Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Dimts

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Καλησπέρα και από μένα!
Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην πρόσφατη προσφορά της ryan και έκλεισα μια καταδρομική 2.5μερη βολτούλα τον ερχόμενο δεκέμβριο με 10€ πήγαινε έλα για Aqaba.
Δεδομένου πως η πτήση φτάνει Παρασκευή 20.30 μμ και η αναχώρηση είναι Δευτέρα 09.35 πμ καταλαβαίνετε πως μιλάμε για "τρέχω και δεν φτάνω καταστάσεις" με σκοπό να δούμε τα δύο βασικότερα αξιοθέατα, Πέτρα και Wadi Rum. Θα νοικιάσουμε αμάξι. Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος στα εξής:

α) προβληματίζομαι στο πως να βγάλω το πρόγραμμα. Υπάρχουν δύο βασικά σενάρια στο μυαλό μου.

Πρώτο: Διαμονή Aqaba, ξύπνημα πρωινό και αναχώρηση για Πέτρα ώστε να είμαστε εκεί κατά τις 09.00-10.00 και να έχουμε ένα 7ωρο μέρα να φτάσουμε έως Μοναστήρι. Διαμονή Σάββατο βραδυ Πέτρα να ξεκουραστούμε και το πρωί Κυριακής αναχώρηση για Wadi Rum με διαμονή βραδινή εκεί και πολύ πρωινό ξύπνημα Δευτέρας γιαν Aqaba αεροδρόμιο.

Δεύτερο σενάριο το ανάποδο. Διαμονή Παρασκευή βράδυ Aqaba, πρωί Σαββάτου Wadi Rum με διαμονή εκεί, πρωί Κυριακής βουρ για Πέτρα και επιστροφή το βράδυ Aqaba να είμαστε ψιλό έτοιμοι το πρωί για αεροδρόμιο.

Δύσκολα και τα δύο το ξέρω, αλλά θα το παλέψουμε. Τι λέτε;

β) έχω χαθεί λίγο με την φάση στο wadi rum. Βρίσκω αρκετά θελκτικές τιμές στο booking από δεκάδες caps και με πολυ καλές κριτικές. Προφανώς δεν συμπεριλαμβάνονται οι δραστηριότητες μέσα. Τα περισσότερα από αυτά όμως δεν έχουν site για περισσότερες λεπτομέρειες για τα tours (jeep, καμήλες κτλ). Αν κλείσω από booking λογικά θα με εξυπηρετήσουν κατ' ιδίαν με τις εκδρομές ε..; Επίσης έχω διαβάσει κάποιες προτάσεις προηγούμενων posts όπως το Beyond, Jamal κτλ. Έχουμε άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλημέρα! το ίδιο ταξίδι σκέφτομαι το Δεκ. να το κάνω & εγώ solo.. Μόνο που το χω στο μυαλό μου Ακαμπα 3διανυκτ. & ν αφιερωσω το ΣΚ χωριστά σε Πετρα & WAdi.. με ταξιδιωτικά τα οποία είναι πανάκριβα!! δεν ξερω τί θα κάνω.. Για διανυκτ. στην έρημο πολύ θα θελα, αλλά είμαι επιφυλακτική για μόνη μου..
 

KaterinakiZ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλησπέρα κι απο εμένα,
Είμαι η Κατερίνα και δεν είμαι ακριβώς νέο μέλος!
Είμαι μέλος εδώ και 10 χρόνια, αλλά δεν έμπαινα συχνά και πλέον ξέχασα το username που είχα!
Μάλιστα είχα έρθει και σε μια εκδήλωση που κάνατε (ούτε και θυμάμαι ποσα χρόνια πέρασαν) στην μπυραρία Craft στην Λ.Αλεξάνδρας (δεν υπάρχει πλέον)
Θα ήθελα τα φώτα σας στο ταξίδι που έχω κανονίσει για την Ακαμπα στην Ιορδανία. Φευγω την Παρασκευή το απόγευμα και επιστρέφω την Δευτέρα το πρωι. Την Παρασκευή φτάνω στην Ακαμπα κατα τις 20:30. Οπότε η μέρα είναι χαμένη, καθώς και η Δευτέρα. Εχω μόνο το Σάββατο και την Κυριακή χρόνο.
Σκέφτομαι την επόμενη ημέρα (το Σάββατο) να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να δούμε την Petra και το Wadi Rum και να επιστρέψουμε την ίδια μέρα το αυτοκίνητο. Τέλος να έχουμε ολόκληρη την Κυριακή να δούμε την Ακαμπα, μιας και τα εισητήρια της επιστροφής είναι Δευτέρα 9:30 το πρωι.
Τι λέτε, βγαίνει το πρόγραμμα ή έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο ?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται βίζα στο αεροδρόμιο της Ακαμπα (κάποιοι στα sites γράφουν ότι χρειάζεται και άλλα γράφουν το αντιθετο .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλημέρα! το ίδιο ταξίδι σκέφτομαι το Δεκ. να το κάνω & εγώ solo.. Μόνο που το χω στο μυαλό μου Ακαμπα 3διανυκτ. & ν αφιερωσω το ΣΚ χωριστά σε Πετρα & WAdi.. με ταξιδιωτικά τα οποία είναι πανάκριβα!! δεν ξερω τί θα κάνω.. Για διανυκτ. στην έρημο πολύ θα θελα, αλλά είμαι επιφυλακτική για μόνη μου..
Λοιπόν, στη θέση σου θα έφευγα απευθείας από το αεροδρόμιο για Wadi Musa/Πέτρα. Το Σάββατο ολοήμερο Πέτρα και Σάββατο βράδυ μετάβαση στο Wadi Rum για διανυκτέρευση μόνο και το σύνολο των δραστηριοτήτων την Κυριακή. Κυριακή μετά το δείπνο, γύρω στις 21:00, αναχώρηση για Άκαμπα. Στο wadi rum κλείσε απευθείας από την ιστοσελίδα του γραφείου που σε ενδιαφέρει, έχοντας ζητήσει προσφορά με το αναλυτικό σου πρόγραμμα (με επισήμανση την ώρα άφιξης το βράδυ, τις δραστηριότητες που θέλετε συν πρωινό-γεύμα-δείπνο την Κυριακή, και αναχώρηση μετά το δείπνο). Αν νομίζεις ότι ταιριάζει στο πρόγραμμα, μπορεί να μπει το δείπνο την ημέρα της άφιξης, για να φύγεις με τη δύση του ήλιου την επόμενη μέρα για Άκαμπα. Αν κλείσεις μέσω booking, το πιθανότερο είναι να υπάρξει χρέωση για τη μετάβαση από το Village ή το κέντρο επισκεπτών στο camp, καλύτερα να κλείσεις όλο το πακέτο, όπως προείπα. Μπορείς να ζητήσεις οδηγό και από το camp, ειδικά για το κομμάτι Wadi Musa - Wadi Rum Village και την επομένη για Άκαμπα, ζήτα προσφορά με email. Οι οδηγοί όμως κοστίζουν.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στο Wadi Rum βγαίνουν πολύ ακριβά οι δραστηριότητες για ένα μόνο άτομο, προσπάθησε να βρεις παρέα! Το ίδιο και το όχημα με οδηγό!
Θα ήθελα τα φώτα σας στο ταξίδι που έχω κανονίσει για την Ακαμπα στην Ιορδανία. Φευγω την Παρασκευή το απόγευμα και επιστρέφω την Δευτέρα το πρωι. Την Παρασκευή φτάνω στην Ακαμπα κατα τις 20:30. Οπότε η μέρα είναι χαμένη, καθώς και η Δευτέρα. Εχω μόνο το Σάββατο και την Κυριακή χρόνο.
Σκέφτομαι την επόμενη ημέρα (το Σάββατο) να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να δούμε την Petra και το Wadi Rum και να επιστρέψουμε την ίδια μέρα το αυτοκίνητο. Τέλος να έχουμε ολόκληρη την Κυριακή να δούμε την Ακαμπα, μιας και τα εισητήρια της επιστροφής είναι Δευτέρα 9:30 το πρωι.
Τι λέτε, βγαίνει το πρόγραμμα ή έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο ?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται βίζα στο αεροδρόμιο της Ακαμπα (κάποιοι στα sites γράφουν ότι χρειάζεται και άλλα γράφουν το αντιθετο .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Wadi Rum και Πέτρα την ίδια ημέρα είναι αδύνατο ακόμη και με ελικόπτερο. Εκτός αν έχετε σκοπό να μείνετε και στα δυο από μία ώρα ή στην έρημο να πάτε απλά για ύπνο. Η πρότασή μου είναι η παραπάνω, ακόμη καλύτερα με δικό σας όχημα. Δεν βγάζετε visa εφόσον έρθετε και φύγετε από Άκαμπα.
 
Last edited:

KaterinakiZ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
" Στο wadi rum κλείστε απευθείας από την ιστοσελίδα του γραφείου που σας ενδιαφέρει, έχοντας ζητήσει προσφορά με το αναλυτικό σας πρόγραμμα "
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μπορείς να μου παραθέσεις κάποια σελίδα του γραφείου όπως λες για να το κοιτάξω ?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, δεν ξέρω το μπάτζετ σου, αν θέλεις πολυτελείς καταστάσεις ψάξε με τη λέξη luxury wadi rum. Άλλοι φίλοι έχουν προτείνει τα κάτωθι:
Wild Wadi Rum - Tours, Activities and camp in Wadi Rum
Beyond Wadi Rum Tours & Camp
About us - Obeid's Bedouin Life Camp
Α, αν θέλεις μόνο jeep tour και βόλτα με καμήλα και δεν σκοπεύεις να έχεις δείπνο και διαμονή εκεί, δεν υπάρχουν πολλές διαφορές στις διάφορες εταιρείες, τα προγράμματα και οι τιμές είναι παρεμφερή.
 
Last edited:

KaterinakiZ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, δεν ξέρω το μπάτζετ σου, αν θέλεις πολυτελείς καταστάσεις ψάξε με τη λέξη luxury wadi rum. Άλλοι φίλοι έχουν προτείνει τα κάτωθι:
Wild Wadi Rum - Tours, Activities and camp in Wadi Rum
Beyond Wadi Rum Tours & Camp
About us - Obeid's Bedouin Life Camp
Εχω χαμηλό budget!! Θα κοιτάξω αυτά που μου πρότεινες. Ευχαριστώ πολύ!
 

Dimts

Member
Μηνύματα
8
Likes
12
Λοιπόν, στη θέση σου θα έφευγα απευθείας από το αεροδρόμιο για Wadi Musa/Πέτρα. Το Σάββατο ολοήμερο Πέτρα και Σάββατο βράδυ μετάβαση στο Wadi Rum για διανυκτέρευση μόνο και το σύνολο των δραστηριοτήτων την Κυριακή. Κυριακή μετά το δείπνο, γύρω στις 21:00, αναχώρηση για Άκαμπα. Στο wadi rum κλείσε απευθείας από την ιστοσελίδα του γραφείου που σε ενδιαφέρει, έχοντας ζητήσει προσφορά με το αναλυτικό σου πρόγραμμα (με επισήμανση την ώρα άφιξης το βράδυ, τις δραστηριότητες που θέλετε συν πρωινό-γεύμα-δείπνο την Κυριακή, και αναχώρηση μετά το δείπνο). Αν νομίζεις ότι ταιριάζει στο πρόγραμμα, μπορεί να μπει το δείπνο την ημέρα της άφιξης, για να φύγεις με τη δύση του ήλιου την επόμενη μέρα για Άκαμπα. Αν κλείσεις μέσω booking, το πιθανότερο είναι να υπάρξει χρέωση για τη μετάβαση από το Village ή το κέντρο επισκεπτών στο camp, καλύτερα να κλείσεις όλο το πακέτο, όπως προείπα. Μπορείς να ζητήσεις οδηγό και από το camp, ειδικά για το κομμάτι Wadi Musa - Wadi Rum Village και την επομένη για Άκαμπα, ζήτα προσφορά με email. Οι οδηγοί όμως κοστίζουν.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στο Wadi Rum βγαίνουν πολύ ακριβά οι δραστηριότητες για ένα μόνο άτομο, προσπάθησε να βρεις παρέα! Το ίδιο και το όχημα με οδηγό!

Wadi Rum και Πέτρα την ίδια ημέρα είναι αδύνατο ακόμη και με ελικόπτερο. Εκτός αν έχετε σκοπό να μείνετε και στα δυο από μία ώρα ή στην έρημο να πάτε απλά για ύπνο. Η πρότασή μου είναι η παραπάνω, ακόμη καλύτερα με δικό σας όχημα. Δεν βγάζετε visa εφόσον έρθετε και φύγετε από Άκαμπα.
@adiaforos Eυχαριστώ πολύ!!
 

TravelHunter

Member
Μηνύματα
26
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει επισκεφθεί κάποιος την Ιορδανία καλοκαίρι, συγκεκριμένα αρχές με μέσα Ιουνίου και αν προτείνει την περίοδο αυτή ή είναι καλύτερο να την αποφύγουμε (λόγω ζέστης, κλπ.).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα κι απο εμένα,
Είμαι η Κατερίνα και δεν είμαι ακριβώς νέο μέλος!
Είμαι μέλος εδώ και 10 χρόνια, αλλά δεν έμπαινα συχνά και πλέον ξέχασα το username που είχα!
Μάλιστα είχα έρθει και σε μια εκδήλωση που κάνατε (ούτε και θυμάμαι ποσα χρόνια πέρασαν) στην μπυραρία Craft στην Λ.Αλεξάνδρας (δεν υπάρχει πλέον)
Θα ήθελα τα φώτα σας στο ταξίδι που έχω κανονίσει για την Ακαμπα στην Ιορδανία. Φευγω την Παρασκευή το απόγευμα και επιστρέφω την Δευτέρα το πρωι. Την Παρασκευή φτάνω στην Ακαμπα κατα τις 20:30. Οπότε η μέρα είναι χαμένη, καθώς και η Δευτέρα. Εχω μόνο το Σάββατο και την Κυριακή χρόνο.
Σκέφτομαι την επόμενη ημέρα (το Σάββατο) να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να δούμε την Petra και το Wadi Rum και να επιστρέψουμε την ίδια μέρα το αυτοκίνητο. Τέλος να έχουμε ολόκληρη την Κυριακή να δούμε την Ακαμπα, μιας και τα εισητήρια της επιστροφής είναι Δευτέρα 9:30 το πρωι.
Τι λέτε, βγαίνει το πρόγραμμα ή έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο ?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται βίζα στο αεροδρόμιο της Ακαμπα (κάποιοι στα sites γράφουν ότι χρειάζεται και άλλα γράφουν το αντιθετο .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Προσωπικά δε θα ασχολούμουν με την Ακαμπα και , αν είστε της ιστορίας λίγο, θα πήγαινα στη Γέρασα, φανταστικός χώρος. Δίπλα είναι και το Aljoun με πολλά κι όχι χρονοβόρα πράγματα να δείτε και να κάνετε.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει επισκεφθεί κάποιος την Ιορδανία καλοκαίρι, συγκεκριμένα αρχές με μέσα Ιουνίου και αν προτείνει την περίοδο αυτή ή είναι καλύτερο να την αποφύγουμε (λόγω ζέστης, κλπ.).
Ζέστη θα έχει, φαντάσου να είσαι στην Πέτρα με 35 βαθμούς (υπό σκιά).
Βέβαια ο καθένας έχει διαφορετική αντοχή στις κλιματικές συνθήκες.
Αν μπορείς να το προγραμματίσεις για άλλη περίοδο κάνε το.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Για τους γνώστες.Εαν και εφόσον το τολμήσουμε τον επόμενο μήνα:
Άφιξη Παρασκευή, αναχώρηση Δευτέρα
1ον)Το μοναδικό που με ενδιαφέρει να δω είναι η Πέτρα.Γνωριζει κάποιος για daily tour?Δεν μας ενδιαφέρει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
2ον)Η Άκαμπα τι λέει;
 

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Για τους γνώστες.Εαν και εφόσον το τολμήσουμε τον επόμενο μήνα:
Άφιξη Παρασκευή, αναχώρηση Δευτέρα
1ον)Το μοναδικό που με ενδιαφέρει να δω είναι η Πέτρα.Γνωριζει κάποιος για daily tour?Δεν μας ενδιαφέρει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
2ον)Η Άκαμπα τι λέει;
Για το 1 δεν ξερω να σου απαντησω, καθως εμεις νοικιασαμε βανακι με οδηγο για ολες τις μερες, αλλα θυμαμαι οτι υπηρχαν ημερησιες απο Αμμαν για Πετρα κ στην Πετρα υπαρχουν κ πολλοι ξεναγοι.
Οσο για την Ακαμπα, οκ...θα ζουσα κ χωρις να τη δω. Θα προτιμουσα αυτες τις ωρες που της αφιερωσα να ειχα μεινει στην ερημο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom