Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

dwra71

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Καλησπέρα σας, οι συμβουλές όλων σας είναι πολύ χρήσιμες και σας ευχαριστώ γι αυτό, μια ερώτηση να κάνω, πρόκειται να κάνω ενα ταξίδι μέσα στον Αύγουστο για Πολωνία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Σερβία (είναι πακέτο απο τουριστικό γραφείο) έχω διαβατήριο το οποίο λήγει 29/8/18, η εκδρομή τελειώνει στις 27/8/18. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον, υπάρχει λέτε πρόβλημα;
Όσο για ταυτότητα δεν εχω νεου τύπου, και προς το παρων θα μείνει έτσι, διότι θα την αλλάξω μια και καλή όταν μπούμε στη διαδικασία των νέων ταυτοτήτων με τα στοιχεία μας κλπ.
 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Δεν θα έχεις προβλημα. Οι χώρες αυτές απλώς χρειάζονται επίσημο εγγραφο αποδεικτικό της ταυτότητας σου.Από τη στιγμή που δεν θα έχει λήξει το διαβατήριο σου όσο ταξιδεύεις, θα είσαι εντάξει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όσο για ταυτότητα δεν εχω νεου τύπου, και προς το παρων θα μείνει έτσι, διότι θα την αλλάξω μια και καλή όταν μπούμε στη διαδικασία των νέων ταυτοτήτων με τα στοιχεία μας κλπ.
Δηλαδή προτιμάς να βγάλεις νέο διαβατήριο και να σου φύγει ένα κατοστάευρω για να μη βγάλεις ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες που δεν κοστίζει τίποτα (εκτός απ' τις φωτογραφίες);
Συν ότι σύμφωνα με την αστυνομία, η ταυτότητα πρέπει να αντικαθίσταται αν δεν αναγράφονται τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Μπα, δεν είπε ότι σκοπεύει να βγάλει άλλο διαβατήριο. Το πιθανότερο είναι να μην έχει σκοπό να πάει άλλο ταξίδι το προσεχές διάστημα, οπότε δεν έχει λόγο να αντικαταστήσει την ταυτότητα. Αν χρειαστεί, είμαι σίγουρος ότι θα κάνει αυτό που τον εξυπηρετεί.
 

dwra71

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Καταρχίν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, κατά δευτερον μπήκα στη διαδικασία να βγάλω διαβατηρίο ξανά, εχω πληρωμένο και το παράβολο, καθώς και οτι αλλο χρειάζεται, αλλά με την παλαιά ταυτοτητα συν οτι το διαβατήριο είναι σε ισχυ δεν μπορώ να το κάνω. Ταυτότητα καινούρια θα βγάλω όταν μπούμε στη διαδικασία των νέων και εξελιγμένων μια και καλή. Διότι η αλλαγή ταυτότητας σημαίνει γραφειοκρατεία, τύπου τρέχα εδω, τρεχα εκει, ξέρετε όλοι πως είναι και δεν εννοω την αλλαγή στην αστυνομία, αυτό είναι το λιγότερο, εννοώ όλα τα υπόλοιπα τράπεζες, ΔΕΚΟ, κλπ κλπ

*** Και να συμπληρώσω, οτι το παράβολο ισχύει για εναν χρόνο, οπότε όταν με το καλό γίνει η αλλαγή στις ταυτότητες, όποτε γίνει τότε θα το κάνω μια καλή. Επίσης μπορώ να ζητήσω τα χρήματα πίσω από το e-paravolo, θα δείξει. Έχω ενημερώσει και το τουριστικο πρακτορείο για το θέμα του διαβατηρίου, μου είπαν και απο την αστυνομία πως εαν το ταξίδι είναι στην Ευρώπη οτι δε θα χω πρόβλημα. Θα φανεί...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.

(Πηγή http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ταυτότητα καινούρια θα βγάλω όταν μπούμε στη διαδικασία των νέων και εξελιγμένων μια και καλή. Διότι η αλλαγή ταυτότητας σημαίνει γραφειοκρατεία, τύπου τρέχα εδω, τρεχα εκει, ξέρετε όλοι πως είναι και δεν εννοω την αλλαγή στην αστυνομία, αυτό είναι το λιγότερο, εννοώ όλα τα υπόλοιπα τράπεζες, ΔΕΚΟ, κλπ κλπ
Απλα να χεις κατα νου οτι παιζει νεες ταυτοτητες να δουμε σε καμια 25αρια χρονια,στην Ελλαδα ζουμε μην το ξεχνας:haha::haha: Οποτε αν οντως εχει θεμα η ταυτοτητα σου πηγαινε αλλαξε την γιατι μπορει να χεις θεμα αλλου,δεν εχει τοση γραφειοκρατια οσο νομιζεις!
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
A! Kαι κατι αλλο! Σε περιπτωση που εχει το ονομα σου ΔΙΑΛΥΤΙΚΑ & δεν τα εχουν βαλει (ΤΗΝ 1η δεκαετια του 2000 ετσι κανανε) στην ταυτοτητα! ΠΧ: Αϊβαλιωτης, Νικολαϊδης, κλπ. Τοτε ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ειδ'αλλως δεν σου εκδιδουν διαβατηριο.

Εδω υπαρχει και εξαιρεση, εαν ειναι εχεις διαβατηριο εκδοσης αλλης χωρας και σε λενε πχ Μιχαλη & σε εχουνε γραψει πχ οι Αμερικανοι ΜICHAΕL η στο επιθετο πχ Χρονοπουλου (Ηronopoulou) τοτε στο αλλαζουν για να συμφωνουν και τα 2, δεν ακολουθειτε ο ELOT & δεν θα βαφτιστεις Chronopoulou!
 
Last edited:

dwra71

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Maria συμφωνώ πως είμαστε Ελλάδα και αυτά με τις ταυτότητες αργούν, τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα, και άλλωστε δεν είμαι η μόνη με παλαιά ταυτότητα, θα το κάνω κάποια στιγμή, όταν θα έχω το μυαλό μου στη θέση του:p Αυτό το διάστημα το χω στείλει διακοπές :p

agmi, το γνωρίζω αυτό με τα διαλυτικά, αλλά ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Τουλάχιστον αφου το διαβατήριο μου είναι σε ισχύ ελπίζω να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα, ειδάλλως σπίτι μου, σπιτάκι μου, και μια χαρά θα περάσουμε:)
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Γεια σας. Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό, ούτε με αεροπλάνο. Είναι πιθανό να πάω σύντομα Ουγγαρία. Διαβατήριο δεν έχω. Μπορώ να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου; Έχει εκδοθεί το 2006, είναι χειρόγραφη και έχει και λατινικούς χαρακτήρες. Προς το παρόν αυτή είναι η βασική απορία μου. Αν η πιθανότητα να πάω γίνει σιγουριά, θα σας έχω πολλές περισσότερες χαχα :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.318
Γεια σας. Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό, ούτε με αεροπλάνο. Είναι πιθανό να πάω σύντομα Ουγγαρία. Διαβατήριο δεν έχω. Μπορώ να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου; Έχει εκδοθεί το 2006, είναι χειρόγραφη και έχει και λατινικούς χαρακτήρες. Προς το παρόν αυτή είναι η βασική απορία μου. Αν η πιθανότητα να πάω γίνει σιγουριά, θα σας έχω πολλές περισσότερες χαχα :)
Μπορείς με την ταυτότητα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Πιθανόν να έκανα γκαφα πρωταρη :D
Έκλεισα τα αεροπορικά για Μπαλί χωρίς να έχω το διαβατηριο μαζί, κ ξέχασα να βάλω το δεύτερο μου όνομα που αναγράφεται στο διαβατήριο....
Την πάτησα ε?

Πετάμε με Emirates.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom