Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
καλημερα σας
μετα απο πολλες αναβολες( λογω προβληματων)
ο κυβος ερρηφθη ΙΟΡΔΑΝΙΑ ,φευγω τελος φεβρουαριου μονη μου:(
οποιος θελει ας δωσει πληροφοριες
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
αγαπητε babaduma,δωσε τις εντυπωσεις σου
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
αγαπητε babaduma,δωσε τις εντυπωσεις σου
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...E5%F2-%E3%E9%E1-%E9%EF%F1%E4%E1%ED%DF%E1.html

Από εντυπώσεις, μμμ...

Πριν από αρκετά χρόνια πήγαμε. Βασικά, πρακτικά ήταν η πρώτη αραβική χώρα που επισκεπτόμουν. Θετικές εντυπώσεις για τους ανθρώπους (οι Ιορδανοί - έτσι κι αλλιώς - είναι πιο μετριοπαθείς και φιλοδυτικοί από τους υπόλοιπους άραβες), πολύ φιλικοί με τους Έλληνες και φιλόξενοι. Σαν μόνη γυναίκα εκεί (εφόσον δεν κινηθείς σε μικρά & απομονωμένα μέρη - υποθέτω) δε νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις ενοχλήσεις.

Γενικά, θεωρώ την Ιορδανία "εύκολη" χώρα για τον επισκέπτη. Αν κάνεις καμμιά εκδρομή απ' αυτές που προτείνονται και να χρησιμοποιήσεις ναυλωμένο ταξί ίσως θα ήταν σκόπιμο (περισσότερο για δικούς σου ψυχολογικούς λόγους) να προσπαθήσεις να βρεις έναν-δυό άλλους (απ' το ξενοδοχείο που θα μένεις, ίσως; ) να την κάνετε μαζί.

Δεν ξέρω πόσες μέρες σκοπεύεις να μείνεις, αλλά μια βδομάδα θα περάσει σίγουρα χωρίς να το καταλάβεις με τόσα πράγματα που έχει να δεις. :)

Α, και το φαγητό μην το φοβάσαι (μην πω και για τα γλυκά ή τους χουρμάδες που είναι θανατηφόρα/οι! ). :haha:
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμμεση ανταποκριση!!!!!
πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.
σκοπευω να μεινω μια βδομαδα και ελπιζω να προλαβω να δω
ολα αυτα τα υπεροχα μερη
και παλι ευχαριστω
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Καλησπέρα !! γνωρίζει κανείς τι παίζει με το εισητήριο για την Πέτρα?? Μπήκα στο σαιτ τους αλλά πιό πολύ μπερδεύτικα !!! Θα πάω με φίλο μου Ιορδανό αν αυτό έχει κάποια σημασία . Επίσης για να την δείς το βράδυ έχει διαφορετικό εισητήριο ή κάποιο επιπλέον κόστος στο αρχικό εισητήριο ?? Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι ο φίλος μου θα πληρώσει λιγότερα :bleh:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα !! γνωρίζει κανείς τι παίζει με το εισητήριο για την Πέτρα?? Μπήκα στο σαιτ τους αλλά πιό πολύ μπερδεύτικα !!! Θα πάω με φίλο μου Ιορδανό αν αυτό έχει κάποια σημασία . Επίσης για να την δείς το βράδυ έχει διαφορετικό εισητήριο ή κάποιο επιπλέον κόστος στο αρχικό εισητήριο ?? Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι ο φίλος μου θα πληρώσει λιγότερα :bleh:
http://visitpetra.jo/Entertainment/EntertainmentDetails.aspx?eid=2


Petra by Night runs every Monday, Wednesday and Thursday of each week, starts at 20:30 from Petra Visitor Centre and delivers you back by licensed guide to the Visitor Centre around 22.30pm.

The entrance fee for Petra by Night is 17 JD, children under 12 years are admitted free of charge. Tickets can be bought at the Visitor Centre shops, local tour agencies in Petra or at your hotel reception.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Ευχαριστώ πολύ :clap:
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Καλησπέρα και πάλι!! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ενα πρόγραμμα για Ιορδανια περίπου για 1 εβδομάδα?? Θα είμαι με ένα Ιορδανό φίλο μου ο οποίος μου είπε να βγάλω εγώ το πρόγραμμα που θέλω και αυτός θα με πάει :xalara:
Θέλω σίγουρα να δω την Πέτρα και να κάνω σαφάρι στην Ουάντι Ραμ. Μια βουτιά στη νεκρά θάλασσα δεν θα με χαλούσε αφού είναι μοναδική εμπειρία επίσης σίγουρα να περάσουμε απο Ακαμπα για να δω ένα φιλαράκι .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και πάλι!! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ενα πρόγραμμα για Ιορδανια περίπου για 1 εβδομάδα?? Θα είμαι με ένα Ιορδανό φίλο μου ο οποίος μου είπε να βγάλω εγώ το πρόγραμμα που θέλω και αυτός θα με πάει :xalara:
Θέλω σίγουρα να δω την Πέτρα και να κάνω σαφάρι στην Ουάντι Ραμ. Μια βουτιά στη νεκρά θάλασσα δεν θα με χαλούσε αφού είναι μοναδική εμπειρία επίσης σίγουρα να περάσουμε απο Ακαμπα για να δω ένα φιλαράκι .
Καλημέρα!
Μέχρι να σου απαντήσουν οι γνώστες, διάβασε τις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφτεί για την Ιορδανία.
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=29
και
http://www.travelstories.gr/communi...ανμαρ-Η-Κοng-Λονδίνo.51830/page-6#post-586908,
αλλά και αυτά τα θέματα
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ασία.22/?prefix_id=29
Είναι σίγουρο ότι θα διαμορφώσεις μια ιδέα για το πρόγραμμα
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Σε ευχαριστώ πολύ .
Κάποιος κάτι να προτείνει????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom