Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα . Μετά απο επικοινωνία με την Πρεσβεία της Ιορδανίας στην Αθήνα, με ενημέρωσαν οτι η βίζα στο αεροδρόμιο της Ακαμπα ειναι δωρεάν για τους κατέχοντες ελληνικό διαβατήριο με ισχύ τουλάχιστον 6 μήνες. Αυτό λοιπόν που καταλαβαίνω είναι οτι αν κάποιος πρόκειται να επισκευθεί ΜΟΝΟ την Πέτρα, της οποίας η είσοδος περιλαμβάνεται στο Jordan pass, δεν συμφέρει η αγορά του, εφόσον δεν πληρώνει βιζα που και αυτή περιλαμβάνεται στο pass. Επίσης σύμφωνα με το επίσημο site της Πετρας, για να παρακολουθήσει κάποιος το Petra by night, πρέπει να έχει και ημερήσιο εισητήριο εκτός απο τα 17 JOD που πληρώνει. Το ημερήσιο είναι 90 JOD εκ των οποίων τα 40 JOD επιστρέφονται την επόμενη μέρα. Αν έχω καταλάβει λάθος, παρακαλώ να με διορθώσετε.
Αν προκειται να πας Πετρα την ιδια μερα που φτανεις, ισχυει αυτο που λες. Διαφορετικα το ημερησιο πασο ειναι 50Jod.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Αν προκειται να πας Πετρα την ιδια μερα που φτανεις, ισχυει αυτο που λες. Διαφορετικα το ημερησιο πασο ειναι 50Jod.
Ναι ετσι ειναι. Παρέλειψα να το σημειωσω
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Καλημέρα παιδιά, κλείσαμε κι εμείς, 3 γυναίκες για 14 Ιανουαρίου. Ξέρει κανείς τι γίνεται με visa αν θέλουμε να πάμε στο Σινά από Άκαμπα με το φερι; Εκτός από την visa της Αιγύπτου πρέπει να ξαναπληρώσουμε όταν θα επιστρέψουμε Άκαμπα; Επίσης σαν κόστος τις υπόλοιπες μέρες είναι καλύτερα να κινηθούμε με οδηγό, ή να νοικιασουμε ένα αυτοκίνητο;
Φυσικα ειναι οικονομικοτερο να νοικιασετε αυτοκινητο και να οδηγησετε εσεις αλλα θα συνιστουσα να παρετε οδηγο. Θα κοστισει 20-30JOD την ημερα για 10 ωρες (+5-6 jod η εξτρα ωρα) αλλα θα εχετε το κεφαλι σας ησυχο. Οσο για το Σινα αν κατστε λιγοτερο απο 5-6 ημερες εχει τοσα να δειτε στην Ιορδανια που δεν θα συνιστουσα να πατε Αιγυπτο. Και κανονικα ναι πληρωνετε βιζα 1 φορα βγαινοντας απο Ιορδανια γιατι δεν πληρωσατε στην Αγκαμπα αλλα οταν ξαναμπειτε απο Αγκαμπα δεν πληρωνετε. Και η Αιγυπτος εχει βιζα. Να ξερετε ομως οτι το ferry δεν ειναι τουριστικο που σημαινει οτι ειναι ανοργανωτο και πολυ κακο στην ακριβεια των αναχωρησεων. Και επισης για 3 κοπελες θα σας συνιστουσα να το σκεφτητε λιγο καλυτερα. Οχι οτι θα γινει τιποτα αλλα θα ακουσετε πολλα
 

Manouela_S

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα ! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ταξίδι στην Ιορδανία . Σκεφτόμαστε να πάμε τέλη Σεπτέμβρη με άλλους δύο φίλους μου για 7 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
1) Μπορούμε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο ; ειμαστε 22 και το δίπλωμα το έχουμε 2 χρόνια
2) Είναι καλύτερο να ενοικιάσω μέσω ιντερνετ ή όταν φτάσω στο αεροδρόμιο ; και απο οικονομικής άποψης
3) Στην Νεκρα Θαλασσα διάβασα οτι δεν αξίζει να διανυκτερεύσεις αλλά σίγουρα μπάνιο πρέπει να κάνεις . Με ένα σεμνό μαγιό θα έχω θέμα με τους ντόπιους ; αν οχι σε ποιά δημόσια παραλία μπορώ να πάω;
4) Κάποια πληροφορια σχετικα με το Wadi Mujib ;
5) Σχετικά με την έρημο Wadi Rum βρήκα κάποια camp με καλή βαθμολογία στο booking και οι τιμές κυμαίνονται 100-120 για 2 βράδια 3 ατομα σε αυτη την τιμή περιλαμβάνεται το safari (4χ4) και camel tour ή μονο φαγητό και διαμονή ;
6) Στην Πέτρα θα χρειαστούμε ξεναγό ;
7) Κάποιο diving center στην Ακαμπα με φυσιολογικες τιμές;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρα ! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ταξίδι στην Ιορδανία . Σκεφτόμαστε να πάμε τέλη Σεπτέμβρη με άλλους δύο φίλους μου για 7 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
1) Μπορούμε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο ; ειμαστε 22 και το δίπλωμα το έχουμε 2 χρόνια
2) Είναι καλύτερο να ενοικιάσω μέσω ιντερνετ ή όταν φτάσω στο αεροδρόμιο ; και απο οικονομικής άποψης
3) Στην Νεκρα Θαλασσα διάβασα οτι δεν αξίζει να διανυκτερεύσεις αλλά σίγουρα μπάνιο πρέπει να κάνεις . Με ένα σεμνό μαγιό θα έχω θέμα με τους ντόπιους ; αν οχι σε ποιά δημόσια παραλία μπορώ να πάω;
4) Κάποια πληροφορια σχετικα με το Wadi Mujib ;
5) Σχετικά με την έρημο Wadi Rum βρήκα κάποια camp με καλή βαθμολογία στο booking και οι τιμές κυμαίνονται 100-120 για 2 βράδια 3 ατομα σε αυτη την τιμή περιλαμβάνεται το safari (4χ4) και camel tour ή μονο φαγητό και διαμονή ;
6) Στην Πέτρα θα χρειαστούμε ξεναγό ;
7) Κάποιο diving center στην Ακαμπα με φυσιολογικες τιμές;
1. Λογικά ναι. Δεν πολυασχολουνται με τα διπλώματα. Θερωρητικά δεν κάνει ούτε το ευρωπαικο διπλωμα αλλα και αυτό μια χαρα το δέχονται.
2. Δεν μπορώ να στο απαντήσω. Νομιζω είχα κλείσει μεσω site με 35€ (full ασφαλιση)
3. Σε δημόσια παραλια με μαγιό το ξεχνας. Επίσης θα πρέπει και κάπου να ξεπληθείτε... Αν δεν θες να διανυκτερεύσεις, θα πας σε κάποια ιδιωτική παραλία με είσοδο σαν αυτή https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293987-d1911555-Reviews-O_Beach-Dead_Sea_Region.html Υπολογισε 20€-25€ ευρώ. Πρακτικά σας συμφέρει να κλείσετε ένα 3κλινο σε κάποιο καλό ξενοδοχείο να το ευχαριστηθείτε.
4. Αν μείνετε ένα βράδυ στην νέκρα, την επόμενη μέρα μπορείτε να πατε στο φαραγγι Wadi Mujib (είναι πολύ κοντά) και μετά να συνεχίσετε για Πέτρα ή όπου αλλού θέλετε. Είναι πανεμορφο και αξίζει. Εχει διάφορες διαδρομές. Η πιο φθηνή (αν θυμάμαι περίπου 25€) είναι αυτή χωρίς οδηγό που πάς μόνος σου ως το τέλος και γυρνάς. Υπάρχουν σημεία που θέλει κολύμπι.
5. Δεν ξερω τι βρηκες αλλα πιθανότατα είναι χώρις safari. H τιμή που παίζει με safari είναι περιπου 60€/άτομο.
6. Όχι απαραίτητα. Παρε ένα χάρτη απο την είσοδο και ψάξε καμια πληροφορία απο το Internet.
7. Εαν θες snorkeling απλά πάρε μαζί σου μάσκα. Τα κοράλια είναι κοντα στην ακτή. Ρώτα και θα σου πουν. Αν θες diving δεν γνωρίζω...
 
Last edited:

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλημέρα ! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ταξίδι στην Ιορδανία . Σκεφτόμαστε να πάμε τέλη Σεπτέμβρη με άλλους δύο φίλους μου για 7 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
1) Μπορούμε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο ; ειμαστε 22 και το δίπλωμα το έχουμε 2 χρόνια
2) Είναι καλύτερο να ενοικιάσω μέσω ιντερνετ ή όταν φτάσω στο αεροδρόμιο ; και απο οικονομικής άποψης
3) Στην Νεκρα Θαλασσα διάβασα οτι δεν αξίζει να διανυκτερεύσεις αλλά σίγουρα μπάνιο πρέπει να κάνεις . Με ένα σεμνό μαγιό θα έχω θέμα με τους ντόπιους ; αν οχι σε ποιά δημόσια παραλία μπορώ να πάω;
4) Κάποια πληροφορια σχετικα με το Wadi Mujib ;
5) Σχετικά με την έρημο Wadi Rum βρήκα κάποια camp με καλή βαθμολογία στο booking και οι τιμές κυμαίνονται 100-120 για 2 βράδια 3 ατομα σε αυτη την τιμή περιλαμβάνεται το safari (4χ4) και camel tour ή μονο φαγητό και διαμονή ;
6) Στην Πέτρα θα χρειαστούμε ξεναγό ;
7) Κάποιο diving center στην Ακαμπα με φυσιολογικες τιμές;
Καλησπέρα πας την καλύτερη εποχή με τον καλύτερο καιρο εμείς νοικιάσαμε αμάξι από το Monte Carlo από το Ίντερνετ με το ροζ δίπλωμα το ελληνικό δεν χρειάζεται διεθνές νομίζω δεν θα έχετε πρόβλημα ηλικίας έχει πολλα οικονομικά αμάξια σίγουρα από κοντά αν πας κάπου αλλά δεν ξέρεις ποσο αξιόπιστες εταιρίες είναι στην ιορδανια τα αμάξια είναι λίγο ταλαιπωρημένα από τη χρήση που τους έχουν κάνει θα σε καλύψουν αν γίνει κάτι; Στη νεκρά είναι πολυ ωραια απλά για να μείνεις κάπου να είναι καθαρά και ωραια είναι στα 150 δεν θα σου προτινα να πας σε δημόσια παραλία είναι λίγο βρώμικα κ σίγουρα πρέπει να είσαι καλυμμένη αν δεν θες περίεργα βλέμματα αντίθετος αν πας σε κάποιο ξενοδοχείο όπως Marriott η movenpick πληρώνοντας είσοδο είναι πολυ ωραια καθαρά και με ανέσεις και μπορεις να φοράς ότι θες στο wadi mujib προσπαθήσαμε να πάμε αλλά μας έστειλαν βεδουίνοι κάπου αλλου που ήταν σαν σημείο για θεα κ όχι εκεί που θέλαμε και το έχω ξαναδιαβάσει υπάρχει κ άλλο σημείο με το ίδιο όνομα όποτε διευκρινιστε το όταν θα ζητήσετε πληροφορίες στην έρημο αξιζει δυο μέρες να μείνετε πάνω κάτω εκεί κ ίσως κ πιο φθηνά εμείς μείναμε στο Hassan Zawaideh camp και ήταν πολυ ωραια όλα στη πέτρα δεν χρειάζεσαι ξεναγό μπορείς κ μόνος σου απλά σίγουρα θα μάθεις περισσότερα αν εχεις έναν στο ταμείο όταν μπεις στην είσοδο αν θες προσλαμβάνεις εκείνη την ώρα για ακαμπα δεν ξέρω!καλο ταξίδι !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
2. Το Hilton είναι πολύ καλό και η παραλία πολύ καλά οργανωμένη (μην έχεις μεγάλες προσδοκίες απο την ίδια την θάλασσα)
Λίγα λόγια για το Hilton που αναφέρεις για μια πιο "σφαιρική" άποψη.
Έκλεισα στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο ένα από τα αρκετά καλά του δωμάτια ως μέρος του γαμήλιου δώρου που έκανα στους κουμπάρους μου.
Πέρα ότι από το ξενοδοχείο με ταλαιπώρησαν αρκετά με το ζήτημα της πληρωμής (αλλά αυτό μάλλον έχει να κάνει με την ιορδανική νομοθεσία και όχι τόσο με τους ίδιους), μου έκανε κακή εντύπωση το γεγονός ότι (παρότι ήξεραν ότι επρόκειτο για honeymoon, παρότι μου είχαν βγάλει την πίστη με το θέμα της προπληρωμής) δεν προσέφεραν το παραμικρό "εξτραδάκι" στους νιόπαντρους, σε αντίθεση με άλλα "no name" ξενοδοχεία που έμειναν στο ίδιο ταξίδι. :(
Οι ίδιοι μου περιέγραψαν το ξενοδοχείο σαν πολύ καθαρό, καλό (άλλωστε ως Hilton υπάρχουν κάποιες χ προδιαγραφές), αλλά ταυτόχρονα απρόσωπο, χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την εμπειρία του πελάτη. Επίσης μίλησαν για κάποια θεματάκια στη συντήρηση, παρότι πρόκειται για καινούρια μονάδα (πχ ξεχαρβαλωμένα πλακάκια στις πισίνες κλπ).
Στα θετικά το επικό πρωινό και ο τρόπος που έχουν δομήσει την "παραλία" (πολύ χλίδα σε σχέση με την Amman Beach που είχα επισκεφτεί εγώ το 2015).
Γενικά θεωρώ τα ξενοδοχεία στη Νεκρά Θάλασσα πολύ-πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρουν, το Hilton συγκεκριμένα με απογοήτευσε σε αυτά που αναφέρω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Λίγα λόγια για το Hilton που αναφέρεις για μια πιο "σφαιρική" άποψη.
Έκλεισα στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο ένα από τα αρκετά καλά του δωμάτια ως μέρος του γαμήλιου δώρου που έκανα στους κουμπάρους μου.
Πέρα ότι από το ξενοδοχείο με ταλαιπώρησαν αρκετά με το ζήτημα της πληρωμής (αλλά αυτό μάλλον έχει να κάνει με την ιορδανική νομοθεσία και όχι τόσο με τους ίδιους), μου έκανε κακή εντύπωση το γεγονός ότι (παρότι ήξεραν ότι επρόκειτο για honeymoon, παρότι μου είχαν βγάλει την πίστη με το θέμα της προπληρωμής) δεν προσέφεραν το παραμικρό "εξτραδάκι" στους νιόπαντρους, σε αντίθεση με άλλα "no name" ξενοδοχεία που έμειναν στο ίδιο ταξίδι. :(
Οι ίδιοι μου περιέγραψαν το ξενοδοχείο σαν πολύ καθαρό, καλό (άλλωστε ως Hilton υπάρχουν κάποιες χ προδιαγραφές), αλλά ταυτόχρονα απρόσωπο, χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την εμπειρία του πελάτη. Επίσης μίλησαν για κάποια θεματάκια στη συντήρηση, παρότι πρόκειται για καινούρια μονάδα (πχ ξεχαρβαλωμένα πλακάκια στις πισίνες κλπ).
Στα θετικά το επικό πρωινό και ο τρόπος που έχουν δομήσει την "παραλία" (πολύ χλίδα σε σχέση με την Amman Beach που είχα επισκεφτεί εγώ το 2015).
Γενικά θεωρώ τα ξενοδοχεία στη Νεκρά Θάλασσα πολύ-πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρουν, το Hilton συγκεκριμένα με απογοήτευσε σε αυτά που αναφέρω.
Εγώ είχα την ακριβώς αντίθετη αντιμετώπιση. Να σου πω σε αυτό το σημείο οτι όπου πάω με την γυναίκα μου το έχουμε βρει και πάντα λέμε οτι είμαστε σε honeymoon!:haha: Πιανει πάντα και όλο και κατι κερδίζουμε!
Στο Hilton λοιπόν μας έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε sea view δωμάτιο (τους το είχα ζητήσει σε επικοινωνία και τελικά μου το έδωσαν) και στο δωμάτιο βρήκαμε mini τουρτα και σαμπάνια. Free WiFi εχουν μόνο τα μέλη υποτίθεται και για να έχουμε και εμείς μας έκαναν επι τόπου αίτηση μέλους. Ζητήσαμε επίσης late check out και μας παραχωρήσαν το δωμάτιο ως τις 5! Μόνο τα καλύτερα έχω να πω πραγματικά.
Σε ότι αφορά την συντήρηση δεν παρατήρησα κάτι. Πήγα περυσι τον Μάιο. Το ξενοδοχείο λειτουργούσε σκάρτα 1 χρόνο! Ολα τελεια τα βρήκα και γι' αυτό το πρότεινα... Επίσης και απο τιμές μια χαρά ήταν. Φυσιολογικότατες...
Εντύπωση μου κάνει...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ είχα την ακριβώς αντίθετη αντιμετώπιση. Να σου πω σε αυτό το σημείο οτι όπου πάω με την γυναίκα μου το έχουμε βρει και πάντα λέμε οτι είμαστε σε honeymoon!:haha: Πιανει πάντα και όλο και κατι κερδίζουμε!
Στο Hilton λοιπόν μας έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε sea view δωμάτιο (τους το είχα ζητήσει σε επικοινωνία και τελικά μου το έδωσαν) και στο δωμάτιο βρήκαμε mini τουρτα και σαμπάνια. Free WiFi εχουν μόνο τα μέλη υποτίθεται και για να έχουμε και εμείς μας έκαναν επι τόπου αίτηση μέλους. Ζητήσαμε επίσης late check out και μας παραχωρήσαν το δωμάτιο ως τις 5! Μόνο τα καλύτερα έχω να πω πραγματικά.
Σε ότι αφορά την συντήρηση δεν παρατήρησα κάτι. Πήγα περυσι τον Μάιο. Το ξενοδοχείο λειτουργούσε σκάρτα 1 χρόνο! Ολα τελεια τα βρήκα και γι' αυτό το πρότεινα... Επίσης και απο τιμές μια χαρά ήταν. Φυσιολογικότατες...
Εντύπωση μου κάνει...
Μένω άναυδη! :shock:
Να σου πω την αλήθεια εγώ είχα κλείσει σε sea view δωμάτιο με βεράντα ούτως ή άλλως, οπότε δεν περίμενα και πολλά για αναβάθμιση δωματίου (σιγά μην τους έδιναν και σουίτα), αλλά κάποιο κέρασμα, κάποιο ποτό, κανά μασάζ, κάτι τέλος πάντων το θεωρούσα σιγουράκι. Είχα γράψει δύο φορές ότι πρόκειται για γαμήλιο δώρο νιόπαντρου ζευγαριού και θα εκτιμούσα αν τους περιποιούνταν.
Αυτό έγινε το Νοέμβριο που μας πέρασε.

Όσο για τις προτάσεις περί honeymoon, θα τις βάλω στα υπόψη! :D
Αν και ντρέπομαι να λέω ψέματα. :p
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μένω άναυδη! :shock:
Να σου πω την αλήθεια εγώ είχα κλείσει σε sea view δωμάτιο με βεράντα ούτως ή άλλως, οπότε δεν περίμενα και πολλά για αναβάθμιση δωματίου (σιγά μην τους έδιναν και σουίτα), αλλά κάποιο κέρασμα, κάποιο ποτό, κανά μασάζ, κάτι τέλος πάντων το θεωρούσα σιγουράκι. Είχα γράψει δύο φορές ότι πρόκειται για γαμήλιο δώρο νιόπαντρου ζευγαριού και θα εκτιμούσα αν τους περιποιούνταν.
Αυτό έγινε το Νοέμβριο που μας πέρασε.

Όσο για τις προτάσεις περί honeymoon, θα τις βάλω στα υπόψη! :D
Αν και ντρέπομαι να λέω ψέματα. :p
Κριμα για τα παιδια βασικα και μεγαλο φαουλ γι' αυτους που δεν εχουν μια κοινη γραμμη... Τους πετυχα στις καλες τους φαινεται! Τι να πω, δεν ξερω...
Να μην ντρεπεσαι καθολου, ποιος θα το αμφισβητησει αλλωστε; Εμεις παντως το εχουμε αποφασισει. Μεχρι να γινουμε σα σταφιδες και μεινουμε με ενα δοντι, ολα μας τα ταξιδια honeymoon θα ειναι! Το καλυτερο μας ειναι οταν παμε ασια που μαδανε ολο τον βοτανικο για να κανουν αυτα τα κιτς σχεδιακια και καρδουλες στο κρεβατι.:haha:
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλημέρα ! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ταξίδι στην Ιορδανία . Σκεφτόμαστε να πάμε τέλη Σεπτέμβρη με άλλους δύο φίλους μου για 7 μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
1) Μπορούμε να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο ; ειμαστε 22 και το δίπλωμα το έχουμε 2 χρόνια
2) Είναι καλύτερο να ενοικιάσω μέσω ιντερνετ ή όταν φτάσω στο αεροδρόμιο ; και απο οικονομικής άποψης
3) Στην Νεκρα Θαλασσα διάβασα οτι δεν αξίζει να διανυκτερεύσεις αλλά σίγουρα μπάνιο πρέπει να κάνεις . Με ένα σεμνό μαγιό θα έχω θέμα με τους ντόπιους ; αν οχι σε ποιά δημόσια παραλία μπορώ να πάω;
4) Κάποια πληροφορια σχετικα με το Wadi Mujib ;
5) Σχετικά με την έρημο Wadi Rum βρήκα κάποια camp με καλή βαθμολογία στο booking και οι τιμές κυμαίνονται 100-120 για 2 βράδια 3 ατομα σε αυτη την τιμή περιλαμβάνεται το safari (4χ4) και camel tour ή μονο φαγητό και διαμονή ;
6) Στην Πέτρα θα χρειαστούμε ξεναγό ;
7) Κάποιο diving center στην Ακαμπα με φυσιολογικες τιμές;
για την ερημο wadi rum σας προτεινω το καμπ του εξαιρετικου (φιλου μου πλεον!!!) Αli http://www.wadirumdesert.com/ (μπορεις να δεις λεπτομεριες στην ιστορια μου ΙΟΡΔΑΝΙΑ-Στα χναρια του Λωρενς https://www.travelstories.gr/community/threads/ΙΟΡΔΑΝΙΑ-2018-Στα-χναρια-του-Λωρενς.60171/).Μπορεις να επικοινωνησεις μαζι του κ μεσω της εφαρμογης whats app στο τηλ What's app number:+962795675327 κ για καταδυση στην Ακαμπα το http://www.deepbluedivecenter.com/ ,Στην Πετρα δεν χρειαζεστε ξεναγο,με ενα χαρτη κανετε την δουλεια σας.Χαρτη περνετε απο το visitor center
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom