Ιορδανία Ερωτήσεις για Ιορδανία

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στο Αμμαν . Δηλαδή χρειάζομαι.
Ναι, για Αμμάν χρειάζεται βίζα. Δείτε αν σας συμφέρει το jordan pass (minimum 3 διανυκτερεύσεις για να περιλάβει τη βιζα):
What is Jordan Pass?
Αλλιώς, στο αεροδρόμιο, δεν είναι κάποια φοβερή διαδικασία, ξεμπερδεύεις σχετικά γρήγορα.
 

Chrysa249

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ναι, για Αμμάν χρειάζεται βίζα. Δείτε αν σας συμφέρει το jordan pass (minimum 3 διανυκτερεύσεις για να περιλάβει τη βιζα):
What is Jordan Pass?
Αλλιώς, στο αεροδρόμιο, δεν είναι κάποια φοβερή διαδικασία, ξεμπερδεύεις σχετικά γρήγορα.
Εντάξει , ευχαριστώ πολυ!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα. Εγώ έχω κλείσει για Ιορδανία,ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα με σένα αλλά μια βδομάδα νωρίτερα.
Μπορείς να μου πεις με ποια εταιρεία για οδηγό μίλησες; Γιατί ψάχνω και εγώ προσφορές.
Εμείς κλείσαμε στο Memories Aicha Luxury Camp που προσφέρει ιδιωτικά μπάνια.
Για πείτε εντυπώσεις από αυτό το camp γιατί είναι ένα από αυτά που με ενδιαφέρουν.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Για πείτε εντυπώσεις από αυτό το camp γιατί είναι ένα από αυτά που με ενδιαφέρουν.
Καλημέρα. Το συγκεκριμένο Καμπ είναι μια όαση πολυτελείας μέσα στην έρημο. Τα δωμάτια είναι πανέμορφα, πλήρως λειτουργικά, πεντακάθαρα. Το προσωπικό ήταν φιλικό και μας είχαν προσφέρει πολλές εναλλακτικές εκδρομές. Είχαμε κάνει εκδρομή με καμήλες και άλλη μία ημερήσια μέσα στην έρημο. Το φαγητό ήταν εξαιρετικό ( πρωινό και βραδινό) και περάσαμε ένα εξαιρετικό βράδυ με χορο τσάι και αργιλέ στο χώρο χαλάρωσης που έχει ( τύπου μπαρ) . Για μένα ,που δεν είμαι και ιδιαίτερα φαν του πραγματικού κάμπινγκ ( σκηνές, κοινά μπάνια κλπ) ήταν ο,τι καλύτερο θα μπορούσα να είχα επιλέξει. Ακόμα και τώρα το βάζω στις πρώτες θέσεις των ξενοδοχείων που έχω επισκεφθεί. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Εμείς είχαμε μείνει στο Rum Magic Nights που είναι επίσης camp με ιδιωτική σηνή και μπάνιο (κάποιες, πιο οικονομικές σκηνές έχουν κοινόχρηστο μπάνιο) πολύ πιο οικονομικό από το Memories Aicha Luxury Camp το οποίο ομολογουμένως όμως είναι υπέροχο. Οδηγός ήρθε και μας παρέλαβε από το parking του χωριού, ενώ μας κανόνισαν και την εκδρομή στο Wadi Rum. Στην τιμή περιλαμβανόταν πρωινό και βραδινό πλουσιοπάροχα και πεντανόστιμα και τα δύο. Μπορείτε να το τσεκάρετε ως μια επιλογή.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Στο wadi rum bedouin camp έχει μείνει κανείς να μου πει εντυπώσεις?
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Έχω ταξίδι προγραμματισμένο για Ιορδανία για τον Μάρτιο. Προβληματιζομαι λοιπόν, να ακυρώσω από τώρα και να βρω εναλλακτικό προορισμό η να περιμένω να δω πως θα πάει το πράγμα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Έχω ταξίδι προγραμματισμένο για Ιορδανία για τον Μάρτιο. Προβληματιζομαι λοιπόν, να ακυρώσω από τώρα και να βρω εναλλακτικό προορισμό η να περιμένω να δω πως θα πάει το πράγμα?
Τι περιθώρια ελιγμών υπάρχουν για την αεροπορική και την διαμονή;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Διαμονή με δωρεαν ακύρωση μέχρι Μάρτη. Αεροπορικά με μιλια από aegean.
Προσωπικά θα περίμενα μέχρι μέσα Ιανουαρίου.Εκτός αν θέλετε να πάτε οπωσδήποτε κάπου αλλού τις ίδιες ημερομηνίες και πρέπει να κλείσετε άμεσα λόγω τιμών.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Προσωπικά θα περίμενα μέχρι μέσα Ιανουαρίου.Εκτός αν θέλετε να πάτε οπωσδήποτε κάπου αλλού τις ίδιες ημερομηνίες και πρέπει να κλείσετε άμεσα λόγω τιμών.
Αυτό είναι το θεμα .. είναι τριήμερο 25ης και θέλω να το εκμεταλλευτώ..και σκέφτομαι πόσο να έχει μεταβληθεί η κατάσταση..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό είναι το θεμα .. είναι τριήμερο 25ης και θέλω να το εκμεταλλευτώ..και σκέφτομαι πόσο να έχει μεταβληθεί η κατάσταση..
Δε είναι σοφό να διατυπώνει κανείς χρησμούς τύπου πυθίας, αλλά οι προηγούμενοι πόλεμοι/συγκρούσεις μεταξύ Ισραήλ και Παλαιστινίων είχαν γενικά σύντομη διάρκεια. Δε σημαίνει κάτι για τη συγκεκριμένη περίπτωση, βέβαια, αλλά.... Επίσης, από τη στιγμή που η Ιορδανία δεν έχει εμπλακεί στον πόλεμο ως τώρα, οι πιθανότητες λένε πως θα παραμείνει safe και τότε. Το πιθανότερο πρόβλημα θα είναι να ακυρωθούν οι πτήσεις σας λόγω έλλειψης κίνησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom