Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Καλησπέρα παιδιά, αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα οπότε αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Ετοιμάζομαι για ταξίδι με την κοπέλα μου στο Λονδίνο . Θα ταξιδέψουμε με ταυτότητες κανένας από τους δυο μας δεν έχει διαβατήριο. Μιας και θα βρισκόμαστε αρκετές μέρες στο Λονδίνο σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να πηγαίναμε στο Παρίσι. Επειδή οι τιμές σε τραίνο και αεροπλάνο είναι αποτρεπτικές είπαμε να πάμε με λεωφορείο. Ευτυχώς πριν κλείσω τα εισιτήρια έστειλα μήνυμα στο facebook στο πρακτορείο το οποίο θα έκλεινα τα εισιτήρια και ρώτησα αν θα μπορέσω να ταξιδέψω με την ταυτότητα μου και η απάντηση ήταν ότι χρειάζομαι απαραίτητα διαβατήριο. Έχει κάποιος μήπως ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει ; το ξεχνάω το ταξίδι ;
Ζω μόνιμα στο Λονδίνο κ πηγαίνω συνέχεια Γαλλια με την ελληνική ταυτότητα. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Μπορείς πλέον να ταξιδέψεις Ευρώπη και συγκεκριμένα Γερμανία με ταυτότητα που γράφει Thes/niki και όχι Thessaloniki? Ρωτάω γιατί έτσι και αλλιώς θα ξαναλλαχτουν οι ταυτότητες μέχρι τέλος του ετους
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.568
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μπορείς πλέον να ταξιδέψεις Ευρώπη και συγκεκριμένα Γερμανία με ταυτότητα που γράφει Thes/niki και όχι Thessaloniki? Ρωτάω γιατί έτσι και αλλιώς θα ξαναλλαχτουν οι ταυτότητες μέχρι τέλος του ετους
Ναι μπορείς. Με αυτήν την ταυτότητα δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο μόνο!
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Έχει ταξιδέψει κάποιος προς Ελβετία και Ζυρίχη πρόσφατα με την Ελληνική Αστυνομική Ταυτότητα ή θα πρέπει να βγάλω διαβατήριο;Έχει λήξει και ήθελα να αποφύγω τη δαπάνη.Επειδη έχω ακούσει διάφορα για ταξιδιώτες με ΑΔΤ σε ΚεντροΕυρωπαϊκές χώρες θέλω να αποφύγω κάποια ταλαιπωρία.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.309
Likes
8.242
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Φυσικά και με ταυτότητα....
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
4.506
Έχει ταξιδέψει κάποιος προς Ελβετία και Ζυρίχη πρόσφατα με την Ελληνική Αστυνομική Ταυτότητα ή θα πρέπει να βγάλω διαβατήριο;Έχει λήξει και ήθελα να αποφύγω τη δαπάνη.Επειδη έχω ακούσει διάφορα για ταξιδιώτες με ΑΔΤ σε ΚεντροΕυρωπαϊκές χώρες θέλω να αποφύγω κάποια ταλαιπωρία.
Κανένα πρόβλημα αρκεί να έχει λατινικούς χαρακτήρες.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
923
Likes
4.126
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Χρόνια τώρα, με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες...
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Ρωτάω διότι μετά από την επέλαση των αλλοδαπών πολλές χώρες ακόμα και της Ε.Ε καθυστερούν επιβάτες με ΑΔΤ επειδή δεν είναι και πολυ ασφαλες.Το 2008 που είχα πάει στη Γενεύη είχα διαβατήριο το οποίο δεν κοίταξε κανείς.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
4.506
Ρωτάω διότι μετά από την επέλαση των αλλοδαπών πολλές χώρες ακόμα και της Ε.Ε καθυστερούν επιβάτες με ΑΔΤ επειδή δεν είναι και πολυ ασφαλες.Το 2008 που είχα πάει στη Γενεύη είχα διαβατήριο το οποίο δεν κοίταξε κανείς.
Εγώ το Πάσχα πέταξα από και προς Ζυρίχη με swiss και την ταυτότητα δεν την έβγαλα καθόλου από τη τσέπη, στον έλεγχο αποσκευών ανοίγεις μόνος σου το πορτάκι σκανάροντας τη κάρτα επιβίβασης. Και μετά οι υπάλληλοι της swiss έλεγχαν λίγο τις διαστάσεις των χειραποσκευών και όσοι είχαν λίγο μεγαλύτερες οπτικά (αλλά εντός ορίων) τους έβαζαν χαρτάκι και τις άφηναν πριν την επιβίβαση για παράδοση χωρίς χρέωση αποφεύγοντας και το κουβάλημα. (Πάλι σκανάριζες μόνος σου τη κάρτα μπροστά στους υπαλλήλους και περνούσες χωρίς να δείξεις πουθενά τη ταυτότητα).
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Με A3 θα πάω.Αλλά εντάξει καλύτερα που δε θέλει διαβατήριο γιατί δεν περισσεύουν λεφτά!
 

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Με τα διαβατήρια παιδιά τι γίνεται;;;Τα εισιτήρια θα τα κλείσω πρίν βγάλουμε τα διαβατήρια και με απασχολεί το πως θα πληκτρολογήσω τα ονόματα..Το λογικό είναι να πληκτρολογήσω ακριβώς με τον τρόπο που τα γράφει η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά αν στο διαβατήριο γραφτούν αλλιώς;;Τα συστήματα έχουν αλλάξει με τους λατινικούς χαρακτηρες σε ταυτότητες κ διαβατήρια πλέον.Τί με συμβουλεύετε να κάνω για να μην γίνει λάθος;;Υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να μου γράψουν στο διαβατήριο το ίδιο με την ταυτότητα;;Επειδή έχει ένα λάθος.Το επώνυμό μου έχει αι και στα λατινικά το γράφουν ai.Στο διαβατήριο μπορεί να το γράψουν e..Και στο όνομα του συζύγου γράφει η ταυτότητα michail ενώ το σωστό νομίζω είναι Mixail. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση;;;
Πριν 10 μερες έβγαλα διαβατήριο και τα εισητηρια τα είχα κλείσει απο τα χριστουγενα. Το διαβατήριο βγαίνει με βάση την ταυτότητα, ότι γράφει η ταυτότητα. Αν το γράφει η ταυτότητα με Michail έτσι θα βγει και το διαβατήριο και ας ειναι λάθος. Το μόνο έγγραφο που έχει ο αστυνομικός για να σου βγάλει διαβατήριο ειναι η ταυτοτητα που του δίνεις.
´ και πλαστή να ειναι πιθανώς να μπορέσεις να βγάλεις διαβατηριό´....... δυστυχώς
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.403
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom