Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Ευχαριστώ. Στην Άκαμπα μπορω να βουτιξω μόνο με μάσκα ?? Αξίζει να πάω εκεί μόνο γι'αυτό ??
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ευχαριστώ. Στην Άκαμπα μπορω να βουτιξω μόνο με μάσκα ?? Αξίζει να πάω εκεί μόνο γι'αυτό ??
μπορεις να βουτηξεις μονο με μασκα αλλα αν δεν κανεις καταδυση χανεις ολη τη μαγεια που προσφερει ο βυθος.δεν χρειαζεται να εχεις διπλωμα καταδυσεων,κ για εμενα ηταν η πρωτη φορα,εχεις συνεχως διπλα σου ενα εμπειρο δυτη που σε βοηθαει σε ολα,πραγματικα αξιζει ειναι μοναδικη εμπειρια!
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
μπορεις να βουτηξεις μονο με μασκα αλλα αν δεν κανεις καταδυση χανεις ολη τη μαγεια που προσφερει ο βυθος.δεν χρειαζεται να εχεις διπλωμα καταδυσεων,κ για εμενα ηταν η πρωτη φορα,εχεις συνεχως διπλα σου ενα εμπειρο δυτη που σε βοηθαει σε ολα,πραγματικα αξιζει ειναι μοναδικη εμπειρια!
Ήμουν με την ιδέα ότι χρειάζεται κάποια εμπειρία για να βουτήξεις με οξυγόνο. Να το ψάξω λίγο
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ. Στην Άκαμπα μπορω να βουτιξω μόνο με μάσκα ?? Αξίζει να πάω εκεί μόνο γι'αυτό ??
Εννοείται οτι μπορείς! Τα περισσότερα κοράλλια είναι τόσο ρηχά (2 μέτρα) που πραγματικά είναι οτι πρέπει για μάσκα. Μη σου πω οτι μου φαίνεται αστείο να βουτίξεις εκει με μπουκάλα... Σχεδόν όλη η παραλία, εκτός κάποιον ανοιγμάτων, έχει ενα φυσικό τείχος κοραλλιών. Λίγο πιο βαθιά στα 7 μέτρα είδα μέχρι και τανκ. Αυτο που είναι σε πολύ βάθος είναι ένα βυθισμένο πλοίο , κάπου στα 15-18 μέτρα και ενοοείται το είδα απο ψηλά.
Σημειωτέον, στην Ακαμπα δεν έχει τιποτα άλλο που να αξίζει περα απο τον βυθό. Η πόλη ούτε για βόλτα δεν αξίζει...
 
Last edited:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ήμουν με την ιδέα ότι χρειάζεται κάποια εμπειρία για να βουτήξεις με οξυγόνο. Να το ψάξω λίγο
δεν χρειαζεται να εχεις εμπειρια,εμενα ηταν η πρωτη μου φορα! η Ακαμπα εχει απιστευτο βυθο κ αξιζει πραγματικα η καταδυση.υπαρχει κηπος με κοραλια,ενα τανκ,ενα αεροπλανο κ ενα πλοιο βυθισμενα που κανουν την καταδυση ακομα πιο συναρπαστικη!
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
δεν χρειαζεται να εχεις εμπειρια,εμενα ηταν η πρωτη μου φορα! η Ακαμπα εχει απιστευτο βυθο κ αξιζει πραγματικα η καταδυση.υπαρχει κηπος με κοραλια,ενα τανκ,ενα αεροπλανο κ ενα πλοιο βυθισμενα που κανουν την καταδυση ακομα πιο συναρπαστικη!
Ποση ωρα θα χρειαστω για να δω αν μπορω να το κανω φευγωντας απο wadi rum ???
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ποση ωρα θα χρειαστω για να δω αν μπορω να το κανω φευγωντας απο wadi rum ???
στο καταδυτικο κεντρο που πηγαμε εμεις (deep blue dive center) η καταδυση διαρκει περιπου 30 λεπτα αλλα περιλαμβανει κ θεωρητικη εκπαιδευση κ γευμα μετα το τελος της καταδυσης.απο wadi rum πηγαμε κ εμεις αμεσως εκει κ το απογευμα με λεωφορειο επιστρεψαμε στο Αμμαν
 

noureief

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ευχαριστώ.
Θα είμαστε in touch και για άλλες πληροφορίες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα σ' όλους.
Σκέφτομαι τον Αύγουστο να πάω μόνη μου στην Ιορδανία.Είναι επικίνδυνο;
Είναι επικίνδυνο γιατί θα λιώσεις από τη ζέστη (ειδικά στην Πέτρα και στην έρημο, αν σκοπεύεις να πας):bleh:. Δε θα επέλεγα με τίποτα αυτόν τον μήνα.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Είναι επικίνδυνο γιατί θα λιώσεις από τη ζέστη (ειδικά στην Πέτρα και στην έρημο, αν σκοπεύεις να πας):bleh:. Δε θα επέλεγα με τίποτα αυτόν τον μήνα.
χαχαχα αλλο αυτο! ναι η καλυτερη περιοδος για Ιορδανια ειναι ανοιξη κ φθινοπωρο που εχει καλυτερες θερμοκρασιες,ομως απο αποψη επικινδυνοτητας δεν υφισταται!
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλησπέρα αγαπημένοι συμφορίτες !!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μια εξόρμηση που ετοιμάζω στην Ιορδανία με παιδιά...:agnes happy:

Πιο συγκεκριμένα, θα είμαστε εκεί 7 γεμάτες μέρες και ήθελα να με βοηθήσετε αρχικά να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να συμπεριλαμβάνει σίγουρα Άκαμπα (από όπου πετάμε), Πέτρα, Wadi Rum, πιθανόν Ερυθρά θάλασσα ... και δεν ξέρω τι άλλο θα μου προτείνετε.

Επειδή πιθανόν να είναι πολλές μέρες μόνο για Ιορδανία (είναι?), σκεφτόμουν μήπως να συμπεριλάβω και μια μίνι απόδραση Ισραήλ (Ιεροσόλυμα???) αν αυτό είναι κάτι εύκολο και δεν ζήσω την Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου στα σύνορα...

Ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε όσον αφορά το πρόγραμμα, τα ξενοδοχεία (κατάλληλα για παιδιά), camp Wadi Rum, τις εκδρομές.
Επιπλέον, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον οδηγό που θα αναλάβει τις μετακινήσεις μας.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα αγαπημένοι συμφορίτες !!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μια εξόρμηση που ετοιμάζω στην Ιορδανία με παιδιά...:agnes happy:

Πιο συγκεκριμένα, θα είμαστε εκεί 7 γεμάτες μέρες και ήθελα να με βοηθήσετε αρχικά να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να συμπεριλαμβάνει σίγουρα Άκαμπα (από όπου πετάμε), Πέτρα, Wadi Rum, πιθανόν Ερυθρά θάλασσα ... και δεν ξέρω τι άλλο θα μου προτείνετε.

Επειδή πιθανόν να είναι πολλές μέρες μόνο για Ιορδανία (είναι?), σκεφτόμουν μήπως να συμπεριλάβω και μια μίνι απόδραση Ισραήλ (Ιεροσόλυμα???) αν αυτό είναι κάτι εύκολο και δεν ζήσω την Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου στα σύνορα...

Ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε όσον αφορά το πρόγραμμα, τα ξενοδοχεία (κατάλληλα για παιδιά), camp Wadi Rum, τις εκδρομές.
Επιπλέον, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον οδηγό που θα αναλάβει τις μετακινήσεις μας.
Κάνε μια αναζήτηση με τη λέξη Ιορδανία, υπάρχουν ήδη πολλές απαντήσεις όσον αφορά στο πρόγραμμα του ταξιδιού και άλλες γενικές πληροφορίες σε τουλάχιστον 2-3 θέματα του φόρουμ. Μία εβδομάδα δεν είναι πολλές μέρες, δε θα έβαζα Ισραήλ για κανέναν λόγο. Θα πήγαινα (όπως κι έκανα) πιο βόρεια για Αμμάν, Γέρασα, Κάστρο Ajloun.
Μάλλον εννοείς Νεκρά και όχι Ερυθρά. Όλα αυτά που ανέφερες συν τα δικά μου βγαίνουν ίσα ίσα σε μια βδομάδα, ειδικά με παιδιά. Για οδηγό δες εδώ: https://www.facebook.com/local.tour.in.jordan/ Τον είχαμε βρει τυχαία εμείς για μία διαδρομή μόνο και τον κρατήσαμε για 4 μέρες τελικά. Είναι πάρα πολύ καλός κι οργανωμένος, έχει τουριστικό γραφείο. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα (Nader τον λένε).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom