Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

purinas

Member
Μηνύματα
17
Likes
41
Στην νεκρά θάλασσα μπορείς να κάνεις μπάνιο μόνος σου ή πρέπει αναγκαστικά να μπείς σε κάποιο ξενοδοχείο? Και αν μπορείς έχει ντούζ ελεύθερα ?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στην νεκρά θάλασσα μπορείς να κάνεις μπάνιο μόνος σου ή πρέπει αναγκαστικά να μπείς σε κάποιο ξενοδοχείο? Και αν μπορείς έχει ντούζ ελεύθερα ?
Υπάρχουν σημεία με ελεύθερη πρόσβαση, αλλά δεν υπάρχουν ντους. Δες ενδεικτικά το μήνυμά μου εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Ερωτήσεις-για-Ιορδανία.36730/page-8
 

gmask1

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
μπορεί κανείς να μπει στην Πέτρα με την ανατολή του ήλιου? ανοίγει ο αρχαιολογικός χώρος?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ακριβώς. Snorkeling ειναι βουτια με μασκα, και γινεται μεσω εκδρομης που ξεκιναει το πρωι νομιζω και γυριζεις μετα απο καποιες ωρες, diving ειναι να βουτηξεις με στολη και μπουκαλα οξυγονου. Στο πρωτο βλεπεις πολλά μερη του βυθου, στο δεύτερο σε πάνε σε ενα συγκεκριμενο σημειο νομιζω και βουτας - ειδικα αν εισαι αρχαριος. Το ειχαμε ψαξει κ εμεις για diving γιατι λογω ελλειψης χρονου δεν προλαβαιναμε snorkeling αλλα τλκ δεν καναμε τιποτα απο τα δυο και απλα ειδαμε τον βυθό με κλειστο πλοίο με παράθυρα.
Το υποβρύχιο πήρατε μάλλον ε ;
Δεν άξιζε και τόσο ;;
Έχεις να μου δώσεις το email τους μήπως γιατί δεν απαντάνε στο fb ??
 
Last edited:

Fellow

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Εγω λέω όμως ειδικότερα για Ιορδανία. Ο ύφαλος είναι 5-6 μέτρα απο την ακτή και 3 μετρα max βάθος. Υπάρχουν σημεία που τα κοράλλια είναι τόσο ρηχά που πατάς. Το σημείο που είναι το βυθισμένο τανκ είναι στα 10-12 μέτρα απο την ακτή σε 6 μέτρα βάθος. Επίσης προσεγγίζεται πανεύκολα. Το μόνο δύσκολο να εντοπίσεις και το οποίο είναι βαθιά, είναι ένα ναυάγιο που και έμας μας το έδειξε ένας ντόπιος αλλιώς δε θα το βρίσκαμε.
Ειδικά τα κοράλλια είναι αδύνατον να μη τα βρεις. Εκτείνονται κατα μήκος όλης της ακτής, σα φυσικό τοίχος και είναι αρκετά ρηχά όπως είπα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας με πρακτορείο εκτός και αν πας καταχείμωνο και απαιτείται στολή λόγω θερμοκρασίας νερού!
Καλησπέρα,
Επειδή έχω κλείσει snorkeling με γραφειο και διαβάζω τα σχόλια αυτά τωρα.σε ποιο σημείο δηλαδή στο περίπου μπορώ να μπω στην ακτή δωρεαν και να δω αυτά που λες;;εκεί που είναι η tala bay ?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα,
Επειδή έχω κλείσει snorkeling με γραφειο και διαβάζω τα σχόλια αυτά τωρα.σε ποιο σημείο δηλαδή στο περίπου μπορώ να μπω στην ακτή δωρεαν και να δω αυτά που λες;;εκεί που είναι η tala bay ?
Οχι, είναι πριν την tala bay. Η παραλία είναι free. Νομίζω είναι η πρώτη παραλία που βρίσκεις όπως πας απο το κέντρο της Aqaba. Αν γράψεις στο google maps Japanese gardens, Cedar pride, C-130 Hercules Aircraftwreck και Seven sisters diving site (τανκ) θα δεις που βρίσκονται. Αυτό καναμε και έμεις. Είδαμε που βρίσκονται στο χάρτη οι Japanese gardens και μπήκαμε στην παραλία αυτή. Τα υπόλοιπα τα προσεγγίσαμε περπατώντας απο την παραλία.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το υποβρύχιο πήρατε μάλλον ε ;
Δεν άξιζε και τόσο ;;
Έχεις να μου δώσεις το email τους μήπως γιατί δεν απαντάνε στο fb ??
Ναι το υποβρύχιο! Εντάξει, γι' αυτό που θέλαμε, μια χαρά ήταν! Τον βυθό τον είδαμε :)
Δυστυχώς δεν έχω μέηλ, εγώ μέσω fb είχα επικοινωνήσει μαζί τους και απαντούσαν άμεσα..
 

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
@aspa @mpampis1979 και υπόλοιποι συμφουριτες.... Λόγω έλλειψης χρόνου αλλά μεγάλης επιθυμίας να επισκεφτώ επιτέλους την Ιορδανία έκλεισα ένα αεροπορικό 22-25/11 Παρασκευή βράδυ φτάνουμε Άκαμπα -Δευτέρα βράδυ φεύγουμε . Θέλω να δω Πέτρα και Wady rum ... Είναι καλύτερα:
Παρασκευή βράδυ που φτάνουμε να φύγουμε για Πέτρα (διαμονή)
Σάββατο πρωι Πέτρα επίσκεψη- το απόγευμα να φύγω Wady Rum (διαμονή)
Κυριακή Wady Rum jeep καμήλες κτλ (διαμονή)
Δευτέρα πρωί μεταφορά στην Ακαμπα καποια θαλάσσια δραστηριότητα - Δευτερα Βραδυ επιστροφή στην Ελλάδα///

-ή να βάλουμε 2 μερες στην Πέτρα?
-ή να αλλάξουμε την σειρά του προγράμματος για κάποιο λόγο?
Οποιαδήποτε προταση για αλλαγη στο προγραμμα δεκτή !!!!!
Με τα camps στην έρημο τι παίζει?? Δηλαδή ότι χρειάζομαι φαγητό, νερά, snacs τα αγοράζω απο αυτούς (και σε τι τιμή ??) -ή προτείνεται να εχω στο σάκο μου κάποιες προμήθειες ???
Για ταξί για τις παραπάνω διαδρομές μια εταιρεία μου έδωσε τιμή 120 JOD ....
Να νοικιάσω αυτοκίνητο είναι 80-100 ευρω +βενζίνη + εξτρά ασφάλεια (που πάντα αγοράζω) άρα μία ή άλλη κάπου μου βγαίνουν!! Τι λέτε.... ?
Τέλος είδα τα camp που προτείνετε όμως δεν έχουν ιδιωτικό μπάνιο.... Μήπως κάποιος έμεινε ευχαριστημένος από κάποιο camp που ειχε ιδιωτικο μπάνιο?
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
Μαζι πεταμε...
 

K@terina

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Και εγώ τότε πετάω! Εμείς σκεφτόμαστε Παρασκευή διανυκτέρευση Ακαμπα, Σάββατο Πέτρα με διανυκτέρευση wadi rum και Κυριακή πίσω Ακαμπα. Γνωρίζει κάποιος αν έχει lockers για βαλίτσες στην Πέτρα ή τι ώρα περίπου πρέπει να είμαστε wadi rum για να προλάβουμε ηλιοβασίλεμα και δείπνο;
 

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Και εγώ τότε πετάω! Εμείς σκεφτόμαστε Παρασκευή διανυκτέρευση Ακαμπα, Σάββατο Πέτρα με διανυκτέρευση wadi rum και Κυριακή πίσω Ακαμπα. Γνωρίζει κάποιος αν έχει lockers για βαλίτσες στην Πέτρα ή τι ώρα περίπου πρέπει να είμαστε wadi rum για να προλάβουμε ηλιοβασίλεμα και δείπνο;
Λαθοα. Εμεις πεταμε Αμμαν
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
είναι η πιο ασφαλής χώρα της μέσης ανατολής. η εγκληματικότητα είναι μικρότερη του 1%.
στο αεροδρόμιο πληρώνεις τη βιζα 70 ευρώ
Στο Jordan Pass δεν συμπεριλαμβάνετε πλέον το κόστος για την visa;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom