Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Κάθε χώρα έχει τους δικούς της κανόνες για τις προϋποθέσεις εισόδου, αλλά οι έξι μήνες ακόμα διάρκεια είναι ο πιο συνηθισμένος κανόνας (που ΔΕΝ - ΔΕΝ - ΔΕΝ ισχύει για την Αμερική για τα Ελληνικά διαβατήρια).
Για τις Φιλιππίνες ειδικά, εδώ (http://www.immigration.gov.ph/faqs/travel-req) λέει ότι για τα Ελληνικά διαβατήρια δεν απαιτείται εξάμηνη διάρκεια. Όταν αποφασίσεις που θα πας, γκούγκλαρε τις απαιτήσεις της χώρας ή των χωρών που θα επιλέξεις.
Σ'ευχαριστώ πολύ :)
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα μέσα στο επόμενο εξάμηνο θα ταξιδέψουμε αεροπορικώς εκτός Σέγκεν (Κύπρο) και εντός Σέγκεν (Αυστρία-Τσεχία). Τα διαβατήρια των παιδιών (12 και 14) έχουν λήξει και σκεφτόμαστε να μην τα ανανεώσουμε και να ταξιδέψουν με τις αστυνομικές ταυτότητες που μόλις έβγαλαν. Θα είμαστε ΟΚ ή υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι ανήλικα;
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Με τα διαβατήρια παιδιά τι γίνεται;;;Τα εισιτήρια θα τα κλείσω πρίν βγάλουμε τα διαβατήρια και με απασχολεί το πως θα πληκτρολογήσω τα ονόματα..Το λογικό είναι να πληκτρολογήσω ακριβώς με τον τρόπο που τα γράφει η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά αν στο διαβατήριο γραφτούν αλλιώς;;Τα συστήματα έχουν αλλάξει με τους λατινικούς χαρακτηρες σε ταυτότητες κ διαβατήρια πλέον.Τί με συμβουλεύετε να κάνω για να μην γίνει λάθος;;Υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να μου γράψουν στο διαβατήριο το ίδιο με την ταυτότητα;;Επειδή έχει ένα λάθος.Το επώνυμό μου έχει αι και στα λατινικά το γράφουν ai.Στο διαβατήριο μπορεί να το γράψουν e..Και στο όνομα του συζύγου γράφει η ταυτότητα michail ενώ το σωστό νομίζω είναι Mixail. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση;;;
 
Last edited by a moderator:

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
άπό ὅσο θυμᾶμαι, γιά νά κλείσῃς ἀεροπορικό σέ χῶρα πού θέλει διαβατήριο, κατά τήν κράτηση σοῦ ζητεῖται ἀριθμός διαβ. - ἔτσι δέν εἶναι;

Τί γίνεται ὅταν τό διαβατήριο ἔχει λήξει;

Μπορεῖς νά βάλεις τόν παλαιό καί ὅταν θά προκύψει ὁ καινούργιος, τό ἀνανεώνεις;

Σκοπεύω ταξίδι τόν νοέμβριο, ὁπότε ἔχω ἀκόμα χρόνο.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπέρα μέσα στο επόμενο εξάμηνο θα ταξιδέψουμε αεροπορικώς εκτός Σέγκεν (Κύπρο) και εντός Σέγκεν (Αυστρία-Τσεχία). Τα διαβατήρια των παιδιών (12 και 14) έχουν λήξει και σκεφτόμαστε να μην τα ανανεώσουμε και να ταξιδέψουν με τις αστυνομικές ταυτότητες που μόλις έβγαλαν. Θα είμαστε ΟΚ ή υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι ανήλικα;
Οταν ταξιδευεις σε χωρα της Ευρωπαικης ενωσης, εστω εκτος Σεγκεν πχ Βουλγαρια ή Κυπρο η χρηση του διαβατηριου χρειαζεται οταν κανεις το online check in. Μπορεις να πας με την ταυτοτητα στο αεροδρομιο. εαν ωστοσο το check in το κανεις online με διαβατηριο, θα πρεπει να το εχεις μαζι για να το δειξεις.


Μπορεῖς νά βάλεις τόν παλαιό καί ὅταν θά προκύψει ὁ καινούργιος, τό ἀνανεώνεις;
Σκοπεύω ταξίδι τόν νοέμβριο, ὁπότε ἔχω ἀκόμα χρόνο.
Νομιζω οχι
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τί γίνεται ὅταν τό διαβατήριο ἔχει λήξει;
Kανονικά αν σου ζητείται αριθμός διαβατηρίου και ημερομηνία λήξης κατά την κράτηση δε θα πρέπει να σε αφήνει να την προχωρήσεις αν βάλεις τα στοιχεία του διαβατηρίου που έχει λήξει μέχρι την πτήση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η πληρωμή θα γίνει με απλή κάρτα mastercard της Εθνικής,ζητάνε ημ.λήξης της κάρτας που δεν βλέπω να γράφει κάπου.Μήπως ξέρετε που μπορώ να την βρώ;
Τι Mastercard είναι αυτή που δεν έχει ημερομηνία λήξης; Ακόμα και οι παλιές Maestro Εthnocash είχαν ημερομηνία λήξης.

Στο διαβατήριο μπορεί να το γράψουν e..Και στο όνομα του συζύγου γράφει η ταυτότητα michail ενώ το σωστό νομίζω είναι Mixail.
Στο διαβατήριο το ονοματεπώνυμο η μεταγραφή γίνεται κατά ΕΛΟΤ.
http://www.passport.gov.gr/elot-743.html
Αν δοκιμάσεις το ΜΙΧΑΗΛ γίνεται MICHAIL και η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ γίνεται KAINOURGIOU.
 
Last edited by a moderator:

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
χμ... ἔχετε δίκιο. αὐτό πάντως γίνεται στήν ukrainian ἐνῷ ἡ aegean δέν τό ζητεῖ κατά τήν πορεία τῆς κράτησης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
άπό ὅσο θυμᾶμαι, γιά νά κλείσῃς ἀεροπορικό σέ χῶρα πού θέλει διαβατήριο, κατά τήν κράτηση σοῦ ζητεῖται ἀριθμός διαβ. - ἔτσι δέν εἶναι;

Τί γίνεται ὅταν τό διαβατήριο ἔχει λήξει;

Μπορεῖς νά βάλεις τόν παλαιό καί ὅταν θά προκύψει ὁ καινούργιος, τό ἀνανεώνεις;

Σκοπεύω ταξίδι τόν νοέμβριο, ὁπότε ἔχω ἀκόμα χρόνο.
Εξαρτάται από την εταιρία με την οποία ταξιδευεις. Για την πλειονόητητα αυτών, μπορεις να βάλεις κάτι άσχετο και να το αλλάξεις στην πορεία (προσοχή, όχι για όλες).
Αριθμός διαβατηρίου ζητείται όταν η χώρα ζητάει APIS data από την αεροπορική εταιρία (Advance Passenger Information System), τυπικά είναι χώρες που απαιτούν διαβατήριο έτσι κι αλλιώς.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Με τα διαβατήρια παιδιά τι γίνεται;;;Τα εισιτήρια θα τα κλείσω πρίν βγάλουμε τα διαβατήρια και με απασχολεί το πως θα πληκτρολογήσω τα ονόματα..Το λογικό είναι να πληκτρολογήσω ακριβώς με τον τρόπο που τα γράφει η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά αν στο διαβατήριο γραφτούν αλλιώς;;Τα συστήματα έχουν αλλάξει με τους λατινικούς χαρακτηρες σε ταυτότητες κ διαβατήρια πλέον.Τί με συμβουλεύετε να κάνω για να μην γίνει λάθος;;Υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να μου γράψουν στο διαβατήριο το ίδιο με την ταυτότητα;;Επειδή έχει ένα λάθος.Το επώνυμό μου έχει αι και στα λατινικά το γράφουν ai.Στο διαβατήριο μπορεί να το γράψουν e..Και στο όνομα του συζύγου γράφει η ταυτότητα michail ενώ το σωστό νομίζω είναι Mixail. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση;;;
γιατι δεν πας να κανεις την αιτηση πρωτα; εμενα ειχε κανει 5 μερες, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα, αλλα λογικα οταν κανεις την αιτηση δεν θα σου πουν πως θα αναγραφεται στο διαβατηριο;
 
Last edited by a moderator:

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Τόσο περίπου θέλει να βγεί,5 μέρες..Για να κάνω αίτηση δεν θα θέλουν και τα απαραίτητα δικαιολογητικά;;Το να το βγάλω απο τώρα είναι πολύ νωρίς και πάει πολύς χαμένος χρόνος..Είναι κρίμα ενώ μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε τουλάχιστον 2 φορές επιπλέον στα 5 χρόνια που ισχύει..Άν πάρω απλώς ένα τηλ λέτε να με εξυπηρετήσουν;;

Χαζή ερώτηση βέβαια αυτή..Θα μπορούσα να πάρω,δεν είμαι κουλή εννοείται..:rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80: Απλά το αποφεύγω γιατί όλοι σε αυτές τις υπηρεσίες είναι αγενέστατοι και θεωρούν οτι θα έπρεπε να τα ξέρουμε όλα..Γι'αυτό ρωτάω όποιον ξέρει αν μπορώ να βγάλω άκρη απο το τηλ τότε θα πάρω!!!!

Πριν 10 μερες έβγαλα διαβατήριο και τα εισητηρια τα είχα κλείσει απο τα χριστουγενα. Το διαβατήριο βγαίνει με βάση την ταυτότητα, ότι γράφει η ταυτότητα. Αν το γράφει η ταυτότητα με Michail έτσι θα βγει και το διαβατήριο και ας ειναι λάθος. Το μόνο έγγραφο που έχει ο αστυνομικός για να σου βγάλει διαβατήριο ειναι η ταυτοτητα που του δίνεις.
´ και πλαστή να ειναι πιθανώς να μπορέσεις να βγάλεις διαβατηριό´....... δυστυχώς
Και εγώ αυτό πιστεύω για να πω την αλήθεια αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις (αφορμές ψάχνουν όλοι για λάθη) είπα να ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ!!!!!



Τι Mastercard είναι αυτή που δεν έχει ημερομηνία λήξης; Ακόμα και οι παλιές Maestro Εthnocash είχαν ημερομηνία λήξης.
Εντάξει,μην με κράζετε αμέσως..Δεν έτυχε ποτέ να τα προσέξω αυτά γιατί πολύ απλά δεν με ενδιέφερε..Και τώρα που τα χρειάζομαι μπερδεύτηκα λίγο αλλα τελικά όλα καλά!!!!

Στο διαβατήριο το ονοματεπώνυμο η μεταγραφή γίνεται κατά ΕΛΟΤ.
http://www.passport.gov.gr/elot-743.html
Αν δοκιμάσεις το ΜΙΧΑΗΛ γίνεται MICHAIL και η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ γίνεται KAINOURGIOU.[/QUOTE]

Ευχαριστώ!!!!!Πολύ χρήσιμο αυτό!!!!!! *Εν τω μεταξύ εγώ είμαι καινούρια στο φόρουμ και κάνω όλο λάθη..Παραπάνω τα έκανα λίγο θάλασσα αλλα εντάξει..Θα το μάθω,πού θα πάει;;;
 
Last edited by a moderator:

Mairilou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είμαι γάλλος υπήκοος και θέλω να ταξιδέψω από Ελλάδα προς Αλβανία . Η ταυτότητα μου έληξε το 2017. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω γιατί δν προλαβαίνω να εκδωσω καινούρια ταυτότητα. Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom