Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

thanassis33

Member
Μηνύματα
120
Likes
465
Ότι νάναι...
Όταν πήγε η γυναίκα μου να βγάλει διαβατήριο που είχε λήξει, το μόνο που ρωτήσανε από την Αστυνομία ήταν αν η ταυτότητά της είναι σε καλή κατάσταση και όχι την ημερομηνία
 

marynikolak

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
Ότι νάναι...
Όταν πήγε η γυναίκα μου να βγάλει διαβατήριο που είχε λήξει, το μόνο που ρωτήσανε από την Αστυνομία ήταν αν η ταυτότητά της είναι σε καλή κατάσταση και όχι την ημερομηνία
Εμενα πήγαν και με έδιωξαν μου είπαν πρώτα φτιάξε ταυτότητα όντως ότι ναι ναι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.351
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα.

Έχω κλείσει και εγω εισιτήρια για Κρακοβια για τον Μάρτιο. Θέλω να ρωτήσω. Έχω αστυνομικη ταυτότητα από το 2003. Περνάει στον έλεγχο εισιτηρίων; Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα Πολωνία με ryanair με τόσο παλιά ταυτότητα;

Προσπαθώ να βγάλω καινούργια στην αστυνομία, αλλά εξυπηρετούν μόνο στον τόπο κατοικίας σου και τα επόμενα διαθέσιμα ραντεβού είναι τον Μάιο. Ευχαριστώ.
Βάσει των τελευταίων κανονισμών οποιαδήποτε ταυτότητα άνω των δέκα ετών εμπεριέχει την περίπτωση ρίσκου. Πριν ένα μήνα ήμουν Πολωνία, ανάθεμα κι αν κοίταξαν ημερομηνία στο έγγραφο, αυτός όμως δεν είναι ο κανόνας δυστυχώς, αλλά καθαρά θέμα τύχης. Προσωπικά θα το έπαιρνα το ρίσκο.

Όσο για την καινούρια ταυτότητα, ίσως αν δηλώσεις απώλεια να προηγηθείς της σειράς έκδοσης. Σίγουρα πιο μπελαλίδικη κατάσταση αλλά επισπεύεις τις διαδικασίες.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.421
Ε ναι και κάποιοι συνέχεια γράφουν διαβατήριο διαβατήριο λες και άμα μπορούσαμε θα περιμέναμε εκείνους να μας πουν τι να πω
Ομως εδω η ερωτηση που γινεται ειναι να κανουμε τις Πυθιες αν θα υπαρξει προβλημα ή οχι. Δεν ξερω τι απαντηση εκτος απο την προφανη περιμενει κανεις. Η τυχαια θετικη εμπειρια καποιου δεν μπορει να ειναι κανενος ειδους επιβεβαιωση οτι δεν θα υπαρξει προβλημα.
 

poised

Member
Μηνύματα
884
Likes
6.683
Αν υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού για ταυτότητα (ενημερώνονται τι γίνεται) θα σας ζητήσουν να την αλλάξετε για να βγάλετε διαβατήριο. Αν δεν υπάρχουν και τους πείτε ότι το χρειάζεστε άμεσα θα το βγάλουν και με παλιά ταυτότητα, αλλά δεν το λένε ανοιχτά, αυτές είναι οι οδηγίες που έχουν από έγκυρη πηγή. Εξαίρεση ίσως αποτελούν αυτοί που έχουν χειρόγραφη ταυτότητα χωρίς το όνομα στα αγγλικά.
 

marynikolak

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
Ομως εδω η ερωτηση που γινεται ειναι να κανουμε τις Πυθιες αν θα υπαρξει προβλημα ή οχι. Δεν ξερω τι απαντηση εκτος απο την προφανη περιμενει κανεις. Η τυχαια θετικη εμπειρια καποιου δεν μπορει να ειναι κανενος ειδους επιβεβαιωση οτι δεν θα υπαρξει προβλημα.
Φυσικά η τυχαία θετική εμπειρία κάποιου δεν μπορεί να είναι επιβεβαίωση για αυτό εγώ εχω γράψει ότι παίρνεις ρίσκο το θέμα με το διαβατήριο έγραψα ότι πολλά άτομα λένε για διαβατήριο και η αστυνομία σου λέει με παλιά ταυτότητα δεν βγαίνει άρα δεν υφίσταται σαν λύση το διαβατήριό απλά ...
 

marynikolak

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
Αν υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού για ταυτότητα (ενημερώνονται τι γίνεται) θα σας ζητήσουν να την αλλάξετε για να βγάλετε διαβατήριο. Αν δεν υπάρχουν και τους πείτε ότι το χρειάζεστε άμεσα θα το βγάλουν και με παλιά ταυτότητα, αλλά δεν το λένε ανοιχτά, αυτές είναι οι οδηγίες που έχουν από έγκυρη πηγή. Εξαίρεση ίσως αποτελούν αυτοί που έχουν χειρόγραφη ταυτότητα χωρίς το όνομα στα αγγλικά.
Εγώ προσωπικά πήγα με ταυτότητα που είχε περάσει 15 ετια με λατινικούς χαρακτήρες και όχι χειρόγραφη και ενώ τους είπα ότι έχω να ταξιδέψω μου είπαν ότι για να βγάλω διαβατήριο θέλουν καινούργια ταυτότητα και όταν τους είπα ότι ραντεβού για ταυτότητα δεν μπορω να βρω μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν καμία εξαίρεση γτ τα ραντεβού κλείνονται μέσω συστήματος και από την στιγμή που έχουν κλειστεί όλα δεν μπορούν να κάνουν κάτι απλά...
 

poised

Member
Μηνύματα
884
Likes
6.683
Τι να σου πω. Ζητά να μιλήσεις με τον υπεύθυνο του τμήματος. Το ξέρω με μεγάλη βεβαιότητα πως μπορούν να το παρακάμψουν και από εκεί και από τα κεντρικά. Δεν πιστεύω ότι δεν έχουν ενημερωθεί απλά μπορεί να επέλεξαν να το εφαρμόσουν πιο αυστηρά ή στα @@ τους όπως πολλά στην Ελλάδα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Αυτό το ζήτημα να θες νέα ταυτότητα για διαβατήριο χωρίς να υπάρχει διαθέσιμο ραντεβού για μηνες είναι πραγματική μαστιγα και ντροπή, δείχνει την αδιαφορία των υπευθύνων που καμαρώνουν για τον δήθεν εκσυγχρονισμό του κράτους. Μπανανία.
Στη φίλη θα πρότεινα δυο πράγματα, να τη στήσεις στο ηλεκτρονικό ραντεβού μπας και ακυρωθεί κάποιο άλλο και να τη στήσεις έξω από το γραφείο του ΤΑ μπας και δεν προσέλθει κάποιος (χωρίς ακύρωση) και να κλαφτεις να σε δεχτεί. Υπάρχει κ τριτη λύση μέσω γνωστού ή να παρακαλέσεις τον διοικητή του ΤΑ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.108
Likes
1.970
Ε ναι και κάποιοι συνέχεια γράφουν διαβατήριο διαβατήριο λες και άμα μπορούσαμε θα περιμέναμε εκείνους να μας πουν τι να πω
Γι αυτο το λογο ΠΡΙΝ κλεισει 15ετια η ταυτοτητα πας κ βγαζεις διαβατηριο ή νεα ταυτοτητα!!!οποιοι δεν εχουν μυαλο να το κανουν απλα τωρα θα αναγκαστουν να βγαλουν νεα ταυτοτητα οποτε βρουν ραντεβου οποτε αρχιστε να ψαχνετε σε αστυνομικα τμηματα διαθεσιμα ραντεβου γιατι ταυτοτητα του 2003 πολυ δυσκολα θα περασει το ελεγχο(εδω ειχαμε θεμα με ταυτοτητα του 2018 πριν 2 χρονια)
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.421
Φυσικά η τυχαία θετική εμπειρία κάποιου δεν μπορεί να είναι επιβεβαίωση για αυτό εγώ εχω γράψει ότι παίρνεις ρίσκο το θέμα με το διαβατήριο έγραψα ότι πολλά άτομα λένε για διαβατήριο και η αστυνομία σου λέει με παλιά ταυτότητα δεν βγαίνει άρα δεν υφίσταται σαν λύση το διαβατήριό απλά ...
Μπορει να μην υπαρχει λυση ομως, μεχρι να εκδοθει νεα ταυτοτητα.
Δεν λεω οτι ειναι ωραια φαση αυτο το μπλεξιμο.
Εγω κοιταξα να ανανεωσω το διαβατηριο πριν ληξει η ταυτοτητα ακριβως για να μην εχω θεματα
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
παντως, οταν πηγα να παραλαβω την νεα ταυτοτητα, ειδα καποιους που ζητουσαν ραντεβου απο τους αστυνομικους και εκεινοι τους εδιναν μετα απο 2 μηνες...
το θεμα ειναι οτι εδιναν ραντεβου, οχι ηλεκτρονικα...
επομενως , τα παντα μπορουν να συμβουν στν Ελλαδα ...
αρα αν πατε και πειτε δεν ξερω απο ιντερνετ , ισως κατι να γινει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.719
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom