Ιταλία Ερωτήσεις για Μιλάνο και Βενετία

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μέρος στην Βενετία που μπορείς να δεις όλη την Βενετία η έστω να έχει πολύ καλή θέα εκτός από το καμπαναριό που βρίσκεται δίπλα από την εκκλησία του Αγίου Μάρκου.

Για Μιλάνο επίσης θέλω να ρωτήσω αν μέσα στα λεωφορεία υπάρχει γραμμένο το δρομολόγιο με τις στάσεις για να ξέρεις σε ποιο σημείο της διαδρομής είσαι.


Φεύγω Παρασκευή:D
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Για Μιλάνο επίσης θέλω να ρωτήσω αν μέσα στα λεωφορεία υπάρχει γραμμένο το δρομολόγιο με τις στάσεις για να ξέρεις σε ποιο σημείο της διαδρομής είσαι.
Οχι, υπαρχει μονο ανακοινωση (αλλοτε φωνητικη, αλλοτε ψηφιακη φωτιζομενη επιγραφη) της τρεχουσας κ της επομενης στασης.. Σε καθε σταση (απεξω, στο σημειο αναμονης) ωστοσο υπαρχει πινακας με ολοκληρη την διαδρομη του συγκεκριμενου δρομολογιου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μέρος στην Βενετία που μπορείς να δεις όλη την Βενετία η έστω να έχει πολύ καλή θέα εκτός από το καμπαναριό που βρίσκεται δίπλα από την εκκλησία του Αγίου Μάρκου.
Για καμπαναριό δεν ξέρω αλλά αν πας με βαπορέτο στο νησάκι (Isola di San Giorgio Maggiore) απέναντι από την πλατεία του Αγίου Μάρκου θα έχεις μια πανοραμική άποψη μεγάλου μέρους της πόλης.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Από το Καμπαναριό ίσως να έχεις την καλύτερη δυνατή θέα, πανοραμική που λέμε. Σωστά όμως σου έγραψαν και για τα νησάκια. Από ψηλά δεν είναι, αλλά μαγικά είναι.
Άσε που και περπατώντας να τη δεις τη Βενετία, δεν τη χορταίνεις, είναι από μόνη της μια θέ(ά):D
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Για καμπαναριό δεν ξέρω αλλά αν πας με βαπορέτο στο νησάκι (Isola di San Giorgio Maggiore) απέναντι από την πλατεία του Αγίου Μάρκου θα έχεις μια πανοραμική άποψη μεγάλου μέρους της πόλης.

παιδιά..η εκκλησία του αγ.γεωργίου βρισκεται πάνω σε αυτό το νησάκι η ασχετο?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Για καμπαναριό δεν ξέρω αλλά αν πας με βαπορέτο στο νησάκι (Isola di San Giorgio Maggiore) απέναντι από την πλατεία του Αγίου Μάρκου θα έχεις μια πανοραμική άποψη μεγάλου μέρους της πόλης.

παιδιά..η εκκλησία του αγ.γεωργίου βρισκεται πάνω σε αυτό το νησάκι η ασχετο?
Όχι η ορθόδοξη....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ναι..παιδιά την ελληνο-ορθόδοξη εννοούσα....σας ευχαριστώ για την απάντηση.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
κατ αρχην η βενετια ειναι απλα τελεια.ημουν εκει στις 27/2 και την νοσταλγω..καποια στιγμη θα ξαναπαω αλλα ανοιξη..ηταν κριμα που ειχε τοσο κρυο τελη φεβρουαριου αλλα και παλι ηταν τελεια...στο καμπαναριο να ανεβεις,ειναι 8 ευρω η εισοδος.εδω ανεβηκαμε εμεις και δεν εστεκε το κρυο εκει πανω αλλα η θεα ειναι απιστευτη..και στο νησακι san giorgio magiore με 3 ευρω ανεβαινεις και βλεπεις εκπληκτικη πανοραμικη θεα
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
πώς ανεβαίνεις giannis και στα 2 αυτά μέρη? εχει ανελκυστήρα η σκαλιά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom