Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Ισως αξίζει να στείλεις απο τώρα κάποιο μήνυμα, είτε να διαπραγματευεις την τιμή, είτε αν έχουν και κάποιον αλλο που ενδιαφέρεται για το ίδιο δρομολόγιο να το μοιραστείτε . Εμείς πληρώσαμε (4 atoma)
Αεροδρόμιο -Πετρα 50 δηνάρια
Πέτρα -ερημο 40 δηνάρια
έρημο- Άκαμπα 30 δηνάρια
Ακαμπα -αεροδρόμιο 8 δηνάρια
Τις μεταφορές μας τις ανέλαβε μια εταιρεία στα 3 δρομολόγια ήταν μαζί μας ο Γιουσεφ που τον συστήνω ανεπιφύλακτα (καινούργιο αυτοκίνητο, πολύ κεφάτος, μας σταμάτησε για φαγητό, για φωτογραφίες κτλ) ... στειλ΄του ενα μήνυμα μήπως μπορεί να σου κανονίσει κάτι πιο φτηνό. whats up +962797412434
Καλησπέρα Σκούμπι ευχαριστώ για τις πληροφορίες να σε ρωτήσω συμφέρει με το που φτάσω να φύγω κατευθείαν για πέτρα η να διανυκτέρευση Άκαμπα και να φύγω για πέτρα την επομενη.επισης μπορείς να με βοηθήσεις πώς να οργανώσω το πρόγραμμα σε αυτές τις 3 ημερες π εχω.ευχαριστω
 

Effrosini

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Tsalic
Καλησπέρα!!
Είμαι καινούρια στην παρέα, όμως έχω διαβάσει ότι έχετε αναρτήσει για Ιορδανία. Σκέφτομαι να κλείσω μαζί με ένα φίλο μου εισιτήρια με τη Ράιαν για Άκαμπα 16-20/12. Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) Υπάρχει κάποιος που θα κάνει το ίδιο ταξίδι, μήπως βολεψει και μοιραστούμε έξοδα μετακινήσεων;
2) Έχει κάνει κάποιος το ίδιο ταξίδι στα βασικά αξιοθέατα ( πέτρα, νεκρά θάλασσα, έρημο) και μπορεί να προσφέρει ένα κοστολογιο ώστε να υπολογίζουμε πόσο περίπου θα βγει συνολικά το πακέτο (διαμονή, μετακινήσεις, είσοδοι);;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Kαλησπερα πεταω με την ιδια πτηση οποτε θα βρεθουμε να δουμε αν μπορουμε να μοιραστουμε καποια εξοδα.εχω προγραμματισει πρωτο βραδυ ακαμπα τηναλλη μερα WADI RUM .Την Τεταρτη Πετρα και την Πεμπτη βραδυ διανυκτερευση παλι Ακαμπα.για Νεκρα θαλασσα νομιζω οτι δεν προλαβαινουμε
e
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα!!
Είμαι καινούρια στην παρέα, όμως έχω διαβάσει ότι έχετε αναρτήσει για Ιορδανία. Σκέφτομαι να κλείσω μαζί με ένα φίλο μου εισιτήρια με τη Ράιαν για Άκαμπα 16-20/12. Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) Υπάρχει κάποιος που θα κάνει το ίδιο ταξίδι, μήπως βολεψει και μοιραστούμε έξοδα μετακινήσεων;
2) Έχει κάνει κάποιος το ίδιο ταξίδι στα βασικά αξιοθέατα ( πέτρα, νεκρά θάλασσα, έρημο) και μπορεί να προσφέρει ένα κοστολογιο ώστε να υπολογίζουμε πόσο περίπου θα βγει συνολικά το πακέτο (διαμονή, μετακινήσεις, είσοδοι);;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Παραθέτω παλιότερο μήνυμά μου όπου, μεταξύ άλλων, υπάρχουν ενδεικτικά κάποιες τιμές διαδρομών με ταξί:
https://www.travelstories.gr/community/posts/724150/
 

Effrosini

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
χονδρικα εχω υπολογισει το ατομο γυρω στα 300DJ aλλα επειδη οι μετακινησεις ειναι ακριβες αν μοιραστουν τα εξοδα θα κατεβει το κοστος

εκτος απο ξενοδοχεια εισοδος στην πετρα 55 DJ ΚΑΙ διαμονη στην ερημο με ιδιωτ,μπανιο 3 γευματα και τζιπ 8 ωρες για περιηγηση ME 55 DJ το ατομο και η μεταφορα απο Ακαμπα μεχρι την ερημο με 25DJ που μπορουμε να μοιραστουμε ισως.Αν σε ενδιαφερει το καταλυμα στην ερημο γραψε μου

Είχαμε νοικιάσει αμάξι από τοπική εταιρεία, αν θες σου στέλνω τα στοιχεία.
σε παρακαλω μου στελνεις τα στοιχεια γιατι μ ενδιαφερει η διαδρομη απο Πετρα νεκρα θαλασσα και επιστροφη στην Ακαμπα.Μηπως θυμασαι και κοστος? σ ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα Σκούμπι ευχαριστώ για τις πληροφορίες να σε ρωτήσω συμφέρει με το που φτάσω να φύγω κατευθείαν για πέτρα η να διανυκτέρευση Άκαμπα και να φύγω για πέτρα την επομενη.επισης μπορείς να με βοηθήσεις πώς να οργανώσω το πρόγραμμα σε αυτές τις 3 ημερες π εχω.ευχαριστω
Κωνσταντίνε εγώ πήγα Παρασκευή έφυγα Δευτέρα οπότε ναι έφυγα κατευθείαν απο Ακαμπα για Πέτρα μιας και είχε νυχτώσει ήδη και ήθελα να ξυπνήσουμε την άλλη μέρα να πιούμε τον καφέ μας και να μπούμε στην Πέτρα να μη εχουμε το πρωί 2,5 ωρες διαδρομή.. Ομως υπήρχαν και αλλοι ταξιδιώτες που έκαναν το πρόγραμμα ανάποδα. Δηλαδή έμειναν το βράδυ Άκαμπα την άλλη μέρα το πρωί πήγαν στην έρημο, έμειναν ένα βράδυ την Κυριακή είδαν την Πέτρα... Αυτό που μπορώ να σου πω ειναι πως γίνεται εύκολα με όποιο τρόπο και αν επιλέξεις!!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
καλησπερα Skoumpi
μηπως πριν παρω τηλεφωνο τον Γιουσεφ να μου πεις καποιο τηλεφωνο της εταιριας για να ειμαι πιο σιγουρη? τι νομιζεις?? σ ευχαριστω
Ναι την εχω γράψει και εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Ιορδανία-στα-γρήγορα.62778/#post-763061
Είναι η (https://jordan-taxi.com/ )
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Κωνσταντίνε εγώ πήγα Παρασκευή έφυγα Δευτέρα οπότε ναι έφυγα κατευθείαν απο Ακαμπα για Πέτρα μιας και είχε νυχτώσει ήδη και ήθελα να ξυπνήσουμε την άλλη μέρα να πιούμε τον καφέ μας και να μπούμε στην Πέτρα να μη εχουμε το πρωί 2,5 ωρες διαδρομή.. Ομως υπήρχαν και αλλοι ταξιδιώτες που έκαναν το πρόγραμμα ανάποδα. Δηλαδή έμειναν το βράδυ Άκαμπα την άλλη μέρα το πρωί πήγαν στην έρημο, έμειναν ένα βράδυ την Κυριακή είδαν την Πέτρα... Αυτό που μπορώ να σου πω ειναι πως γίνεται εύκολα με όποιο τρόπο και αν επιλέξεις!!!
Έστειλα μήνυμα στον Γιουσέφ μου απάντησε ότι οι μετακινήσεις από Άκαμπα wadi rum petra και πίσω κοστίζει 160 ευρώ χωρίς να περιλαμβάνεται η διαμονή στο wadi rum ακριβά δεν είναι ?
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
καλησπέρα! διαβάζω με χαρά και ανυπομονησία όλα τα τιπς!!! ετοιμάζομαι να κλείσω για Ιανουάριο Παρασκευή - Δευτέρα προς Άκαμπα. μερικές απορίες και απο μένα!
1. Όσοι έχετε νοικιάσει αμάξι για την παραμονή σας εκεί ήταν δύσκολο στην οδήγηση, πάνε σαν κατσαπλιάδες;;
2. η βενζίνη είναι ακριβή;;
3. έχει κάποιος χρησιμοποιήσει revolut για ανάληψη χρημάτων;; κραταει προμήθεια ή συνάλλαγμα;;
4. που έχει ωραία μαγαζάκια στην Άκαμπα για αγορές "ντόπιων" προιόντων (ρούχα, μπαχαρικά, παπούτσια, σουβενίρ):lol:
 
Last edited:

Effrosini

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Έστειλα μήνυμα στον Γιουσέφ μου απάντησε ότι οι μετακινήσεις από Άκαμπα wadi rum petra και πίσω κοστίζει 160 ευρώ χωρίς να περιλαμβάνεται η διαμονή στο wadi rum ακριβά δεν είναι ?
Konstantin μηπως βρηκες μετακινηση απο Ακαμπα ερημο Πετρα και πισω Ακαμπα κατι πιο οικονομικο?σε παρακαλω αν ναι στειλε μου μηνυμα σ ευχαριστω

Είχαμε νοικιάσει αμάξι από τοπική εταιρεία, αν θες σου στέλνω τα στοιχεία.
Ναι σε παρακαλω αν θες μου στελνεις τα στοιχεια της εταιριας. σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλησπερα στη παρεα και παλι,
Επειδη ταξιδιωτικη ιστορια δεν θα προλαβω να γραψω τα γραφω εν τα χει εδω.
Διαστημα ταξιδιου 22/11-29/11 3 ατομα οποτε κλεισαμε 3κλινα δωματια. Ολα τα παρακατω ειναι προσωπικες πληροφοριες και προσωπικη γνωμη μου:

Κοστος εισιτηριων με Ryanair απο/προς Άκαμπα 70€/ατομο. VISA με μηδενικο κοστος (για Ακαμπα μονο) και ειναι on arrival. 10’ συνολο για να βγουμε απο αεροδρομιο. Ειναι πολυ μικρο. Μπορει να λεω και πολυ!!

Τιμη αυτοκινητου για ολες τις μερες 50€ !!! Ναι καλα διαβαζετε 50€! Πετυχα προσφορα απο rentalcars.com με την εταρεια Dollar. Ολεσ οι εταιρειες εχουν desk μεσα στο Αεροδρομιο διπλα στις αφιξεις. Επισης οτι αυτοκινητο και να επιλεξετε σε αυτη τη χωρα 9,9/10 παιζουν μονο sedan αυτοκινητα. Οποτε sedan θα παρετε οπως και εμεις! JordanPass εμεις δεν πηραμε. Τα βαλαμε κατω και δεν μας συνεφερε. Αν παρολα αυτα φτανεις στο αεροδρομιο του Αμμαν και επισκεφτεις και Petra ειναι μονοδρομος. Τα εχεις βγαλει τα λεφτα της και ας μην πας πουθενα αλλου! Διαμονη:

1 βραδυ Ακαμπα Golden Rose Hotel 32€/ διαμονη απο Agoda χωρις πρωινό. Σε αρκετα κεντρικο σημειο.

2 βραδια wadi rum στο Jamal Rum Camp 85jod/ατομο σε τρικλινη σκηνη με ιδιωτικο μπανιο και 2 πρωινα, 2 βραδινα, 1 μεσημεριανο γευμα, daily tour (8ωρες) jeep tour και 1 ωρα camel tour. Εμεινα πολυ ικανοποιημενος. Ο αριθμος του +962 7 7237 6287

1 βραδυ Wadi Musa. Τα λεφτα που δωσαμε και σιγουρα κλαιμε ακομα ειναι το Petra by night!! Μακρια!! 17jod πεταμενα! Μακρια!!!! Διαμονη στο Panoramic view apartment 30jod/διαμονη με πρωινο απο Booking. Καινουργια οικοδομη. Ακομα οι πανω οροφοι ειναι στα μπετα. Απιστευτη θεα ολης της πολης απο το κοινο μπαλκονι. Δεν εχει βανακι να σε πηγαινει Petra.

2 βραδια Αμμαν. Jordan Rivel Hotel. Διπλα στη παλια πολη αλλα ταυτοχρονα και οχι μεσα στο χαος. Παρκαρισμα ευκολο στο δρομο μπροστα στο ξενοδοχειο. 75jod/2 βραδια με πρωινό απο Booking.

1 βραδυ Νεκρα Θαλασσα στο Ramada Resort Dead sea. 130€/διαμονη με πρωινο και βραδινο σε μπουφε (μπουφεδαρα για την ακριβεια). Το ξενοδοχειο πολυ ωραιο 4* με ιδιωτικη παραλια 500μ απο ξενοδοχειο. Εχει βανακι καθε 10-15’που σε μετακινει αλλιως πας και με τα ποδια. Κρατηση απο otel.com

Tips/Παρατηρησεις:

-Καρτα sim εχει να αγορασεις με το που βγαινεις απο το αεροδρομιο. Δεν γινεται να μην το δεις. Και στραβος να εισαι θα πεσεις πανω του!! Εχει 2 desk πριν την εξοδο .Εμεις πηραμε μια καρτα με 15jod/45gb!! data. Καναμε share και περναμε και οι 3 ιντερνετ απο εκει!

-Διεθνες διπλωμα αν και το συμβολαιο μας το ανεγραφε οτι το θελουν δεν ζητησαν ποτε. Ουτε απο αλλους ζηταγαν οπως παρατηρησα.Τους ειδα πολυ ελαστικους σε αυτο! Εμεις με διπλωμα νεου τυπου ειμασταν κυριοι!

-Τιμη βενζινης 0,75jod για 90οκτανια. Δεν ειχα ξαναδει 90 οκτανια βενζινη στο εξωτερικο. Μπορει απλα να μην το ειχα παρατηρησει! Παρολα αυτα ολοι βαζουν αυτη σαν απλη. Και εμεις απο αυτη βαζαμε. 1,005jod για τα 95 οκτανια! Πληρωσαμε συνολικα 51jod για κατι παταπανω απο 1000km!!! Ο τσαμπας ζει!!!
Για αερα στα λαστιχα δεν εχουν στα βενζιναδικα οπως εμεις! Πας σε λαστιχαδικα-βουλκανιζατερ. Εχει παντου στο δρομο!

-Συναλλαγμα καναμε με ισοτιμια 0,777 πισω
απο το τζαμι στην Ακαμπα. Εχει αρκετα.

-Προσοχη στο δρομο αν νοικιασετε αυτοκινητο. Εχει καθε τοσο σαμαρακια για τα οποια αλλες φορες εχει προειδοποιητικες πινακιδες και αλλες οχι. Επισης εχει μπλοκα καθε τοσο. Μας σταματησαν 3 φορες και τις 2 μας ζητησαν να ανοιξουμε τυπικα και το πορτπαγκαζ. Παρολα αυτα πολυ φιλικοι!

-Ακαμπα ηθελα πολυ να κανω καταδυση αλλα δεν ηθελε η παρεα. Οποτε πηγαμε στη λυση της βαρκας Neptune Submarine απο Tala Bay Marina. Διαθετει υπογεια καμπινα με σκαμπο και τζαμια δεξια και αριστερα που βλεπεις το βυθο. Ωραια εκπειρια. 20jod/ατομο. Εχει πληροφοριες και σε tripadvisor. Τηλεφωνο +962 7 7943 0969

-Wadi Rum δεν υπαρχει κανενας ελεγχος για το εισιτηριο των 5 jod!!! Αν εχετε χρονο να μεινετε 2 βραδια αξιζει!! Μοναδικη εμπειρια!

-Petra θα λιωσετε τις σολες σας!!

-Μην ξεχασετε να φατε το παραδοσιακο γλυκο κιουνεφε απο Habibah sweets στο Αμμαν. 0,70jod/κομματι. Μην το χασατε γιατι θα χασετε!!!
Σιγουρα θα φατε και στο Hashem Restaurant. Πηραμε 5 πιατα παραδοσιακα και 3 αναψυκτικα ολα μαζι 8jod! Ναι καλα διαβαζετε 8jod!! Και οι 3!! Αφου νομιζαμε οτι εκαναν λαθος!!

Τι κραταμε απο το ταξιδι;;
Τα παντα σχεδον! Μοναδικη εμπειρια!

Τι ξεχναμε απο το ταξιδι;;
Τα ειπα και παραπανω. Petra by night!! Τα πιο πεταμενα λεφτα εβερ!! Παντα προσωπικη γνωμη αναφερω!
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Petra by night!! Τα πιο πεταμενα λεφτα εβερ!! Παντα προσωπικη γνωμη αναφερω!
Θα μου επιτρέψεις να πω κι εγώ μια προσωπική γνώμη. Συμφωνώ ότι υπάρχει μια κάποια εκμετάλλευση όσον αφορά στην τιμή, ωστόσο τις βραδινές εικόνες της Πέτρας τις βρήκα εξίσου συγκλονιστικές όσο κι αυτές που αντίκρισα υπό το φως της ημέρας. Και ήταν γενικά διαφορετική η αίσθηση του να είσαι κάτω από τα αστέρια, να βλέπεις φωταγωγημενο το Θησαυροφυλάκιο μπροστά σου και να αφήνεσαι στη μουσική που παίζει. Θα το ξαναέκανα άνετα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Θα μου επιτρέψεις να πω κι εγώ μια προσωπική γνώμη. Συμφωνώ ότι υπάρχει μια κάποια εκμετάλλευση όσον αφορά στην τιμή, ωστόσο τις βραδινές εικόνες της Πέτρας τις βρήκα εξίσου συγκλονιστικές όσο κι αυτές που αντίκρισα υπό το φως της ημέρας. Και ήταν γενικά διαφορετική η αίσθηση του να είσαι κάτω από τα αστέρια, να βλέπεις φωταγωγημενο το Θησαυροφυλάκιο μπροστά σου και να αφήνεσαι στη μουσική που παίζει. Θα το ξαναέκανα άνετα.
Σεβαστες ολες οι γνωμες εννοειται! Εμεις ακομα κλαιμε τα λεφτα μας παντως! Αρχικα αναφερουν οτι ειναι 20:30-22:30. 21:00 ακριβως ειμασταν μπροστα στο θησαυροφυλακιο. 21:10 ειχε τελειωσει!!! Και απο οτι εμαθα απο αλλους παρευρισκομενους ξεκινησε 20:45.

17jod για 25 λεπτα το λες και αυτοκτονια για μενα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom