Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

D

Delmem38110

Guest
Το δεχομαι αλλα απο το 2016 και μετα οποτε ταξιδευουμε εγω με ταυτοτητα με χειρογραφους χαρακτηρες περναω αστραπη και το boyfriend καθυστερει παντα ενα 10λεπτο (ενω η ταυτοτητα ειναι με γραμματα υπολογιστη)μεχρι να τον ξεψαχνισουν!οποτε προτιμω να εχουμε πλεον παντου διαβατηριο και ησυχο το κεφαλι μου!και δυστυχως ή ευτυχως βλεπω σχεδον παντα οσες πτησεις εχω παρει απο Αθηνα για οπουδηποτε για εξωτερικο,σχεδον ολοι να κρατανε διαβατηρια,παρα ταυτοτητες!
δεν φταίει η ταυτότητα. κάτι άλλο φταίει. ψάξτε το.
εμφάνιση ίσως;
ένδυση και πρόσωπο προδιαθέτουν ορισμένες φορές για περαιτέρω έλεγχο.
παρτό παράδειγμα από σένα.
εσύ περνάς αυτός όχι.
 
Last edited by a moderator:

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
και στο λονδινο πριν 3 χρονια (ηταν ακομα στην σενγκεν)
To Ηνωμένο Βασίλειο δεν ήταν ποτέ στη Σένγκεν. Ήταν στην ΕΕ και ήταν υποχρεωμένο να δέχεται ταυτότητες μελών κρατών της ΕΕ ως ταξιδιωτικά έγγραφα. Μετά το Brexit και συγκεκριμένα από 1/10/21 οι ταυτότητες δεν είναι αποδεκτές για πολίτες χωρών της ΕΕ, οι οποίοι υποχρεούνται να φέρουν διαβατήριο.

Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω κανέναν με ταυτότητα που να έχει πάει στο ΗΒ και να μην ξίνισαν τα μούτρα τους στον έλεγχο. Δύο φορές που είχα πάει, μία με χειρόγραφη και μία με τυπωμένη με ειρωνεύονταν και με απείλησαν ότι δεν ξαναμπαίνω με ταυτότητα, αλλά φυσικά πάντα περνούσα. Ούτως ή άλλως όμως τέλος αυτά, το διαβατήριο είναι πια απαραίτητο για το ΗΒ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
δεν φταίει η ταυτότητα. κάτι άλλο φταίει. ψάξτε το.
εμφάνιση ίσως;
ένδυση και πρόσωπο προδιαθέτουν ορισμένες φορές για περαιτέρω έλεγχο.
παρτό παράδειγμα από σένα.
εσύ περνάς αυτός όχι.
Οκ δεκτο κ αυτο αλλα γιατι με διαβατηριο τον περνανε στο λεπτο και με ταυτοτητα καναμε αιωνες;;;αλλαξε η εμφανιση ξαφνικα;;γιατι εγω ιδια την βλεπω!!επισης ολες τις φορες αναφεροντουσαν οτι ειναι πλαστη η ταυτοτητα και επρεπε να εξηγουμε οτι η Ελλ.αστυνομια δεν εχει λεφτακια για κατι καλυτερο!!!+Αυστρια τον Οκτωβρη αλλα 3 ατομα ειχαν την ιδια ταυτοτητα με του αγοριου κ αυτοι αλλες 10 ωρες να περασουν...μηπως εφταιγε η εμφανιση κ σ αυτους;;;γιατι εγω μια χαρα κουστουμαρισμενους τους ειδα!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
To Ηνωμένο Βασίλειο δεν ήταν ποτέ στη Σένγκεν. Ήταν στην ΕΕ και ήταν υποχρεωμένο να δέχεται ταυτότητες μελών κρατών της ΕΕ ως ταξιδιωτικά έγγραφα. Μετά το Brexit και συγκεκριμένα από 1/10/21 οι ταυτότητες δεν είναι αποδεκτές για πολίτες χωρών της ΕΕ, οι οποίοι υποχρεούνται να φέρουν διαβατήριο.

Παρεμπιπτόντως δεν ξέρω κανέναν με ταυτότητα που να έχει πάει στο ΗΒ και να μην ξίνισαν τα μούτρα τους στον έλεγχο. Δύο φορές που είχα πάει, μία με χειρόγραφη και μία με τυπωμένη με ειρωνεύονταν και με απείλησαν ότι δεν ξαναμπαίνω με ταυτότητα, αλλά φυσικά πάντα περνούσα. Ούτως ή άλλως όμως τέλος αυτά, το διαβατήριο είναι πια απαραίτητο για το ΗΒ.
Έχω πάει Σκωτία προ Brexit ,με ταυτότητα και ο υπάλληλος την σκαναρε 🤣 και αφού κατάλαβε ότι δεν έχει καμία προδιαγραφή ασφαλείας με ρώτησε αν έχω άλλο έγγραφο.....
 
D

Delmem38110

Guest
Οκ δεκτο κ αυτο αλλα γιατι με διαβατηριο τον περνανε στο λεπτο και με ταυτοτητα καναμε αιωνες;;;αλλαξε η εμφανιση ξαφνικα;;γιατι εγω ιδια την βλεπω!!επισης ολες τις φορες αναφεροντουσαν οτι ειναι πλαστη η ταυτοτητα και επρεπε να εξηγουμε οτι η Ελλ.αστυνομια δεν εχει λεφτακια για κατι καλυτερο!!!+Αυστρια τον Οκτωβρη αλλα 3 ατομα ειχαν την ιδια ταυτοτητα με του αγοριου κ αυτοι αλλες 10 ωρες να περασουν...μηπως εφταιγε η εμφανιση κ σ αυτους;;;γιατι εγω μια χαρα κουστουμαρισμενους τους ειδα!
δεν πρέπει να εξηγήσεις τίποτα. είναι ταυτότητα του Ελληνικού κράτους και πρέπει να την δεχτούν.
το ότι δεν έχουν γίνει ακόμα οι καινούριες ταυτότητες δεν είναι θέμα της ''φτωχής'' ελληνικής αστυνομίας.
αρέσκονται να σκανάρουν παρά να πληκτρολογούν.
επίσης το νούμερα 3 6 9 10 20... είναι νούμερα που κολλάμε εύκολα σε προτάσεις για να μεγαλοποιούμε τα πράγματα.
επαναλαμβάνω έχουν φόρμες κάθε ευρωπαϊκής ταυτότητας για να διαπιστώσουν αν είναι αυθεντικές η όχι.
το κουστούμι δεν παίζει μεγάλο ρόλο στην εμφάνιση.
επιτέλους ας σταματήσουμε να υποτιμάμε την χώρα μας και τις υπηρεσίες της. αυτά προσφέρει
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
Έχω πάει Σκωτία προ Brexit ,με ταυτότητα και ο υπάλληλος την σκαναρε 🤣 και αφού κατάλαβε ότι δεν έχει καμία προδιαγραφή ασφαλείας με ρώτησε αν έχω άλλο έγγραφο.....
μια Χαρά προδιαγραφές ασφαλείας έχει η ταυτότητα μας, το χαρτί είναι χαρτί χαρτονομίσματος όπως και αυτό των διαβατηρίων δεν πλαστογραφείτε. (έχεις δει παλιά ιταλική ταυτότητα; εκεί να δεις τη χαρα του πλαστογράφου. δεν ξέρω αν τις έχουν ακόμα). μπορούν δυστυχώς πολύ εύκολα να (αλλάξουν) πλαστογραφήσουν την φωτογραφία. αλλά και οι ευρωπαϊκές ταυτότητες είναι εύκολες στην πλαστογράφηση, εκεί απαιτούνται διαφορετικές γνώσεις.
όφειλαν να είναι ενημερωμένοι οι Βρετανοί υπάλληλοι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.972
Νομιζω οτι ειναι ο τροπος καποιων Βρετανων να θυμουνται οτι καποτε ηταν Βρετανικη Κοινοπολιτεια κανοντας καψωνια οπου τους παιρνει.
Φυσικα και ειναι ενημεροι. Το κανουν για την απολαυση τους. Και φυσικα στο τελος κανεις δεν υπεστη αρνηση να μπει στη χωρα με ταυτοτητα. Δεν ειναι τοσο χαζοι.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Είναι σαφές ότι δεν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν είσοδο με ταυτότητα. Παρόλα αυτά το ότι είναι συχνό να κολλήσουν στην ελληνική ταυτότητα είναι επίσης σαφές.

Προσωπικά δεν μπορώ το στρες του να κολλήσω σε περίεργο υπάλληλο ενώ πάω να προλάβω αεροπλάνο, ή αντίστοιχα στην άφιξη που μπορεί να βιάζομαι επίσης για κάποιο λόγο. Δλδ δε θέλω να κάτσω να τσακώνομαι και να επιχειρηματολογω, κι ας ξέρω ότι έχω δίκιο και τελικά θα το βρω.

Το κόστος του διαβατηρίου κάθε 5 χρόνια μου φαίνεται πολύ λίγο σε σχέση με την ψυχική ηρεμία που μου προσφέρει ;). Ε και συνήθως όλο και καποιο ταξίδι προκύπτει στην πενταετία που να απαιτεί διαβατήριο, οπότε δεν το σκέφτομαι καν.
 

Mary - Panos

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Δεν ξέρω πόσοι χρειάζονται να βγάλουν διαβατήριο, αλλά ας μην το αφήσουν για τελευταία στιγμή. Τα ραντεβού που κλείνουν για έκδοση διαβατηρίων, όταν καταφέρεις να βγάλεις γραμμή είναι για 23 Μαίου... Διαφορετικά έχουν ένα όριο 10 ατόμων που γράφονται σε λίστα αναμονής και καταφέραμε να μπούμε στη λίστα έχοντας το νούμερο 7 και 8, πηγαίνοντας από τις 5.00 το πρωί... Το νούμερο 1 είχε πάει από τις 9.00 το βράδυ, της προηγούμενης ημέρας
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ξέρω πόσοι χρειάζονται να βγάλουν διαβατήριο, αλλά ας μην το αφήσουν για τελευταία στιγμή. Τα ραντεβού που κλείνουν για έκδοση διαβατηρίων, όταν καταφέρεις να βγάλεις γραμμή είναι για 23 Μαίου... Διαφορετικά έχουν ένα όριο 10 ατόμων που γράφονται σε λίστα αναμονής και καταφέραμε να μπούμε στη λίστα έχοντας το νούμερο 7 και 8, πηγαίνοντας από τις 5.00 το πρωί... Το νούμερο 1 είχε πάει από τις 9.00 το βράδυ, της προηγούμενης ημέρας
Προφανώς μιλάτε για Αθήνα να φανταστώ???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom