Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Μονο αγροτικα με καροτσα υπαρχουν τα οποια ομως ειναι 4×4. Τα περισσοτερα τουρ πηγαινουν στην πετρινη γεφυρα (μπορεις να ρωτησεις για σιγουρα πριν κλεισεις). ΟΧΙ δεν μπορεις να πας μεχρι την σκηνη με το ενοικιασμενο αυτοκινητο. Μεσα στην ερημο χωρις 4×4 δεν μπορεις να οδηγησεις ασε που θα χαθειτε, δεν υπαρχουν δρομοι. Θα ερθουν να σας παραλαβουν
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
τελικά δώστε μας τα φώτα σας για τα περιφημα jeep tours στο wadi rum, που ουσιαστικά είναι αγροτικά με διαμορφωμένη καρότσα. Υπάρχουν καταλύματα που έχουν πραγματικά τζιπ και ποιά είναι? Επιπλέον, επειδή θέλω να πάω μεχρι το Burdah rock bridge και να ανέβω επάνω, μπορώ εγώ να επιλέξω τα μέρη στην έρημο που θέλω να με πάνε αυτοί? Ή υποχρεωτικά ακολουθώ το τουρ?Επιπρόσθετη ερώτηση: με το νοικιασμένο αυτοκίνητο, μπορούμε να μπουμε μεχρι τη σκηνή ή έρχονται να μας παραλάβουν από το visitor'scenter
Έρχονται και σας παραλαμβάνουν με δικό τους όχημα. Γενικά στην έρημο κυκλοφορούσαν και κάποια jeep αλλά δεν γνωρίζω αν μπορείς να τα νοικιάσεις για τζιπ τουρ.Πάντως, η εμπειρία έτσι όπως την προσφέρουν είναι πολύ ενδιαφέρουσα γιατί το αγροτικό ταιριάζει στην ατμόσφαιρα της περιοχής. Εμείς είχαμε τη δυνατότητα να συζητήσουμε για το πρόγραμμα μας. Η τοποθεσία που θες να επισκεφθείς προϋποθέτει να έχεις χρόνο,άρα θεωρώ ότι είναι καλύτερα να στείλεις ένα email στο camp και να προγραμματίσεις το τουρ σου.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σε ανησυχεί κάτι στην καρότσα??? Γιατί είναι πολύ ωραία!!! Αν πάντως θέλεις μπορείς να καθίσεις μέσα στο αυτοκίνητο χωράει σίγουρα 4 άτομα + τον οδηγό!!! Όσο για το δρομολόγιο σε πάνε στα γνωστότερα σημεία (αν θέλεις μπορείς να πάρεις και πριβέ τουρ) Οι τιμές και οι παροχές απο camp σε camp διαφέρουν(ποσότητα φαγητού 24h ηλεκτρικο κτλ). Διάβασε τις κριτικές και διάλεξε.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Δεν νομίζω να βρεις. Πριν ένα χρόνο που πήγα μόνο ΑΤΜ βρήκα. Το πρωί βέβαια έχει 2 - 3 τράπεζες που μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα.
Λοιπον το ανταλλακτήριο μέσα στο αεροδρόμιο ήταν ανοιχτό!!! Μου εφερε και ο οδηγος χρήματα για συνάλλαγμα...
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Λοιπον το ανταλλακτήριο μέσα στο αεροδρόμιο ήταν ανοιχτό!!! Μου εφερε και ο οδηγος χρήματα για συνάλλαγμα...
Με τι προμήθεια σου άλλαξε;
Ξέρεις μέχρι τι ώρα μένει ανοιχτό, δεδομένου οτι εγώ φτάνω 20:30
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Με τι προμήθεια σου άλλαξε;
Ξέρεις μέχρι τι ώρα μένει ανοιχτό, δεδομένου οτι εγώ φτάνω 20:30
Έτσι έφτασα και εγω με Ryanair και ηταν ανοιχό. Δεν άλλαξα χρήματα εκεί είχα πει στον οδηγό να φέρει μαζί του δηνάρια που μου τα άλλαξε αυτός (χωρίς προμήθεια) με 0.77
 

Fyiota

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Exουμε στο πρόγραμμα να επισκεφτούμε με την φίλη μου την Ιορδανία. Βρήκαμε φθηνή πτήση για Αμμαν και ξενοδοχεία φθηνά. Είναι για 3 διανυκτερεύσεις και λέμε ότι από Αμμαν είναι κοντά η νεκρά θάλασσα και θέλουμε να πάμε. Διαβάζοντας παραπάνω, μπερδεύτηκα λίγο με τις vises, τι ισχύει? που πληρώνεις και πότε? Εμείς θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο και θα πάμε κατευθείαν στο ξενοδοχείο, ενώ στο πρόγραμμα θέλουμε να βάλουμε την επόμενη μέρα τη νεκρή θάλασσα με λεωφορείο. Εχεις κάποιος κάποια ιδέα τι παίζει? Μπορεί κάποιος να μας συμβουλεύσει?
 

gmask1

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
υπάρχει δυνατότητα εισόδου σε ξενοδοχείο στην Νεκρά Θάλασσα, έναντι αντιτίμου φυσικά, που περιλαμβάνει θαλάσσιο μπάνιο και χρήση των χώρων του ξενοδοχείου για κάποιες ώρες? Το έχει κάνει κάποιος συμφορουμίτης?
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Exουμε στο πρόγραμμα να επισκεφτούμε με την φίλη μου την Ιορδανία. Βρήκαμε φθηνή πτήση για Αμμαν και ξενοδοχεία φθηνά. Είναι για 3 διανυκτερεύσεις και λέμε ότι από Αμμαν είναι κοντά η νεκρά θάλασσα και θέλουμε να πάμε. Διαβάζοντας παραπάνω, μπερδεύτηκα λίγο με τις vises, τι ισχύει? που πληρώνεις και πότε? Εμείς θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο και θα πάμε κατευθείαν στο ξενοδοχείο, ενώ στο πρόγραμμα θέλουμε να βάλουμε την επόμενη μέρα τη νεκρή θάλασσα με λεωφορείο. Εχεις κάποιος κάποια ιδέα τι παίζει? Μπορεί κάποιος να μας συμβουλεύσει?
Καλώς να ορίσετε. Όταν φτάσετε στο αεροδρόμιο θα πληρώσετε 40 Ιορδανικα δηνάρια για visa δηλαδη περίπου 60 ευρώ. Η Νεκρά θάλασσα είναι 45 λεπτά από το Αμμάν αλλά για λεωφορείο δεν ξέρω αν υπάρχει. Θα πρότεινα Uber ή αυτοκίνητο με οδηγό
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
υπάρχει δυνατότητα εισόδου σε ξενοδοχείο στην Νεκρά Θάλασσα, έναντι αντιτίμου φυσικά, που περιλαμβάνει θαλάσσιο μπάνιο και χρήση των χώρων του ξενοδοχείου για κάποιες ώρες? Το έχει κάνει κάποιος συμφορουμίτης?
Ναι υπάρχει, σε όλα τα ξενοδοχεία απο 20 έως 40 jod είναι.... Εγώ έμεινα στο holiday Inn Resort, αλλά είδα που είχε είσοδο στα 25 jod με πετσέτα και νέρο για όλους τους χώρους +πισίνες +ντουζ +ξαπλώστρες... Στα πιο λουξ υπολόγισε κάτι παραπάνω...
 

سوميون

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαίρετε αγαπητοί φίλοι!
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής:
Εάν μπω στην Ιορδανία με Jordan Pass, γίνεται να επισκεφθώ την Πέτρα την ίδια μέρα, και το ίδιο βράδυ να φύγω από Ιορδανία;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Χαίρετε αγαπητοί φίλοι!
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής:
Εάν μπω στην Ιορδανία με Jordan Pass, γίνεται να επισκεφθώ την Πέτρα την ίδια μέρα, και το ίδιο βράδυ να φύγω από Ιορδανία;
Η Jordan pass έχει ως προϋπόθεση την παραμονή τουλάχιστον 3 βράδια στην Ιορδανία
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom