Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Charalii

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Η ερώτηση είναι σοβαρή?
Τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε μια αστυνομική ταυτότητα εκδοθείσα προ 7ετιας και σε ενα διαβατήριο εκδοθέν προ 5ετίας. Εννοώ για ποιο λόγο για ταξίδια εντός Ε.Ε να είναι έγκυρο ταξιδιωτικό έγγραφο η ανωτέρω αστυν. ταυτότητα και όχι το διαβατήριο; Τα ληξιαρχικά στοιχεία ίδια δεν είναι;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Με αφορμή αυτό το ...Ζωηρό τοπικ, ρώτησα πριν 2 ώρες σε τοπικό ΚΕΠ αν πρέπει να αλλάξω ταυτότητα λόγω 15ετιας και μου είπαν οχι! Πήγα για μια βεβαίωση για το γνησιο της υπογραφής!

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος δεν ταξιδεύει ποτέ εκτός Ελλάδος, θα πρέπει κάθε 15 χρόνια να αλλάζει ταυτότητα;
Κάτι που θα σήμαινε και κάθε 15 χρόνια τρεξίματα για updates στην εφορία τράπεζα κοκ.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος online παραγγελία φωτο για διαβατήριο και αν ναι , ποιο; Εννοώ αυτά που μπορείς να ανεβάσεις μία δική σου από τον υπολογιστή και στη φτιάχνουν αυτοί όπως πρέπει να είναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Σκέφτομαι άμεσα να αλλάξω ταυτότητα γιατί έχει φθαρεί πολύ και ειδικά στο Λονδίνο την τελευταία φορά μου έβγαλαν την ψυχή στον έλεγχο. Όμως έχω κλείσει εισιτήρια με easy Jet, Aegean, Ryan και Volotea για το προσεχές διάστημα. Τι πρέπει να κάνω πριν το τσεκ ιν για κάθε εταιρεία; Δε θυμάμαι σε ποια έχω δώσει αριθμό ταυτότητας και ποια θα μου ζητήσει τον αριθμό πριν το τσεκ ιν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
καλησπερα, σκεφτομαι να ταξιδεψω στο Μαροκο στις 26 /1/2018 για 7 μερες. Το διαβατηριο μου ληγει στις 28/2/2018. Χρειαζεται να κανω καποιες ενεργειες για να μην εχω προβλημα?
 

cdimi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, θέλω να κλείσω εισιτήρια για Νέα Υόρκη αλλά δεν έχω βγάλει ακόμη καινούριο διαβατήριο και στο airtickets είναι απαραίτητη η συμπλήρωση του πεδίου. Αυτό ισχύει γενικά ή μόνο στο συγκεκριμένο σαιτ; Ανησυχώ μήπως χάσω την προσφορά.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα, θέλω να κλείσω εισιτήρια για Νέα Υόρκη αλλά δεν έχω βγάλει ακόμη καινούριο διαβατήριο και στο airtickets είναι απαραίτητη η συμπλήρωση του πεδίου. Αυτό ισχύει γενικά ή μόνο στο συγκεκριμένο σαιτ; Ανησυχώ μήπως χάσω την προσφορά.
Πρέπει να βγάλεις, πήγαινε αύριο και την παίρνεις σέ 7 μέρες.. (πάω καί εγώ εκεί ωτον Μάρτιο!)
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Παιδια καλησπέρα. Ξέρει κάποιος 100% αν θέλει βίζα για Σκοτία? Aπο το πρακτορείο μου είπαν όχι, η Ιβάνα μου είπε σίγουρα ναι. Ξέρει κανείς ?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom