Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα και χρονια πολλά. Σκέφτομαι ένα ταξίδι 5 ημερων στην Ιορδανία με το εξής πρόγραμμα. Αφιξη το απογευμα στην Ακαμπα και μεταβαση απευθειας στην Πέτρα. Παραμονη 2 βραδυα και μεταβαση στη Wadi Rum. Διανυκτερευση ενα βραδυ και μεταβαση στην Ακαμπα για μια διανυκτερευση προκειμενου την επομενη να παρουμε την πτηση της επιστροφης.Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις μετακινησεις απο Ακαμπα προς Πετρα ,απο Πέτρα προς Wadi Rum και απο κει στην Ακαμπα.Επειδή δεν εχουμε πιστωτικές για να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, ποιός άλλος οικονομικός τρόπος υπάρχει για να κάνουμε αυτές τις διαδρομές, δεδομένου οτι το να νοικάσουμε αυτοκινητο με οδηγό, απ'ό,τι διαβαζω είναι αρκετά ακριβό. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Όπως έχει ξαναγραφτεί, τα λεωφορεία δεν έχουν βολικά δρομολόγια. Δες τη σελίδα της Jett. Αλλιώς, αναγκαστικά ταξί/αμαξι με οδηγό. Μπορείς να δεις σε προηγούμενο μήνυμά μου στο παρόν θέμα τις τιμές του ταξί για κάποιες βασικές διαδρομές.
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Εχει Business Center το ξενοδοχείο που θα μπορείς να έχεις προσβαση σε υπολογιστή και εκτυπωτη. Υπαρχει πιθανότητα να έχεις μια χρεώση το πολύ μέχρι 5 ευρώ αλλα οταν ειναι για boarding pass πολλά ξενοδοχεία δεν χρεώνουν. Πάντως η δουλειά σου θα γίνει.
Στο Αμμάν δεν μπορείς να κάνεις web check-in αλλά πρέπει να κάνεις στο αεροδρομιο. Δεν ξέρω αν στην Aqaba γίνεται web check in
 

Apost

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Στο Αμμάν δεν μπορείς να κάνεις web check-in αλλά πρέπει να κάνεις στο αεροδρομιο. Δεν ξέρω αν στην Aqaba γίνεται web check in
Με Ryanair γίνεται web check in, 2 μηνες πριν την πτήση, εφόσον έχεις κλείσει συγκεκριμένη θέση
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλησπέρα σε όλους! Κοιτάζω για 25-29/3 για Ιορδανία απο Ακαμπα. Βγαινουν 4 διανυκτέρευσεις και σκεφτομαι να τις μοιράσω ως εξης: 2 βράδυα Wadi Rum , 1 Βράδυ Πετρα και 1 βραδυ Άκαμπα ώστε να πεταχτουμε και Ισραηλ πριν την απογευματινή πτήση. Ακούω γνώμες
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους! Κοιτάζω για 25-29/3 για Ιορδανία απο Ακαμπα. Βγαινουν 4 διανυκτέρευσεις και σκεφτομαι να τις μοιράσω ως εξης: 2 βράδυα Wadi Rum , 1 Βράδυ Πετρα και 1 βραδυ Άκαμπα ώστε να πεταχτουμε και Ισραηλ πριν την απογευματινή πτήση. Ακούω γνώμες
1 βράδυ Wadi Rum , 2 Βράδια Πετρα και 1 βραδυ Άκαμπα
Φτανεις Ακαμπα και πας Wadi Rum για διανυκτερευση σε σκηνη. Το πρωι τουρ στην ερημο και μετα διανυκτερευση Πετρα (μπορειτε να πατε και στο πετρα by night).
Την αλλη μερα ολη πετρα και διανυκτερευση εκει (θα ειστε νεκροι στο τελος της ημερας οποτε βολευει να μην εχετε μετακινηση).
Και τελος 1 βραδυ Άκαμπα.
 

Apost

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Στην Πέτρα χρειάζεται οδηγός-ξεναγός? Υπάρχει κάποια πρόταση?

Ξεναγός για τη Gerash?
 
Last edited by a moderator:

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
A
Καλησπέρα σε όλους! Κοιτάζω για 25-29/3 για Ιορδανία απο Ακαμπα. Βγαινουν 4 διανυκτέρευσεις και σκεφτομαι να τις μοιράσω ως εξης: 2 βράδυα Wadi Rum , 1 Βράδυ Πετρα και 1 βραδυ Άκαμπα ώστε να πεταχτουμε και Ισραηλ πριν την απογευματινή πτήση. Ακούω γνώμες
Απλά με ξέρεις ότι βγαίνοντας από την χώρα θα πληρώσεις 40 jod visa διότι δεν πλήρωσες στην Aqaba. Και μπαίνοντας θα πληρώσεις πάλι αλλά 40. ΤουλαχΤουλάετσι γίνεται από την Νεκρά . Δεν ξερξαν στο Ελιατ ισχύει κατι αλλο
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
A

Απλά με ξέρεις ότι βγαίνοντας από την χώρα θα πληρώσεις 40 jod visa διότι δεν πλήρωσες στην Aqaba. Και μπαίνοντας θα πληρώσεις πάλι αλλά 40. ΤουλαχΤουλάετσι γίνεται από την Νεκρά . Δεν ξερξαν στο Ελιατ ισχύει κατι αλλο
Αυτο είναι σίγουρο; Από Ελιατ εννοώ... Φανταζομαι ότι σε περίπτωση εκδοσης βιζας ή Jordan pass από την αρχή, δεν πληρώνεις κατι εξτρα
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Τσα! Νά'μαι κι εγώ!
Νομίζω - νομίζω, λέω - ότι βρήκα ένα μικρό "παραθυράκι" για να γλυτώσω λίγα JOD (και περισσότερα ευρώ)…
Οι περισσότεροι θα γνωρίζετε την ιστορία μου: 5ήμερο, πετάω από και προς Άκαμπα με RyanAir, και τελικά, την τελευταία μου διανυκτέρευση θα την κάνω Ιερουσαλήμ, για να φύγω την επομένη από Τελ Αβίβ.
Μπήκα, από περιέργεια, στο site Jordan Pass και γράφει ότι δεν ισχύει σε περίπτωση εισόδου στη χώρα, από Allenby Bridge - τα "πάνω" σύνορα, δηλ.
Σε περίπτωση εξόδου, όμως; Δεν λέει κάτι!
Και σκέφτομαι: 50 JOD η Πέτρα και άλλα 40 JOD η βίζα εξόδου, μας κάνουν 90 JOD.
Το Jordan Pass κοστίζει 70 JOD… Άρα, γλυτώνω (τουλάχιστον) 20 JOD, άρα συμφέρει!
Το σκέφτομαι καλά; Είναι έτσι όπως τα λέω;
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Άντε, τώρα, να βγάλεις άκρη...
Έστειλα χτες e-mail στο site της Jordan Pass.
Σήμερα, κιόλας, μου απάντησαν.

Τους ρωτάω - και είμαι ξεκάθαρος:

Hi there!
I will visit Jordan, in a few days
Since my flight is TO and FROM Aqaba, I already have a Free Visa.
Now... Is the Jordan Pass valid, if I leave the country, from Allenby Bridge, to Israel?
I'd like to visit Jerusalem, too.


Μου απαντάνε - και δεν είναι ξεκάθαροι:

Dear Sir/Madam,
Jordan pass is not a visa.
You can go to Jerusalem crossing Allenby bridge specifically and re enter Jordan crossing the same bridge showing the same visa you previously had.
Please note that if you exit Jordan from any other border or re enter Jordan from any other border you will need to buy a new visa to be able to enter the country.
---

Regards,
The Jordan Pass Team


Βγάζετε, εσείς, άκρη;
Η μόνη άλλη είσοδο / έξοδο συνόρων μεταξύ Ιορδανίας - Ισραήλ, είναι στο Eilat.
Από κει, όμως, είναι τσάμπα το να μπεις/βγεις και δεν θέλει βίζα!
Και με τη free visa που θα έχω από την Aqaba, όπως γνωρίζω, δεν μπορώ να περάσω την Allenby Bridge!

Τελικά... ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ, ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;
 

Katerina-SKG

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα παιδιά, κλείσαμε κι εμείς, 3 γυναίκες για 14 Ιανουαρίου. Ξέρει κανείς τι γίνεται με visa αν θέλουμε να πάμε στο Σινά από Άκαμπα με το φερι; Εκτός από την visa της Αιγύπτου πρέπει να ξαναπληρώσουμε όταν θα επιστρέψουμε Άκαμπα; Επίσης σαν κόστος τις υπόλοιπες μέρες είναι καλύτερα να κινηθούμε με οδηγό, ή να νοικιασουμε ένα αυτοκίνητο;
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα . Μετά απο επικοινωνία με την Πρεσβεία της Ιορδανίας στην Αθήνα, με ενημέρωσαν οτι η βίζα στο αεροδρόμιο της Ακαμπα ειναι δωρεάν για τους κατέχοντες ελληνικό διαβατήριο με ισχύ τουλάχιστον 6 μήνες. Αυτό λοιπόν που καταλαβαίνω είναι οτι αν κάποιος πρόκειται να επισκευθεί ΜΟΝΟ την Πέτρα, της οποίας η είσοδος περιλαμβάνεται στο Jordan pass, δεν συμφέρει η αγορά του, εφόσον δεν πληρώνει βιζα που και αυτή περιλαμβάνεται στο pass. Επίσης σύμφωνα με το επίσημο site της Πετρας, για να παρακολουθήσει κάποιος το Petra by night, πρέπει να έχει και ημερήσιο εισητήριο εκτός απο τα 17 JOD που πληρώνει. Το ημερήσιο είναι 90 JOD εκ των οποίων τα 40 JOD επιστρέφονται την επόμενη μέρα. Αν έχω καταλάβει λάθος, παρακαλώ να με διορθώσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom