Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν ξέρω πόσοι χρειάζονται να βγάλουν διαβατήριο, αλλά ας μην το αφήσουν για τελευταία στιγμή. Τα ραντεβού που κλείνουν για έκδοση διαβατηρίων, όταν καταφέρεις να βγάλεις γραμμή είναι για 23 Μαίου... Διαφορετικά έχουν ένα όριο 10 ατόμων που γράφονται σε λίστα αναμονής και καταφέραμε να μπούμε στη λίστα έχοντας το νούμερο 7 και 8, πηγαίνοντας από τις 5.00 το πρωί... Το νούμερο 1 είχε πάει από τις 9.00 το βράδυ, της προηγούμενης ημέρας
Εξαρτάται την περιοχή και το αστυνομικό τμήμα, δεν είναι παντού έτσι.
 

Evaflow13

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
γεια σας! ελπιζω να ειστε ολοι καλα με ολα αυτα που συμβαινουν, εχω να μπω πολυ καιρο, προς το παρον δεν εχω την διαθεση για ταξιδιδιωτικα. τεσπα στο θεμα μου!
εκανα αιτηση για ανανεωση την τεταρτη, το ειχα ξεχασει δυστυχως! οταν το ειχα βγαλει πριν 5 χρονια μου ειχαν πει 5 εργασιμες μερες και τωρα λεει δεν εχουν ιδεα, προφανως τρομαξα.
στην αναζητηση πορειας αιτηματος επιτελους σημερα μου εβγαλε στατους (εως σημερα ηταν δεν βρεθηκε αιτημα): αιτημα ολοκληρωθηκε και απεσταλη. ξερουμε τι σημαινει αυτο; εχει βγαλει κανενας προσφατα διαβατηριο να μας πει ποσο θελει.

αν ησυχασει το κεφαλακι μου με το διαβατηριο θα μπω να σας γραψω και τα πλανα και να διαβασω σιγα σιγα και τα δικα σας
Γειά!
Βγάζω πρώτη φορά διαβατήριο και μου έβγαλε και εμένα σήμερα "αίτημα ολοκληρώθηκε και απεστάλη"
Σημαίνει ότι είναι έτοιμο και έχουν εγκριθεί φωτογραφίες και ότι άλλο είναι;,,
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γειά!
Βγάζω πρώτη φορά διαβατήριο και μου έβγαλε και εμένα σήμερα "αίτημα ολοκληρώθηκε και απεστάλη"
Σημαίνει ότι είναι έτοιμο και έχουν εγκριθεί φωτογραφίες και ότι άλλο είναι;,,
Ναι
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δεν ξέρω πόσοι χρειάζονται να βγάλουν διαβατήριο, αλλά ας μην το αφήσουν για τελευταία στιγμή. Τα ραντεβού που κλείνουν για έκδοση διαβατηρίων, όταν καταφέρεις να βγάλεις γραμμή είναι για 23 Μαίου... Διαφορετικά έχουν ένα όριο 10 ατόμων που γράφονται σε λίστα αναμονής και καταφέραμε να μπούμε στη λίστα έχοντας το νούμερο 7 και 8, πηγαίνοντας από τις 5.00 το πρωί... Το νούμερο 1 είχε πάει από τις 9.00 το βράδυ, της προηγούμενης ημέρας
Προφανως ο δημος σας ειναι κεντρικος και εχει μεγαλη αναμονη..εμενα παντως που ναι νοτια,μετα απο 2-3 βδομαδες απο την ημερα που πηρα τηλ εκλεισα ραντεβου και το διαβατηριο μου παν θα ειναι ετοιμο σε 1 βδομαδα και ηταν στις 3 μερες!!ειναι αναλογα το τμημα....
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Δεν ξέρω πόσοι χρειάζονται να βγάλουν διαβατήριο, αλλά ας μην το αφήσουν για τελευταία στιγμή. Τα ραντεβού που κλείνουν για έκδοση διαβατηρίων, όταν καταφέρεις να βγάλεις γραμμή είναι για 23 Μαίου... Διαφορετικά έχουν ένα όριο 10 ατόμων που γράφονται σε λίστα αναμονής και καταφέραμε να μπούμε στη λίστα έχοντας το νούμερο 7 και 8, πηγαίνοντας από τις 5.00 το πρωί... Το νούμερο 1 είχε πάει από τις 9.00 το βράδυ, της προηγούμενης ημέρας
Περιοχή; Τραγικό μου ακούγεται!

Εγώ μόλις έβγαλα διαβατήριο στο 1ο Κέντρο Πειραιά και όλα κύλισαν ρολόι (αν εξαιρέσουμε ότι ΠΟΤΕ δε σηκώνουν τα τηλέφωνα).
Μάλιστα, ενώ το 2ο κέντρο ήταν κλειστό λόγω covid για μία εβδομάδα και όλος ο Πειραιάς και τα προάστια εξυπηρετούνταν από το 1ο κέντρο (κι ο δικός μου Δήμος στο 2ο ανήκει), έκλεισα άμεσα ραντεβού.
Αρχικά προσπάθησα να κλείσω τηλεφωνικά. Δεν το σήκωναν ποτέ (και όσο ήμουν εκεί δε χτύπησε ποτέ το τηλέφωνο, άρα μάλλον στο mute το έχουν). Όταν άρχισαν να ζορίζουν τα πράγματα γιατί ταξιδεύω την επόμενη εβδομάδα, τους έστειλα email (το 1ο κέντρο έχει email, το 2ο όχι) και τους έγραψα ευγενικά ότι πρέπει να κλείσω άμεσα ραντεβού, ταξιδεύω σε 10 μέρες και κανείς δε σηκώνει το τηλέφωνο.
Μου απάντησαν εντός 1 ώρας και μου έκλεισαν ραντεβού για 2 μέρες μετά (Σάββατο). Τετάρτη ήταν έτοιμο το διαβατήριο και το παρέλαβα Πέμπτη (χωρίς ραντεβού φυσικά).
Τυχερός; Ίσως... Αλλά δεν είδα κανέναν από τους πολίτες που περίμεναν να έχει παράπονο.
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Highlands, Ισλανδία
Γειά!
Βγάζω πρώτη φορά διαβατήριο και μου έβγαλε και εμένα σήμερα "αίτημα ολοκληρώθηκε και απεστάλη"
Σημαίνει ότι είναι έτοιμο και έχουν εγκριθεί φωτογραφίες και ότι άλλο είναι;,,
Από πρόσφατη εμπειρία (προχθές παρέλαβα):

αίτημα ολοκληρώθηκε και απεστάλη = ΕΤΟΙΜΟ.

Κι εγώ το είδα, περίμενα μία μέρα ακόμη, το γκουγκλαρα και διάβασα σε κάποιο φόρουμ ότι αυτό σημαίνει ότι είναι έτοιμο και πήγα από κει. Έτοιμο ήταν.
Τώρα, γιατί δε γράφουν απλά και ξεκάθαρα ότι είναι έτοιμο προς παραλαβή, άγνωστο. Έ, να παιδευτούμε και λίγο. Χωρίς ένα γρίφο δεν έχει πλάκα.

Πληροφοριακά, ενώ έχω παραλάβει από προχθές, στο σύστημα γράφει ακόμη "αίτημα ολοκληρώθηκε και απεστάλη".

Άρα, εγώ θα σου έλεγα να πας να το πάρεις.
 

Mary - Panos

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Προφανώς μιλάτε για Αθήνα να φανταστώ???
Ναι... συγνώμη που δεν το ανέφερα....

Προφανως ο δημος σας ειναι κεντρικος και εχει μεγαλη αναμονη..εμενα παντως που ναι νοτια,μετα απο 2-3 βδομαδες απο την ημερα που πηρα τηλ εκλεισα ραντεβου και το διαβατηριο μου παν θα ειναι ετοιμο σε 1 βδομαδα και ηταν στις 3 μερες!!ειναι αναλογα το τμημα....
Ναι... μένουμε Κορυδαλλό και ανήκουμε για διαβατήριο στο ΑΤ στη Σαλαμίνος 46 που εξυπηρετεί Κορυδαλλό, Νίκαια, Άγ. Ι. Ρέντη, Δραπετσώνα, Κερατσίνι... Σύνολον πάνω από 300.000 άτομα... Οι αστυνομικοί που εξυπηρετούν είναι 2 και πραγματικά δουλεύουν ασταμάτητα - οφείλω να το ομολογήσω... Όμως τα άτομα που εξυπηρετούνται δεν είναι πάνω από 15-20 ημερησίως.... Ο νοών νοήτω λοιπόν για την τραγική κατάσταση που επικρατεί...
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Ναι... μένουμε Κορυδαλλό και ανήκουμε για διαβατήριο στο ΑΤ στη Σαλαμίνος 46 που εξυπηρετεί Κορυδαλλό, Νίκαια, Άγ. Ι. Ρέντη, Δραπετσώνα, Κερατσίνι... Σύνολον πάνω από 300.000 άτομα... Οι αστυνομικοί που εξυπηρετούν είναι 2 και πραγματικά δουλεύουν ασταμάτητα - οφείλω να το ομολογήσω... Όμως τα άτομα που εξυπηρετούνται δεν είναι πάνω από 15-20 ημερησίως.... Ο νοών νοήτω λοιπόν για την τραγική κατάσταση που επικρατεί...
Τα ίδια και χειρότερα στο ΑΤ Αγίας Λαυρας….
Χωρίς κλεισμένα εισητηρια δεν σε εξυπηρετουν
καταργήθηκαν τα ραντεβου και έχει καθημερινά απίστευτες ουρές….
απαράδεκτη συμπεριφορά από υπαλλήλους….
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Τα ίδια και χειρότερα στο ΑΤ Αγίας Λαυρας….
Χωρίς κλεισμένα εισητηρια δεν σε εξυπηρετουν
καταργήθηκαν τα ραντεβου και έχει καθημερινά απίστευτες ουρές….
απαράδεκτη συμπεριφορά από υπαλλήλους….
Εννοείς ότι θέλουν να τους δείξεις εισιτήρια για να βγάλουν διαβατήριο;Πρώτη φορά το ακούω αυτό...Στα Πατήσια είναι;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Τα ίδια και χειρότερα στο ΑΤ Αγίας Λαυρας….
Χωρίς κλεισμένα εισητηρια δεν σε εξυπηρετουν
καταργήθηκαν τα ραντεβου και έχει καθημερινά απίστευτες ουρές….
απαράδεκτη συμπεριφορά από υπαλλήλους….

Πότε έγινε αυτό? Πριν 1,5 μήνα βγάλαμε διαβατήριο για την κόρη μας χωρίς κανένα πρόβλημα.
Κλείσαμε ραντεβού, δεν περιμέναμε σε καμία αναμονή και σε 4-5 μέρες ηταν έτοιμο.
 

Mary - Panos

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Τα ίδια και χειρότερα στο ΑΤ Αγίας Λαυρας….
Χωρίς κλεισμένα εισητηρια δεν σε εξυπηρετουν
καταργήθηκαν τα ραντεβου και έχει καθημερινά απίστευτες ουρές….
απαράδεκτη συμπεριφορά από υπαλλήλους….
Καλό κουράγιο... πήγαινε ξημερώματα για να μπεις στη λίστα των 10 ονομάτων.... δεν θα καταφέρεις τίποτε άλλο... λυπάμαι που στο λέω... το περάσαμε ήδη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom