Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι, δεν είναι απαράδεκτο; Γιατί να πρέπει κάθε φορά που ανανεώνει κάποιος το διαβατήριό του να πληρώνει τους ίδιους και τους ίδιους φόρους (κάποιους υπέρ ΟΓΑ!!!) στο ακέραιο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ναι, δεν είναι απαράδεκτο; Γιατί να πρέπει κάθε φορά που ανανεώνει κάποιος το διαβατήριό του να πληρώνει τους ίδιους και τους ίδιους φόρους (κάποιους υπέρ ΟΓΑ!!!) στο ακέραιο;
Αμ, το παράβολο για το παιδικό που είναι 70 ευρώ για 3 μόνο χρόνια και είναι υποχρεωτικό για κάθε είδους ταξίδι στο εξωτερικό, ακόμη και σε χώρες της Ευρωπαϊκής ένωσης, που οι ενήληκες πηγαίνουν με απλή ταυτότητα;
Μέχρι να γίνει 18 το βλαστάρι, το χρυσοπληρώνεις το ταξιδάκι!
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Πλεον μπορει να βγαλει ταυτοτητα στα 12 έτη το βλαστάρι. :) Το ξέρω απο μένα που είχα βγάλει 1η γυμνασίου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Πλεον μπορει να βγαλει ταυτοτητα στα 12 έτη το βλαστάρι. :) Το ξέρω απο μένα που είχα βγάλει 1η γυμνασίου.
Έχεις δίκιο, μόλις κοίταξα σχετική ιστοσελίδα και το επιβεβαίωσα. Νόμιζα ότι υποχρεούται να έχει διαβατήριο ανηλίκου γιατί απλά είναι ανήλικο ως τα 18.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια παω ταξιδι Ευρωπη και επιστρεφω 4/7.Το διαβατηριο λήγει 11/7.Υπαρχει πρόβλημα σ αυτο?ευχαριστώ
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
παιδια παω ταξιδι Ευρωπη και επιστρεφω 4/7.Το διαβατηριο λήγει 11/7.Υπαρχει πρόβλημα σ αυτο?ευχαριστώ
Ευρωπαϊκή Ένωση εννοείς; Γιατί αν ναι πας και με ταυτότητα. Πάντως δεν έχεις πρόβλημα εφόσον λήγει μετά την ημερομηνία επιστροφής σου.
 

nettare

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
αυτο το μπλε χαρτακι που καποιος ειρωνικα το ειπε ειναι επισημο εγγραφο,και οχι μονο οι ξενοδοχοι και οι τραπεζιτες ειναι υποχρεωμενοι να δεχθουν αλλα με αυτο το μπλε χαρτακι μπορεις να πιασεις και δουλεια συμφωνα με μια κοινοτικη οδηγια,τα διαβατηρια πλεον χρειαζονται για ταξιδια εκτος σενγκεν,ξυπνηστε δεν ζουμε στο 1949,
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αυτο το μπλε χαρτακι που καποιος ειρωνικα το ειπε ειναι επισημο εγγραφο,και οχι μονο οι ξενοδοχοι και οι τραπεζιτες ειναι υποχρεωμενοι να δεχθουν αλλα με αυτο το μπλε χαρτακι μπορεις να πιασεις και δουλεια συμφωνα με μια κοινοτικη οδηγια,τα διαβατηρια πλεον χρειαζονται για ταξιδια εκτος σενγκεν,ξυπνηστε δεν ζουμε στο 1949,
Υποχρεωμένοι μπορεί να είναι. Αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα γνωρίζουν αμέσως τις υποχρεώσεις τους και δε θα τους πάρει 10-15 λεπτά κάθε φορά να τις διαπιστώσουν.... Το ότι κάτι είναι νόμιμο δε σημαίνει κι ότι είναι ο κανόνας.
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
παιδια καλησπερα! επειδη ειδα το θεμα τωρα κατα τυχη θα ηθελα να ρωτησω, υπαρχει κανενα θεμα με την νεου τυπου ταυτοτητα για ταξιδι στην ιταλια που θα κανω τον αλλο μηνα; το ρωταω γιατι ακουσα για ελεγχους τελευταια σε ελληνες λογο λαθρομεταναστευσης. Τον απριλη πηγα κανονικα ισπανια με την ταυτοτητα χωρις κανενα θεμα αλλα δε ξερω τωρα αν εχει αλλαξει κατι.... και φυσικα δεν παιζει τωρα να βγαλω νεο διαβατηριο λογω αναγκης χρηματων...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ας πω κι εγώ τον πόνο μου. Εφτασα με το Βλαστάρι Λονδίνο στο Heathrow πριν 2 βδομάδες σχεδόν. Κατά τη διάρκεια του ελέγχου μου ζητήθηκε να αποδείξω ότι είμαι όντως η μητέρα με πιστοποιητικό γεννήσεως (έστω στα ελληνικά!) το οποίο δεν είχα μαζί μου. Η κάρτα Ευρωπαϊκής Ασφάλισης του μικρού και η δική μου και η βεβαίωση από τον πατέρα για το ταξίδι δεν ήταν αρκετά. Το παιδικό διαβατήριο δεν αναγράφει το όνομα της μητέρας- δεν το είχα προσέξει. Είχαν τη φοβερή ιδέα να ρωτήσουν το μικρό αν είμαι η μαμά του, αλλα δε μιλάει αγγλικά στα 6. Ζήτησα υπάλληλο του αεροδρομίου που να μπορεί να συνεννοηθεί στα ελληνικά με το μικρό, αλλά έλειπε. Τελικά με "εξέτασε" ο υπάλληλος στα στοιχεία του παιδικού διαβατηρίου και αφού του τα είπα σωστά, πέρασα στη χώρα.
Πέρσι δεν αντιμετώπισα τέτοια ταλαιπωρία. Πάντως αγχώθηκα λίγο, δεν μου ξαναχρειάστηκε να αποδείξω το αυτονόητο. Μου ζήτησαν συγγνώμη τελικά και μου είπαν ότι παίρνουν τα μέτρα τους για την περίπτωση αρπαγής παιδιού. Σε τελική ανάλυση, αν ήταν αρπαγή παιδιού, δεν έπρεπε να το δουν στην έξοδο μου από την Ελλάδα, παρά στην είσοδο στην άλλη χώρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.852
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom