Περού Ερωτήσεις για Περού

DimitraR

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγαρι
Γεια σας!

Προσπαθώ να ετοιμασω ένα καλο ταξίδι στο Περου. έχω ωάξει πολλα πολλα ελληνικα ταξιδιωτικά και κανένα δεν με εντυπωσιασε. Έχει κανεις να προτεινει κατι καλο?

έχω βρει στο ιντερνετ το εξης site... South America Tours | Southern Crossings Tours and Travel με ένα πολύ καλό ταξίδι 15 ημερων στο Περου που το ονομαζει Ruin and rainforests. Το καλο ειναι οτι μπορεις να κανονισεις μονος τις ημερομηνιες γιατι στο οργανωνουν στα μετρα σου και σε προσαρμόζουν σε ομαδες σε κάθε περιοχη. έχει και πεζοπορεια και τα κλασικα και ζουγκλα. Φενεται πολυ καλό αλλα ποιος μπορεί να το εμπιστευτει απο το ιντερνετ?Ηρθα σε επαφή μαζι τους ολα φαινονται φισιολογικα. οι τιμές όπως σε ολα σχεδον... Μηπως ξέρει κανεις πως να το ψάξω για να συγουρευτώ ότι δεν είναι απατη?

ευχαριστωωωω
 

ginita

Member
Μηνύματα
57
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Eκουαδόρ-Βραζιλία ίσως...
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Σαν πρόγραμμα δεν μου αρέσει πολύ γιατί δεν έχει Αρεκίπα και Κόλκα Κάνυον που είναι σημαντικά μέρη να δεις στο Νότιο Περού μιας και εκεί θα επικεντρωθείς. Καλύτερα να το οργανώσεις και να πας μόνος σου χωρίς γραφείο και να κλείσεις αν θες εκεί πεζοπορία στο Inca Trail στο Μάτσου Πίτσου και τα υπόλοιπα μόνος σου. Κάνε μια έρευνα ακόμα, θα βρεις και άλλα καλύτερα ταξιδιωτικά γραφεία στο ίντερνετ.
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ειμαι για περου απο 09-27 Απριλίου. Εχουμε κλεισει με SETOURS, γιατι κατι φιλοι που πηγαν έμειναν πολυ ικανοποιημενοι. εχουμε φιλη στο περου και επικοινωνουμε απευθειας με άτομο απο πρακτωρείο. μπορεις να μπεις να κοιτάξεις και εαν ενδιαφερεσαι θα σου πω και το δικο μας προγραμμα.απλα στη λιμα δεν εχουμε προγραμμα γιατι θα μεινουμε στη φιλη και θα μας ξεναγησεις αυτη.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γεια σας!
Προσπαθώ να ετοιμασω ένα καλο ταξίδι στο Περου.
Ένα ταξίδι στο Περού δεν γίνεται να είναι κακό!!! Θα περάσεις καταπληκτικά αυτό είναι σίγουρο. Τώρα γα το πρόγραμμα που αναφέρεις έχω τις εξής παρατηρήσεις:
1. Είναι παράλογα πανάκριβο! (εκτός και αν το 3800$ είναι για δυο άτομα οπότε είναι απλώς λογικά πανάκριβο)
2. Δεν είναι πλήρες. Αφήνει έξω πράγματα που προλαβαίνεις να δεις και να κάνεις μέσα σε 15 μέρες (π.χ. Ναζκα, Παράκας και Αρεκίπα ή εναλλακτικά Βολιβία και Λα Παζ)
3. Προσωπική μου άποψη (και λάβε υπόψιν σου ότι λατρεύω το trekking) όταν πάω στην άλλη άκρη του κόσμου για 15 μέρες για να δω μια χώρα θεωρώ λίγο χάσιμο χρόνου να αφιερώσω 4 μέρες σε πεζοπορία. Αν έχεις 1 μήνα κάνεις και trekking ή αν πας εκεί 15 μέρες για trekking κάνεις τη διαδρομή και μετά βλέπεις και κανά δυο πράγματα από πόλεις κ.α. (και πάλι αυτό έχει να κάνει με το τι θελει να κάνει ο καθένας εκεί που παει οπότε αυτή η άποψη είναι εντελώς προσωπική)
4. Μην κανονίσεις τα πάντα από Ελλάδα. Ψάξτο, αποφάσισε που θες να πας και ποιά μέρη να επισκεφτείς και κανόνισε αν θες τις πρώτες 2-3 μέρες. Εκεί δε θα δυσκολευτείς καθόλου να κανονίσεις με τοπικά γραφεία τη συνέχεια του ταξιδιού σου. Εγώ είχα κλείσει μόνο ξενοδοχείο για την πρώτη νύχτα. Σε όλα τα ξενοδοχεία μπορείς να κανονίσεις ό,τι σου κατέβει στη reception. (Επίσης σε κάθε 2 βήματα υπάρχουν τουριστικά γραφεία)
Πάντα στη διάθεσή σου για λεπτομέρειες... εξάλλου όποτε μιλάω γι΄αυτό το ταξίδι το "ξαναζώ"!
 

DimitraR

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγαρι
Ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις συμβουλες σας. ι αλιτηεια ειναι ότι βοηθησαν πολυ μιας και ημουν πεπησμενη οτι είχα βρει κατι καλο.Μαλλον θα κοιταξω να αναθεωρήσω λιγο. αυτο που με είχε τραβηξει ειναι οτι το κανονιζαν οποτε ήθελε ο καθένας το προγραμμα και δεν θα είχα το προβλημε με αδειες κλπ. το να το κανονισω μονη μου είναι μια λυση αλλα φοβάμαι τα εξής:

1)μη χασουμε χρονο ψαχνοντας τι να κανουμε
2)μη δεν βρουμε πτησεις εσωτερικες οταν θα πρεπει
3)πως θα παμε στα πλωτα νησια στην TITICACA
4)μην αφήσουμε μερη που θα επρεπε να δουμε
5)μην ερθει τελικα πιο ακριβα

Στην ουσια πιστευετε οτι εχοντας εναν καλο χαρτι-οδηγο μπορουμε να βρουμε εκει ευκολα και αεροπορικα εσωτερικων πτησεων και πεζοπορια στα μονοπατια των ΙΝΚΑ και ζουγκλα?και ότι αλλο πιστευετε οτι πρεπει να δουμε ισως βολιβια? περιμενω προτασεις!!!

ευχαριστω ολουσ για τις συμβουλες!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
1)μη χασουμε χρονο ψαχνοντας τι να κανουμε
2)μη δεν βρουμε πτησεις εσωτερικες οταν θα πρεπει
3)πως θα παμε στα πλωτα νησια στην TITICACA
4)μην αφήσουμε μερη που θα επρεπε να δουμε
5)μην ερθει τελικα πιο ακριβα
1) Η αλήθεια είναι ότι αν πας ανεξάρτητος καλό είναι να ξέρεις περίπου τι θες να δεις και τι θες να κάνεις. Η οργάνωση του ταξιδιού σου είναι μια πολύ όμορφη περίοδος που αυξάνει τη λαχτάρα σου να βρεθείς εκεί. Από το travelstories θα βρεις πολύ βοήθεια σε αυτό το κομμάτι και φυσικά από www.lonelyplanet.com και γενικότερα από internet.
2) είναι απίθανο να μη βρεις πτήσεις. Όταν θα είσαι εκεί κανόνισέ το μια δυό μέρες πριν και θα βρεις. η Lima, το Cuzco και το Puno είναι τίγκα στα ταξιδιωτικά γραφεία και σου ξαναλέω ότι και στις reception των ξενοδοχείων θα βρείς ό,τι χρειάζεσαι.
3) Από Puno σε κάποιο ταξιδιωτικό (ή στη reception) ή κατεβαίνοντας στην προβλήτα για τα εισητήρια από την προηγούμενη μέρα. Καθημερινά το πρωί (πολύ πρωί) φεύγουν αρκετά καραβάκια για την ημερήσια κρουαζιέρα.
4) Το ίδιο με το "1"
5) Πιό ακριβά από 3800$ το άτομο (εξαιρουμένων των αεροπορικών από Ελλάδα) α-π-ο-κ-λ-ε-ι-ε-τ-α-ι! Και να σας κλέψουν όλα τα υπάρχοντα 2 φόρες, πιό φθηνά θα σας έρθει. Καλύτερα κανόνισε από γραφείο στην Ελλάδα παρά από αυτό.

Τέλος ρίξε μια ματιά στις ταξιδιωτικές ιστορίες για Περού, θα πάρεις αρκετές ιδέες.
Και πάλι στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε πληροφορία.
 

DimitraR

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγαρι
Με δυο σου μηνιματα με επεισες!!! Θα το οργανωσω μονη μου!
έχω ηδη εκτηπώσει όλες τις ιστοριες που αναφερονται εδω μέσα για τα ταξίδια στο περου και έχω αρχίσει να καταστρωνω πλανο.

¨εχω δει οτι στη Λιμα οι περισσοτεροι...νομιζω και εσυ εμειναν στο Ηotel Espagna. Είναι καλο?Κεντρικο ξονοδοχειο?Σκεφτομαι να κλεισω εκει για να εχω τη συγουρια ότι θα βρω να κανονισω και τα υπολοιπα. γενικα αν έχεις οποιαδηποτε συμβουλη..κατι που σου αρεσε πολυ η κατι που ισως δεν αξιζει τοσο οσο λενε να το δει καποιος...ειναι δεκτες. θα βοηθησεις τρομερα!οπως επισης...αν εχεις καποια ιδεα για τις πρωτες μερες που είναι και αυτες που με ανησηχουν περισσοτερο αν θα ειναι οκ να τις κανονισω εκει παλι δεκτες.

ειναι οτι αυγουστο που το κανονιζουμε ειναι λιγο ηιγη σεασον και λεμε μηπως ειναι ολα γεματα!

Σημαντικο.....Έχεις καθολου σημειωσεις απο τα ξενοδοχεια που είχες μείνει πχ στα λοδγε στη ζουγκλα?

Σορρυ αν σε ζαλησα αλλα έχω ενθουσιαστει παρα πολυ με την ιδεα και προσπαθω να είναι όλα όσο το δυνατον καλητερα!

Η αληθεια είναι οτι η παρουσιαση σου κάνει και τον πιο αναισθητο να θέλει να παει!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Δε με ζαλίζεις καθόλου, αντιθετως και εγώ και όλοι εδώ για κάτι τέτοια χαιρόμαστε!
Στην ιστορία που έχω για Περού έχει link για όλα τα δωμάτια και lodge που χρησημοποίησα. Εμένα μου φάνηκε βολικό να έχω οδηγούς σε κάθε μέρος που έφτανα οι οποίοι μου κανόνιζαν ξενοδοχεία (εγώ τους έλεγα π.χ. δωμάτιο σε κεντρικό ξενοδοχείο έτσι κι έτσι μέχρι 30$), εισητήρια και άλλα τέτοια χρονοβόρα και αγχωτικά.
Για πρώτη φορά στο Περού (και για 15-17 μέρες) δύο είναι οι διαδρομές που μπορείς να κάνεις.
1) Λίμα-Κούζκο-Πούνο-Λα Παζ-Λίμα-Ναζκα-Λίμα
2) Λίμα-Κούζκο-Πούνο-Αρεκίπα-Ναζκα-Λίμα
Κάθε μια έχει τα προτερήματά της. Η πρώτη σου δίνει μια ωραία γεύση από Βολιβία η δεύτερη είναι πιό περιεκτική σε Περού.
Για ζούγκλα έχεις δυο επιλογές, το Iquitos (όπου πας με αεροπλάνο από Λίμα) και το Puerto Maldonado (όπου πας με αεροπλάνο από Κούζκο). Κάθε ένας θα σου προτείνει αυτό στο οποίο πήγε οπότε μάλλον και τα δύο καλά είναι (εγώ είχα πάει στο Puerto Maldonado).
To Κούζκο είνα το εφαλτήριο για Ιερή Κυλάδα, Μάτσου Πίτσου, Puerto Maldonado και Puno.
H Λίμα είναι αφετηρία για Ica-Paracas-Nazca (2day/1night) και Iquitos.
Πάντα σε ταξίδια του στυλ γυρνάω μια χώρα προτιμάω την πρωτεύουσα να την αφήνω στο τέλος (και πάλι προσωπική άποψη/ παραξενιά).
 

DimitraR

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Φεγγαρι
Γεια σου και παλι!

Τα λινκ για ξενοδοχεια κλπ βοηθησαν πολυ. Μου κανει εντυπωση πως και δεν πηγες αρεκιτα και κανιον. Ξερεις κατι που δεν ξερώ?

Αληθεια κανεις έδω δεν αναφέρει για visa. Ξέρεις τι παιζει? Χρειάζεται η υπαρχει καμια συμβαση μεταξυ των χωρων? Επειδη θέλουν χρόνο αυτες να βγουν!

Και επισης.....Εμβολια...........διαβασα οτι για να μπεις στο περου θέλουν πιστοποιηση ότι έχεις κάνει για κιτρινο πηρετο. Υσχιεί? ξέρεις που γινονται αυτα τα εμβόλια?

ευχαριστώ
 

PASCAL

Member
Μηνύματα
60
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Morocco
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδήποτε
Visa δεν χρειάζεται και ούτε και τα εμβόλια είναι υποχρεωτικά. Το καλοκαίρι πριν πάω μου είπαν από το πρακτορείο να κάνω εμβόλιο κίτρινου πυρετού και εμβόλιο για την ελονοσία. Τα έκανα στο υγειονομικό της Νομαρχίας Πειραιά. Κάθε νομαρχία έχει υγειονομική υπηρεσία που μπορείς να κάνεις αυτά τα εμβόλια. 'Οταν φθάσαμε στο Περού ο ξεναγός μας είπε ότι τα εμβόλια είναι υπερβολές και την αγωγή για την ελονοσία, που έπρεπε να την συνεχίζουμε και κατά την διάρκεια του ταξιδίου, την σταματήσαμε. Απλά να είστε προσεχτικοί με τα νερά και να πίνετε πάντα εμφιαλωμένα και να μην χρησιμοποιήτε παγάκια στα ποτά σας. Ακόμα να αποφεύγετε όλα τα γαλακτοκομικά (παγωτά, γάλατα κλπ)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γεια σου και παλι!

Τα λινκ για ξενοδοχεια κλπ βοηθησαν πολυ. Μου κανει εντυπωση πως και δεν πηγες αρεκιτα και κανιον. Ξερεις κατι που δεν ξερώ?

Αληθεια κανεις έδω δεν αναφέρει για visa. Ξέρεις τι παιζει? Χρειάζεται η υπαρχει καμια συμβαση μεταξυ των χωρων? Επειδη θέλουν χρόνο αυτες να βγουν!

Και επισης.....Εμβολια...........διαβασα οτι για να μπεις στο περου θέλουν πιστοποιηση ότι έχεις κάνει για κιτρινο πηρετο. Υσχιεί? ξέρεις που γινονται αυτα τα εμβόλια?

ευχαριστώ
Visa βγαίνει επιτόπου και γρήγορα άρα μη σε απασχολεί.
Εμβόλια δεν ήταν υποχρεωτικά το 2004 αλλά αυτά αλλάζουν συνέχεια, οπότε πάρε τηλέφωνο στην Υγειονομική υπηρεσία (Λ.Αλεξάνδρας 196, τηλ:210-6460493) και ρώτα για να είσαι σίγουρη. Εγώ δεν είχα κάνει τίποτα και δεν έπαθα τίποτα, αλλά μετά τον Αμαζόνιο όπου με τσίμπισαν εκατομμύρια κουνούπια θεωρώ ότι έκανα χαζομάρα που το άφησα στη τύχη.
Το ότι δεν πήγα Αρεκίπα και Κόλκα κάνιον ήταν καθαρά θέμα χρόνου. Έπρεπε να επιλέξω ή αυτό ή την Βολιβία και επέλεξα το δεύτερο. Και οι δύο επιλογές είναι super και ό,τι κι αν διαλέξεις κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.
 

ginita

Member
Μηνύματα
57
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Eκουαδόρ-Βραζιλία ίσως...
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Θα μπορούσες να πας Αρεκίπα και Κόλκα Κάνυον μιας και είναι μεγαλύτερο απο το Γκραν Κάνυον απο ότι διάβασα και η Αρεκίπα είναι πολύ όμορφη αποικιακή πόλη σε φοβερό τοπίο και να αφήσεις Iquitos και Αμαζόνιο που είναι πολύ τουριστικά. Υπάρχει και ένα κομμάτι στον Αμαζόνιο που λέγεται manu αν δεν κάνω λάθος που είναι πιο παρθένο. Και φυσικά να πας στην Λα Παζ. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να δεις τα πάντα στο Περού. Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι οτι δυο μέρες Αμαζόνιος είναι χάσιμο χρόνου γιατί δεν προλαβαίνεις να δεις πραγματικά το μέρος και βλέπεις και μια πλευρά πολύ μα πάρα πολύ διαφημισμένη και τουριστική. Θα μπορούσες σε κάποιο άλλο ταξίδι να τον απολαύσεις περνώντας απο το Iquitos στο Μanaus της Βραζιλίας διασχίζοντάς τον και παίρνοντας γερή δόση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.377
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom