Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ισχύει, και το δικό μας camp είχε κοινόχρηστο μπάνιο. Καφέ είχε στο πρωινό και νερό και αν θυμάμαι καλά μπορούσαμε και να αγοράσουμε, αλλά γενικά εμείς νερό και κάποια σνακ τα είχαμε συνέχεια μαζί μας.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
@aspa @mpampis1979 και υπόλοιποι συμφουριτες.... Λόγω έλλειψης χρόνου αλλά μεγάλης επιθυμίας να επισκεφτώ επιτέλους την Ιορδανία έκλεισα ένα αεροπορικό 22-25/11 Παρασκευή βράδυ φτάνουμε Άκαμπα -Δευτέρα βράδυ φεύγουμε . Θέλω να δω Πέτρα και Wady rum ... Είναι καλύτερα:
Παρασκευή βράδυ που φτάνουμε να φύγουμε για Πέτρα (διαμονή)
Σάββατο πρωι Πέτρα επίσκεψη- το απόγευμα να φύγω Wady Rum (διαμονή)
Κυριακή Wady Rum jeep καμήλες κτλ (διαμονή)
Δευτέρα πρωί μεταφορά στην Ακαμπα καποια θαλάσσια δραστηριότητα - Δευτερα Βραδυ επιστροφή στην Ελλάδα///

-ή να βάλουμε 2 μερες στην Πέτρα?
-ή να αλλάξουμε την σειρά του προγράμματος για κάποιο λόγο?
Οποιαδήποτε προταση για αλλαγη στο προγραμμα δεκτή !!!!!
Με τα camps στην έρημο τι παίζει?? Δηλαδή ότι χρειάζομαι φαγητό, νερά, snacs τα αγοράζω απο αυτούς (και σε τι τιμή ??) -ή προτείνεται να εχω στο σάκο μου κάποιες προμήθειες ???
Για ταξί για τις παραπάνω διαδρομές μια εταιρεία μου έδωσε τιμή 120 JOD ....
Να νοικιάσω αυτοκίνητο είναι 80-100 ευρω +βενζίνη + εξτρά ασφάλεια (που πάντα αγοράζω) άρα μία ή άλλη κάπου μου βγαίνουν!! Τι λέτε.... ?
Τέλος είδα τα camp που προτείνετε όμως δεν έχουν ιδιωτικό μπάνιο.... Μήπως κάποιος έμεινε ευχαριστημένος από κάποιο camp που ειχε ιδιωτικο μπάνιο?
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
Καλησπέρα. Εγώ έχω κλείσει για Ιορδανία,ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα με σένα αλλά μια βδομάδα νωρίτερα.
Μπορείς να μου πεις με ποια εταιρεία για οδηγό μίλησες; Γιατί ψάχνω και εγώ προσφορές.
Εμείς κλείσαμε στο Memories Aicha Luxury Camp που προσφέρει ιδιωτικά μπάνια.
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Καλησπέρα ,

είχα πάει πέρσι τα Χριστούγεννα αλλά για πέντε μέρες εγώ θα πρότεινα επειδή έχεις περιορισμένο χρόνο να κάνεις κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχα κάνει με το που έφτασα έφυγα κατευθείαν για wadi musa και διανυκτέυρεση. Επόμενη μέρα Πρώι Πέτρα και το απόγευμα φέυγεις για wadi rum διανυκτέρευση , το πρωί κάνεις το σαφάρι στην έρημο και προς το μεσημεράκι είσαι σε Aqaba.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα ,

είχα πάει πέρσι τα Χριστούγεννα αλλά για πέντε μέρες εγώ θα πρότεινα επειδή έχεις περιορισμένο χρόνο να κάνεις κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχα κάνει με το που έφτασα έφυγα κατευθείαν για wadi musa και διανυκτέυρεση. Επόμενη μέρα Πρώι Πέτρα και το απόγευμα φέυγεις για wadi rum διανυκτέρευση , το πρωί κάνεις το σαφάρι στην έρημο και προς το μεσημεράκι είσαι σε Aqaba.
Θα πήγαινα κατευθείαν Πέτρα με το που θα έφτανα, σε αυτήν την περίπτωση. Το βρίσκω άβολο να κατευθυνθεί κάποιος προς την έρημο αν είναι την επόμενη να ξαναφύγει από κει και να γυρίσει αργότερα. Δε θα μείνει και πολύς χρόνος για την Πέτρα έτσι. Ας μείνει στην Άκαμπα, γιατί να τρέχει ως την έρημο απλά για τη διανυκτέρευση; Λέω εγώ τώρα...
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Θα πήγαινα κατευθείαν Πέτρα με το που θα έφτανα, σε αυτήν την περίπτωση. Το βρίσκω άβολο να κατευθυνθεί κάποιος προς την έρημο αν είναι την επόμενη να ξαναφύγει από κει και να γυρίσει αργότερα. Δε θα μείνει και πολύς χρόνος για την Πέτρα έτσι. Ας μείνει στην Άκαμπα, γιατί να τρέχει ως την έρημο απλά για τη διανυκτέρευση; Λέω εγώ τώρα...
Μόλις φτάσουμε φεύγουμε αμέσως για διαμονή στην Πέτρα, το επόμενο πρωί επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο και μετά διαμονή στην έρημο. :)
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
Θα πήγαινα κατευθείαν Πέτρα με το που θα έφτανα, σε αυτήν την περίπτωση. Το βρίσκω άβολο να κατευθυνθεί κάποιος προς την έρημο αν είναι την επόμενη να ξαναφύγει από κει και να γυρίσει αργότερα. Δε θα μείνει και πολύς χρόνος για την Πέτρα έτσι. Ας μείνει στην Άκαμπα, γιατί να τρέχει ως την έρημο απλά για τη διανυκτέρευση; Λέω εγώ τώρα...
Αν δεν τον ενδιαφερει η διανυκτερευση στην ερημο ναι είναι εννοειται προτιμότερο να μεινει ολες τις μερες Ακαμπα και να κάνει 2 μονοημερες wadi rum και Πέτρα
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα πήγαινα κατευθείαν Πέτρα με το που θα έφτανα, σε αυτήν την περίπτωση. Το βρίσκω άβολο να κατευθυνθεί κάποιος προς την έρημο αν είναι την επόμενη να ξαναφύγει από κει και να γυρίσει αργότερα. Δε θα μείνει και πολύς χρόνος για την Πέτρα έτσι. Ας μείνει στην Άκαμπα, γιατί να τρέχει ως την έρημο απλά για τη διανυκτέρευση; Λέω εγώ τώρα...
Μα Wadi Musa δεν ειναι η ερημος, η πολη διπλα στην Πετρα ειναι..Αυτο λεει να κάνει δηλ, να πάει κατευθειαν Πετρα για να τη δει το πρωι.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μα Wadi Musa δεν ειναι η ερημος, η πολη διπλα στην Πετρα ειναι..Αυτο λεει να κάνει δηλ, να πάει κατευθειαν Πετρα για να τη δει το πρωι.
:shock::shock::shock:
Συγγνώμη παίδες, διάβασα Wadi Rum για κάποιον λόγο, γι'αυτό δεν έβρισκα νόημα στο πλάνο αυτό.
(Δεν είμαι καθόλου καλάo_O:haha:)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
@aspa @mpampis1979 και υπόλοιποι συμφουριτες.... Λόγω έλλειψης χρόνου αλλά μεγάλης επιθυμίας να επισκεφτώ επιτέλους την Ιορδανία έκλεισα ένα αεροπορικό 22-25/11 Παρασκευή βράδυ φτάνουμε Άκαμπα -Δευτέρα βράδυ φεύγουμε . Θέλω να δω Πέτρα και Wady rum ... Είναι καλύτερα:
Παρασκευή βράδυ που φτάνουμε να φύγουμε για Πέτρα (διαμονή)
Σάββατο πρωι Πέτρα επίσκεψη- το απόγευμα να φύγω Wady Rum (διαμονή)
Κυριακή Wady Rum jeep καμήλες κτλ (διαμονή)
Δευτέρα πρωί μεταφορά στην Ακαμπα καποια θαλάσσια δραστηριότητα - Δευτερα Βραδυ επιστροφή στην Ελλάδα///

-ή να βάλουμε 2 μερες στην Πέτρα?
-ή να αλλάξουμε την σειρά του προγράμματος για κάποιο λόγο?
Οποιαδήποτε προταση για αλλαγη στο προγραμμα δεκτή !!!!!
Με τα camps στην έρημο τι παίζει?? Δηλαδή ότι χρειάζομαι φαγητό, νερά, snacs τα αγοράζω απο αυτούς (και σε τι τιμή ??) -ή προτείνεται να εχω στο σάκο μου κάποιες προμήθειες ???
Για ταξί για τις παραπάνω διαδρομές μια εταιρεία μου έδωσε τιμή 120 JOD ....
Να νοικιάσω αυτοκίνητο είναι 80-100 ευρω +βενζίνη + εξτρά ασφάλεια (που πάντα αγοράζω) άρα μία ή άλλη κάπου μου βγαίνουν!! Τι λέτε.... ?
Τέλος είδα τα camp που προτείνετε όμως δεν έχουν ιδιωτικό μπάνιο.... Μήπως κάποιος έμεινε ευχαριστημένος από κάποιο camp που ειχε ιδιωτικο μπάνιο?
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
για τις μερες που εχεις ειναι οκ το προγραμμα για να δεις κ Πετρα κ ερημο. Το καμπ που μειναμε στην ερημο στο προτεινω με κλειστα ματια (ο ιδιοκτητης ειναι ο πιο φιλοξενος ανθρωπος που εχω συναντησει-αν κλεισεις εκει δωσε χαιρετισματα στον Αλη απο τον Μπαμπη!). Στην τιμη των καμπ περιλαμβανετε κ διατροφη αλλα μπορεις να εχεις μαζι σου σνακ κ νερο για καποια λιγουρα! Αν σε ενδιαφερει το καμπ μπορεις να βρεις το τηλ του Αλη στην ιστορια μου κ να επικοινωνησεις μαζι του με whats app
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καφέ σερβίρουν στο πρωινό συνήθως, εμάς τουλάχιστον είχε. Νερά μπορείς να προμηθευτείς από πιο πριν. Και πάλι είχαν όμως στο καμπ και πρωί και βράδυ και στο μεσημεριανό μας όταν κάναμε το τουρ (Beyond Wadi Rum είχαμε μείνει). Μπες booking.com κ ψάξε ποια έχουν ιδιωτικό μπάνιο (πρέπει να είναι πάρα πολύ λίγα).Στη συνέχεια επικοινώνησε απευθείας μαζί τους για να τους ρωτήσεις για τα τουρς που προσφέρουν και σας βολεύουν.
Έχω μια προσφορά απο Jamal Rum camp 90 Jod το άτομο για δυο βράδια σε σκηνή με ιδιωτικό μπάνιο +πρωινό- βραδινό + τζιπ τουρ + καμήλες !!! Δηλαδή κάπου 220 ευρω στο Booking η σκηνή κάνει μονο 51 ευρω για τα δυο βραδια αρα μου ζητάει για φαγητό +δραστηρίοτητες 170 ευρω τα δυο άτομα πολλά δεν ειναι???
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ειναι λιγο ακριβο...προσοχη γιατι καποιοι ζητουν εξτρα χρηματα κ για την μεταφορα απο το visitor center της Wadi rum προς το καμπ.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα. Εγώ έχω κλείσει για Ιορδανία,ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα με σένα αλλά μια βδομάδα νωρίτερα.
Μπορείς να μου πεις με ποια εταιρεία για οδηγό μίλησες; Γιατί ψάχνω και εγώ προσφορές.
Εμείς κλείσαμε στο Memories Aicha Luxury Camp που προσφέρει ιδιωτικά μπάνια.
καλημέρα Jordan-taxi.com ο άνθρωπος που μίλησα λέγεται Safa Zoubi για το camp που αναφερεις φαίνεται πολύ ωραίο αλλά ειναι αρκετά ακριβό για μας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.457
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom