Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας, αν κάποιος είναι να πετάξει με την easyjet και ταξιδεύει με ταυτότητα στο μέρος αριθμός εγγράφου και ημερομηνία λήξης τι βάζεις? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Οι ελληνικές αστυνομικές ταυτότητες ισχύουν για 15 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσής τους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα. Σχεδιάζω ένα σύντομο ταξίδι στην Πολωνία (Βαρσοβία). Είναι στη Σέγκεν οπότε λογικά με την ελληνική ταυτότητα θα είμαστε οκ. Αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα και μπορεί να με ενημερώσει για τυχόν προβλήματα στο συγκεκριμένο θέμα (ταυτότητα ή διαβατήριο) θα ήμουν ευγνώμων.
Εγώ πάντα με το διαβατήριο ταξιδεύω, αλλά συνταξιδιώτης μου φέτος με διαλυμμένη σχεδόν ταυτότητα δεν είχε θέμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι ελληνικές αστυνομικές ταυτότητες ισχύουν για 15 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσής τους.
Εχουν υποχρέωση αντικατάστασης στα 15 έτη. Όχι λήξη. Είναι παρεμφερές αλλά λίγο διαφορετικό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχουν υποχρέωση αντικατάστασης στα 15 έτη. Όχι λήξη. Είναι παρεμφερές αλλά λίγο διαφορετικό.
"Ισχύουν" που έγραψα εγώ είναι πιο γενικό και τα πιάνει όλα :D
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλημέρα. Σχεδιάζω ένα σύντομο ταξίδι στην Πολωνία (Βαρσοβία). Είναι στη Σέγκεν οπότε λογικά με την ελληνική ταυτότητα θα είμαστε οκ. Αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα και μπορεί να με ενημερώσει για τυχόν προβλήματα στο συγκεκριμένο θέμα (ταυτότητα ή διαβατήριο) θα ήμουν ευγνώμων.
Μια χαρά θα είσαι, απλά να ξερεις ότι,ειδικά αν είσαι πολύ μελαχρινός/η, ίσως πέσεις σε κανέναν περίεργο που θα την κοιτάει και θα την ξανακοιταει... Στο τέλος όμως θα εισαι οκ :p
 

katpi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μια χαρά θα είσαι, απλά να ξερεις ότι,ειδικά αν είσαι πολύ μελαχρινός/η, ίσως πέσεις σε κανέναν περίεργο που θα την κοιτάει και θα την ξανακοιταει... Στο τέλος όμως θα εισαι οκ :p
Αυτό σκέφτηκα και εγώ σχετικά με την στάση των χωρών αυτών προς τους μετανάστες (καθώς είναι γνωστό πόσο εύκολα πλαστογραφούνται οι ελληνικές ταυτότητες). Εννοείται ότι έχω ταξιδέψει σε αρκετές χώρες της δυτικής Ευρώπης με ταυτότητα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ευτυχώς δεν είμαι καθόλου μελαχρινή! :lol::lol::lol:
 

majestus

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
London for 2nd time
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Σε ένα μήνα ταξιδεύω για Ισλανδία με ενδιάμεσους σταθμούς Σόφια και Λονδίνο. Υπάρχει περίπτωση σε κάποιο από αυτά αεροδρόμια να μου ζητήσουν διαβατήριο και να μην τους κάνει η ταυτότητα?
Ευχαριστώ
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Σε ένα μήνα ταξιδεύω για Ισλανδία με ενδιάμεσους σταθμούς Σόφια και Λονδίνο. Υπάρχει περίπτωση σε κάποιο από αυτά αεροδρόμια να μου ζητήσουν διαβατήριο και να μην τους κάνει η ταυτότητα?
Ευχαριστώ
Περνάς και με ταυτότητα αρκεί να έχει λατινικούς χαρακτήρες
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Πικρὸ σάν δηλητήριο, είναι τό διαβατήριο, ήλεγεν ο Κάπα Βίρβος δια στομάτου του ανυπερβλοϋπερτάτου κλαψοαιδοιάρη Καζατζιδη (σικ), στα χρόνια του 60 όταν δέν είχομεν έτι γευθεί την ανάπτυξη και οι γραικοι ήφευγαν στα βέλγια και τις γερμανίες ως τυπικοί ή παράτυποι (καρακαταλολ) μετανάστες. Σήμερις, τα πράγματα έχουν αλλάξει. Το πασαπόρτι το αντικράμε σχεδον όπως αντικρά ένας έφηβος μια φωτο της Λινζεϋ Ντον ΜακΚένζυ, η δε γλυκυτης του είναι θελκτική ακόμα και σε αυτόν που πίνει τον ελληνικο, τουρκικο, αραβικο, σκέτο. Διαβάζω εις το σάϊτ των ελληνικης copsνομίας ότι (για να εκδωθει) απαιτουνται 3 εργάσιμες αφ’ού καταθέσεις τα δικαιολογητικά. Δηλαδη, τα δώνεις Δευτερα και την Πεμπτη (όχι την Μεγάλη του 2019 – με συγχωρήτε για το παραδειγμα που γέμει χριστιανοταλιμπανισμού) τα εχεις χερσίν; Είναι οντως τοσο ή συνήθως, όπως συνηθάμε στην μεταοθωμανικη ελληνικη δημοκρατια, καθυστερει;
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
H απαντηση από τον Ανυπέρβλητο πατερα πασιών των ταξιδιών με καλύπτει κάργα!

Σε μερσώ ΤΙΤΑΝΑ!
 

ΘανάσηςΧ.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα, κοντά στα Χριστούγεννα πάω Κοπεγχάγη. Η ταυτότητα μου αν και φαίνονται τα γράμματα καθαρά είναι ταλαιπωρημένη και έχει ξεκολλήσει το πλαστικό στην άκρη. Πιστεύεται θα έχω πρόβλημα στο αεροδρόμιο;
Υ.Γ. Δεν έχω διαβατήριο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom