Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Μηνύματα
172
Likes
808
Εγώ είχα πάει τέλος Νοέμβρη και ο καιρός ήταν εξαιρετικός, με ελάχιστη ψύχρα το βράδυ και αυτή όχι παντού. Δεν θεωρώ ιδιαίτερα επίφοβη δηλ. την αρχή του Δεκέμβρη, ίσα-ίσα νομίζω θα είναι πιο ευχάριστος ο καιρός από ό, τι τον Σεπτέμβριο. Αλλά αυτά είναι πολύ υποκειμενικά, εσείς ξέρετε καλύτερα τι αντέχετε περισσότερο και αν θα σας ξενερώσει λιγότερο ένας καύσωνας πχ από μια ξαφνική καταιγίδα.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Βλέπω ότι δεν ειναι ξεκαθαρο από το αρχικό μου ποστ αλλά για Δεκέμβρη λογικά μιλάμε για τα μέσα του μήνα αλλά φαντάζομαι ότι αυτό δεν αλλάζει ιδιαίτερα τη συμβουλή σου.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σ' ευχαριστώ πολύ. Βλέπω ότι δεν ειναι ξεκαθαρο από το αρχικό μου ποστ αλλά για Δεκέμβρη λογικά μιλάμε για τα μέσα του μήνα αλλά φαντάζομαι ότι αυτό δεν αλλάζει ιδιαίτερα τη συμβουλή σου.
Ναι, ναι. Είδα το διόρθωσες τώρα. Ναι, δεν αλλάζει ιδιαίτερα η συμβουλή μου. Ρίσκα υπάρχουν σε κάθε επιλογή. Γενικά θεωρώ ιδανικούς μήνες για Ιορδανία Μάρτη με Μάιο και Οκτώβρη με Δεκέμβρη (ίσως όχι τέλος του μήνα, αλλά άνετα μέχρι αρχές-μέσα).
 

Shadowrunner

Member
Μηνύματα
12
Likes
14
Παιδιά καλησπέρα. Σκεφτόμαστε για Ιορδανία σύντομα και απ' ότι φαίνεται οι δυο επιλογές που έχουμε είναι είτε αρχές Σεπτεμβρίου είτε μέσα Δεκέμβρη. Το Σεπτεμβρη ανησυχούμε για τη ζέστη, το δεκέμβρη ανησυχούμε για πιθανή κακοκαιρία που ίσως επηρεασει δραστηριοτητες όπως την Πέτρα, την έρημο και τη Νεκρά θάλασσα και τείνουμε προς Σεπτεμβρη επειδή ειμαστε συνηθισμενες και μπορουμε να διαχειριστουμε τη ζεστη καλυτερα. Τι πιστεύετε είναι καλύτερα;
Τέλη του προηγούμενου Νοέμβρη πήγα . Τη μέρα είχε αρκετή ζέστη, ιδιαίτερα στην Πέτρα με την ανάβαση, και το βράδυ εγώ προσωπικά ήμουν με κοντομανικα, με εξαίρεση μια μέρα που χρειάστηκα λεπτό μακρυμανικο.. Αν αγχώνεσαι για πιθανή βροχοπτωση, πήγαινε Σεπτέμβρη, αλλά να ξέρεις θα βράσεις.. εγώ θα πήγαινα τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη, και απλά θα κανονιζα πρόγραμμα με βάση τον καιρό
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλήσπέρα,

σύντομα θα επισκεφτούμε την Ιορδανία (Αμμάν) και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθησετε στα πιο κάτω:

Α) που να πάμε για φαγητό στο Αμμάν (οτιδήποτε)

Β) αγορές – παζάρια (πιο να επισκεφτούμε)

Γ) ίσως κάποιο rooftop για ποτό ή ναργιλέ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλήσπέρα,

σύντομα θα επισκεφτούμε την Ιορδανία (Αμμάν) και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθησετε στα πιο κάτω:

Α) που να πάμε για φαγητό στο Αμμάν (οτιδήποτε)

Β) αγορές – παζάρια (πιο να επισκεφτούμε)

Γ) ίσως κάποιο rooftop για ποτό ή ναργιλέ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Sufra restaurant. Δεν ειναι φθηνο αλλα ειναι καταπληκτικο με φανταστικη αυλη. Γενικα ολη η περιοχη εχει ωραια μαγαζια. Θεωρειται το Κολωνακι του Αμμαν.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλήσπέρα,

σύντομα θα επισκεφτούμε την Ιορδανία (Αμμάν) και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθησετε στα πιο κάτω:

Α) που να πάμε για φαγητό στο Αμμάν (οτιδήποτε)

Β) αγορές – παζάρια (πιο να επισκεφτούμε)

Γ) ίσως κάποιο rooftop για ποτό ή ναργιλέ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
A) Φαλάφελ οπωσδήποτε στο Hashem
 

ntintikα

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Καλησπέρα παιδιά, έπεσε στο τραπέζι σας ιδέα για μέσα Αυγούστου η Ιορδανία να φανταστώ να μη το επιχειρήσουμε καν λόγω ζέστης σωστά; Έχει πάει κανείς τέτοια εποχή;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλησπέρα παιδιά, έπεσε στο τραπέζι σας ιδέα για μέσα Αυγούστου η Ιορδανία να φανταστώ να μη το επιχειρήσουμε καν λόγω ζέστης σωστά; Έχει πάει κανείς τέτοια εποχή;
Ανάλογα τις αντοχές. Ζέστη θα φας, δεν τη γλιτώνεις, το κακό είναι ότι θα είστε αρκετές ώρες σε εξωτερικό χώρο χωρίς σκιά. Αν είστε τυχεροί μπορεί να έχει λίγο πάνω από 30, αν δε σας θέλει κοντά στους 40 σε ορισμένες περιπτώσεις.
Από την άλλη έχει λιγότερο τουρισμό κι ενδεχομένως καλύτερες τιμές (αν αυτό παίζει ρόλο)
 

ntintikα

Member
Μηνύματα
34
Likes
32
Ανάλογα τις αντοχές. Ζέστη θα φας, δεν τη γλιτώνεις, το κακό είναι ότι θα είστε αρκετές ώρες σε εξωτερικό χώρο χωρίς σκιά. Αν είστε τυχεροί μπορεί να έχει λίγο πάνω από 30, αν δε σας θέλει κοντά στους 40 σε ορισμένες περιπτώσεις.
Από την άλλη έχει λιγότερο τουρισμό κι ενδεχομένως καλύτερες τιμές (αν αυτό παίζει ρόλο)
Σε ευχαριστώ πολύ, με γκρουπ βλέπαμε κ φαντάστηκα ότι η διαδρομές θα ήταν λίγο πιο εύκολες αλλά όπως και να είναι ζεστή θα υπάρχει έχεις δίκιο
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλήσπέρα,

σύντομα θα επισκεφτούμε την Ιορδανία (Αμμάν) και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθησετε στα πιο κάτω:

Α) που να πάμε για φαγητό στο Αμμάν (οτιδήποτε)

Β) αγορές – παζάρια (πιο να επισκεφτούμε)

Γ) ίσως κάποιο rooftop για ποτό ή ναργιλέ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
@michalis87 Γύρισα πριν λίγες μέρες μετά από μία εβδομάδα στην Ιορδανία.

α) Hashem για falafel, hummus κτλ πολύ νόστιμα και οικονομικά. Eτοιμάσου για πολυκοσμία και αναμονή μέχρι να βρείς τραπέζι (να είσαι αποφασιστικός όταν αδειάζει κάτι). Jafra και Zajal είναι κοντά το ένα με το άλλο, Habibah για γλυκά και κυρίως κιουνεφέ- Όλα αυτά downtown Amman. Πέρασα έξω από το Sufra restaurant στην rainbow street και ήταν πραγματικά πολύ όμορφο με αυλή. Δε δοκίμασα φαγητό.
- Al Abdali boulevard & district μοντέρνα συνοικία με πολλά ευρωπαικού τύπου (και όχι μόνο) εστιατόρια, καφέ και μαγαζιά με γλυκά.
-Αν μένεις πρoς Abdun Al Shmali district : Khashoka Abdoun restaurant και
-αν μένεις κοντά σε 7th circle Amman AlKubra restaurant (πολύ νόστιμο φαγητό κυρίως ψητούρες).
-Jabal Al Lweibdeh κυρίως για βράδυ με ωραία εστιατόρια και καφέ.
β) φαντάζομαι εννοείς τα παραδοσιακά και όχι εμπορικές συνοικίες με mall κτλ. Downtown Amman: Souq al Sukar (αγορά φρέσκων τροφίμων).
Υπάρχει και μία οδός, πίσω από τη K. Faysal Sq. γεμάτη με κοσμηματοπολεία αλλά για μένα όχι κατι το ιδαίτερο.
γ) δεν βγήκα ιδιαίτερα το βράδυ λόγω κούρασης αλλά μετά από ψάξιμο έχω βρεί αυτά:
-C. Ling Rooftop
-High Garden Rooftop
- Next Rooftop.
Στο Jafra που γράφω πιο πάνω έκαναν ναργιλέ.

Αν χρειαστείς κάτι άλλο ρώτησε με !
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλήσπέρα,

σύντομα θα επισκεφτούμε την Ιορδανία (Αμμάν) και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθησετε στα πιο κάτω:

Α) που να πάμε για φαγητό στο Αμμάν (οτιδήποτε)

Β) αγορές – παζάρια (πιο να επισκεφτούμε)

Γ) ίσως κάποιο rooftop για ποτό ή ναργιλέ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα.
Γύρισα πριν από δύο εβδομάδες, ονειρεμένο ταξίδι.
Δε θα πω κάτι διαφορετικό από τους άλλους, Hashem οπωσδήποτε, Sufra επίσης, Habibah για γλυκά (πήρα και μαζί) τα κάνουν με πολύ φιστίκι, όχι τόσο σιροπιαστά.
Από εστιατόρια μου άρεσε και το Al Quds.
Το High Garden Rooftop μου άρεσε.
Περιπλανηθήκαμε στην αγορά της παλιάς πόλης, εκεί στο κέντρο που είναι και ο Hashem, πολύ χρώμα και λόγω Ραμαζανιού, μια πολύβουη και συγχρόνως φιλική πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom