Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Να κάνω και εγώ μια (ίσως ηλίθια ερώτηση)

Έκλεισα εισιτήρια για έναν στην παρέα που στο διαβατήριο γράφει

LAST NAME
GKIKAS OR GIKAS

του έγραψα μόνο τον 2ο τρόπο γραφής στο last name στο αεροπορικό εισιτήριο.

Λέτε να έχουμε θέμα? Πετάμε με Brussels Ελβετία - Βρυξέλλες.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Να κάνω και εγώ μια (ίσως ηλίθια ερώτηση)

Έκλεισα εισιτήρια για έναν στην παρέα που στο διαβατήριο γράφει

LAST NAME
GKIKAS OR GIKAS

του έγραψα μόνο τον 2ο τρόπο γραφής στο last name στο αεροπορικό εισιτήριο.

Λέτε να έχουμε θέμα? Πετάμε με Brussels Ελβετία - Βρυξέλλες.
Συγνωμη σε επισημο εγγραφο υπαρχει επιθετο Α or Β ? Εχω δει διπλα κ τριπλα επιθετα ή middle name αλλα "or" πρωτη φορα το ακουω..Καλυτερα να μιλησετε με την αεροπορικη για να ενημερωσεις πιθανοτατα να το διορθωσουν. Υ.Γ Τωρα δικαιωνεται και η αστυνομια που οταν κοινοποιεί στοιχεία κάποιων με επίθετα Α ή Β ή Γ κτλ και οι υπόλοιποι σχολιάζουμε: μα καλά ούτε πως τους λ ενε δε ξέρουν?:haha::haha::haha:
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ναι είναι το ίδιο επίθετο με διαφορετικό τρόπο γραμμένο απλώς.
 
Last edited:

Kostas_ts

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζω οδικώς ταξίδι οδικώς στην ευρώπη κ ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν μπορούμε να πάμε κ στην ουκρανία πλέον χωρίς διαβατήριο, παρά ,μόνο με ταυτότητες! Σας ευχαριστώ! :D
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ονειρεμένο Ταξίδι
papua
καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζω οδικώς ταξίδι οδικώς στην ευρώπη κ ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν μπορούμε να πάμε κ στην ουκρανία πλέον χωρίς διαβατήριο, παρά ,μόνο με ταυτότητες! Σας ευχαριστώ! :D
Τον Φεβρουάριο ήθελε διαβατήριο δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κατι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Συμπληρώνοντας τον @mourohavlos να πω ότι μπορεί κανείς να έχει "θέμα" και με σφραγίδα Τουρκίας.
Εμένα με ταλαιπώρησαν στο πήγαινε για τρεις ώρες λόγω σφραγίδας Ιράν (αλλά και λόγω προγραμματισμένης επίσκεψης στην Παλαιστίνη που "ανακάλυψαν" μέσω ελέγχου που έκαναν στο κινητό μου και στο app της booking). Εν τέλει με άφησαν να μπω, αλλά με άδεια παραμονής μόνο για δέκα μέρες.
Στον έλεγχο της επιστροφής όμως στάθηκαν και στις σφραγίδες που είχα από ταξίδια στην Τουρκία, κάνοντάς μου αρκετές ερωτήσεις. Παρ' όλα αυτά δεν είχα ουσιαστικό πρόβλημα, καθώς ο έλεγχος κράτησε το πολύ δεκάλεπτο και δε με έστειλαν για περαιτέρω έλεγχο/ανάκριση όπως είχαν κάνει κατά την άφιξή μου.
Τι σου σφραγισαν στην Τουρκια και που;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τις σφραγιδες απο Τουρκια απο που τις παιρνετε; Μ' εχει φαει η περιεργεια
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλα εμενα μου σφραγισαν το χαρτι, οπως οταν χρησιμοποιω ταυτοτητα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.108
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Την ταυτοτητα. Στην Τουρκια δεν παμε με διαβατηριο κ δεν δεν σφραγιζεται.
Τι εννοείς "δεν πάμε με διαβατήριο"; Απαγορεύεται;
Προσωπικά ταξιδεύω με διαβατήριο παντού, ακόμα και εντός ΕΕ. Δεν έχει παραπονεθεί κανείς συνοριοφύλακας, ούτε μου έχει αρνηθεί την είσοδο στη χώρα επειδή δεν του έδειξα ταυτότητα.
Επιπλέον έχει τύχει να χρησιμοποιήσω την Τουρκία σαν stopover σε ταξίδια στην Ασία (όπου ούτως ή άλλως θα έπρεπε να κάνω χρήση διαβατηρίου) και να επιλέξω να βγω στην πόλη για βόλτα.
Τώρα όσον αφορά αυτό που λες ότι δεν σφραγίζεται το διαβατήριο, τι να σου πω! Βάσει της δικής μου εμπειρίας από τρία διαφορετικά τουρκικά αεροδρόμια μπαίνει σφραγίδα κανονικά (με πιο πρόσφατη επίσκεψη τον Φεβρουάριο του 2018, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom