Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
βγάλτο το ρημάδι, τι ρωτάς το γιατρό...άνθρωποι που ταξιδεύουν στο λενε, δηλαδή άν δεν έχεις αυτοκίνητο δεν βγάζεις και διπλωμα?
Καλησπέρα. Ο γιατρός είναι Έλληνας που μένει εκεί και ταξιδεύει στην Ελλάδα

Εχω βγάλει διαβατήριο ενώ βρισκόμουν στο εξωτερικό. Δεν είναι τίποτα. Κλείνεις ραντεβού με την πρεσβεία/προξενειο της πόλης και τελειώνει η υπόθεση.

Αν δεν το χρειάζεσαι άμεσα δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις τώρα "στου διαολου το κέρατο".

Καλή νέα αρχή!
Καλησπέρα και ευχαριστώ! Να είσαι καλά. Διάβασα όλα μα όλα τα σχόλια και οι μισοί λένε πρέπει να έχεις διαβατήριο και οι άλλοι μισοί ότι είναι οκ και η φθαρμένη ταυτότητα. Επίσης δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβό το διαβατήριο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Εχω βγάλει διαβατήριο ενώ βρισκόμουν στο εξωτερικό. Δεν είναι τίποτα. Κλείνεις ραντεβού με την πρεσβεία/προξενειο της πόλης και τελειώνει η υπόθεση.

Αν δεν το χρειάζεσαι άμεσα δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις τώρα "στου διαολου το κέρατο".

Καλή νέα αρχή!
Σε πόσο διάστημα το παραδίδουν οι πρεσβείες/προξενεία;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σε πόσο διάστημα το παραδίδουν οι πρεσβείες/προξενεία;

Έχουν περάσει σχεδόν 10 χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι.

Μπορείς να στείλεις ένα mail στο προξενειο της Ζυρίχης @KatrinPs και να σου δώσουν όλες τις σχετικές πληροφορίες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Έχουν περάσει σχεδόν 10 χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι.

Μπορείς να στείλεις ένα mail στο προξενειο της Ζυρίχης @KatrinPs και να σου δώσουν όλες τις σχετικές πληροφορίες.
Μιά ματιά που έριξα στην σελίδα του υπουργείου εξωτερικών διαβατήρια εκδίδουν μόνον τα προξενεία στην Βέρνη και την Γενεύη.Επίσης παίρνουν τις αιτήσεις,τις στέλνουν Ελλάδα(στην αστυνομία που εκδίδει τα διαβατήρια) και μετά πάλι πίσω τα διαβατήρια.Λογικά θα κάνει αρκετές μέρες.
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.504
Τι μ χει συμβει εμενα που χρησιμοποιουσα παντα διαβατηριο.Σε μια πτηση πηρα την ταυτοτητα,στο αεροδρομιο την κοιτουσαν ολοι (οι αρμοδιοι αστυνομικοι) σαν να κατεβηκε εξωγηινος ! Ενας υπαλληλος σε ελεγχο δεν δεχτηκε καν να την πιασει ζητωντας μου διαβατηριο.Του ειπα δεν ειχα και αυτος αρνηθηκε να με βαλει στην πτηση,μου ειπε με τις ελληνικες χαρτινες ταυτοτητες εχουνε θεμα,δεν υπαρχουνε πουθενα στην Ευρωπη και η ελλαδα δεν συμμορφωνεται,γνωριζοντας και το μεταναστευτικο προβλημα της χωρας ,υπαρχει κ λογος να παραποιηθει,οποτε μ λεει διαβατηριο να ξεμπερδευουμε αμφοτεροι.

Αυτο ολο διηρκησε καμποσο χρονο σε εναν κατα τ αλλα τυπικο ελεγχο (σε περιπτωση διαβατηριου).
Θεωρω οτι εαν κρατησεις την ταυτοτητα εχεις πιθανοτητες ν ακουσεις τα ιδια.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Όταν η νομοθεσία λέει ότι μπορείς να πας κάπου με ταυτότητα, εκεί τελειώνει η ιστορία.

Γελοίοι/αχαρακτήριστοι υπάλληλοι που θα σου δημιουργήσουν θέμα όπως αυτό που περιγράφει ο @8avos είναι αλήθεια. Δυστυχώς δεν εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά μόνο να επιμείνεις.

Μία φορά είχα θέμα (και δεν είχα διαβατήριο μαζί μου) στο LHR στο Λονδίνο.
Εν τω μεταξύ η ταυτότητα μου δεν είναι αρχαία (είναι του 2012 με λατινικούς κτλ) και το 2017 στο Λονδίνο είχα την εξής φάση:

Ηλίθια Υπάλληλος : ΗΥ.

Μετά τα τυπικά καλημέρα σας κτλ ακολουθεί ο εξής διάλογος
ΗΥ: Η ταυτότητα σας δεν έχει ημερομηνία λήξης
Εγώ: Στις ελληνικές δεν υπάρχουν ημερομηνίες λήξης
ΗΥ: Άρα θα μπορούσε να είναι πλαστή
Εγώ: Δεν είναι πλαστή, απλά δεν υπάρχουν ημερομηνίες λήξης
ΗΥ: Δεν έχετε διαβατήριο?
Εγώ: Όχι, αλλά έχω κάρτες και δίπλωμα οδήγησης αν βοηθάει
ΗΥ: Όχι εγώ θέλω διαβατήριο, περιμένετε μισό λεπτό
Φωνάζει έναν υπάλληλο (ηλίθιος νο2) να δει την ταυτότητα μου και αυτός της λέει "Κανονικά πρέπει να έχουν ημερομηνίες λήξης" .

Με τα πολλά αφού κατάλαβα ότι είχα να κάνω με ηλίθιους , άρχισα να απαιτώ να μιλήσω με έναν προϊστάμενο, εκεί φώναξε έναν που φαινόταν αφεντικό (είχε άλλο ντύσιμο πιο κυριλέ και ήρθε με 2 αστυνομικούς). Αφού λοιπόν είδε την ταυτότητα (μου ζήτησε και δίπλωμα και κάρτες πιστωτικές/χρεωστικές κτλ) μου λέει "Συγγνώμη για την ταλαιπωρία, περάστε κτλ" και πέρασα. Αλλά από περιέργεια ρώτησα γιατί έγινε όλο αυτό και μου είπε ότι οι συγκεκριμένοι δύο υπάλληλοι είναι καινούργιοι.

Εν τω μεταξύ η ταυτότητα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση (όχι τσαλακωμένη κτλ) και ήταν μόλις 5 ετών όταν έγινε αυτό το γεγονός.

Νομίζω ότι γενικά αν επιμείνεις σε πολιτισμένα κράτη π.χ. Ελβετία που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν θα έχεις κανένα θέμα με ταυτότητα.

Υ.Γ. Ο χαρακτηρισμός ηλίθιος πάει στο ότι επέμεναν αντί από την αρχή να ρωτήσουν κάποιο "παλιό".
 

KatrinPs

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Τι μ χει συμβει εμενα που χρησιμοποιουσα παντα διαβατηριο.Σε μια πτηση πηρα την ταυτοτητα,στο αεροδρομιο την κοιτουσαν ολοι (οι αρμοδιοι αστυνομικοι) σαν να κατεβηκε εξωγηινος ! Ενας υπαλληλος σε ελεγχο δεν δεχτηκε καν να την πιασει ζητωντας μου διαβατηριο.Του ειπα δεν ειχα και αυτος αρνηθηκε να με βαλει στην πτηση,μου ειπε με τις ελληνικες χαρτινες ταυτοτητες εχουνε θεμα,δεν υπαρχουνε πουθενα στην Ευρωπη και η ελλαδα δεν συμμορφωνεται,γνωριζοντας και το μεταναστευτικο προβλημα της χωρας ,υπαρχει κ λογος να παραποιηθει,οποτε μ λεει διαβατηριο να ξεμπερδευουμε αμφοτεροι.

Αυτο ολο διηρκησε καμποσο χρονο σε εναν κατα τ αλλα τυπικο ελεγχο (σε περιπτωση διαβατηριου).
Θεωρω οτι εαν κρατησεις την ταυτοτητα εχεις πιθανοτητες ν ακουσεις τα ιδια.
Πω πω τώρα αγχώθηκα πολύ

Όταν η νομοθεσία λέει ότι μπορείς να πας κάπου με ταυτότητα, εκεί τελειώνει η ιστορία.

Γελοίοι/αχαρακτήριστοι υπάλληλοι που θα σου δημιουργήσουν θέμα όπως αυτό που περιγράφει ο @8avos είναι αλήθεια. Δυστυχώς δεν εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά μόνο να επιμείνεις.

Μία φορά είχα θέμα (και δεν είχα διαβατήριο μαζί μου) στο LHR στο Λονδίνο.
Εν τω μεταξύ η ταυτότητα μου δεν είναι αρχαία (είναι του 2012 με λατινικούς κτλ) και το 2017 στο Λονδίνο είχα την εξής φάση:

Ηλίθια Υπάλληλος : ΗΥ.

Μετά τα τυπικά καλημέρα σας κτλ ακολουθεί ο εξής διάλογος
ΗΥ: Η ταυτότητα σας δεν έχει ημερομηνία λήξης
Εγώ: Στις ελληνικές δεν υπάρχουν ημερομηνίες λήξης
ΗΥ: Άρα θα μπορούσε να είναι πλαστή
Εγώ: Δεν είναι πλαστή, απλά δεν υπάρχουν ημερομηνίες λήξης
ΗΥ: Δεν έχετε διαβατήριο?
Εγώ: Όχι, αλλά έχω κάρτες και δίπλωμα οδήγησης αν βοηθάει
ΗΥ: Όχι εγώ θέλω διαβατήριο, περιμένετε μισό λεπτό
Φωνάζει έναν υπάλληλο (ηλίθιος νο2) να δει την ταυτότητα μου και αυτός της λέει "Κανονικά πρέπει να έχουν ημερομηνίες λήξης" .

Με τα πολλά αφού κατάλαβα ότι είχα να κάνω με ηλίθιους , άρχισα να απαιτώ να μιλήσω με έναν προϊστάμενο, εκεί φώναξε έναν που φαινόταν αφεντικό (είχε άλλο ντύσιμο πιο κυριλέ και ήρθε με 2 αστυνομικούς). Αφού λοιπόν είδε την ταυτότητα (μου ζήτησε και δίπλωμα και κάρτες πιστωτικές/χρεωστικές κτλ) μου λέει "Συγγνώμη για την ταλαιπωρία, περάστε κτλ" και πέρασα. Αλλά από περιέργεια ρώτησα γιατί έγινε όλο αυτό και μου είπε ότι οι συγκεκριμένοι δύο υπάλληλοι είναι καινούργιοι.

Εν τω μεταξύ η ταυτότητα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση (όχι τσαλακωμένη κτλ) και ήταν μόλις 5 ετών όταν έγινε αυτό το γεγονός.

Νομίζω ότι γενικά αν επιμείνεις σε πολιτισμένα κράτη π.χ. Ελβετία που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν θα έχεις κανένα θέμα με ταυτότητα.

Υ.Γ. Ο χαρακτηρισμός ηλίθιος πάει στο ότι επέμεναν αντί από την αρχή να ρωτήσουν κάποιο "παλιό".
Απλά εγώ πάω να μείνω εκεί και αν το ήξερα ότι μπορεί να χρειαστώ διαβατήριο θα έκανα το κουμάντο μου...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Απλά εγώ πάω να μείνω εκεί και αν το ήξερα ότι μπορεί να χρειαστώ διαβατήριο θα έκανα το κουμάντο μου...
Δυστυχώς κανείς δεν ξέρει τι θα χρειασθεί στο μέλλον...Αν το κόστος για την έκδοση δεν είναι αρνητικός παράγοντας,τότε βγάλτο το για να το έχεις έτοιμο αν σου παρουσιασθεί μια ταξιδιωτική η επαγγελματική ευκαιρία για χώρα που χρειάζεται το διαβατήριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Δεν εχεις λογο να πεταξεις 100 ευρω για το διαβατηριο και κανενα 50ρικο σε μεταφορικα να το παρεις οταν στην Ευρωπη ειναι αχρηστο. Εγινε αγωνας γι αυτο το δικαιωμα και κακως δεν το υπερασπιζομαστε (ζητωντας τον προισταμενο παντα).
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.176
Likes
5.339
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Η ελληνικη νομοθεσια οριζει σε 15 χρονια την ισχυ των ταυτοτητων. τωρα γιατι δεν το γραφουν στο Α.Δ ειναι για κλαματα. Ο καθε υπαλληλος η αστυνομικος κανει αυτο που ξερει - σε ολη την πολιτισμενη ευρωπη ,το γραφουν. Δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει την καθε παπαρια του ελληνικου κρατους

http://beteranizhta.blogspot.com/2016/11/exei.html
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.504
Δεν εχεις λογο να πεταξεις 100 ευρω για το διαβατηριο και κανενα 50ρικο σε μεταφορικα να το παρεις οταν στην Ευρωπη ειναι αχρηστο. Εγινε αγωνας γι αυτο το δικαιωμα και κακως δεν το υπερασπιζομαστε (ζητωντας τον προισταμενο παντα).

Κατι διαστρεβλωνεται εδω.Η ελλαδα εδω και χρονια δεν συμμορφωνεται με τις οδηγιες της ευρωπαϊκης ενωσης ωστε να παρουσιασει μια ταυτοτητα με βιομετρικα χαρ/κα στην φωτογραφια,ημερομηνια ληξης οπως ολα τα ευρωπαϊκα επ.εγγραφα.

Οι εντολες ειναι ξεκαθαρες που δεχονται οι υπαλληλοι των αεροδρομιων.Θεωρω μας κανουν χαρη οταν τους δειχνουμε το "χαρτακι" ως ταυτοτητα εδω και χρονια τωρα.

Η Ελβετια που ασχολειται το θεμα στις τελευταιες δυο σελιδες δεν ειναι στην ΕΕ.

Πω πω τώρα αγχώθηκα πολύ


Απλά εγώ πάω να μείνω εκεί και αν το ήξερα ότι μπορεί να χρειαστώ διαβατήριο θα έκανα το κουμάντο μου...
Η διαρκεια εκδοσης του διαβατηριου σε ειδικες περιπτωσεις διαρκει δυο μερες.Θα σ προτεινα να το βγαζες Ελλαδα ή ακομη κ αν δεν προλαβαινεις να το παραλαβεις,ξεκινα την διαδικασια και ζητα να σ το στειλουν Ελβετια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οι υπάλληλοι στις εισόδους κάθε χώρας έχουν υποχρέωση να γνωρίζουν τα επίσημα ταξιδιωτικά έγγραφα κάθε χώρας και υποχρέωση κάθε χώρας να έχει εκπαιδεύσει τους υπαλλήλους της ώστε να το γνωρίζουν αυτό.

Με μια 5λεπη αναζήτηση στο ίντερνετ βρίσκεις στον επίσημο ιστότοπο της Ε.Ε όλες τις πληροφορίες

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm
https://www.consilium.europa.eu/prado/el/search-by-document-country.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom