Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
γειά σας, είμαστε μια παρέα 4 φιλών και θα επισκεφτούμε την Ιορδανία αρχές Μαϊου. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιον οδηγό για τις μεταφορές μας (από αμμάν, πέτρα, έρημος wadi rum, νεκρά θάλασσα και πίσω αμμάν) σύνολο 4 ημέρες.
Είχαμε τον [email protected] My WA 00962777533958
 
Last edited by a moderator:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.418
Likes
5.230
γειά σας, είμαστε μια παρέα 4 φιλών και θα επισκεφτούμε την Ιορδανία αρχές Μαϊου. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιον οδηγό για τις μεταφορές μας (από αμμάν, πέτρα, έρημος wadi rum, νεκρά θάλασσα και πίσω αμμάν) σύνολο 4 ημέρες.
Η καλύτερη λύση είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου. Έχετε πολύ λίγες μέρες και θα δείτε συγκεκριμένα πράγματα. Μπορείτε άνετα να το οργανώσετε. Οι δρόμοι είναι καλοί (προσοχή στα σαμαράκια έχει πάρα πολλά) και οι Ιορδανοί αγαπάνε τους Έλληνες.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα,


αρχές Μαϊου θα ταξιδέψω στην Ιορδανία και θα πάμε και στην έρημο wadi rum. θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιο κατάλημα για διαμονή. επίσης αν γνωρίζετε τιμές που προσφέρει το κατάλημα για διάφορες δραστηριότητες (βόλτα στην έρημο με 4Χ4, φαγητό κτλ)
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Καλησπέρα,


αρχές Μαϊου θα ταξιδέψω στην Ιορδανία και θα πάμε και στην έρημο wadi rum. θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιο κατάλημα για διαμονή. επίσης αν γνωρίζετε τιμές που προσφέρει το κατάλημα για διάφορες δραστηριότητες (βόλτα στην έρημο με 4Χ4, φαγητό κτλ)
Απ' ό,τι καταλάβαμε όλοι τα ίδια αξιοθέατα προσφέρουν. Αυτό που αλλάζει είναι άλλες παροχές που μπορεί να έχουν. Π.χ. το πού θα μείνετε, το αν θα έχει κάποιο "event" κλπ. Πάντως ο Ali που θα διαβάσεις συχνά πυκνά εδώ μέσα δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο που εγώ θα συνέστηνα.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ο Μάρτιος είναι καλός μήνας για Ιορδανία? Θα τη χαρούμε η να την αφήσουμε καλύτερα κανένα μήνα αργότερα?
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ο Μάρτιος είναι καλός μήνας για Ιορδανία? Θα τη χαρούμε η να την αφήσουμε καλύτερα κανένα μήνα αργότερα?
Με το Μάρτιο δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος/η. Επειδή πήγα την τελευταία εβδομάδα του Μαρτίου φέτος (24-31) παρακολουθούσα τον καιρό όλο σχεδόν το μήνα. Υπήρξαν και μέρες με καταιγίδα/ισχυρή βροχόπτωση που έκλεισε η Πέτρα.
Εκεί προς το τέλος που πήγα εγώ, είχε μόνο μια μέρα με βροχή (που την έβγαλα κυριλέ πηγαίνοντας ανατολικά και κάνοντας τον γύρο των κάστρων της ερήμου). Κατά τα άλλα ήταν μια χαρά καιρός για περπάτημα, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Ακόμη κι η έρημος ήταν απόλαυση. Απλά είχε ήδη αρκετό κόσμο στα πολυσύχναστα σημεία.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
έχουμε καθόλου προτάσεις για φαητό για Wadi musa? επίσης για ποτό κάπου όμορφα στο Αμμάν;
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Παιδιά καλησπέρα. Σκεφτόμαστε για Ιορδανία σύντομα και απ' ότι φαίνεται οι δυο επιλογές που έχουμε είναι είτε αρχές Σεπτεμβρίου είτε μέσα Δεκέμβρη. Το Σεπτεμβρη ανησυχούμε για τη ζέστη, το δεκέμβρη ανησυχούμε για πιθανή κακοκαιρία που ίσως επηρεασει δραστηριοτητες όπως την Πέτρα, την έρημο και τη Νεκρά θάλασσα και τείνουμε προς Σεπτεμβρη επειδή ειμαστε συνηθισμενες και μπορουμε να διαχειριστουμε τη ζεστη καλυτερα. Τι πιστεύετε είναι καλύτερα;
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά καλησπέρα. Σκεφτόμαστε για Ιορδανία σύντομα και απ' ότι φαίνεται οι δυο επιλογές που έχουμε είναι είτε αρχές Σεπτεμβρίου είτε Δεκέμβρη. Το Σεπτεμβρη ανησυχούμε για τη ζέστη, το δεκέμβρη ανησυχούμε για πιθανή κακοκαιρία που ίσως επηρεασει δραστηριοτητες όπως την Πέτρα, την έρημο και τη Νεκρά θάλασσα και τείνουμε προς Σεπτεμβρη επειδή ειμαστε συνηθισμενες και μπορουμε να διαχειριστουμε τη ζεστη καλυτερα. Τι πιστεύετε είναι καλύτερα;
Εγώ είχα πάει τέλος Νοέμβρη και ο καιρός ήταν εξαιρετικός, με ελάχιστη ψύχρα το βράδυ και αυτή όχι παντού. Δεν θεωρώ ιδιαίτερα επίφοβη δηλ. την αρχή του Δεκέμβρη, ίσα-ίσα νομίζω θα είναι πιο ευχάριστος ο καιρός από ό, τι τον Σεπτέμβριο. Αλλά αυτά είναι πολύ υποκειμενικά, εσείς ξέρετε καλύτερα τι αντέχετε περισσότερο και αν θα σας ξενερώσει λιγότερο ένας καύσωνας πχ από μια ξαφνική καταιγίδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.693
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom