Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

damasta

Member
Μηνύματα
194
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
εκδοση ταυτοτητας

μαλλον εδω πρεπει ναθεσω την απορια μου.
για να βγαλεις ταυτοτητα πρεπει να εχεις κλεισει τα 12 ετη χρονολογικα ή ημερολογιακα? π.χ. εχεις γενηθει το ετος 2002 το 2014 ή 15.4.2002 στις 15.4.2014?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ελληνικής αστυνομίας:

Σε ποια ηλικία πρέπει να εφοδιαστώ με δελτίο ταυτότητας;
Από τον Ιούνιο του 2005 υποχρέωση για την απόκτηση δελτίου αστυνομικής ταυτότητας έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες που έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας.

Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας - Υπ. Δημόσιας Τάξης & Προστασίας του Πολίτη - Ελληνική Αστυνομία
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Να ρωτήσω κι εγώ, η αστυνομική ταυτότητα θεωρείται ταξιδιωτικό έγγραφο και για τους ανήλικους; Δηλαδή μπορεί να ταξιδέψει στο εξωτερικό ανήλικος μόνο με ταυτότητα;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Να ρωτήσω κι εγώ, η αστυνομική ταυτότητα θεωρείται ταξιδιωτικό έγγραφο και για τους ανήλικους; Δηλαδή μπορεί να ταξιδέψει στο εξωτερικό ανήλικος μόνο με ταυτότητα;
Οταν παει ενας ανηλικος να βγαλει διαβατηριο ζηταει υπογραφες και απο τους δυο γονεις, συναινεση δηλαδη, οποτε δν νομιζω να μπορει να ταξιδεψει ανηλικος μονο με ταυτοτητα...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η ανιψιά μας στα 12, ταξίδεψε στο Παρίσι μόνο με ταυτότητα και συνοδευόμενη από τον μπαμπά της.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Η ανιψιά μας στα 12, ταξίδεψε στο Παρίσι μόνο με ταυτότητα και συνοδευόμενη από τον μπαμπά της.
Δεν χρειαζοταν και καποιο χαρτι οτι την αφηνει και η μαμα της να ταξιδεψει;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Πηγαίνοντας βέβαια στο Παρίσι η ταυτότητα δεν θεωρείται ταξιδιωτικό έγγραφο, δεν αντικαθιστά το διαβατήριο, αλλά απλώς είναι αποδεικτικό ταυτότητας, αφού η Γαλλία ανήκει στην συνθήκη Schengen και δεν υπάρχει συνοριακός έλεγχος μεταξύ Ελλάδας και Γαλλίας. Το θέμα είναι αν ο ανήλικος μπορεί να ταξιδέψει μόνο με την ταυτότητα σε χώρες που υπόκεινται σε συνοριακούς ελέγχους αλλά τη δέχονται και ως ταξιδιωτικό έγγραφο, εκτός του διαβατηρίου (χώρες ΕΕ που δεν υπόκεινται στη συνθήκη Schengen, Τουρκία, FYROM κλπ)
 

spentz12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Βοήθεια για στοιχεία ταυτότητας?

Παιδιά θέλω να κλείσω ένα αεροπορικό εισιτήριο για ένα φίλο μου.Το πρόβλημα που έχω είναι ότι στο όνομα VAIOS στο Ι έχουν βάλει διαλυτικά στη ταυτότητα ????Θα έχει κανένα πρόβλημα??
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Γύρνα το πληκτρολόγιο στα ελληνικά μόνο για το Ϊ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
1.810
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Περίπου πόσος είναι ο χρόνος που απαιτείται για την έκδοση διαβατηρίου?
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δεν ξέρω! Είδα που έγραφες "VAIOS με διαλυτικά" και όχι "VAΪOS" και είπα μήπως προβληματιζόσουν γι' αυτό.
Ενθαρρυντικό είναι πως τον τρόπο γραφής του ονόματος με λατινικούς χαρακτήρες δεν τον αποφασίζει ο υπάλληλος, έχουν πιστοποιημένη διαδικασία. Εκτός αν ο ίδιος ο φίλος σου τους ζήτησε με υπεύθυνη δήλωση να γράψουν το όνομά του με διαλυτικά.
Για δες κι εδώ
http://el.wikipedia.org/wiki/ISO_843
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.264
Μηνύματα
885.588
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom