Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για την Πέτρα θεωρείς ότι χρειάζονται 2 διανυκτερεύσεις?
Εξαρτάται πόσο θέλετε να περπατήσετε κι αν θέλετε και Petra by night. Δε γνωρίζω τις ηλικίες των παιδιών αλλά φαντάζομαι πεζοπορίες 5-6 ωρών επί δύο ημέρες δε θα είναι ό,τι πιο εύκολο για εκείνα.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Εξαρτάται πόσο θέλετε να περπατήσετε κι αν θέλετε και Petra by night. Δε γνωρίζω τις ηλικίες των παιδιών αλλά φαντάζομαι πεζοπορίες 5-6 ωρών επί δύο ημέρες δε θα είναι ό,τι πιο εύκολο για εκείνα.
To Petra by night δεν θα το ζορίσω αν δεν βγαίνει στο πρόγραμμα. Συνήθως σε αυτά τα 'by night' είμαστε λιώμα από τον πρωϊνό αγώνα και βγαίνουμε off εκείνη την ώρα.

Τα παιδιά είναι 8 ετών αλλά είναι μάχιμα...!!! Έχουν κάνει πολλά ταξίδια και είναι απολύτως συνεργάσιμα... :) .
:trekker:

Οι 5-6 ώρες πεζοπορία που αναφέρεις είναι για να τα δούμε Θησαυροφυλάκιο και Μοναστήρι σε μια μέρα? Πως θα χώριζες το πρόγραμμα σε δύο μέρες και τι προλαβαίνεις σε μία?
Προσανατολίζομαι και εγώ στο δύο μέρες αρκεί να έχουμε πράγματα να κάνουμε.

Ευχαριστώ για όλη την βοήθεια :)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε ευχαριστώ για το input. Θα τα τσεκάρω.
Για την Πέτρα θεωρείς ότι χρειάζονται 2 διανυκτερεύσεις?
Wadi Rum δεν μείνατε?
Ναι, δύο οπωσδήποτε..Εμείς μείναμε στο Khaleds camp στο Wadi Rum, την πρώτη μέρα κάναμε το τουρ με το τζηπ και το επόμενο πρωί τουρ με καμήλες, κατευθείαν μετά φύγαμε για Πέτρα, προλάβαμε να δούμε Μικρή Πέτρα και την επόμενη μέρα από το πρωί στην Πέτρα..Με τόσο περπάτημα δεν θα έχετε κουράγιο να ταξιδέψετε την ίδια μέρα που θα δείτε τον αρχαιολογικό χώρο. Επίσης αφού θα είστε με παιδιά, μπορείτε να πάρετε διήμερο εισιτήριο για την Πέτρα.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμείς είδαμε όλη την Πέτρα σε μία μέρα αλλά είμαστε πολύ μάχιμες και φύγαμε σε κατάσταση κατάρρευσης την ώρα που έκλεινε ο χώρος.. Αλλιώς μπορείτε την πρώτη μέρα να κάνετε μέχρι το Θησαυροφυλάκιο και τους τάφους και την επόμενη να πάτε κατευθείαν Μοναστήρι.
 

Mik

Member
Μηνύματα
9
Likes
17
Καλησπέρα αγαπημένοι συμφορίτες !!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μια εξόρμηση που ετοιμάζω στην Ιορδανία με παιδιά...:agnes happy:

Πιο συγκεκριμένα, θα είμαστε εκεί 7 γεμάτες μέρες και ήθελα να με βοηθήσετε αρχικά να φτιάξω ένα πρόγραμμα που να συμπεριλαμβάνει σίγουρα Άκαμπα (από όπου πετάμε), Πέτρα, Wadi Rum, πιθανόν Ερυθρά θάλασσα ... και δεν ξέρω τι άλλο θα μου προτείνετε.

Επειδή πιθανόν να είναι πολλές μέρες μόνο για Ιορδανία (είναι?), σκεφτόμουν μήπως να συμπεριλάβω και μια μίνι απόδραση Ισραήλ (Ιεροσόλυμα???) αν αυτό είναι κάτι εύκολο και δεν ζήσω την Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου στα σύνορα...

Ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε όσον αφορά το πρόγραμμα, τα ξενοδοχεία (κατάλληλα για παιδιά), camp Wadi Rum, τις εκδρομές.
Επιπλέον, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον οδηγό που θα αναλάβει τις μετακινήσεις μας.
Καλησπέρα.

Κάνω copy paste απο αλλο θεμα το προγαμμα που εκανατα Χριστουγεννα με παρομοιο αριθμο ημερων:

Μειναμε 6 βραδια, 2 ατομα (εγω και η συζυγος)
Πεταξαμε προς Ακαμπα, και γυρισαμε απο Αμμαν (ryanair και aegean αντιστοιχα)
Νοικιασαμε αυτοκινητο απο την Budget το οποιο το παραλαβαμε αεροδρομιο Ακαμπα και παραδώσαμε αεροδρομιο Αμμαν

Το προγραμμα:

Μερα 1: Ακαμπα

Αφιξη μεσημερι, παραλαβη αυτοκινητου και βολτα απογευματινη στην πολη. Ομολογω οτι απογοητευτηκα, η παραλια ειναι σε καθε περιπτωση μετρια και η βολτα μικρη. Η πολη γενικά δεν λεει και κατι ιδιατερο. Φαγητο ξεκουραση και το βραδυ μια μπυρα στη μοναδικη παμπ που βρηκαμε κοντα στο κεντρο.

Σημαντικο: Με 13 JD αγορασαμε 4G καρτα με 25 GB (+15 GB τις νυχτερινες ωρες)

Μερα 2: Wadi Rum

Φτασαμε κατα τις 10.00 στο Wadi Rum village οπου μας περιμενε ο ιδιοκτητης του camp μας. Παρκαραμε το αυτοκινητο στο parking και ανεβηκαμε στο 4χ4 αγροτικο του camp. Ολη μερα καναμε βολτες στην ερημο με διαφορες στασεις. Συνολικα για ι) ημερισια βολτα με το 4χ4 ιι) μεσημεριανο ιιι) βραδυνο ιν) διανυκτερευση ν) πρωινο, δώσαμε 60 JD ατομο.
Εχω την αισθηση οτι δεν εχει και τοση σημασια σε ποιο camp θα πας. Ολα κανουν πανω κατω το ιδιο προγραμμα.

Το βραδυ μετα το δειπνο (στις 18.30) πεφτει σιωπητηριο :) και εκει ξεκιναει η μαγεια. Το περπατημα κατω απο τα αστερια σε συνθηκες απολυτης ησυχιας θα το θυμαμαι μια ζωη.
Γενικα το Wadi Rum ειναι το highlight του ταξιδιου. Μου φανηκε απιστευτο οτι αυτο το τοπιο ειναι 2 ωρες πτηση απο την Αθηνα.
Στη σκηνη μεσα εκανε πολυ κρυο αλλα με ισοθερμικα και 3 κουβερτες πηραμε θερμοκρασια μετα απο κανα 15λεπτο και κοιμηθηκαμε πολυ ωραια.

Μερα 3: Petra

8.00 ειχαμε φαει πρωινο στο camp μας και ζητησαμε απο τον οδηγο να μας παει πισω στο wadi rum village για να φυγουμε ASAP για Πετρα. Ετσι εγινε, απλως η Πετρα ειναι κανα 2 ωρο απο εκει οποτε φτασαμε περιπου 10.30. Καναμε τσεκιν κλπ στο ξενοδοχειο και μπηκαμε στον αρχαιολογικο χωρο περιπου στις 11.15.
Περπατησαμε μεχρι τις 17.00 που εκλεινε. ανεβηκαμε μεχρι το Μοναστηρι (αξιζε) και γενικα ξεποδαριαστηκαμε αλλα το καταευχαριστηθηκαμε. Η Πετρα ειναι το 2ο highlight του ταξιδιου και παραμενει φοβερο αρχαιολογικο site.

Το βραδυ πηγαμε στο Petra by night. Ακριβο γι αυτα που προσφερει (17 JD το ατομο), αλλα εχει την ομορφια του. Νομιζω καναμε καλα που πηγαμε γιατι γενικοτερα δεν νομιζω οτι εχεις και πολλα να κανει στην περιοχη το βραδυ, οποτε εισαι που εισαι εκει, ε δωσε και ενα 20αρικο να δεις και τον αρχαιολογικο χωρο το βραδυ :)

Μερα 4: Καρακ - Νεκρα Θαλασσα

Ξυπνησαμε στην Πετρα με πολυ ασχημο καιρο και εν μεσω πολυ βαριας ομιχλης ξεκινησαμε οδηγηση προς βορρα, με στοχο καταρχην να δουμε το καστρο του Κερακ. Ετσι κι εγινε, και μπορω να πω οτι ειναι εντυπωσιακο το καστρο (2 JD ή Jordan pass) αλλα και η διαδρομη Κερακ - Νεκρα θαλασσα που καναμε στη συνεχεια. Στη νεκρα θαλασσα μειναμε σε ενα απο τα μεγαλα resorts οποτε ξεκουρασαμε καλα τα ταλαιπωρα κορμια μας :p

Εκει βασικα δεν κανεις και παρα πολλα. Ξεκουραζεσαι και χαζευεις απο το μπαλκονι τη θαλασσα και την Ιεριχω απεναντι.

Η θαλασσα ηταν κλειστη για το κοινο λογω κυματων. Παρολαυτα ξυπνησαμε νωρις το επομενο πρωι και παρακαλεσαμε καποιον προισταμενο, οποτε μας αφησε να μπουμε μαζι με το ναυαγοσωστη (δεν υπηρχε αλλος στην παραλια).

Μερα 5: Μανταμπα - Αμμαν

Ξεκινησαμε απο Νεκρα προς Αμμαν με 2 στασεις ενδιαμεσα: Ορος Νεμπο (viewpoint) και Μανταμπα. Και τα 2 μερη εχουν εντονη θρησκευτικη σημασια αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζουν ακομα και για τους ταξιδιωτες που δεν ενδιαφερονται και τοσο για αυτα τα θεματα. Στη Μανταμπα επισκευτηκαμε τους ναους Αγ. Γεωργιου (με το διασημο ψηφιδωτο) και St John (με το μικρο μουσειο στο υπογειο)

Φτασαμε βραδακι στο Αμμαν. Βγηκαμε βολτα στη rainbow street και μετα στο Ρωμαικο θεατρο. Το Αμμαν ειναι η πιο pedestrian unfriendly πολη που εχω βρεθει. Μιλαμε για μονιμες ανηφοροκατηφορες, μηδενικες διαβασεις, πεζοδρομια 30 ποντους ψηλα και γενικοτερα ενα μικρο χαος :) Παρολαυτα, αν θελεις να νιωσεις λιγο τον παλμο της πολης καλο ειναι να περπατησεις λιγο downtown, να καταλαβεις πως κινουνται σε αυτη τη μεγαλουπολη. Το βραδυ στη rainbow street εχει και εστιατορια και μπαρ για φαι και ποτο.

Μερα 6: Αμμαν και Γερασα

Μετα το πρωινο φυγαμε για το Amman Citadel οπου μπηκαμε για κανα μισαωρο (jordan pass) και στη συνεχεια για την Γερασα οπου ειδαμε τον πανεμορφο αρχαιολογικο της χωρο (jordan pass). Περπατησαμε εκει ~ 2 ωρες και επιστρεψαμε στο Αμμαν οπου πηγαμε κατευθειαν σε 2 γκαλερι οι οποιες ηταν και οι 2 πολυ καλες. The Jordan National Gallery of Fine Arts και Darat Al Funun. Περαν της τεχνης, η 1η εχει ενα πανεμορφο καφε και η 2η ενα εντυπωσιακο μπαλκονι (και καφε). Το βραδυ πηγαμε στην γειτονια jabal al-weibdeh η οποια εχει 2-3 πολυ ομορφα μαγαζια για καφε και φαγητο.

Μερα 7: Επιστροφη

Η πτηση της Aegean ειναι στις 3.30 το πρωι, οποτε 1.00 ειμασταν ηδη καθοδον για το αεροδρομιο. 5.30 προσγειωθηκαμε Αθηνα, με πολυ γεματες αναμνησεις!
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλησπέρα.

Κάνω copy paste απο αλλο θεμα το προγαμμα που εκανατα Χριστουγεννα με παρομοιο αριθμο ημερων:

Μειναμε 6 βραδια, 2 ατομα (εγω και η συζυγος)
Πεταξαμε προς Ακαμπα, και γυρισαμε απο Αμμαν (ryanair και aegean αντιστοιχα)
Νοικιασαμε αυτοκινητο απο την Budget το οποιο το παραλαβαμε αεροδρομιο Ακαμπα και παραδώσαμε αεροδρομιο Αμμαν
Κάτι παρόμοιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ:
  • 1η μέρα- Άκαμπα / διανυκτέρευση Άκαμπα
  • 2ημέρα– Wadi Rum δραστηριότητα / διανυκτέρευση Wadi Rum
  • 3ημέρα- Wadi Rum δραστηριότητα / διανυκτέρευση Petra
  • 4ημέρα- Petra θησαυροφυλάκιο/ διανυκτέρευση Petra
  • 5ημέρα- Petra μοναστήρι/ διανυκτέρευση Αμάν
  • 6ημέρα –Amman Citadel και Γέρασα/ διανυκτέρευση Αμάν
  • 7ημέρα Νεκρά Θάλασσα/ διανυκτέρευση Νεκρά Θάλασσα ή Άκαμπα
  • 8ημέρα- Άκαμπα
Δύο ερωτήματα ακόμη:
  • Πόσο εύκολη και ασφαλής είναι η οδήγηση στην Ιορδανία??? Σίγουρα θα κάνουμε πολλές διαδρομές και δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να βρούμε κάποιον να μας εξυπηρετήσει με το πρόγραμμα που έχουμε στο μυαλό μας.
  • Ξενοδοχεία για Πέτρα και Αμμάν.
ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια. :)
 

Mik

Member
Μηνύματα
9
Likes
17
Δύο ερωτήματα ακόμη:
  • Πόσο εύκολη και ασφαλής είναι η οδήγηση στην Ιορδανία??? Σίγουρα θα κάνουμε πολλές διαδρομές και δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να βρούμε κάποιον να μας εξυπηρετήσει με το πρόγραμμα που έχουμε στο μυαλό μας.
Η οδηγηση Ειναι ενα κλικ πιο δυσκολη απο την Ελλαδα. Οι αυτοκινητοδρομοι εχουν αρκετα σαμαρακια (!) διοτι υπαρχουν ισοπεδοι κομβοι (και οχι ανισοπεδοι) . Μεσα στο Αμμαν ειναι επισης λιγο δυσκολα απο αποψη κινησης και ανηφοροκατηφορων. προτιμηστε αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων,

ΔΕΝ αισθανθηκα ουτε στιγμη ανασφαλεια οδηγωντας, ακομα και στην διαδρομη Πετρα - Κερακ που εβλεπα με το ζορι απο την ομιχλη. Απλα ημουν συνεχως σε εγρηγορση.
 

Mik

Member
Μηνύματα
9
Likes
17
Οσον αφορα την διαμονη στην Petra μειναμε στο Edom Hotel

Ισχυει ακριβως οτι εχω γραψει στο booking:

· It is super-close to Petra site. If you visit Petra and you are on a budget this hotel is perfect location wise

· The breakfast was very bad. When I asked for coffee and they showed me a big pile of Nescafe powder laying on a plate. Staff was trying to help, but did not know anything. Petra operating hours, nearest gas station etc. Only one elevator and packs of tourists.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμείς μείναμε στο Petra Visitors Apartments, στα συν η εξαιρετική τιμή και το πολύ καλό σημείο (πάνω στον κεντρικό δρόμο του Wadi Musa, και με τα πόδια πήγαινες στον αρχαιολογικό χώρο αν ήθελες, με περπάτημα κανά τεταρτο περίπου), και το φιλικό προσωπικό,
στα μείον ότι το wifi δεν ήταν καλό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ένα ερώτημα κι από μένα, εν όψει της πτήσης της Ryanair απο Θεσσαλονίκη για Αμμάν.
Χρειάζεται όντως βίζα κόστους 60€, γιατί απ όσο έχω ψάξει κάτι τέτοιο αναφέρεται.
Έχει κάνει κάποιος τη συγκεκριμένη διαδρομή να πληροφορήσει; Δε βρήκα κάτι, παρά μόνο από 'Ακαμπα στην οποία δε χρειάζεται βίζα κατά τη πρόσβαση. Είναι δυνατόν να ισχύουν διαφορετικά πράγματα για Έλληνες πολίτες για πρόσβαση στην ίδια χώρα απο διαφορετικά αεροδρόμια; Μπέρδεμα...
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Ένα ερώτημα κι από μένα, εν όψει της πτήσης της Ryanair απο Θεσσαλονίκη για Αμμάν.
Χρειάζεται όντως βίζα κόστους 60€, γιατί απ όσο έχω ψάξει κάτι τέτοιο αναφέρεται.
Έχει κάνει κάποιος τη συγκεκριμένη διαδρομή να πληροφορήσει; Δε βρήκα κάτι, παρά μόνο από 'Ακαμπα στην οποία δε χρειάζεται βίζα κατά τη πρόσβαση. Είναι δυνατόν να ισχύουν διαφορετικά πράγματα για Έλληνες πολίτες για πρόσβαση στην ίδια χώρα απο διαφορετικά αεροδρόμια; Μπέρδεμα...
Η περιοχή της Aqaba έχει διαφορετικό οικονομικό καθεστώς από την υπόλοιπη Ιορδανία. Στην είσοδο και έξοδο προς την Aqaba υπάρχει κάτι σαν τελωνειακος έλεγχος για τους Ιορδανους ώστε να μην βγάζουν αφορολόγητα προϊόντα από την Aqaba στην υπόλοιπη Ιορδανία. Έτσι ΓΙΑ ΤΗΝ ΏΡΑ η Aqaba έχει διαλέξει στο αεροδρόμιο της να μην έχει βίζα. Η βίζα στο Αμμαν είναι 40 jod αλλά περιέχεται στο Jordan pass εάν πας πάνω από 4 βράδια
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ένα ερώτημα κι από μένα, εν όψει της πτήσης της Ryanair απο Θεσσαλονίκη για Αμμάν.
Χρειάζεται όντως βίζα κόστους 60€, γιατί απ όσο έχω ψάξει κάτι τέτοιο αναφέρεται.
Έχει κάνει κάποιος τη συγκεκριμένη διαδρομή να πληροφορήσει; Δε βρήκα κάτι, παρά μόνο από 'Ακαμπα στην οποία δε χρειάζεται βίζα κατά τη πρόσβαση. Είναι δυνατόν να ισχύουν διαφορετικά πράγματα για Έλληνες πολίτες για πρόσβαση στην ίδια χώρα απο διαφορετικά αεροδρόμια; Μπέρδεμα...
κ ομως ισχυουν διαφορετικα πραγματα...αν κανεις εισοδο κ εξοδο στη χωρα απο Αμμαν χρειαζεσαι βιζα,αν μπεις κ βγεις απο Ακαμπα δεν χρειαζεσαι.η Ακαμπα ειναι πολη χωρις φορους κ εχει αλλους νομους! αν μεινεις στην ιορδανια πανω απο 4 βραδυα αξιζει να αγορασεις το jordan pass που περιλαμβανει την βιζα κ πολλα αξιοθεατα κ βγαζει κ με το παραπανω τα λεφτα του
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom