Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

athina diem

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Να σας προτεινω κατι: Φτανετε 2 το πρωι. Μεχρι να βγειτε απο το αεροδρομιο, να παρετε τις βαλιτσες σας , να νοικιασετε το αυτοκινητο και να πατε στο ξενοδοχειο στο Αμμαν θα παει 4. Ξυπνηστε αργα την αλλη μερα. Πατε Γερασα ή Μανταμπα ή Νεκρα ή Ιορδανη. Την επομενη ημερα ξεκινηστε πολυ πρωι και πατε Πετρα. Το βραδυ κοιμαστε Πετρα και την επομενη πατε ερημο. Κοιμαστε το βραδυ ερημο και γυρνατε Αμμαν. Κανετε βολτα το βραδυ στην πολη και στο παζαρι. Μην ξεχνατε οτι στην Ιορδανια νυχτωνει νωρις (μετα τις 4.00 βραδιαζει) και ξημερωνει νωρις
Μμ Πολύ καλή ιδέα!
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
καλησπέρα,

κάποιος γνωστός μου θα πάει Ιορδανία από Άκαμπα. Θα μείνει 3 νύχτες (Παρασκευή - Δευτέρα) και θα πάει μόνο Petra για 2 μέρες (ΣΚ). Πρέπει / Συμφέρει να βγάλει την Jordan Pass ή να πληρώσει μόνο την είσοδο για το διήμερο της Petra;

Ευχαριστώ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
καλησπέρα,

κάποιος γνωστός μου θα πάει Ιορδανία από Άκαμπα. Θα μείνει 3 νύχτες (Παρασκευή - Δευτέρα) και θα πάει μόνο Petra για 2 μέρες (ΣΚ). Πρέπει / Συμφέρει να βγάλει την Jordan Pass ή να πληρώσει μόνο την είσοδο για το διήμερο της Petra;

Ευχαριστώ
Είναι πολύ απλό, τσεκάρει τιμή για διήμερο εισιτήριο στην Πέτρα (55jod) και συγκρίνει με τιμή Jordan Pass (70jod). Η απάντηση είναι προφανής, δεν το χρειάζεται.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Είναι πολύ απλό, τσεκάρει τιμή για διήμερο εισιτήριο στην Πέτρα (55jod) και συγκρίνει με τιμή Jordan Pass (70jod). Η απάντηση είναι προφανής, δεν το χρειάζεται.
Και γω αυτό λέω, απλά έχω μπερδευτεί με το σύνολο των ημερών που πρέπει να μείνεις για να μην βγάλεις visa. Αν πρέπει να μείνεις Τουλ 3 νύχτες για να μην χρειάζεται να βγάλεις visa, τότε είναι οκ κ πάει ουσιαστικά μόνο για το εισιτήριο του αρχαιολογικού.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και γω αυτό λέω, απλά έχω μπερδευτεί με το σύνολο των ημερών που πρέπει να μείνεις για να μην βγάλεις visa. Αν πρέπει να μείνεις Τουλ 3 νύχτες για να μην χρειάζεται να βγάλεις visa, τότε είναι οκ κ πάει ουσιαστικά μόνο για το εισιτήριο του αρχαιολογικού.
Προς και από Άκαμπα η βίζα ειναι δωρεάν ανεξαρτήτως ημερών διαμονής.
 

Cyon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαίρετε!!! Καλά μας ταξίδια εύχομαι σε όλους, ιδιαίτερα τώρα τις γιορτές των Χριστουγέννων. 23 με 30 Δεκέμβρη φεύγω για Ιορδανία με μια φίλη από Θεσσαλονίκη. Μήπως συνταξιδεύουμε με κάποιον από εσάς; Σκεφτόμαστε να μετακινηθούμε με ταξί και ψάχνουμε άτομα για μετακίνηση μέσα στην χώρα.



Χαίρετε! Είμαστε δύο άτομα, Ιδιες ημερομηνίες αλλά φτάνουμε Αμμάν! 24-26 Petra @26-28 Wadi rum/Akaba και 28-30 Αμμαν. Εσείς τι πρόγραμμα έχετε;
Γεια χαρά! Εμείς φτάνουμε 23 Aqaba/ 24 -26 Wadi rum/ 26-28 Petra / 29 Aman / 30 Aqaba
 

EleoBlackMamba

New Member
Μηνύματα
3
Likes
11
Καλημέρα σε όλους! Πετάμε για Ακαμπα στις 3/1 και επιστρέφουμε 6/1. Επειδή έχουμε το παλιό χάρτινο ροζ δίπλωμα, αποφασίσαμε να μην το διακινδυνεύσουμε για αυτοκίνητο και να κινηθούμε με transfer. Γνωρίζει κάποιος από εσάς, κάποιον οδηγό ή υπηρεσία;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα σε όλους! Πετάμε για Ακαμπα στις 3/1 και επιστρέφουμε 6/1. Επειδή έχουμε το παλιό χάρτινο ροζ δίπλωμα, αποφασίσαμε να μην το διακινδυνεύσουμε για αυτοκίνητο και να κινηθούμε με transfer. Γνωρίζει κάποιος από εσάς, κάποιον οδηγό ή υπηρεσία;
Σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία του οδηγού που είχαμε εμείς και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλημέρα σε όλους! Πετάμε για Ακαμπα στις 3/1 και επιστρέφουμε 6/1. Επειδή έχουμε το παλιό χάρτινο ροζ δίπλωμα, αποφασίσαμε να μην το διακινδυνεύσουμε για αυτοκίνητο και να κινηθούμε με transfer. Γνωρίζει κάποιος από εσάς, κάποιον οδηγό ή υπηρεσία;
Δες στη μινι στορυ "Ιορδανία στα γρήγορα" που εχω γράψει εχω ολα τα τηλέφωνα και τιμές!!! Καλο ταξίδι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom