Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να επιμενεις οσο θες...επειδη ομως η ρηση taver δεν ειναι αρκετη...μηπως να βαλεις κ κανα λινκ με την κειμενη νομοθεσια?
γιατι αν ειδες εκεινος ο νομος του 2007 αλλα λεει για την ισοβια ισχυ που ανεφερες....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για τις ταυτότητες δεν παύει η ισχύς, απλά ο φέρων μετά το χρόνο που αναφέρεις έχει τη μη δεσμευτική υποχρέωση να φροντίσει για την αννανέωσή της.
Πρίν δύο μήνες θέλοντας να βγάλω για 3η φορά διαβατήριο, ανακάλυψα οτι ανα 15 χρόνια πρέπει να αλλάζουμε ταυτότητα....και μπήκα να διαβάσω ότι σχετικό υπήρχε ! Συμφωνώ με αυτό που λές, πουθενά δεν λέει οτι παύει η ισχύς της ταυτότητας και δεν είσαι υποχρεωμένος να βγάλεις καινούργια....θα έχεις όμως πολλούς μπελάδες αν δεν το κάνεις και αν η ταυτότητα σου έχει "χαρακτηριστικά γραφής" επάνω ακατάλληλα για το εξωτερικό όπως πχ αν αναγράφει Δωδεκ/σα και όχι Δωδεκάνησα....τρέχεις εσύ δλδ για ένα λάθος που έχει κάνει αυτός που σου έχει εκδώσει τη ταυτότητα !!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Χθεσινη επικεψη στην Υπηρεσια Διαβατηριων της Αστυνομιας και εμαθα οτι ταυτοτητα παλαιοτερη των 15 ετων δε γινεται δεκτη απο την Αστυνομια ως νομιμο παραστατικο και απαιτειται η αντικατασταση της ( για την εκδοση διαβατηριου)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Χθεσινη επικεψη στην Υπηρεσια Διαβατηριων της Αστυνομιας και εμαθα οτι ταυτοτητα παλαιοτερη των 15 ετων δε γινεται δεκτη απο την Αστυνομια ως νομιμο παραστατικο και απαιτειται η αντικατασταση της ( για την εκδοση διαβατηριου)
Ή αν δεν αναγράφει ολόκληρες τις λέξεις....αναγκάστηκα να βγάλω νέα ταυτότητα, αλλιώς διαβατήριο γιόκ, και μετά έτρεχα σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες και τις τράπεζες για να την δηλώσω....για ένα λάθος της ιδίας εκδούσας αρχής ! πππφφφ
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
μιλαμε για διαδικασια 10 λεπτων και μηδαμινων εξοδων εκτος απο την φωτογραφια. εγω προσωπικα ισχυει δεν ισχυει θα την αλλαξω, δεν τρεχει κατι. αν ηταν κατι χρονοβορο να κατσω να ασχοληθω..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
μιλαμε για διαδικασια 10 λεπτων και μηδαμινων εξοδων εκτος απο την φωτογραφια. εγω προσωπικα ισχυει δεν ισχυει θα την αλλαξω, δεν τρεχει κατι. αν ηταν κατι χρονοβορο να κατσω να ασχοληθω..
Μην ξεχάσεις όμως να την δηλώσεις στην εφορία, τον ασφαλιστικό φορέα και στις τράπεζες. Και αν όλα αυτά τα κάνεις σε 10 λεπτά θα σε παραδεχτώ !
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το θεμα με τις ταυτοτητες ειναι παρα πολυ απλο εδω: δεν ισχυουν μετα τα 15 ετη, ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Οποιος νομίζει οτι δεν παυει η ισχύς τους για το εξωτερικο απλα θα κανει ημερησιο το ταξιδι του...
http://traveldailynews.gr/news/article/60243
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Μην ξεχάσεις όμως να την δηλώσεις στην εφορία, τον ασφαλιστικό φορέα και στις τράπεζες. Και αν όλα αυτά τα κάνεις σε 10 λεπτά θα σε παραδεχτώ !
μια φορα στα 15 χρονια; και;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μια φορα στα 15 χρονια; και;
Οι νεες που συζητειται για το 2019 θα εχουν πιθανοτατα 5ετη ισχυ αρα πρεπει να επιταχυνθει λιγο η ψηφιοποιηση της ψαροκωσταινας. Τελος το οφ τοπικ...
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Διαβατήριο που λήγει Οκτώβριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί εντός Ευρώπης π.χ. μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου; Δεν έχω ταυτότητα με λατινικούς, μην την προτείνετε ως εναλλακτική. :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
μια φορα στα 15 χρονια; και;
Το να αλλάζει η ταυτότητα ανα 15 χρόνια δεν με χαλάει καθόλου, απεναντίας το θεωρώ λογικό ! Μέσα σε 15 χρόνια πολλά μπορούν να αλλάξουν στα στοιχεία ενός πολίτη.
Το να με αναγκάζουν όμως να αλλάξω μία 8ετή ταυτότητα, η οποία δεν έχει φθαρεί στο ελάχιστο, γιατί αναγράφει Θεσ/νικη και όχι Θεσσαλονίκη ( κάτι που δεν είναι λάθος δικό μου ), έτσι ώστε να μπορέσω να βγάλω διαβατήριο, με ενοχλεί γιατί δεν έχω χρόνο για χάσιμο ! Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να ξοδεύω την άδεια μου για να τρέχω δεξιά και αριστερά και να κάθομαι με τις ώρες στις ουρές....προτιμώ να κάνω ταξίδια :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Διαβατήριο που λήγει Οκτώβριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί εντός Ευρώπης π.χ. μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου; Δεν έχω ταυτότητα με λατινικούς, μην την προτείνετε ως εναλλακτική. :D
Κάπου είχα διαβάσει ( αλλά δεν θυμάμαι που ) οτι εξαρτάται απο τις απαιτήσεις διαβατηρίων που έχει η χώρα που πρόκειται να ταξιδέψεις. Κάποιες χώρες απαιτούν να μην έχεις διαβατήριο που ο χρόνος λήξης του πχ έχει ξεπεράσει τα 4,5 χρόνια ενώ λήγει στα 5. Καλύτερα να το ελένξεις....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom