και τον σπυρο μπορεισκαι με wats up να μιλησεισ και απο εδω
δ)εγγραφα μονο το διαβατηριο σου τιποτε αλλο που να ληγει το λιγοτερο σε 6 μηνεσ
ε) θα σου εδινα και ξενοδοχεια αλλα ψαξε απο την trivago h booking για να βρει τιμεσ που θελεισ εσυ
εαν χρειαζεσαι κατι αλλο ρωτασ
 
Last edited by a moderator:

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς παίζει με το jordan pass?https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx Πληρώνεις 70jd και είσαι καλυμμένος για βίζα όσες μέρες κάτσεις,+1 ημέρα στην πέτρα,+είσοδο σε κάποιους τουριστικούς προορισμούς, η όταν φτάσει κάποιος στην ιορδανία πρέπει να πληρώσει και έξτρα την βίζα της ιορδανίας που νομίζω είναι γύρω στα 40jd. Ας μου απαντήσει κάποιος που έχει πάει ιορδανία και έχει χρησιμοποιήσει το jordan pass γιατί έχω μπερδευτείo_O:)
εαν δεν πασ σε τουριστικουσ προορισμουσ που καλυπτει η πασσ μην την βγαλεισ
στην πετρε πληρ, 50jod kai kauarises .δεν χρειαζεται βιζα απο 3 νυκτεσ και πανω και να φυγετε απο ακαμπα. ουτε στην πρεσβεια λενε αληθεια προοθουν την jordan pass
emeis πηγαμε νεμπο, πετρα νεκρα θαλασσα και ιορδανη και παντου πληρωσαμε εισητηριο
μονο πετρα δεν πληρωσανε (το πρωι διοτι το βραδυ πληρωσαμε 17jod για τα φαναρακια
επεισησ
 
Last edited by a moderator:

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Γ) MAHMOUD AL SALAYMEH ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ 00962796524216 ΜΙΛΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΥΡΙΟΣ ΕΝΗΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΛΕΦΤΗΣ .ΕΑΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣΚΑΙ ΜΕ WATS UP ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ
καλώς ήρθατε

Μπορείς να πληροφορήσεις για τιμές ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@irtat
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
Παρακαλώ γράψε ξανά τα τελευταία σου μηνύματα με πεζά, γιατί θα διαγραφούν.
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
καλώς ήρθατε

Μπορείς να πληροφορήσεις για τιμές ?
ξενοδοχεια μεσος ορος 65 με 70 ευρω , ταξι 3 μερες 300 ευρω με δικη του διανυκτερευση ,νεμπο δεν μπηκαμε μεσα μονο απ εξω διοτι μας τσατισαν κατι καλογεροι γαλοι .17 δηναρια τα φαναρακια στην πετρα το πρωινο περασμα με την παςς ,νεκρα θαλασσα 25 το ατομο για μπανιο και φαγητο μας το εκλεισε ο μαχμουντ ,εαν το κλεισεις απο εδω η μονοσ σου ζητουν 80 δηναρια .Στον τοπο βαπτισησ 12 η17 δηναρια .εστιατορεια πληρωσαμε πολλα γιατι καποιοι απο την παρεα φοβοταν .στην ακαμπα φαγαμε πολυ οικονομικα 7.30 δηναρια τα δυο ατομα ,(πισω απο το τζαμι)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom