Ερωτήσεις για Ταιλάνδη το καλοκαίρι...

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
kikeva για τον καιρό θα τα δεις στο λινκ που δίνει η chrikky.
Από Πούκετ για Σαμούι πετάει απευθείας η Bangkok Airways ενώ η Thai μέσω Μπανγκόκ. Αν θέλεις να αποφύγεις το αεροπλάνο, τότε θα πρέπει να φτάσεις οδικώς (με κάποιο λεωφορείο υποθέτω) από το Πούκετ στο Surat Thani και από εκεί με πλοίο στο Σαμούι.
Για το Κράμπι είναι πιο απλά τα πράγματα, υπάρχουν λεωφορεία από το Πούκετ ή μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μόνο σ'αυτό το thread? Κάθε μέρα ανοίγει και άλλο με το ερώτημα αν είναι καλά για Ταϋλάνδη το καλοκαίρι..500 φορές τα έχουμε πει...και κατά τ'άλλα έχουμε διαβάσει και τις ιστορίες των υπόλοιπων...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλησπερα kikeva σ`ευχαριστω που αντεξες και διαβασες ολη την ιστορια μου:haha:
Αυτο το πρωτο μου ταξιδι στην Ταιλανδη ηταν για μενα γροθια στο στομαχι ετσι αρχαριος
καθως ημουν και εντελως ανυποψιαστος για την τροπικη αυτη χωρα.
Να προσεχεις το μικροβιο γιατι ειναι πολυ ισχυρο και σε κυριαρχει ευκολα.
Φημολογειτε στο φορουμ και γενικοτερα οτι στο Πουκετ ο καιρος δεν ειναι οτι καλυτερο Ιουλιο μηνα λογω μουσωνων.
Το πουκετ συνδεεται με το σαμουι με την bangkok airways.

Aπο το Πουκετ θα πας με πλοιο στο Κραμπι.
Επισης μια καλη προταση ειναι να πας Σαμουι-Κο Παγκαν-και Κο Ταο που ειναι και τα 3 νησακια στη σειρα και βολευει.Σ`αυτα θα πας με την :: Lomprayah High Speed Ferries ::
Εκει ο καιρος ειναι πιο καλος το μηνα που θες να πας.

Φετος θα παει ο ανηψιος μου στο Πουκετ-εχω κατηγορηθει για προσηλυτισμο-:haha: τον αυγουστο και θα μαθω απο πρωτο χερι τι καιρο θα κανει.

Οπως και ναχει kikeva διαλεξε ενα Ταιλανδεζικο προορισμο και πηγαινε ειναι καταπληκτικη χωρα και θα περασεις ομορφα.:cool:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αν θέλεις να αποφύγεις το αεροπλάνο, τότε θα πρέπει να φτάσεις οδικώς (με κάποιο λεωφορείο υποθέτω) από το Πούκετ στο Surat Thani και από εκεί με πλοίο στο Σαμούι.
Αναλυτικότατα:Πως θα πάω από Κράμπι - Κο Σαμούι?

Aπο το Πουκετ θα πας με πλοιο στο Κραμπι.
Το πλοίο δεν βολεύει. Λεωφορείο και πάλι λεωφορείο, 2,5 ώρες δρόμος και είναι και με ωραία διαδρομή. Και έχει δρομολόγιο κάθε μισή ώρα.

Επισης μια καλη προταση ειναι να πας Σαμουι-Κο Παγκαν-και Κο Ταο που ειναι και τα 3 νησακια στη σειρα και βολευει.Σ`αυτα θα πας με την :: Lomprayah High Speed Ferries ::
Εγώ προτείνω τα Songserm γιατί α) είναι πιο οικονομικά, β) είναι πιο αργά και απολαμβάνεις την διαδρομή, γ) βολεύουν τα joint tickets, δ) έχει πολύ χώρο για να κάτσεις έξω και δεν κινδυνεύεις να σε πάρει ο αέρας και να σε πετάξει στη θάλασσα! :haha:

Σημασία έχει να πας, μετά το πως θα μετακινηθείς είναι δευτερεύον! :)

Πάντως έχει δίκιο ο GTS, κάθε λίγο και λιγάκι κάποιος ρωτάει για τον καιρό τον καλοκαίρι στην Ταϊλάνδη ή για κάτι άλλο που έχει απαντηθεί ήδη κάπου αλλού! Κάντε και μια αναζήτηση βρε παιδιά πριν ρωτήσετε κάτι! :roll:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τωρα kikeva εχεις πολλες επιλογες.
Διαλεγεις και παιρνεις.

Παντως εγω ταξιδεψα με αυτο,Σαμουι-κο Παγκαν
Δεν ξερω αλλα αυτο που προτεινει ο mpiftex μπας και ειναι καμμια σαπιομαουνα.
Το νου σου:haha:
 

Attachments

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
της turkish airlines δεν ηταν εκεινο το αεροπλανο που το φουνταρισε ο πιλοτος σε αεροδρομιο του αμστερνταμ? Εχω τη γνωμη οτι η εταιρεια αυτη εχει πολυ καλες επιδοσεις σε ατυχηματα !!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ασε που το αεροπλανο θα βρωμαει παστουρμα
 

kikeva

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ.-Καραιβική
Σας ευχαριστώ όλους παααααάρα πολύ!!! Είστε φοβεροί παιδιά... Αρχίζω αμέσως να μελετάω όλες αυτές τις πληροφορίες που μου δώσατε!!! Και με συγχωρείτε που έκανα ερώτηση η οποία είχε ήδη απαντηθεί κάπου αλλού, παρασύρθηκα από την απίστευτη ιστορία του Xenou και άρχισα αυθόρμητα να ρωτάω διάφορα... Έχετε δίκιο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.144
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom