Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Εχω διαβατηριο απο το 2004 το οποιο προφανως απο τοτε δεν εχει ανανεωθει,ειχε βγει απο τους γονεις μου για ταξιδι στο εξωτερικο ως ανηλικη που ημουν τοτε..η απορια μου ειναι η εξης:μπορω να το ανανεωσω ή θα πρεπει να βγει νεο με νεα φωτογραφια;;η ανανεωση διαβατηριου δεν ειναι φθηνοτερη διαδικασια ή χαζομαρες λεω;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αν υπαρχει ανανεωση κοστιζει το ιδιο με την εκδοση. Και διαφορετικη τιμη να ειχε παντως θα επρεπε να βγαλεις καινουργιο με προσφατη φωτογραφια και οχι πριν 14 χρονων.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η μόνη διαφορά που υπάρχει μεταξύ της "ανανέωσης" διαβατηρίου με την αρχική έκδοση ενός διαβατηρίου είναι ότι, στη πρώτη περίπτωση πρέπει να προσκομισεις το παλιό διαβατήριο που έχει λήξει, για να βγει το νέο. Κατά τ' άλλα η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια, και το κόστος επίσης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω διαβατηριο απο το 2004 το οποιο προφανως απο τοτε δεν εχει ανανεωθει,ειχε βγει απο τους γονεις μου για ταξιδι στο εξωτερικο ως ανηλικη που ημουν τοτε..η απορια μου ειναι η εξης:μπορω να το ανανεωσω ή θα πρεπει να βγει νεο με νεα φωτογραφια;;η ανανεωση διαβατηριου δεν ειναι φθηνοτερη διαδικασια ή χαζομαρες λεω;
Το διαβατήριο σου είναι προ του 2006 και επομένως έχει εκδοθεί από τη νομαρχία κι όχι από την ΕΛ.ΑΣ. Επομένως είναι εντελώς μη αναννεώσιμο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Το διαβατήριο σου είναι προ του 2006 και επομένως έχει εκδοθεί από τη νομαρχία κι όχι από την ΕΛ.ΑΣ. Επομένως είναι εντελώς μη αναννεώσιμο.
Οτι θα ταν μη ανανεωσιμο το περιμενα λογω της φωτογραφιας αλλα εγω σα παιδακι θυμαμαι επισκεψεις στην αστυνομια και οχι στη νομαρχια οπως και απο εκει το παραλαβαμε
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οτι θα ταν μη ανανεωσιμο το περιμενα λογω της φωτογραφιας αλλα εγω σα παιδακι θυμαμαι επισκεψεις στην αστυνομια και οχι στη νομαρχια οπως και απο εκει το παραλαβαμε
Το πρώτο μου διαβατήριο (1996) εκδόθηκε απο την αρμόδια Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση και το έχω ακόμα, γιατί τότε το τρυπούσαν όταν έβγαζες νέο και δεν στο έπαιρναν. Οπότε το έχω ακόμα!
Το δεύτερο (2007) εκδόθηκε απο την αρμόδια, για την έκδοση διαβατηρίων, αστυνομική διεύθυνση και δεν το έχω γιατί για να βγάλω το επόμενο, το παρέδωσα :)
 

Irene.V

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να μου πείτε εάν χρειάζομαι διαβατήριο ή μπορώ να περάσω μόνο με ταυτότητα στην εξής διαδρομή :
*Βουκουρέστι (Ρουμανία) - Βουδαπεστη (Ουγγαρία)
*Βουδαπέστη - Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
*Λιουμπλιάνα - Ζάγκρεμπ (Κροατία)
*Ζάγκρεμπ - Βελιγράδι (Σερβία)
Ευχαριστώ :D
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Με ταυτότητα είσαι ενταξει. Φτανει να αναγράφει τα στοιχεία σου και με λατινικούς χαρακτήρες.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
εκτος απο κοσοβο και ουκρανομολδαβια παντου σε ολη την ευρωπη και βαλκανια ισχυει η ταυτοτητα με λατινικους ζαρακτηρες και τουρκια φυσικα ισχυει
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μολδαβία με ταυτότητα πια, επίσης διαβατήριο σε Λευκορωσία, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.004
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom