Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Giota1986

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπερα σε ολους. Εκ μερους φιλης που σχεδιαζει να παει μερηκες μερες Ηνωμενα αραβικα εμιρατα και Ταιλανδη Οκτώβριο αλλα δεν εχει διαβατηριο και θα βγαλει καινουριο για πρωτη φορα (και θα το εχει μονο δυο μηνες) θα εχει καποιο προβλημα? Επισεις θα χρειαστει βιζα για αυτες τισς χωρες?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τι θα πει θα το έχει μόνο δυο μήνες; Τουλάχιστον η μια από αυτές τις χώρες (πιθανότατα και οι 2) απαιτούν το διαβατήριο να έχει ισχύ για 6 μήνες ακόμα κατά την πραγματοποίηση του ταξιδιού. Βίζα δε χρειάζεται. Μιλάμε πάντα για Ελληνικά διαβατήρια. Για διαβατήρια άλλων χωρών πιθανόν να χρειάζεται επιπλέον και βίζα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
θα βγαλει καινουριο για πρωτη φορα (και θα το εχει μονο δυο μηνες) θα εχει καποιο προβλημα?
Σαν τι πρόβλημα να έχει; Από την πρώτη μέρα που το βγάζει κανείς μπορεί να ταξιδέψει.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπερα σε ολους. Εκ μερους φιλης που σχεδιαζει να παει μερηκες μερες Ηνωμενα αραβικα εμιρατα και Ταιλανδη Οκτώβριο αλλα δεν εχει διαβατηριο και θα βγαλει καινουριο για πρωτη φορα (και θα το εχει μονο δυο μηνες) θα εχει καποιο προβλημα? Επισεις θα χρειαστει βιζα για αυτες τισς χωρες?
Άκυρο, δεν το εξέφρασε σωστά, εννοεί ότι θα το έχει αποκτήσει μόλις δύο μήνες, όχι ότι θα έχει ισχύ δύο μήνες. Το διαβατήριο ισχύει από την ημέρα έκδοσής του, την ίδια ημέρα μπορεί να ταξιδέψει αν θέλει. Το εξάμηνο που αναφέρει ο taver ισχύει για τη λήξη του διαβατηρίου.
 
Last edited:

Giota1986

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Ναι δεν το εξέφρασα σωστά αυτό που είπε ο adiaforos εννοούσα!
 

thanosoura

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
προγραμματισμενο ταξιδι για μπαλι 01 με 15 σεπτεμβριου 2019. το διαβατηριο μου ληγει φεβρουαριο του 2020..υπαρχει λετε καποιο προβλημα η ειμαι οκ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
προγραμματισμενο ταξιδι για μπαλι 01 με 15 σεπτεμβριου 2019. το διαβατηριο μου ληγει φεβρουαριο του 2020..υπαρχει λετε καποιο προβλημα η ειμαι οκ?
Passport must always be valid at least 6 months (for social visa 12 months) from day of arrival. No exceptions.
https://www.bali.com/visa-indonesia-entry-requirements-bali.html
 

VANGELIS1

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Πού το κοίταξες και πού το βρήκες αυτό ως κοινό σημείο?
Ακριβώς..εξάλλου και να θέλουν να ταξιδέψουν σε χώρες που η ταυτότητα γίνεται δεκτή δεν έχουν το δικαίωμα καθώς ο υποχρεωτικός εφοδιασμός των Ελλήνων πολιτών με ταυτότητα γίνει από 12 ετών..
 

VANGELIS1

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Το πρώτο μου διαβατήριο (1996) εκδόθηκε απο την αρμόδια Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση και το έχω ακόμα, γιατί τότε το τρυπούσαν όταν έβγαζες νέο και δεν στο έπαιρναν. Οπότε το έχω ακόμα!
Το δεύτερο (2007) εκδόθηκε απο την αρμόδια, για την έκδοση διαβατηρίων, αστυνομική διεύθυνση και δεν το έχω γιατί για να βγάλω το επόμενο, το παρέδωσα :)
σε εμένα και τις 3 φορές που έβγαλα διαβατήριο από την Αστυνομία ακύρωσαν το παλιό ,είτε το διακόρευαν και το σφράγισαν με "ΑΚΥΡΟΝ",είτε έκοψαν την τελευταία σελίδα-και μου το παρέδωσαν..
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Καλημερα, Λοιπον εχω τηνν εξης απορια. Αλβανος με ελληνικη ταυτοτητα ας πουμε με ονομα ΑΝΤΖΕΛΟ ,το εχουν στην ελληνικη ταυτοτητα στα λατινικα ANXHELO.
Αν βγαλει ελληνικο διαβατηριο αυτο θα αλλαξει σε λατινικα ANTZELO οπως βλεπω στο σαιτ του υπουργειου;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Καλημερα, Λοιπον εχω τηνν εξης απορια. Αλβανος με ελληνικη ταυτοτητα ας πουμε με ονομα ΑΝΤΖΕΛΟ ,το εχουν στην ελληνικη ταυτοτητα στα λατινικα ANXHELO.
Αν βγαλει ελληνικο διαβατηριο αυτο θα αλλαξει σε λατινικα ANTZELO οπως βλεπω στο σαιτ του υπουργειου;
Θα έπρεπε η ταυτότητα εξαρχής να ανεγραφε την μετατροπή κατά Ελοτ. Στα διαβατήρια είναι υποχρεωμένοι να αναγραψουν ότι και η ταυτότητα. Το πιθανότερο είναι να σας ζητήσουν από την υπηρεσία διαβατηρίων να γίνει πρώτα αντικατάσταση ταυτότητας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom