Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως αυτα με το chip που εκδιδουν οι χωρες της ΕΕ. Δεν ξερω τι εκδιδει η Αλβανια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν ειναι βιομετρικο ναι. Αν οχι θες βιζα.
Μην παραπληροφορείς. Με όλα τα Αλβανικά διαβατήρια μπορεί να μπεί στη Βουλγαρία χωρίς βίζα. Ισχύει ότι και για τη Ζώνη Σέγκεν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μην παραπληροφορείς. Με όλα τα Αλβανικά διαβατήρια μπορεί να μπεί στη Βουλγαρία χωρίς βίζα. Ισχύει ότι και για τη Ζώνη Σέγκεν.
Αυτο που λες ισχυει μονο αν ο κατοχος εχει βιζα απο χωρα Σεγκεν σε ισχυ (αλλα η ερωτηση ελεγε μονο διαβατηριο). Αν οχι μια χαρα τα ειπα. Εκτος κι αν αλλαξε κατι απο 26/6/2017

http://www.mfa.bg/uploads/files/Con...aRegime_for_foreigners_ordinary_passports.pdf
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτο που λες ισχυει μονο αν ο κατοχος εχει βιζα απο χωρα Σεγκεν σε ισχυ (αλλα η ερωτηση ελεγε μονο διαβατηριο). Αν οχι μια χαρα τα ειπα. Εκτος κι αν αλλαξε κατι απο 26/6/2017

http://www.mfa.bg/uploads/files/Con...aRegime_for_foreigners_ordinary_passports.pdf
Δεν υπάρχουν μη βιομετρικά διαβατήρια της Αλβανίας σε ισχύ. Έληξαν όλα τους αυτόματα στις 1/3/2012.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για το Ουγγαρια-Σερβια δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι μπορεις να περασεις μονο με ταυτοτητα. Πρεπει να το τσεκαρετε πριν ξεκινησετε. Για το Σερβια-ΠΓΔΜ-Ελλαδα σιγουρα μπορεις να περασεις με ελληνικη ταυτοτητα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν υπάρχουν μη βιομετρικά διαβατήρια της Αλβανίας σε ισχύ. Έληξαν όλα τους αυτόματα στις 1/3/2012.
Οχι δεν υπαρχουν απλα δεν μπορεις να ταξιδεψεις στο εξωτερικο με αυτα. Υπαρχουν ακομα καποια που αναγραφουν ημερομηνια ληξης που δεν εχει παρελθει ακομα. Αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν για να επιστρεψουν οι κατοχοι τους στην Αλβανια.

Για εισοδο σε αλλες χωρες δεν ισχυουν ουτε με βιζα εχεις δικιο. Αλλα αυτο εγραφε στη σελιδα του υπουργειου της Βουλγαριας, οπως και πολλων αλλων υπουργειων της ζωνης Σενγκεν και του ΕΟΧ.

Αρα αν η φιλη μας εχει βιομετρικο μπαινει αλλιως οχι.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για το Ουγγαρια-Σερβια δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι μπορεις να περασεις μονο με ταυτοτητα. Πρεπει να το τσεκαρετε πριν ξεκινησετε. Για το Σερβια-ΠΓΔΜ-Ελλαδα σιγουρα μπορεις να περασεις με ελληνικη ταυτοτητα.
Αν δεν άλλαξε κάτι από τον Αύγουστο, σίγουρα περνάς κι από Ουγγαρία - Σερβία με ταυτότητα.
Επίσης τα σύνορα Szeged μπορείς να τα περάσεις οποιαδήποτε ώρα και να μπεις στην Σερβία ή μόνο συγκεκριμένες ώρες (ρωτάω γιατί ενημερώθηκα πως υπάρχει πιθανότητα να κλείνουν για κάποιες ώρες τη νύχτα).
Λίγο που έψαξα το θέμα του ωραρίου φαίνεται να λειτουργούν 24 ώρες το 24ωρο.
 

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Θα το ελεγξω και εγω με πρεσβεια/προξενειο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αν δεν άλλαξε κάτι από τον Αύγουστο, σίγουρα περνάς κι από Ουγγαρία - Σερβία με ταυτότητα.

Λίγο που έψαξα το θέμα του ωραρίου φαίνεται να λειτουργούν 24 ώρες το 24ωρο.
Εαν το εχεις κανει προσφατα τοτε παω πασο. Ειναι λιγο πιο αυστηρα το πραγματα στο αναποδο δρομολογιο απο Σερβια για Ουγγαρια ειδικοτερα απο το 2015 και μετα, εχω περασει 2 φορες (με τρενο) και τις 2 φορες οι συνοριοφυλακες ηταν με σκυλια και κανανε πολυ προσεκτικο ελεγχο. Παντα περναω με διαβατηριο γιατι στη ταυτοτητα ειμαι τσιπιρικι και δεν το διακινδυνευω.

Επισης Βασιλη εχε το νου σου το Πασχα οτι μπορει να εχει αυξημενη κινητικοτητα και να φας πολλες ωρες στα συνορα. Κοιταξε και το σεναριο να περασεις απο Κροατια, μεσω Βοσνιας-ΠΓΔΜ-Ελλαδα. Εχω γνωστο μου Ελληνα στο Ζαγκρεμπ και μου λεει οτι επιλεγει το συγκεκριμενο δρομολογιο γιατι εχει φαει 10ωρα στα συνορα μπαινοντας για Σερβια σε περιοδους διακοπων. Ο δρομος απο Βοσνια ειναι χειροτερος αλλα δεν εχει καθολου αναμονη στα συνορα.

Δες κανενα ευρωπαϊκο φορουμ, μπορει να διαφωτιστεις καλυτερα. Και εχε και google maps ενεργο καθ'όλη την διαρκεια του ταξιδιου για να βλεπεις ολες τις επιλογες σου.
 

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Παιδιά χρειάζεται διαβατήριο για να ταξιδέψει αεροπορικώς κανείς στην Σερβία (και πίσω) ή αρκει η ταυτότητα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.546
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom