Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Από Κισινάου προς Κίεβο δεν θα περάσω από εκείνο το κομμάτι που λες.

Citizens of EU/EEA countries (except Liechtenstein) as well as Monaco can use a national ID card instead of a passport, but only if it is biometric Αυτό το λέει στο wikitravel αν και τι εννοεί με το βιομετρικό δε γνωρίζω !
Δε νομίζω πως έχουμε στην Ελλάδα βιομετρικές ταυτότητες ακόμη, κάποια στιγμή θα γίνει μάλλον. Έτσι κι αλλιώς, μη ρισκάρεις κάτι, πάρε το διαβατήριό σου, ταξίδεψε χωρίς άγχος και άσε το wikitravel;)
Από Chicinau προς Κίεβο θα πας οδικώς ή αεροπορικώς; Σόρυ αν έχασα κάποιο post στην πορεία. Οδικώς περνάς σίγουρα από Υπερδνειστερία, οπότε και πάλι κάνε ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο Εξωτερικών..
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Δε νομίζω πως έχουμε στην Ελλάδα βιομετρικές ταυτότητες ακόμη, κάποια στιγμή θα γίνει μάλλον. Έτσι κι αλλιώς, μη ρισκάρεις κάτι, πάρε το διαβατήριό σου, ταξίδεψε χωρίς άγχος και άσε το wikitravel;)
Από Chicinau προς Κίεβο θα πας οδικώς ή αεροπορικώς; Σόρυ αν έχασα κάποιο post στην πορεία. Οδικώς περνάς σίγουρα από Υπερδνειστερία, οπότε και πάλι κάνε ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο Εξωτερικών..
Βασικά δίκιο έχεις τώρα παρατήρησα ότι περνάω από εκεί :/
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
Μια απορία λύστε μου παρακαλώ.... : μπορεί να πετάξει κάποιος εσωτερικό με την ταυτότητα παλιού τύπου?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μια απορία λύστε μου παρακαλώ.... : μπορεί να πετάξει κάποιος εσωτερικό με την ταυτότητα παλιού τύπου?
Αν μιλας για τη χειρογραφη,που εχει γραμμενα και στοιχεια και στα λατινικα...ναι,μπορεις και στο εσωτερικο και στο εξωτερικο.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Εντός Ελλάδας και με ξένες εταιρείες, κινούμαι με τη χειρόγραφη ταυτότητα με ελληνικά στοιχεία μόνο (αυτή με ονοματεπώνυμο συζύγου, επάγγελμα, θρήσκευμα, χρώμα ματιών).
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
ευχαριστώ πολύ !!ναι εννοώ αυτή με με ελληνικά στοιχεία μόνο..αχ πάλι καλά :)
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Παιδιά καλησπέρα!
Εχω την καινουρια ταυτοτητα και ως τωρα ταξιδευα παντου στην ευρωπη χωρις προβλημα!
Το ερωτημα μου ειναι, μετα τα τελευταια γεγονοτα και τον φοβο των τζιχαντιστων αλλα και το μεταναστευτικο, θα εχω προβλημα να ταξιδεψω με αυτην?
Ερωτω γιατι σχεδιαζω να παω στην Ισπανια το πασχα και οπως βλεπω θα χρειαστει να κανω δυο στασεις σε Παρισι και Αμστερνταμ.... Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με την ταυτοτητα μου σ αυτες τις δυο χωρες (Γαλλία-Ολλανδία)?

Ευχαριστω!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δε θέλω πανικό και τέτοια..Ακόμη και εκτός Schengen να είμαστε ( :haha: ), ταξιδεύουμε σαν άνθρωποι...Άντε, και πες ότι οι κρυόκωλοι είναι πολύ κακοί και μας ζητάνε οπωσδήποτε διαβατήριο, τι να κάνεις, θα βγάλεις ένα. Ε, αν ζητήσουν και visa, θα πηγαίνω μόνο Ρωσία και Βενεζουέλα πλέον! ;)
Σοβαρά τώρα, δεν πιστεύω ότι θα έχεις κανένα θέμα :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Παιδιά καλησπέρα!
Εχω την καινουρια ταυτοτητα και ως τωρα ταξιδευα παντου στην ευρωπη χωρις προβλημα!
Το ερωτημα μου ειναι, μετα τα τελευταια γεγονοτα και τον φοβο των τζιχαντιστων αλλα και το μεταναστευτικο, θα εχω προβλημα να ταξιδεψω με αυτην?
Ερωτω γιατι σχεδιαζω να παω στην Ισπανια το πασχα και οπως βλεπω θα χρειαστει να κανω δυο στασεις σε Παρισι και Αμστερνταμ.... Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με την ταυτοτητα μου σ αυτες τις δυο χωρες (Γαλλία-Ολλανδία)?

Ευχαριστω!
Την προηγούμενη εβδομάδα στο Μόναχο δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Παιδιά καλησπέρα!
Εχω την καινουρια ταυτοτητα και ως τωρα ταξιδευα παντου στην ευρωπη χωρις προβλημα!
Το ερωτημα μου ειναι, μετα τα τελευταια γεγονοτα και τον φοβο των τζιχαντιστων αλλα και το μεταναστευτικο, θα εχω προβλημα να ταξιδεψω με αυτην?
Ερωτω γιατι σχεδιαζω να παω στην Ισπανια το πασχα και οπως βλεπω θα χρειαστει να κανω δυο στασεις σε Παρισι και Αμστερνταμ.... Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με την ταυτοτητα μου σ αυτες τις δυο χωρες (Γαλλία-Ολλανδία)?

Ευχαριστω!
Τώρα τι ρωτας και συ!οτι ακους και συ ακουμε και μεις!ακομη δεν εχουμε προβλημα....ακομη και αν μας διωξουν,θα μας δωσουν καποια διορια....!που θες να ξερουμε τι θα γινει;
 

prigi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σ'ευχαριστώ πολύ που απάντησες καταρχάς..Εμείς που έχουμε αλβανική καταγωγή για να θεωρούμαστε νόμιμοι στην Ελλάδα βγάζουμε κάθε χρόνο άδεια διαμονής....πρώτα λοιπόν βγαίνει η βεβαίωση ότι έχουμε καταθέσει τα χαρτιά μας...κ μετά ένα αυτοκόλλητο που κολλούν στο διαβατήριό μας...ότι έχουμε δικαίωμα νομιμα να διαμένουμε στην Ελλάδα....
κ μου ειπαν πως αν εχω αυτά μπορω να ταξιδεψω....η πρεσβεία δε μου το σηκώνει καν.....ουφ....δε βγάζω άκρη.....
Καλησπερα το αυτοκολλητο που λες ειναι η αδεια διαμονης σου στην ελλαδα !!! Απο τη στιγμη που στο κολλανε στο διαβατηριο πανω δεν θα χρειαστεις ξανα τη βεβαιωση που σου δωσανε !!! Και ναι μπορεις να ταξιδεψεις μονο με αυτο για ισπανια :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.803
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom