Περού Ερωτήσεις για Περού

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Οχι με τίποτα μην αφήσεις έξω τον Αμαζόνιο! Καλύτερα άσε έξω το Μάτσου Πίτσου (που λέει ο λόγος)! Προσωπική μου άποψη, αλλά τουλάχιστον από Manu (τρεις ώρες με bekbek) που είχα περάσει δυό νύχτες εκεί... άσε έχασα το μυαλό μου!
 

agelika2

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μπανγκογκ-Πουκετ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική&Λαπωνία.
hallo!κορίτσια

Θα μπορούσες να πας Αρεκίπα και Κόλκα Κάνυον μιας και είναι μεγαλύτερο απο το Γκραν Κάνυον απο ότι διάβασα και η Αρεκίπα είναι πολύ όμορφη αποικιακή πόλη σε φοβερό τοπίο και να αφήσεις Iquitos και Αμαζόνιο που είναι πολύ τουριστικά. Υπάρχει και ένα κομμάτι στον Αμαζόνιο που λέγεται manu αν δεν κάνω λάθος που είναι πιο παρθένο. Και φυσικά να πας στην Λα Παζ. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να δεις τα πάντα στο Περού. Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι οτι δυο μέρες Αμαζόνιος είναι χάσιμο χρόνου γιατί δεν προλαβαίνεις να δεις πραγματικά το μέρος και βλέπεις και μια πλευρά πολύ μα πάρα πολύ διαφημισμένη και τουριστική. Θα μπορούσες σε κάποιο άλλο ταξίδι να τον απολαύσεις περνώντας απο το Iquitos στο Μanaus της Βραζιλίας διασχίζοντάς τον και παίρνοντας γερή δόση.
Sorry που επεμβαινω στη συζήτηση σας,αλλα επειδή βλέπω πως ξέρεις αρκετα για Περου που με ενδιαφέρει άμεσα αν μπορεις να βηθήσεις...Θέλουμεμε τον αντρα μου να κάνουμε το ταξιδι προς τα εκει αλλά μας ενδιαφέρει οπωσδήποτε Αμαζόνιος.Θα θέλαμε να το κάνουμε οργανωμένα με γκρουπ.Είδαμε το 15ήμερο του versus Περου-Αμαζόνιο που μου φάνηκε καλό και στα μετρα των οικονομικών μας.Μπορείς να το ρήξεις μαι ματια και να μου πεις την αποψη σου.Ξέρεις καποιο άλλο πρακτορειο για αυτό που μας το προτείνεις?Μιλάμε για Αύγουστο.Υποψινείμαστε Θεσσαλονικεις.:lol:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ακουω οτι στον αμαζονιο ειναι τουριστικα και τρελλαινομαι. Μηπως τον μπερδευεις με τη μυκονο? Νερο εχουν και τα δυο αλλα ειναι εντελως διαφορετικα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ακουω οτι στον αμαζονιο ειναι τουριστικα και τρελλαινομαι. Μηπως τον μπερδευεις με τη μυκονο? Νερο εχουν και τα δυο αλλα ειναι εντελως διαφορετικα.
:clap:
Δεν ξέρω τι γίνεται στο Πουέρτο Μαλντονάδο ( που πάνε συνηθως τα οργανωμένα) αλλά μπορώ να σου πω οτι η περιοχη του Ικίτος ειναι εκπληκτική.
Επίσης θεωρω οτι οι 3 μερες στον Αμαζόνιο για ενα ταξίδι 15 ημερών ειναι καλές δεδομένου οτι όλο το Περου είναι ένα όνειρο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Συμφωνω απολυτα με vagantos, η διαμονη στον Αμαζονιο ειναι μαγεια
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Συμφωνώ για Αμαζόνιο, πιστεύω ότι εξαρτάται από την περιοχή και το συγκεκριμένο σημείο. Ήταν απίστευτη εμπειρία!
Για τα εμβόλια, κίτρινος πυρετός και ελονοσία, αλλά ενημερώσου αν σκέφτεσαι να γίνεις μαμά τα επόμενα χρόνια. Επίσης είχαμε ακούσει για παρενέργειες των χαπιών και σκεφτόμασταν να μην τα πάρουμε αλλά και οι έχοντες ευαίσθητα στομάχια από εμάς, δεν πάθαμε τίποτα τελικά
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Καταπληκτική είναι η διαδρομή Κούσκο-Πούνο οδικώς. Εμείς την κάναμε "κατά λάθος", γιατί ήταν να πάμε με τρένο το οποίο είχε κάποιο πρόβλημα και τελικά πήγαμε με αυτοκίνητο μέσα από τα χωριά, οπότε είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε στάσεις και ήταν πολύ ωραία εμπειρία
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Πραγματικά σε κανένα άλλο ταξίδι μου δεν είχα μπουρδουκλωθεί τόσο για το τι θα δω και τι οχι...
Διαβάζοντας τόσες μέρες εδώ στο forum σχετικά με το Περού καταρχήν δεν μπορώ να καταλήξω στο τι θα δω και πόσες μέρες θα αφιερώσω, ο καθένας έχει να προτείνει τόσα πολλά και σας ευχαριστούμε αλλά πραγματικά έχω χαθεί!! δεν μπορώ να καταλήξω επίσης στο αν θα κάνω ή όχι τελικά εμβόλια αλλά και για το αν πρέπει να επισκεφθώ Αμαζόνιο καθώς σε αυτό το θέμα βλέπω οι απόψεις διίστανται περισσότερο απ οποιοδήποτε άλλο...

Από την άλλη πλευρά δεν μ αρέσουν και εμένα με τίποτα αυτά τα ψευτο-τουριστικά και πολύ φοβάμαι ότι έτσι θα είναι στη λίμνη Τιτικάκα στα πλωτά και όχι μόνο νησάκια..
Αυτό το συναίσθημα το είχα νιώσει και στη Ταιλάνδη όταν επισκέφτηκα ένα και καλά πάλι χωριό με τις γυναίκες με το μακρύ λαιμό...
Μου δίναν την εντύπωση οτι της είχαν βάλει με το ζόρι εκεί να κάνουν το νούμερο τους , να τις φωτογραφήσουμε και ότι το βραδάκι θα πάνε στα κανονικά σπιτάκια τους βγάζοντας τα μπιχλιμπίδια από τον μακρύ και καλά λαιμό αλλά και τα σχετικά ρούχα τους!!
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.504
Likes
7.696
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πραγματικά σε κανένα άλλο ταξίδι μου δεν είχα μπουρδουκλωθεί τόσο για το τι θα δω και τι οχι...
Διαβάζοντας τόσες μέρες εδώ στο forum σχετικά με το Περού καταρχήν δεν μπορώ να καταλήξω στο τι θα δω και πόσες μέρες θα αφιερώσω, ο καθένας έχει να προτείνει τόσα πολλά και σας ευχαριστούμε αλλά πραγματικά έχω χαθεί!! δεν μπορώ να καταλήξω επίσης στο αν θα κάνω ή όχι τελικά εμβόλια αλλά και για το αν πρέπει να επισκεφθώ Αμαζόνιο καθώς σε αυτό το θέμα βλέπω οι απόψεις διίστανται περισσότερο απ οποιοδήποτε άλλο...

Από την άλλη πλευρά δεν μ αρέσουν και εμένα με τίποτα αυτά τα ψευτο-τουριστικά και πολύ φοβάμαι ότι έτσι θα είναι στη λίμνη Τιτικάκα στα πλωτά και όχι μόνο νησάκια..
Αυτό το συναίσθημα το είχα νιώσει και στη Ταιλάνδη όταν επισκέφτηκα ένα και καλά πάλι χωριό με τις γυναίκες με το μακρύ λαιμό...
Μου δίναν την εντύπωση οτι της είχαν βάλει με το ζόρι εκεί να κάνουν το νούμερο τους , να τις φωτογραφήσουμε και ότι το βραδάκι θα πάνε στα κανονικά σπιτάκια τους βγάζοντας τα μπιχλιμπίδια από τον μακρύ και καλά λαιμό αλλά και τα σχετικά ρούχα τους!!
Για την Τιτικακα ακριβως .. ετσι.. ειναι εκει για φωτογραφιες και το βραδακι με τα ταχυπλοα που ειναι επιμελως κρυμμενα μεσα στα καλαμια πισω απο τις καλυβες( το ειδα με τα ματια μου) επιστρεφουν ...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Να τα δεις όλα δεν μπορείς οπότε χαλάρωσε κ απόλαυσε το. Να σου εγγυηθεί κάνεις ότι θα δεις τα "καλύτερα" δεν μπορεί τα γούστα διαφέρουν. Όταν θα είσαι εκεί κ θα περνάς όμορφα δεν θα σκέφτεσαι πως μοιράσεις τις μέρες, ίσως φεύγοντας από το Κούσκο να μην το έχεις χορτάσει βέβαια

Σκέψου τι θες να δεις, δες ο,τι βγαίνει από άποψη συγκοινωνιών κ ορμά!

Αμαζόνιο ήθελα κι εγώ κ γενικώς θέλω να πάω, τελικά δεν πήγα, δεν το μετανιώνω πέρασα μια χαρά. Είμαι σίγουρη κ με Αμαζόνιο τέλεια θα ήταν. Δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε χρήμα, καλά να είμαστε, σε επόμενο
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
ίσως φεύγοντας από το Κούσκο να μην το έχεις χορτάσει βέβαια
Πραγματικά αναρωτιέμαι τι έχει αυτό το Κούσκο και όλοι μα όλοι λένε για 4-5 ημέρες! Και φυσικά δεν εννοώ τον κοντινό προορισμό Μάτσου Πίτσου.
Η ίδια η πόλη είναι τόσο ενδιαφέρον ; Τι έχει να δεις ;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.438
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πραγματικά αναρωτιέμαι τι έχει αυτό το Κούσκο και όλοι μα όλοι λένε για 4-5 ημέρες! Και φυσικά δεν εννοώ τον κοντινό προορισμό Μάτσου Πίτσου.
Η ίδια η πόλη είναι τόσο ενδιαφέρον ; Τι έχει να δεις ;;
Η πόλη είναι βάση για τις γύρω περιοχές, αρχαιολογικά μνημεία και σημεία φυσικής ομορφιάς. Είναι τόσα πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις από το Κούσκο που και 12-15 μέρες να μείνεις είναι λογικό. 4-5 μέρες ΜΟΝΟ στο Κούσκο είναι λίγες για μένα, πολύ λίγες.

Για τη λίμνη Τιτικάκα εξυπακούεται πως χρησιμοποιούν βάρκες με μηχανή οι κάτοικοι, δε νομίζω να είχε κανείς την απαίτηση τον 21ο αιώνα να κυκλοφορούν με τοτόρα. Από κει και πέρα ναι, κάποια νησάκια είναι ξεκάθαρα τουριστικά, άλλα λιγότερο και κάποια εντελώς ξεχασμένα στο χρόνο, δε θέλουν τουρίστες και θες αρκετές ώρες για να φτάσεις. Ε, αν πηγαίνουν όλοι στα 4-5 που είναι για τουρίστες δεν τους φταίει κανείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.399
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom